Sari la conținut

Situatii din trafic


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 4,5k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Pe un trotuar plin de oameni n-o sa mearga nimeni cu bicicleta la fel de repede ca o masina. Nu discut legea acum, dar si mie mi se pare mai safe cu bicicleta pe trotuar. Tind sa merg mai mult pe trotuar decat pe strada si nu am lovit niciun pieton si nici nu am fost macar aproape sa lovesc vreunul. Daca vrei sa ajungi repede din A in B, e clar ca o sa incalci ceva reguli, ca plm, nimeni nu sta sa urmareasca pistele de biciclete pe unde sunt ele impartite (100 de m aici, 200 de m pe partea cealalta, dar stai la stop ca sa traversezi, dar stai ca trebuie sa te dai jos, etc.). Problema e sa le faci constient si cu bagare de seama, daca tu mergi si te uiti numa' inainte si astepti sa se opreasca toti si sa te ocoleasca toti de fiecare data, atunci esti un petrica si trebuie sa stai acasa sau sa mergi cu taxiul. Comparabil cu mersul pe motor, oarecum.

 

Problema e spusa la modul general. Nu are legatura cum merg eu sau altcineva.

 

La modul general, asa cum zice si in lege si asa cum mi se pare si mie normal si firesc, nu ai ce cauta cu bicicleta pe trotuar daca ai peste 14 ani si nu ai pista de bicicleta (care oricum sunt bataie de joc). Pentru ca tu sau eu sau x sau y mergem constient. Dar altul nu merge si baga ca nebunu' dupa care loveste un copil. Si mai gandeste-te ca ar putea fi copilul tau. Cum ti-ar conveni acest lucru?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Astazi am iesit la antrenament cu toacla, Dascalu, Maia, in directia aia. Bun, in momentul in care am intrat inapoi in oras, am luat-o pe Victoriei. Cum eram pe coborare, foaia 3, pinion 9 si i-am dat. La intersectia cu bulevardul Dacia situatia se prezenta in felul urmator:

 

- Semaforul era verde

 

- Eu veneam lansat (58 km/h conform ciclocomputerului) pe pista de biciclete

 

- O bruneta focoasa pe trotuarul de pe partea stanga

 

- O blonda stramba pe trotuarul de pe partea dreapta

 

- Un sofer cu o duba care face brusc stanga, fara nici cea mai mica intentie de asigurare. Desi incetinisem pentru a observa mai bine bruneta, aveam in continuare peste 40 km/h cand am observat manevra lui. Bine ca nu am intors capul dupa focoasa, pentru ca altfel m-as fi lipit efectiv de lateralul dubei. Norocul a fost ca imi cunosc foarte bine toacla si am dozat franele astfel incat am oprit in siguranta. Un scuterist aflat pe bulevardul Dacia a vazut toata intamplarea, am impresia ca i-a zis si zis ceva soferului.

 

Casca port doar la concursuri, e o conditie obligatorie. Desi am una foarte calitativa, am vazut pe viu ce inseamna impactul cu o bordura, e fix pix.

 

Pe culoarea rosie a semaforului trec doar daca acesta din urma este amplasat special pentru trecerea pietonilor, altfel, daca e intersectie, nu.

 

Pistele imprastiate prin oras, cele incadrate cu banda galbena si pentru care s-au cheltuit atatea milioane de euro au fost declarate ilegale de politie. Mai mult de atat, avand in vedere gradul de sufocare al orasului, nu vreau sa deranjez un om care se plimba la pas pe trotuar, fie ca e singur sau cu sotia, copilul s.a.m.d

Pe trotuar se presupune ca este in siguranta, macar acolo sa nu isi mai faca griji ca ar putea sa primeasca un ghidon in piept de la un biciclist teribilist. Pentru ca, oricat am inchide ochii, exista foarte multi pusti care gonesc pe trotuar. Daca ii pui sa urce dealul din Tineretului, sa nu zic altul mai greu, lesina in secunda doi, dar pe trotuar ii dau baietii in gura de numa'

 

Sunt peste 10 ani de cand merg exclusiv pe strada cu bicicleta, si nu am avut evenimente. Sigur, am evitat o groaza, dar face parte din experienta, idem ca si in cazul mobrei.

Editat de SONYC
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Legea scrie ca, la indicator de stop sau cedeaza trecerea, trebuie sa te asiguri si sa acorzi prioritate TUTUROR vehiculelor care circula pe drumul cu prioritate! Si cum indicatorul tau nu difera in functie de sensul unic sau nu, iar tu poti sa fii de la Cucuietii din Vale si sa nu stii ca e sens unic pe Eminescu, deci trebuie sa belesti ochii. Daca iei biciclistul belesti altceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sâmbăta trecută, ieșirea din București spre Giurgiu blocată. 10% dintre automobiliști pe un trotuar asimilat cu o bandă de circulație. 90% dintre bicicliști pe contrasens, după balizele ce delimitau sensurile de mers (drumul era în lucru). 90% dintre motocicliști lane splitting, 10% pe lângă acostament.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu conteaza ca te feresti si cat circuli, conteaza ce scrie la reglementarile prioritatii. Elementar as zice, dar unii fac totul dupa ureche.

Multe lucruri sunt absurde.

Editat de john17
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta cu sensul unic parca s-a mai discutat acu ceva ani..mergea unu linistit si intr-o intersectie cand sa faca la stanga venea unu pe interzis, omu nu s-a uitat si l-a troznit da a fost declarat vinovat...ala de mergea pe interzis nu mai stiu ce-a patit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta cu sensul unic parca s-a mai discutat acu ceva ani..mergea unu linistit si intr-o intersectie cand sa faca la stanga venea unu pe interzis, omu nu s-a uitat si l-a troznit da a fost declarat vinovat...ala de mergea pe interzis nu mai stiu ce-a patit.

 

Probabil culpa comuna.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buei, dar daca esti pe drum si te ia unul de pe o strada laterala care n-are cedeaza, ca vine pe contrasens?!? E culpa comuna sau trebuie sa-i dai prioritate de dreapta? Asa era sa patesc eu azi prin spate pe la Banu Manta...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fa un desen, ca eu nu inteleg... sau zi mai clar care e intersectia si cine de unde venea, gasesc eu indicatoarele pe google street view

» Post actualizat in 31 May 2018 19:12

P.s. daca, totusi, cumva ala venea pe interzis pe sens unic si nu avea indicator de prioritate, dupa logica ta de mai sus tu dai prioritate ca si cum ala circula regulamentar pe strada respectiva si pur si simplu nu are indicator.

Singura diferenta fata de problema mea este ca tu vezi indicatorul de sens unic si stii ca ala nu are ce cauta acolo, fara a cunoaște dinainte zona.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fix asa! Sa-mi bag daca mai tin minte unde era exact, cred ca langa sectia 4 de polutie, e intersectie in T si poti face stanga sau dreapta, ambele fiind sex unic "divergent", spate in spate ca sa zic asa. Vazand semne de sex unic in ambele directii chiar ma gandeam cum ar fi sa-mi vina unul de acolo pe invers. Si minunea s-a produs! Din dreapta, normal, ca sa fie si mai fascinant. Am avut noroc totusi ca a fost doar un logan si nu un copac in viteza :P

Editat de john17
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai ai naiba si ghinionul sa fie vreun organ de la sectie, grabit catre casa...

» Post actualizat in 31 May 2018 19:24

Ai scris inaintea mea :))))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Azi am plecat cu GoProul fara baterie. Am uitat aseara sa pun camera la incarcat... Si la semafor la Carrefourul de langa RinGrandHotel era sa iau o matusa pe coarne. Eu, elegant printre masini, ea s-a gandit sa traverseze pe fuga tot printre masini... Inca odata, pacat de GoProul care nu mergea. Puteam sa ma apuc de motovlog cu asa material...

Editat de Metal Heart
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca esti pe aici, viteazule bolnav de atentie cu xx-xx-FAN care ai trecut racheta la 20 cm de mine pe Grivitei azi, da-ti singur un sut in kur si zi mersi ca eram in intarziere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca esti pe aici, viteazule bolnav de atentie cu xx-xx-FAN care ai trecut racheta la 20 cm de mine pe Grivitei azi, da-ti singur un sut in kur si zi mersi ca eram in intarziere.

 

Eu eram, si ma grabeam.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...