Sari la conținut

Camere HD pe Moto - Totul Despre


John Paul
 Share

Postări Recomandate

PowerDirector , versiunea 8 sau 9 pt pc mai modest .

merci, dupa ce schimb win il incerc :)

 

Ekenul minte cel mai mult cand declara valoarea bateriei, stiu ca are undeva la ~600mah, dupa care vine Gitup cu ~720mah si SJcam cu ~780mah

Imi imaginam ca mint... faza e ca si bateria de SJ tot o ora tine, plus sau minus cateva minute. Nu stiu ce solutie sa gasesc, ca sa pot filma macar 2 ore (pauza de tigare e cam la 60-90 min, dar daca sunt pe facut mai multi km, si mai rar). Ma gandeam sa prelungesc un cablu usb, sa-i fac o gaura in carcasa, dar atunci nu o sa mai fie waterproof... greu, decizii, decizii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,4k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Eu n-am unde sa o pun pe mobra... sta pe casca. In caz de ploaie e cam nasol cu gaura in ea... eventual sa mai cumpar o carcasa pe care sa o gauresc, sa am una intreaga "de ploaie" si una gaurita.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt curios CE FILMATI pe ploaie?????

eu pe ploaie o pun la incarcat in rucsac.......

iar cand nu ploua o tin pe baterie externa la incarcat.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu prea pricep... daca ploua, nu filmezi, ok... daca nu ploua, o ti la incarcat, deci iar nu filmezi? Ca pt orice fel de incarcare directa, ai nevoie de o gaura in carcasa sau sa o folosesti fara carcasa. Si fara carcasa se umple de insecte si praf pe lentila.

Sunt ocazii in care te prinde ploaia si nu te opresti, ramai cu camera pe cap etc. Pt momente de genul ala ma gandeam.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu prea pricep... daca ploua, nu filmezi, ok... daca nu ploua, o ti la incarcat, deci iar nu filmezi? Ca pt orice fel de incarcare directa, ai nevoie de o gaura in carcasa sau sa o folosesti fara carcasa. Si fara carcasa se umple de insecte si praf pe lentila.

Sunt ocazii in care te prinde ploaia si nu te opresti, ramai cu camera pe cap etc. Pt momente de genul ala ma gandeam.

HAHAHA

GOPRO SESSION...... si restul e tacere

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Legat de GoPro / Sony / Contour si diverse chestii necesare pentru ele (prinderi, carcase, parasolare, etc.) ii recomand pe baietii de la 24pe7.ro https://www.facebook.com/24pe7 si acest site de unde sa va alegeti :) http://www.thingiverse.com/search/page:4?q=GoPro&sa=

 

Eu tocmai ce mi-am facut la ei niste adaptoare de prindere Contour pe camera Sony, brici ! Maine bag la test.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu incepe ploaia incat sa te ude intr-un minut, sa patrunda si prin acele orificii dintre cablu si carcasa:)

 

Eu cred ca exista o solutie astfel incat sa nu trebuiasca sa dai peste 1400 de lei pe o camera care sa filmeze la fel ca una de 500 de lei.

Chiar si daca dai o gaura in carcasa, bagi mufa, o sigilezi cu silicon si gata. Iei, daca e o carcasa doar ptr treaba asta si gata... sub 30 de dolari garantat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si pt astia cu copie de copie de copie de... o merge carcasa asta si pe eken? Nu stiu dimensiunile la sjcam si pozitia lentilei si a mufei de alimentare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca mai treci pe la mine prin urbe, incercam. Eu am o dubiosenie din asta cu carcasa de rezerva de SJ. Probam si vedem. Bateriile de sj1100mAh intra si tin mai mult ca cele originale de 900, ca am vazut ca tot intrebai de ele. Ai nevoie sa ti le masor?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

probam cand vin, e cel mai sigur. bateriile le am deja, am luat 2 de sjcam, tin cu putin mai mult decat originalele... sunt dezamagit ca nu pot filma mai mult de o ora.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu ma intereseaza butoanele din lateral (sunt pt navigare in meniu + alte maruntisuri), doar obiectivul, mufa, butonul de sus si cel din fata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca nu se puna obiectivul 100% cu carcasca o sa ai vignetare, trebuie sa fie perfect compatibil.Ai rezolvat problema cu impartirea filmarii in multe filmulete scurte la Eken?Ca parca tin minte ca aveai "problema" asta, poate intre timp au scos vreun update de firmware?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

N-am mai facut nimic la ea, in afara de incarcat si filmat :) Din ce am mai citit pe net, cica ar fi din cauza formatarii cardului, dar altfel nu-l suporta. Normal, problema e la soft de fapt... o sa caut, sa vad daca au update, ceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

... sa nu trebuiasca sa dai peste 1400 de lei pe o camera care sa filmeze la fel ca una de 500 de lei.

Toata stima si respekta, dar daca tot repetati asta nu inseamna ca si devina adevarata :)

E adevarata doar daca compari o china actuala cu hero2 care da, costa ~1400 lei acum 4 ani. Nu are treaba insa china actual cu gopro actual. E alta liga din toate punctele de vedere. Da, filmeaza foarte ok china, dar nu sunt cot la cot la capitolul calitate. Poate doar pe youtube la anumite scene, unde compresia le aduce pe toate la o calitate mediocra ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Posibil sa fie cum zici, nu contest. Youtube comprima si cele facute de cele chinezesti. N-am fisierea brute de la ambele insa cele de la sjcam mi se par mai mult decat ok ptr banii platiti pe camera. In fond, la asta se reduce totul: sa fii multumit de calotatea filmarii. Inainte de a da 3400 eur pe un gopro, testeaza una de 70euro... O vinzi daca e sa nu-ti convina ca doar nu faci documentare ptr National Geograpic... Te intereseaza sa-ti faci treaba.

» Post actualizat in 02 Jun 2016 11:27

Versiunea mobile a forumului e execrabila... Nu pot misca cursorul in interiorul unei rahat de ferestre de 2cm. Praf, pulbere fina.

 

Anyway, posibil ca senzorii si componentele gopro sa fie tot china si sa platesti brand-ul. Ma rog, fiecare face ce vrea cu banii sai.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Una rapida... ce SD card merge cel mai bine pe un Mobius 2?

 

Vad ca ei recomanda Kingston dar eu zic ca merge orice clasa 10.

Kingston U1 (echivalent clasa 10) am si eu iar din cate tin minte era cea mai ieftina.

Editat de vlad58
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Posibil sa fie cum zici, nu contest. Youtube comprima si cele facute de cele chinezesti. N-am fisierea brute de la ambele insa cele de la sjcam mi se par mai mult decat ok ptr banii platiti pe camera. In fond, la asta se reduce totul: sa fii multumit de calotatea filmarii. Inainte de a da 3400 eur pe un gopro, testeaza una de 70euro... O vinzi daca e sa nu-ti convina ca doar nu faci documentare ptr National Geograpic... Te intereseaza sa-ti faci treaba.

» Post actualizat in 02 Jun 2016 11:27

Versiunea mobile a forumului e execrabila... Nu pot misca cursorul in interiorul unei rahat de ferestre de 2cm. Praf, pulbere fina.

 

Anyway, posibil ca senzorii si componentele gopro sa fie tot china si sa platesti brand-ul. Ma rog, fiecare face ce vrea cu banii sai.

Hai sa facem ceva PRACTIC

Punem ambele camere pe un suport dublu si filmam!!!!

Dupa comentam diferentele de calitate si bani...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vad ca ei recomanda Kingston dar eu zic ca merge orice clasa 10.

Kingston U1 (echivalent clasa 10) am si eu iar din cate tin minte era cea mai ieftina.

 

Si capacitate?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...