Sari la conținut

Bisnitarul de la Ducati


ccalugaru_mihai
 Share

Postări Recomandate

Nu e vorba de filme, incercasem sa fiu haios :grinbandit:

 

Dar acum hai sa fim seriosi: daca ai vrea sa iti cumperi o motocicleta de 28 000 ai accepta una hartanita pe la saloane, cu saua zgariata de cizme sau cu vreun buton rupt ?

Daca iti parchezi mobra undeva si la intoarcere il gasesti pe unul apasand pe butoane si manete si iti raspunde ca o probeaza pt ca ai pus pe ea anunt cu "de vanzare" sau pentru ca nu i-ai pus prelata ce faci ?

 

In ce priveste Panigale....au sanse mult mai mari sa il vanda promovandu-l ca pe un produs de lux care nu e de nasul oricui. Marketingul pentru asemenea produse e alta mancare de peste si nu il poate intelege oricine. Sunt produse pentru cei care au curajul sa faca...opinie separata :laugh:

 

PS: Nu iau apararea vanzatorului, nu il cunosc, nu sunt fan Ducati.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 648
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Vizitator Leu'

Esti atat de inrait incat ai uitat ce ai scris cand ai deschis topicul....

 

"Si acum apare purtatorul de geaca de piele cu Ducati scris pe piept, reprezentatn al standului:

-Functioneaza toate (eram cu mana pe comenzile de lumini)"

 

Nici nu ma asteptam sa intelegi.

Ca trebuie sa ceri voie inainte sa te joci/urci/folosesti proprietatea altcuiva.

 

Nu ii mai dati inainte cu vanzatorul si clientul, subiectul aici este altul.

Din informatiile de la profil reiese ca te ocupi intr-un fel sau altu cu vanzari, tocmai de aceea mi se pare ... :disappointed: ... modul cum ai pus problema.

Probabil ca trebuia sa ceara voie si ca sa intre in stand, din moment ce e propietate privata.

 

Firma aia a platit o groaza de bani sa-si expuna produsele intr-o expozitie de profil, tocmai sa-i fie vazute produsele de publicul larg. Omul ala n-are nicio scuza.

Tocmai asta e scopul evenimentului, sa vina clientul si sa vada produsul, sa-l analizeze, sa-i vada toate bubele... iar vanzatorul (unul competent, bineinteles) sa-i arate ca acele probleme de fapt sunt nesemnificative in comparatie cu ce-i ofera produsul.

Editat de Leu'
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Firma aia a platit o groaza de bani sa-si expuna produsele intr-o expozitie de profil, tocmai sa-i fie vazute produsele de publicul larg. Omul ala n-are nicio scuza.

Tocmai asta e scopul evenimentului, sa vina clientul si sa vada produsul, sa-l analizeze, sa-i vada toate bubele... iar vanzatorul (unul competent, bineinteles) sa-i arate ca acele probleme de fapt sunt nesemnificative in comparatie cu ce-i ofera produsul.

 

Corect in mare masura :)

Am fost ieri pe la standul BMW si desi cred ca era destul de clar ca nu caut o noua motocicleta inca, vanzatorul si-a facut 2 minute sa ma lamureasca in legatura cu greutatea barcilor :)

Spre surprinderea mea, in ciuda dimensiunii un motor de 1300 de la BMW abia daca depaseste in greutate bivolita mea de 240 de kg ...ceea ce mi-a dat si ceva idei..

 

Acum, fata de ceea ce credeam inainte as incerca un BMW daca as avea ocazia si poate daca as avea fondurile necesare chiar as cumpara unul de la ei..

 

A durat 2 minute si chiar daca nu a castigat un cumparator macar nu mai sunt genul de om care sa spuna "nu-ti lua frate ca e naspa.." :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma uimeste cat de mult se dezbate daca ala era un vanzator adevarat sau era un vanzator de cahcat. Mie unuia mi-ar dicta BUNUL SIMT si cei 7 ani de acasa sa nu ma intorc cu spatele la o persoana cu care port o discutie.

 

Ceea ce inseamna ca deja ne conduce banul atat de demult incat ne-am modificat reflexele. Adica "atunci cand ma uit la tine vad cascaval, nu un om."

 

Trist. Macar de nu am continua sa incurajam treaba asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

atitudine total nepotrivită pentru un vânzător. de aia nu vând nici jumate cât vindea andu pe vremuri.

 

In orice discutie cu Andu, atitudinea lui iti impunea sa ai respect, bun simt, educatie.

 

Il cunoastem amandoi pe Andu, daca-l luai ironic, la misto sau peste picior, iti dadea un sut in fund din standul lui cu toata geanta de bani in spate. Ca romanul nu stie sa-si vanda marfa si iar vanzatorul trebuie sa i se faca pantofii cand este contactat, sunt de acord cu tine.

 

Stiu ca anul trecut era un singur vanzator la Ducati si acela este Alex, il cunosc si pot spune ca tipul are o rabdare de fier in a da explicatii si in indrumari, de aceea consider ca initiatorul topicului nu a fost usa de biserica si a calcat gresit daca vanzatorul a avut o astfel de atitudine.

Editat de ZaiR
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

oare cand toti posesorii de Ducati o sa revina cu picioarele pe pamant si sa realizeze ca nu au 3 c.oaie pt simplul fapt ca au sigla "Ducati" pe mobra lor?

 

Corect, cine-si ia Panigale nu-si ia ca sa admire plasticul din bord, dar cum a zis si initiatoru' topicului,totusi daca dai atatia bani, te astepti macar la ceva decent....

 

Nu putem invoca acelasi principiu dupa care Ferrari F40 are sarme de care tragi sa deschizi portiera, pt ca acolo e alta logica, pt reducerea masei. Sau sa fie vorba si aici despre reducerea masei,prin introducerea de plastic reciclat?

 

Un adevarat vanzator,care are respect de sine si pt cumparator,indiferent ca depinde de vanzarea acelui motor,sau indiferent ca i se rupe, va trata pe orice client cu respect si bun simt.

 

Asta lipseste cu desavarsire la noi in tara.

 

Uita-te si la pipitele de la ghiseu la banca, cum trateaza un om 'carunt' de 45 de ani imbracat mai elegant, care 'debordeaza' de bani,si uita-te cum trateaza pe unu de 20 de ani in trening 'puma'...

 

La noi lumea se opreste la aparente,si-atat, nu merge dincolo de aparente..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

oare cand toti posesorii de Ducati o sa revina cu picioarele pe pamant si sa realizeze ca nu au 3 c.oaie pt simplul fapt ca au sigla "Ducati" pe mobra lor?

 

Posesorii de ducati n-au 3 bilute, sunt doar multumiti si mandri de produsul cumparat. ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mers la standul Ducati.

Admirat, analizat, carcotit despre Panigale cu un prieten.

Uitat la bordul minune si plasticele de pe langa.

Profund dezamagit de calitatea lor chinezeasca. Ii arat amicului si carcotim amandoi ca la cat costa puteau sa acorde mai multa atentie detaliilor ca doar e printre exclusiviste.

Si acum apare purtatorul de geaca de piele cu Ducati scris pe piept, reprezentatn al standului:

-Functioneaza toate (eram cu mana pe comenzile de lumini)

- Normal, ca e noua, dar cam prost plasticul, si lipsa de atentie pentru detalii)

- Pfff, de-asta nu ti-o iei tu ca nu are plastic bun.

- Nu, dar la cat costa si cat tam-tam s-a facut te astepti sa nu aiba plastic ce pare reciclat.

Intoarce spatele si pleaca in sictir de parca eu i-o vindeam lui si nu invers. Culmea ca din punct de vedere al bugetului ma incadram in targetul lor si poate daca ma mintea frumos ... cine stie.

Sfat: Sper sa-i loveasca atat de tare nevoile financiare incat sa invete pe calea cea grea ca ei ne vand noua si noi le facem un serviciu si nu invers. In domeniul asta momentan vanzatorii ( incepand cu cei de motoare si terminand cu cei de accesorii) considera ca sunt zei si noi ar trebui sa le multumim ca ne pun la dispozitie spre achizitionare marfa.

 

ps: Am vazut un Arai RX7 Gp la 43 de milioane (1000de euro)cand intrii in hangar pe lateralul stanga la unul din standuri. Asta da afacere

 

 

Si eu aveam bani de panigale si mvaugusta aia scumpa...dar sa vezi ca ...la naiba butonul ala de la faza lunga era parca prea ieftin, si bucata aia de cauciuc din spatele surubului care tinea parbrizu, bucata aia care nu se vede era parca reciclata din gunoaiele menajere ale lu' becali, si una peste alta m-am razgandit.Tu om in toata firea presupun si cu bani din cate observ te duci la smaeb si te iei la cearta cu aia de la ducati pt niste prostii, tu de aia cumperi panigale? pt niste comezi amarate la semighidoane?Imi vine sa ma urc pe pereti si ieri mai rau cand vedeam toti terminatii si toti ratatii care ziceau aia nu are nush ce aia e prea nush cum, si ei aveau casca de scuter si au coborat de pe o cazatura din 90 care ziceai ca sparge nuci asa se auzea.Tu om in toata firea cu bani iarasi, vi aici pe forumu' asta amarat sa zici de aia de la ducati ca nu iti convine serviciul lor cu clienti?Daca erai periculos si om cu minte, te duceai la reprezentanta vb cu sefu' asta dupa ce cumparai motoreta sa vezi atunci cum te tratau.In loc sa zici mersi ca vin cu motoreta de 25000e sa o vezi sa o atingi, romanu' tot roman ramane , ca de asa e neamu' nostru. Cate panigale se vand in Romania asta nu te gandesti? Crezi ca isi permit sa vina si sa il atinga toti cocalarii si dupa aia sa il vanda in pierdere?Tu cumperi acolo tehnologia, motorul, franele, suspensia si multe altele , care daca stai sa aduni si le pui pe o japoneze de 15000 iesi cam la fel dar nu prea arata ca ducati-ul ala. Eu iti zic prieteneste sa o lasi mai moale cu criticile, inteleg ca fzr-ul ala de 1000 a fost tare si calitativ in anul constructiei 1990 ca sa fiu asa indulgent a fost extraordinara, dar nici chiar asa sa zici de ducati ca are piese de (cuvant urat). Numai bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Leu'

Posesorii de ducati n-au 3 bilute, sunt doar multumiti si mandri de produsul cumparat. ;)

Doar atata timp cat isi lauda mobra.

Insa cand vine vorba sa vorbeasca si despre "bube", iti intorc spatele :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

... consider ca initiatorul topicului nu a fost usa de biserica si a calcat gresit daca vanzatorul a avut o astfel de atitudine.

 

Si eu cred la fel. La cum m-a tratat pe mine mi s-a parut chiar plin de solicitudine si dragutz. A trimis pe cineva sa-mi aduca si pliante, sa vad cum arata si pe alte culori, desi i-am spus ca stiu destule despre modelul ala.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Posesorii de ducati n-au 3 bilute, sunt doar multumiti si mandri de produsul cumparat. ;)

 

Nu asta reiese din atitudinea ta sau a altora de pe forum,pe topicu' asta....

Fiecare isi lauda si isi adora motocicleta.... ideea era cu totul alta...

 

Da' in fine,suntem romani si asta ne omoara zilnic..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu azi am luat teapa de la OLIVER'S,am dat 46ron pe un set de rimstripe-uri pe care scrie clar ca ajunge pentru 4 cercuri de 19 inch si sa vezi surpriza,mi-a ajus doar pentru roata fata.Vi se pare ca banda aia alba ajunge pt doua roti??

Si NU,nu am infasurat de 2 ori pe fiecare parte=)))

Si ca sa vezi,cand am cerut bon,doamna de acolo era asa ocupata si grabita ca nu avea cum sa imi scoata.Pana la urma am convins-o pe doamna sa scrie pe spate achitat si sa semneze.Vroiam bon ca sa nu zica apoi ca nu am platit setul ca m-am mai plimbat pe acolo printre produse.

Sa ma duc la OPC sau sa le dau un telefon?Ma P*S pe ei de 46 ron dar acu tb sa caut prin magazine banda identica cu aia de pe fata :angryfire: :angryfire: :angryfire: :angryfire:

Oliver's ar trebui sa vanda caciuli cu oliver hardy(bran din cuplul celebru stan si bran)

 

Si eu mi-am luat blugi Held de la ei si nu a avut timp sa-mi dea bon dar a avut timp sa-si noteze produsul vandut in caiet!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca vrea cineva Panigale, sa scoata banul pe masa, sunt in RO destule locuri de unde se poate cumpara. Chiar sunt si pe stoc.

 

In rest se manca mult r@h@at aici, cum ca vanzatorul nu e prietenos si nu va gadila la oua cand va apropiati de standul Ducati. EVIDENT ca nu o face! Da, e datoria lui sa dea relatii despre produsele marcii Ducati...dar CUI? Amaratii rupti in fund merg sa se bage in seama cu el, cel care are banul merge cand vrea muschiul lui la reprezentanta, pune jos banul si pleaca cu Panigale. In rest "cunoscatori" care vin sa comenteze un motor de 25.000 Euro, fara bani de benzina decat SMAEB dus-intors, si eventual cu un aparat foto compact de vreo 5-6 ani sa se traga in poze cu "tata lor intre motoarele de viteza".

 

Aceasta este imaginea reala si nu alta, standul Ducati nici nu ar avea ce cauta la SMAEB, care isi permit asa ceva stiu unde e reprezentanta,RO nu e Germania, Elvetia, Franta etc

 

Unora le doresc trezirea la realitati, caci unii s-au trezit de mult.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

poate sunt eu perfectionist, carcotas, nebun. dar e parerea mea pe care o impartaseam unui amic. nu am denigrat modelul. cum a spus cineva mai sus, putea sa spuna "da' motoru' stii cum trage? si incheiam balciul.

hai sa incheiem subiectul si sa consideram ca el si voi astia care sustineti ca e normal aveti dreptate si noi cei care cerem calitate in orice la preturi de-ti cumperi 2japoneze suntem praf si nu meritam sa fim tratati decat asa.

 

Iara scri ma TERMINATU-LE!!!

 

Dragi mei: Nu luati nimic in seama despre ce scrtie Retardul asta.

 

A fost angajatul meu in pozitia (femeie de servici) si nici de asta n-a reusit sa se tina.

 

Nu are bani (ca nu-i merita) nici sa treaca strada. Mai mult a furat din stafful meu de curse ca sa faca rost de bani sa-si cumpere piese la un R1 varza ce-l avea...

 

UN INFECT CARE NU MERITA NICI MACAR O FLECMA !!!

 

Pai cum ma Prapaditu-le dupa ce ai fost dat afara din functia de Femeie servici (la propriu vorbesc) ai inceput sa vorbesti tu despre Management???

 

Pai cum ma Prapaditu-le dupa ce ai fost dat afara din functia de Femeie servici (la propriu vorbesc) ai inceput sa te visezi pe un Pagani si sa mai si spui ca tu ai bani dar n-ai fost convins :)))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))

 

Auzi dar am si eu o intrebare:

 

Standul cu matura (zburatoare) nu l-ai gasit??? Sigur de calitatea firului de matura ai fi fost incantat.

 

Auzi, mai am o intrebare: Ai sarit gardul sau ai facut fata aia de Milog ca sa intri???

 

Esti PRAF maturat fara apa... Dala inecacios... :finger:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu asta reiese din atitudinea ta sau a altora de pe forum,pe topicu' asta....

 

Fiecare isi lauda si isi adora motocicleta.... ideea era cu totul alta...

 

Ce atitudine am avut si cum ai ajuns la aceasta concluzie??

Editat de ZaiR
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca vrea cineva Panigale, sa scoata banul pe masa, sunt in RO destule locuri de unde se poate cumpara. Chiar sunt si pe stoc.

 

In rest se manca mult r@h@at aici, cum ca vanzatorul nu e prietenos si nu va gadila la oua cand va apropiati de standul Ducati. EVIDENT ca nu o face! Da, e datoria lui sa dea relatii despre produsele marcii Ducati...dar CUI? Amaratii rupti in fund merg sa se bage in seama cu el, cel care are banul merge cand vrea muschiul lui la reprezentanta, pune jos banul si pleaca cu Panigale. In rest "cunoscatori" care vin sa comenteze un motor de 25.000 Euro, fara bani de benzina decat SMAEB dus-intors, si eventual cu un aparat foto compact de vreo 5-6 ani sa se traga in poze cu "tata lor intre motoarele de viteza".

 

Aceasta este imaginea reala si nu alta, standul Ducati nici nu ar avea ce cauta la SMAEB, care isi permit asa ceva stiu unde e reprezentanta,RO nu e Germania, Elvetia, Franta etc

 

Unora le doresc trezirea la realitati, caci unii s-au trezit de mult.

 

VERY GOOD posting!!!:ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iara scri ma TERMINATU-LE!!!

 

Dragi mei: Nu luati nimic in seama despre ce scrtie Retardul asta.

 

A fost angajatul meu in pozitia (femeie de servici) si nici de asta n-a reusit sa se tina.

 

Nu are bani (ca nu-i merita) nici sa treaca strada. Mai mult a furat din stafful meu de curse ca sa faca rost de bani sa-si cumpere piese la un R1 varza ce-l avea...

 

UN INFECT CARE NU MERITA NICI MACAR O FLECMA !!!

 

Pai cum ma Prapaditu-le dupa ce ai fost dat afara din functia de Femeie servici (la propriu vorbesc) ai inceput sa te visezi pe un Pagani si sa mai si spui ca tu ai bani dar n-ai fost convins :)))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))

 

Auzi dar am si eu o intrebare:Standul cu matura (zburatoare) nu l-ai gasit??? Sigur de calitatea firului de matura ai fi fost incantat.

 

Auzi, mai am o intrebare: Ai sarit gardul sau ai facut fata aia de Milog ca sa intri???

 

Esti PRAF maturat fara apa... Dala inecacios... :finger:

 

Aha.. topicul se poate inchide, eram sigur ca e vb de un astfel de caracter.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Trist. Citesc ce scrie lumea pe aici si imi dau seama ca mai avem mult pana departe. Foarte mult.

 

Nu conteaza situatia de fapt. Poate nu a fost cum a descris initiatorul. Dar ardoarea cu care unii apara o astfel de atitudine a vanzatorului, chiar si ipotetica si nedovedita, e ingrijoratoare.

 

Am fost la standul Ducati. Nu ma intereseaza Panigale, nici nu m-am uitat la ea. M-am uitat la Multistrada, m-au urcat pe ea, am primit pliant si am fost tratat OK. Ca stiam eu mai mult despre ea decat doamna care m-a ajutat, asta e alta problema.

 

Insa...daca ai venit la un salon sa expui, stii la ce te astepti. Daca nu vrei nu expui. Nici mie nu mi-ar placea sa faca unu sau altu misto de mine. Dar daca mi-am asumat chestia asta, atunci o sac cum trebuie.

 

Cu ce costa mai putin un GTL decat un Panigale? Si puteai sa te sui pe ele si cu picioarele sin nu spunea nimeni nimic. Cea mai tare echipa de marketing este la BMW. Si se vede in vanzari.

 

La noi se merge pe chestia, bahhhh e Ducati bahhhh, nu e de nasul oricui. Scoate banii si dupa aia vorbesc cu tine bahhh. Cocalarism care este universal acceptat in societatea noastra.

 

Din nou, trist.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:lol: e clar ca azi merg la SMAEB dar nu cumpar nimic ca atti bagat frica in mine ..... bag o poza cu bebelusele si ma duc sa o inramez :lol:
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Sabin.

Ma confunzi si mai bine ti-ai masura cuvintele.

 

Nici eu nu stiu de ce le-ati mai expus daca nu aveati nevoie.

 

Mai cititi inca o data ce am scris in primul post. cat despre daca mi-l permit sau nu cred ca trebuia sa vada mai tarziu, nu dupa ce ne-am intersectat privirile.

 

rog un moderator sa inchida stearga topicul. fiecare intelege cat poate

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca vrea cineva Panigale, sa scoata banul pe masa, sunt in RO destule locuri de unde se poate cumpara. Chiar sunt si pe stoc.

 

In rest se manca mult r@h@at aici, cum ca vanzatorul nu e prietenos si nu va gadila la oua cand va apropiati de standul Ducati. EVIDENT ca nu o face! Da, e datoria lui sa dea relatii despre produsele marcii Ducati...dar CUI? Amaratii rupti in fund merg sa se bage in seama cu el, cel care are banul merge cand vrea muschiul lui la reprezentanta, pune jos banul si pleaca cu Panigale. In rest "cunoscatori" care vin sa comenteze un motor de 25.000 Euro, fara bani de benzina decat SMAEB dus-intors, si eventual cu un aparat foto compact de vreo 5-6 ani sa se traga in poze cu "tata lor intre motoarele de viteza".

 

Aceasta este imaginea reala si nu alta, standul Ducati nici nu ar avea ce cauta la SMAEB, care isi permit asa ceva stiu unde e reprezentanta,RO nu e Germania, Elvetia, Franta etc

 

Unora le doresc trezirea la realitati, caci unii s-au trezit de mult.

 

Asta e pozitia oficiala a dealerului ducati pe Romania?!

Aia de la uzina ce zic?

Pot sa le trimit si lor chestia de mai sus?! Dar firmelor concurente, sa se mai distreze si ei...

 

Ca idee: acum 1 an am intrat la bmw, ca vroiam sa schimb stilul. Printre primele intrebari a fost ce motocicleta am momentan. Aveam suzuki drz 400 e luat second. Aproape 1 ora mi-a povestit despre diferentele intre ce aveam eu si ce ma interesa: r1200gs adventure. Nici o secunda nu mi-a sugerat ca as fi prea prapadit pentru brandul lor.

 

Pana la urma mi-am luat yamaha wr450f ca inca ma tine spatele sa trag prin padure dar cand ma voi intoarce pe sosea ghici ce va fi?! Si de ce oare?!

 

Si da, pentru banii mei vreau sa ma tratezi ca pe un om indiferent de cat de modest sunt imbracat sau cat de antic e aparatul meu foto.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...