Sari la conținut

Situatii din trafic


Postări Recomandate

Acum 42 minute, Radu Andrei Gabriel a spus:

Crezi ca prin alte tari se dau permisele altfel?

 

 

Cred ca am mai scris, acum @12 ani m-a lovit unu in spate la o trecere de pietoni, evident ca avea cu el in masina printesa + 1-2 puradei ..... 30 de minute mi-a luat la politie sa-i dictez declaratia lui pe litere (bine ca le stia - nu mergeau legate) ..... asa ca la cum se dau permisele, ii facem pe toti la pas (fara sa ne fortam). :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 4,6k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Acum 17 ore, Ruginel a spus:

Referitor la sexu’ frumos si misoginie…voi ati observat ca atunci cand gasiti cate o duduie din asta care sta la cedeaza trecerea si o lasi sa se bage in coloana, nici una nu zice un “mersi” din mana / avarii etc?

 

Da, asa e, majoritatea nu multumesc dar nu asta ma deranjeaza ci faptul ca de cate ori las o fufa sa intre in trafic de fiecare data regret pt ca abia se misca. Pana si nevasta-mea care e mai feminista de felul ei imi zice "iar ai lasat femei sa se bage in fata ta" tocmai din acest motiv.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 ore, Nguyen a spus:

 

Da, asa e, majoritatea nu multumesc dar nu asta ma deranjeaza ci faptul ca de cate ori las o fufa sa intre in trafic de fiecare data regret pt ca abia se misca. Pana si nevasta-mea care e mai feminista de felul ei imi zice "iar ai lasat femei sa se bage in fata ta" tocmai din acest motiv.


Teoria mea este ca sunt atat de praf la atentia distributiva incat nu isi dau seama cum au ajuns acolo sau le e frica efectiv sa ia mainile de pe volan.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 09.10.2024 la 19:39, Ruginel a spus:

Referitor la sexu’ frumos si misoginie…voi ati observat ca atunci cand gasiti cate o duduie din asta care sta la cedeaza trecerea si o lasi sa se bage in coloana, nici una nu zice un “mersi” din mana / avarii etc?

 

Sugruma volanul ala cu ambele maini si daca ar avea si o a treia mana, si aia ar fi pe volan.

Acum că ai scris, am dat un scroll prin memorie și nu prea îmi aduc aminte să-mi mulțumească multe femei pentru vreun mic favor în trafic. De fapt, din 10, poate una, maxim două. Majoritatea conduc ca niște cizme, până și soția mea a observat asta. Cele mai periculoase sunt șoferițele de SUV cu telefonul la ureche. Periculoasă specie! Iarăși o specie nasoală o reprezintă șoferițele de cazane gen beamveu', am câteva exponate prin zonă, o ard pe mod rachetă.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

19 minutes ago, Lucian_M said:

reprezintă șoferițele de cazane gen beamveu', am câteva exponate prin zonă, o ard pe mod rachetă.

Pai cu ce-ai vrea sa o arda in mod racheta, cu un cazan  ford fiesta de #douajdeani? :)  

 

Toate ca toate, dar nimic nu se compara cu cazanale antice cu folii in geam si statie CB. Red flag direct.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 15 ore, Ruginel a spus:

Teoria mea este ca sunt atat de praf la atentia distributiva incat nu isi dau seama cum au ajuns acolo sau le e frica efectiv sa ia mainile de pe volan.

 

E foarte posibil si sustin ideea prin observatii facute de mine de-a lungul timpului. Multe persoane nu ar trebui sa conduca, nu au capacitatea de a face mai multe lucruri deodata. Gandeste-te ca la o masina cu transmisie manuala folosesti ambele maini si picioare ca sa conduci si trebuie sa faci acest lucru fara sa gandesti pas cu pas fiecare miscare. Am intalnit femei care mi-au spus ca ele nu pot sa conduca pt ca trebuie sa faca prea multe lucruri deodata, exemplu:

 

1. Sa te uiti in oglinzi din mers

2. Sa dai semnal

3.Sa schimbi trepte de viteza

4. Sa apesi frana

5. Sa apesi ambreiajul

6. Sa virezi

7. Sa fii atent la trafic

 

Sunt situatii cand trebuie sa faci aceste lucruri simultan si in mod natural, cursiv. Femeile sunt cele mai putin capabile sa faca aceste lucruri in mod natural si simultan si daca mai adaugi si telefonul+nesimtirea in ecuatie ne dam seama de rezultatele pe care le vedem in trafic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 50 minute, Nguyen a spus:

 

E foarte posibil si sustin ideea prin observatii facute de mine de-a lungul timpului. Multe persoane nu ar trebui sa conduca, nu au capacitatea de a face mai multe lucruri deodata. Gandeste-te ca la o masina cu transmisie manuala folosesti ambele maini si picioare ca sa conduci si trebuie sa faci acest lucru fara sa gandesti pas cu pas fiecare miscare. Am intalnit femei care mi-au spus ca ele nu pot sa conduca pt ca trebuie sa faca prea multe lucruri deodata, exemplu:

 

1. Sa te uiti in oglinzi din mers

2. Sa dai semnal

3.Sa schimbi trepte de viteza

4. Sa apesi frana

5. Sa apesi ambreiajul

6. Sa virezi

7. Sa fii atent la trafic

 

Sunt situatii cand trebuie sa faci aceste lucruri simultan si in mod natural, cursiv. Femeile sunt cele mai putin capabile sa faca aceste lucruri in mod natural si simultan si daca mai adaugi si telefonul+nesimtirea in ecuatie ne dam seama de rezultatele pe care le vedem in trafic.


Da, si nu este vorba de “misoginie” asa cum se kaca toate feministele pe ele. Pur si simplu, suntem construiti diferit.

 

Femeile au nevoie de instructiuni / algoritmi si chestii exacte pentru a putea functiona in medii mai complicate. Iar cand se pierd cu firea fac cele mai neasteptate lucruri: iau mainile de pe volan, incurca pedalele etc.

 

Eu chiar apreciez femeile care zic “Nu stiu sa conduc / nu imi place / nu ma descurc cu cutia manuala, vreau automata.” fata de cele care insista sa demonstreze ceva si ajung cu cotoarba in copac. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

conform statisticilor femeile fac mai putine accidente....

 

la aceiasi masina, si aceiasi clasa B/M, aceiasi domiciliu, RCA pt femei e mai ieftina!!!!

 

joac-o pe asta :) :) :)

_____________________

 

 

 

 

PS. eu personal, accidente (bineinteles nu din vina mea), numai cu barbati am avut de-a lungul timpului....

PPS. hopa, era sa uit, totusi, acum vreo 2 ani, m-a plesnit una din spate la stop....

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 minut, apriliacluj a spus:

conform statisticilor femeile fac mai putine accidente....

 

Am mai discutat acest lucru aici, ele merg mult mai incet si nu au indrazneala barbatilor. Tot statistic, am avut mai multe accidente cu femei in timp ce cu barbati am avut un singur accident in peste 20 de ani de condus. Tot statistic, majoritatea accidentelor evitate de mine au avut drept cauza femeile, foarte rar barbati.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

4 hours ago, apriliacluj said:

conform statisticilor femeile fac mai putine accidente...

Ar arata altfel statistica daca s-ar tine cont de nr de kilometri parcursi de femei vs de barbati. Probabilitatea de a face accident creste direct proportional cu nr de km parcursi...

 

4 hours ago, Nguyen said:

Tot statistic, majoritatea accidentelor evitate de mine au avut drept cauza femeile, foarte rar barbati.

La fel si la mine :) 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 8 ore, apriliacluj a spus:

conform statisticilor femeile fac mai putine accidente....

 

la aceiasi masina, si aceiasi clasa B/M, aceiasi domiciliu, RCA pt femei e mai ieftina!!!!

 

joac-o pe asta :) :) :)

_____________________

 

 

 

 

PS. eu personal, accidente (bineinteles nu din vina mea), numai cu barbati am avut de-a lungul timpului....

PPS. hopa, era sa uit, totusi, acum vreo 2 ani, m-a plesnit una din spate la stop....

 


Pentru ca babatii reusesc, cumva, sale evite. Majoritatea accidentelor cu femei pe care le-am vazut erau intre... doua femei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...