Sari la conținut

Un motor, o problema si 14 mecanici


vallentin
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 872
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Bre! ori sunteti pe dinafara de subiect ori neatenti. Mobra merge si 160 kmh doar in forja din prima. Daca se merge normal da in nas pe la 70h . greu nene sa fii atent la postari...

 

Deci , clar e limitata , are limitator ca sa respecte legislatia rutiera. La 70 gata , da in nas , sa nu te ia militia. Da ea merge si 160. Pai si care e problema. Ori mergi maxim 70 prin localitati , ori ii dai forja si merge si 160 pe sosea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai fi si tu atent. deja ne-am apucat de caterinca. nu de alta, dar mie mi se pare ca initiatorul topicului a inceput-o (la adresa mecanicilor mai ales).

Ti se pare. Nu vad de ce sa jigneasca mecanicii. Sunt si ei oameni, au limitele lor. Omul dupa mine e mai mult dezamagit de numarul mecanicilor pe la care a fost cu mobra si degeaba. Puneti-va oricare in locul lui. Curios sunt reactiile unor carcotasi de pe aici daca ar ajunge in situatia lui Vale. Nu cunosc niciun personaj de pe aici si nu judec pe nimeni. Judec doar situatia. Daca un topic care a inceput bine cu un subiect interesant a ajuns la faza de caterinca apai domnilor, cei care iau la mistocareala subiectul sunt jenanti. Loc de gluma este dar as vrea sa zambesc si eu. Daca tot postati faceti-o pertinent. Dupa mine bine face Vale. O saptamana plina sa aveti!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai e mult mai usor sa faci caterinca decat sa cauti o solutie... asta implica sa gandesti, sa muncesti putin si sa incerci sa il ajuti pe om voluntar...fiind o comunitate ar trebui sa ne ajutam dar... in dulcele stil romanesc o ardem aiurea si facem caterinca... unii oameni sunt interesati de rezolvarea problemei, altii mai fac un post si se cred destepti/ mistocari, domnilor asta este un forum dedicat motocicletelor, pentru glume, snoave si alte prosti incercati alt site. A, acolo nu aveti succes... nasol, inseamna ca talentu nu va este chiar asa de mare.

 

ON TOPIC: ultimele stiri? ce s-a mai incercat?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa fie vre-un nenorocit de senzor ( de turatie de ex.)care nu lucreaza cum trebuie?

Cum mai spunea cineva de limitarea din calculator.....poate a fost limitat si ulterior sa nu fi fost eliminata setarea de limitare corect ?

 

Nu dati cu parul, gandeam doar....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu vad de ce sa jigneasca mecanicii.

esti sigur ca ai citit semnatura? si ai si inteles-o? e destept scrisa e adevarat, dar tot o provocare care pana la urma jigneste.

 

pai e mult mai usor sa faci caterinca decat sa cauti o solutie... asta implica sa gandesti, sa muncesti putin si sa incerci sa il ajuti pe om voluntar...fiind o comunitate ar trebui sa ne ajutam dar... in dulcele stil romanesc o ardem aiurea si facem caterinca...inseamna ca talentu nu va este chiar asa de mare.

esti mecanic? ai rezolvat problema? nu? pai esti cam varza. (nu-i chiar asa frumos cand te judeca cineva fara sa te cunoasca, nu?)

si apropo de incercari...vezi ca-s vreo cativa paici care tot urlam de distributie, motor, daca a cazut, ce e lovit, etc...dar evident ca nu se doreste asa ceva, ca e pe bani sa te duci la mecanic sa ii zici sa-ti verifice / schimbe ditributia. si ne-am obisnuit sa nu mai fie pe bani.

suntem romani si ne place moka. iar chestia cu comunitatea.....sa-ti spun o mica proveste de comunitatea asta: am fost la prima mea plimbarica mai lunga, am anuntat ca-s incepator si stii ce s-a intamplat cand am cazut? nimic. si-au vazut de drum.

 

si apropo, caterinca e cand iti da unul o idee la cum sa rezolvi problema ta si alegi sa o ignori.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bai baieti, mare dreptate ati avut!!! individul asta chiar nu vrea sa plateasca lucrarile ce se fac la mobra aia. dupa 8 zile in care am montat si am demontat tot ce a vrut el la mobra, alaltaieri m-am hotarat sa fac si ce am vrut eu, ceea ce a dus la descoperirea problemei. adica am DIAGNOSTICAT mobra. Problema mare, el insista sa pretinda ca asa ceva nu s-a intamplat si refuza sa plateasca motivand ca mobra merge la fel ca inainte. Logic sa mearga ca inainte, doar am diagnosticat, nu am reparat, dar el nu vrea sa dea niste bani nici macar pentru asta, si ma intreb: la reparatie o plati pe cineva ceva???

 

povestea e lunga, au durat 8 zile testele si probele,nu mai stau sa o insir toata, dar se pare ca baietii care au avut de aface cu el si nu mai vor sa il primeasca in service-urile lor stiu ei de ce.

 

numai bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bai baieti, mare dreptate ati avut!!! individul asta chiar nu vrea sa plateasca lucrarile ce se fac la mobra aia...adica am DIAGNOSTICAT mobra...nu am reparat, dar el...refuza sa plateasca motivand ca mobra merge la fel ca inainte

 

 

Nu te supara, dar daca nu ai de gand sa i-o repari, cum ai vrea sa te plateasca? Poti dovedi cumva ca diagnoza facuta este corecta? Intai vorbeste cu el, va intelegeti la pret, repari si daca functioneaza corect, omul plateste.

 

2 centi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bai baieti, mare dreptate ati avut!!!

 

povestea e lunga, au durat 8 zile testele si probele,nu mai stau sa o insir toata, dar se pare ca baietii care au avut de aface cu el si nu mai vor sa il primeasca in service-urile lor stiu ei de ce.

 

numai bine.

 

sper ca nu i-ai spus ce are!?... ca la cati mecanici a pus pe treaba si la cat i-a urmarit ce faceau e in stare sa-si demonteze si sa-si ansambleze mobra legat la ochi. mai ceva ca militarii aia de elita cu armele lor :P

nu trebuie sa ne spui ce are. eu unul nu-s curios doar ma bucur ca i-ai dat de cap!

BRAVO!

sa fii sanatos!

:cheers:

 

 

 

ah si sa nu uit (cough) am si un motor la care nici un mecanic nu i-a dat de cap pana acum.

merge perfect doar ca din cand in cand parca nu merge perfect...

ce ziceti?.. care se baga?... nu va dau nimic daca nu reparati!!!

trebuie sa vad si io ce faceti... vin cu manualul ca ma plictisesc oricum sa-l citesc singur... dau si o bere! :bounce:

Editat de Eliadar
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma bag si eu in seama pentru ca organic simt ca i s-a facut o mare nedreptate lui bozoro. Pana acum am fost un simplu spectator atat virtual pe acest thread cat si fizic, ocazional, in garajul mecanicului. Valentin este un personaj aparte si mare grija pentru cei care-l vor primi in service-ul lor in viitor. Cu fiecare intalnire, mi-a intarit impresia ca scopul lui a fost acela de a-si face mobra gratis intr-o maniera putin mai ciudata. A stat pe capul lui Fabio, asa cum a facut cu cei ceilalti mecanici, nu pentru a da o mana de ajutor ci pentru a invata cat se poate de mult din truda celorlati. Gratis, evident. Fiecare operatie de demontare a fost fotografiata atent dar wtf, ce e rau in asta? Mi-am zis ca omul e pasionat si daca e avid de informatii nu e rau sa fie invatat. Suntem o comunitate care, cu mici exceptii, sare in ajutorul celorlati confrati iar forumul asta este plin de asemenea exemple. Din pacate mereu am simtit ca pe masura ce se apropie momentul diagnosticarii, domnul Valentin va incerca sa eludeze obligatiile financiare, ceea ce s-a si intamplat azi. Din punctul meu de vedere era mai mult o obligatie morala. Nu cuantifica orele cele 7-8 zile de munca continua in frig, deplasarea pe benzina lui la 40 km in afara Bucurestiului la un alt coleg cu transalp pentru diverse teste, amanarea sau refuzarea altor comenzi care i-ar fi adus bani, ca doar din asta traieste. Totul a fost facut cu buna-credinta si cu pasiune. Nimeni nu are pretentia s-o fi facut pe bunul samaritean dar tare as fi vrut ca macar sa zica "ba (cuvant jignitor), ia si tu de-o ciorba ca prea te-ai chinuit" Si cum exista o vorba romaneasca care spune ca "orice fapta buna nu ramane nepedepsita" domnul Valentin a chemat politia in fata service-ului lui Fabio. Motivul: Fabio i-a furat niste piese de la mobra si nu vrea sa i le inapoieze :blink: E bestial. Dar e si dupa sufletul omului ca era sa fie el amendat pentru alertarea politiei fara motiv. In ceea ce priveste detaliile tehnice, il las pe Fabio sa vi le prezinte daca mai are puterea s-o faca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

ce bulangiu pervers poate sa fie daca asa sa-u intimplat lucrurile.

asta merita o cizma in bot!

ps. postatii si nr de inmatriculare ca sa stim pe cine mai ajutam,ca nu se stie niciodata.

Editat de Black_wolf
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma bag si eu in seama pentru ca organic simt ca i s-a facut o mare nedreptate lui bozoro. Pana acum am fost un simplu spectator atat virtual pe acest thread cat si fizic, ocazional, in garajul mecanicului. Valentin este un personaj aparte si mare grija pentru cei care-l vor primi in service-ul lor in viitor. Cu fiecare intalnire, mi-a intarit impresia ca scopul lui a fost acela de a-si face mobra gratis intr-o maniera putin mai ciudata. A stat pe capul lui Fabio, asa cum a facut cu cei ceilalti mecanici, nu pentru a da o mana de ajutor ci pentru a invata cat se poate de mult din truda celorlati. Gratis, evident. Fiecare operatie de demontare a fost fotografiata atent dar wtf, ce e rau in asta? Mi-am zis ca omul e pasionat si daca e avid de informatii nu e rau sa fie invatat. Suntem o comunitate care, cu mici exceptii, sare in ajutorul celorlati confrati iar forumul asta este plin de asemenea exemple. Din pacate mereu am simtit ca pe masura ce se apropie momentul diagnosticarii, domnul Valentin va incerca sa eludeze obligatiile financiare, ceea ce s-a si intamplat azi. Din punctul meu de vedere era mai mult o obligatie morala. Nu cuantifica orele cele 7-8 zile de munca continua in frig, deplasarea pe benzina lui la 40 km in afara Bucurestiului la un alt coleg cu transalp pentru diverse teste, amanarea sau refuzarea altor comenzi care i-ar fi adus bani, ca doar din asta traieste. Totul a fost facut cu buna-credinta si cu pasiune. Nimeni nu are pretentia s-o fi facut pe bunul samaritean dar tare as fi vrut ca macar sa zica "ba (cuvant jignitor), ia si tu de-o ciorba ca prea te-ai chinuit" Si cum exista o vorba romaneasca care spune ca "orice fapta buna nu ramane nepedepsita" domnul Valentin a chemat politia in fata service-ului lui Fabio. Motivul: Fabio i-a furat niste piese de la mobra si nu vrea sa i le inapoieze :blink: E bestial. Dar e si dupa sufletul omului ca era sa fie el amendat pentru alertarea politiei fara motiv. In ceea ce priveste detaliile tehnice, il las pe Fabio sa vi le prezinte daca mai are puterea s-o faca.

 

 

nu pot sa cred asta cu militia...adica ce a zis ca i s-a furat?

 

frate daca tot o dam in lambada spune public ce s-a intamplat si care e defectul motoretei ca am dat cu presupusul toti p-aici...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O frectie de topic ... daca vroia cu adevarat sa il faca de la bun inceput facea tot ce era necesar(ce recomanda mecanicul, nu ce vrea el sa faca mecanicul), inclusiv sa desfaca motorul, eu nu pot sa inteleg de ce v-ati batut capul in aproape 70 de pagini sa ii dati de cap cumva ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intr-adevar, povestea e legata strans de faptul ca, de fapt, cam toti am facut practic ce a vrut el. Oricare din mecanicii la care a fost ar fi ajuns la aceasta concluzie daca ar fi avut timpul si libertatea necesara. nu e nimic iesit din comun, pur si simplu am redus la minim jocul la supape si mobra deja merge mult mai bine, adica se simte o neta imbunatatire. nu e rezolvata problema, este adevarat, dar cel putin nu mai cautam in cauciucuri si frane. El a vrut sa schimbam totul la ea, i-am facut pe plac, cand nu mai aveam ce schimba, am facut si eu ce ar face orice mecanic, umbla la motor. Astazi cand am adus in discutie problema, "domnul" a spus sa ai pun totul la loc cum era, si dupa vede el, ca daca ai spun ce piese ai trebuie el le cumpara si vine sa i le montez. Am incercat sa ai explic ca pentru asta trebuie demontate chiulasele si verifacata fiecare pisa in parte, supape, arcuri, lanturi distrib, lucru pe care nu reuseste sa il inteleaga ca fiind o lucrare ci ca o distractie a mea care nu trebuie platita, a spus ca el plateste doar cand o sa aibe mobra perfect functionala.

Dupa aceasta discutie a luat foc de tot mi-a cerut piesele (doua suruburi si o aparatoare de plastic,ramase de la ultima proba si nemontate pt. ca oricum trebuia sa umblu iar acolo) ca el pleaca. L-am rugat atunci sa imi achite si mie ceva, ca doar am montat si demontat piese 8 zile la ea si m-am dus si pana la Gradistea sa schimb evacuarea si catalizatorul cu altele luate de pe o mobra functionala, macar sa dea ceva de bun simt, moment in care a spus: "aha, nu vrei sa imi dai piesele, lasa ca vezi tu!!!" Si a plecat.

S-a intors dupa 10 min, si a stat in fata portii pana cand a aparut o masina de politie, cu trei politisti care au batut la poarta mea. Luat la intrebari de politisti, am povestit toate cele intamplate, saracii chiar au avut rabdare sa asculte pana la capat, dupa ccare l-au intrebat pe individ:

"Unde e domle urgenta asta pentru care ai sunat la 112? Cine ti-a furat si ce ti-a furat? Motociclate vedem ca e la tine, intrega si functionala dupa cun spui tu, dupa parerea noastra omul a fost corect, tu esti cel care nu vrea sa plateasca, esti pasibil de amenda pt apelare fara motiv la 112."

Pe scurt a sunat la 112 si a spus ca eu i-am furat piesele de la mobra. !!!!

Acum, sunt convins ca nimeni nu e perfect pe lumea asta, nu o pretind ca eu sunt, dar ma gandesc eu in mintea mea ca nu am facut nimic rau sau gresit in treaba asta, ba dupa cum spunea TNG, care a inteles mai repede ca mine cum stau lucrurile: pe cine nu lasi sa moara.....

 

Concluziile le trageti singuri, daca aveti impresia ca mint sau exagerez, va stau la dispozitie pt clarificari, iar interesant e ca toata treba asta s-a petrecut cu multe persoane de fata, care ar putea confirma treaba asta.

 

cu stima

 

P.S. m-a amenintat cu plangere penala !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Citesc si nu imi vine sa cred... genul asta de oameni chiar trebuie lasati sa se duca la serviceul de la dealer, sa ii taxeze la ora. Daca si dupa ce s-a gasit problema tot nu vrea sa plateasca e deja trecut de nesimtire. De partea cu circul nu mai zic nimic... trist, foarte trist

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nasol moment, acum inteleg de ce nu lasa motoreta peste noapte in servis... ca nu vroia defapt sa plateasca... pacat de munca depusa, ar trebui sa facem front comun si sa boicotam repararea acestei motociclete. chiar e de kko.

 

se pare ca aparentele insala, valentin mi-a lasat o impresie buna la inceput, acum... un gust amar.

Editat de stulewa
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.
 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...