Sari la conținut

Situatii din trafic


Postări Recomandate

Astazi am observat si eu ca soferii astia nu au deloc rabdare cu motociclistii.

Fiind incepatoare (sub 200 km mersi pe moto) stau cuminte la semafor in spatele masinilor, nu ma strecor printre ele.

Cand ne punem in miscare, foarte multi nermernici intra pe banda mea, PESTE MINE, obligandu-ma sa ies de pe banda sau sa accelerez pana in fundu' masinii din fata ca sa ii fac loc, ca daca nu ii fac intra peste mine. Adica nu e bine nici sa te strecori printre masini, ca ii enervezi ca vezi Doamne te bagi in fata lor, da nu e bine nici sa stai cuminte. Fiind pe moto de ce ocupi banda unei masini? Cam asa gandesc astia.

Si cu toate ca am ditamai semnu' de incepator langa numar, opresc astia la 10 cm in spatele meu. E deranjant

 

 

Stai la 1/3 din banda, pe stanga daca mai ai o banda in stanga si pe dreapta daca esti pe ultima banda (cea mai din stanga). Asa iti protejezi spatiul si nu le dai idei. Ai mare grija atunci cand se unesc drumuri/benzi in lung, gen pod Grozavesti/Basarab, caci multi forteaza intrarea pana pe ultima banda.

 

Mie mi se intampla sa se bage peste mine cand ma duc in marginea benzii, ca sa ma strecor printre masini, dar stiu cauza, asa ca ma astept; culmea e ca doar un barbat a facut asta pana acum, restul de 7-8 au fost femei, cam jumatate din ele cu lamaia si ele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 4,5k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Astazi am observat si eu ca soferii astia nu au deloc rabdare cu motociclistii.

Eh, nu dispera :) Nu toti sunt melteni. Azi de ex cred ca am avut parte de cel putin 3 camioane/tir-uri care mai aveau nitel si ieseau in sant ca sa ma lase pe mine sa depasesc, pt ca pe contrasens era coloana :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu cu o intamplare din weekend ==>

 

cine te'a invatat sa mergi pe acolo? facea un binevotor loc scuterului si te urca pe capota de ajungeai cu ratb'ul tramvaiul acasa

» Post actualizat in 19 Aug 2014 11:07

dingleberries

 

 

care te recunosti?

» Post actualizat in 19 Aug 2014 11:10

post-27579-0-54369300-1408446595_thumb.jpg

» Post actualizat in 19 Aug 2014 11:11

post-27579-0-29639100-1408446668_thumb.jpg

Editat de zeze
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Marsilia, Vieux port? :D

Dap

 

 

 

cine te'a invatat sa mergi pe acolo? facea un binevotor loc scuterului si te urca pe capota de ajungeai cu ratb'ul tramvaiul acasa

Daca nu ai circulat prin zona nu prea imi poti spune ca cine m'a invatat sa merg pe acolo! Traficul m'a invatat cine mama zmeilor crezi ?

Ca doar nu'ti inchipui ca eram pe trasa ideala sau ceva de genul :)

 

Binevoitori sunt majoritatea si'ti fac loc .. nu asta e problema.. problema e ca shaolinu' asta e bou pt ca bou l'a facut masa care si ea e o vaca gen.

Daca'l observi mai bine... dupa ce era sa se infiga in mine..mai era sa'i futa s'o casca'n oglinda lu ala cu duba .

 

Omu era grabit ce sa mai...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ieri era sa o musc de la Vidraru spre Sibiu, nu stiu exact unde eram doar ca pe stanga scria ceva gen "plimbari cu vaporasul" si era curba(serpentina) la dreapta fara vizibilitate, norocul meu a fost ca mi-a atras atentia scrisul cu vaporase si am mers incet deoarece un bou cu un Nissan Navara alb a taiat complet curba m-am trezit cu el in fata am piscat frana aproape m-am oprit si i-am vazut chipul era cacao pe el fraierul nu mai stia cum sa o redreseze a tras tare de volan dreapta dar s-a redresat daca nu eram cu nevastamea dracii il lua ma intorceam dupa el si il dadeam cu capu de volan pana invata soferie, faza naspa e ca m-am tot gandit, daca nu erau vaporasele si mergeam mai tare ce se putea intampla ca la viteza care o avea no comment.

 

Alta faza azi de la Campulung spre Gurahumorului (Suceava) pe contrasens era coloana de masini, linie continua, un bou cu un VW Polo negru se baga in depasire la un camion m-am retras pe dreapta dupa linia alba cu mana stanga sus si cu degetul ridicat, ce cacao credea ca sunt cu bicicleta ce a fost in mintea lui.

 

Imi pare foarte rau ca nu i-a innecat careva pe cei 2 soferi cand au fost mici.

 

Iar cele mai tari faze sunt cu astia cu masini tari veniti din afara care vor sa demonstreze cine sunt ei, trebuie doar sa stai in fundul lor si sa-i presezi putin sa vezi ce pot face prostanii, tot ieri prin Horezu parca era unu cu un seria 5 cand ma vedea in fundul lui nebunea ii scotea pistoanele afara, si nu mergeam tare doar ca traficul era de asa natura tot nimeream in spatele lui, si sunt multi ca el.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca ziceai ca nu umblii cu ruleta dupa tine, mai teceam cu vederea, dar daca ai adus vorba de shubler ... atunci n-ai nicio scuza ... stii tu ce stii :)))

Sublerul meu are 300mm :D

In cazul meu, ajunge. La tine, nu stiu, am auzit ca esti mai norocos de fel.

10113761_1_1000x700_subler-mecanic-300-m

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Pentru un incepator ca mine unele au fost destul.

 

Uite unele cu tanti care iti deschide portiera in fata iar nea gigi care se urca pe tine ca are suv.

 

http://youtu.be/0FDqvl2inaw

 

Sper sa fie mai pe gusul tau :tomato:

 

P.S. Camera filemaza wide si lucrurile in realitate sunt mult mai aproape decat par.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mda...astea's cam de cacao

Ai grija ... si paranoia mode on cand vezi ca se'mpute treaba prin trafic


» Post actualizat in 03 Sep 2014 21:50

PS: mai taie din filmari ...ca sunt minute intregi in care nu se intampla absolut nimic

Editat de SyDemon
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hihihihi, ce funny. Concentreaza-te pe un mers mai rapid si mai alert. N-am avut rabdare sa ma uit si la al doilea filmulet, dar in prima parte din primul filmulet se vede clar cum te depasesc toti pe stanga si pe dreapta si se baga in fata ta cu alte ganduri(de oprit, de facut stanga de pe banda 1, de facut dreapta de pe banda 3). O sa vezi, in timp, ca lucrurile astea nu sunt deloc benefice si iti mananca nervi si concentrare. Mergi mai repede, in felul asta o sa fii si mai atent.

A, si cand treci printre masini, la 2 secunde "guiţă" din claxonul ala putin(nu deranjant, cat sa-si arunce lumea ochii in oglinzi), tocmai sa nu deschida cineva vreo usa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

p.s.

moaaa ce nesimtit biciclistu ala care pleaca primu de la stop si depaseste pe dreapta :D

La asta ma uitam si eu :crack: plus felul mult prea calm (sau crispat) de a schimba vitezele/tras de gaz. Lasa ca e bine asa insa incearca sa tii viteza traficului dar sa iti si lasi un pic loc de manevre de siguranta.

 

In alta ordine de idei, sa nu ii iubesti pe astia care te depasesc si iti pun frana in fata? Drept e ca eram cam adormit si lasasem un pic de loc, dar a cam intrat fortat pe principiul prioritatea celui mare. Era sa ma lipesc astfel de o duba. noroc ca modul de franare "fred flinstone" adaugat franarii obisnuite s-a dovedit eficient. :crack: Ieri mi-a intors in fata un micut cocalar cu o femeie urata, dar m-am abtinut si de data asta. Ah...ce frumos e mersul prin oras...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...