Sari la conținut

Postări Recomandate

daca intereseaza pe careva piese de BMW K75, stiu un tip care are unul care a fost al politiei si a fost dat la REMAT. El inca mai functioneaza (doar carburatoarele ar trebui reglate)... Din pacate nu mai are acte (doar factura de la REMAT)... il da la 600 euroi...

bafta!

Pe mine m-ar interesa daca mai este valabil anuntul dami un bip la numarul asta si te voi suna eu sa detaliem:0724053185 Adi Har ma numesc.te rog

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • Răspunsuri 9,8k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Pina la urma am pus in practica varianta achizitionarii unui BMW.

Am cumparat BMW K 100 LT din 1989.

Nu stiu de ce dar de cind am vazut aceasta motocicleta pe forum la vinzari, am stiut ca trebuie sa fie a mea, cu toate ca initial ma gindeam la achizitionarea unui F 650 ST.

Stiu ca nu e motocicleta noua dar am citit pe mai multe forumuri ca este o motocicleta care se poate lasa mostenire.

Sper sa fie asa.

Ca prima impresie trebuie sa recunosc ca sunt foarte multumit de ea. Am parcurs impreuna aproximativ 400 km in conditii nu foarte prielnice, adica temperaturi foarte scazute, sub 0 grade.

Ca defecte nu functioneaza vitezometrul, cu toate ca se inregistreaza numarul kilometrilor. Este unul din lucrurile care nu imi place deloc, deoarece mi-ar placea sa stiu cu ce viteza ma deplasez. Poate stie cineva sa imi spuna cauza si sa ma ajute cu remedierea acesteia.

Claxonul nu funcioneaza, la fel si incalzirea pe unul dintre minere, chestii pe care cred ca o sa le pot remedia fara prea mari probleme.

In resta ce sa va spun din momentul in care m-am urcat pe ea am apreciat pozitia si protectia impotriva curentilor de aer.

Deci cu toate ca e majora, cred ca nu voi avea mari probleme cu ea.

Deocamdata nu stiu ce sa va mai spun desprea ea. Sunt super multumit si sper sa fi facut o alegere buna.

Va salut si sper sa ma primiti in rindul vostru

P.S. Poate ma puteti ajuta cu un manual de reparatii. Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bine ai venit...mat!felicitari pentru achizitie!!intradevar bmw-ul e motocicleta aproape indestructibila si fara de moarte,dar si foarte scumpa!in ceea ce priveste informatia..piesele de schimb(mai ales second)....sfaturi...si altele ce ar putea fi de ajutor...cam subtire...nu suntem cel mai unit grup...manual...caut si eu..daca fac rost(am o promisiune)o sa ai si tu!!in rest....bafta si asfalt...uscat!!sa ne arati poze!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Vizitator _Raul_

Pina la urma am pus in practica varianta achizitionarii unui BMW.

Am cumparat BMW K 100 LT din 1989.

...

 

P.S. Poate ma puteti ajuta cu un manual de reparatii. Multumesc.

 

Sper sa iti fie de ajutor manualul de aici :

Manuale Moto - Tanga Moteurs

Editat de Popescu_ MihailRaul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare, sunt nou pe acest forum, am un BMW R45 (batran dar bun), si va rog sa imi spuneti si mie unde ar fi mai bine sa ma duc sa ii fac un reglaj de carburatie si distributie. Carburatoarele sunt tare dereglate, unul merge cu amestec prea bogat, celalalt cu amestecul sarac, si am impresia ca nici nu se poate regla, s-ar putea sa ma insel eu... desi cred ca nu, cred ca trebuiesc desfacute si verificate, curatate, cine stie de cand nu or fi fost curatate. Am motorul de putin timp si nu sunt expert in BMW, asa ca va rog sa imi spuneti si mie ce credeti ca ar trebui sa stiu sau sa fac. Multam frumos.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • 3 weeks later...

Salutare, sunt nou pe acest forum, am un BMW R45 (batran dar bun), si va rog sa imi spuneti si mie unde ar fi mai bine sa ma duc sa ii fac un reglaj de carburatie si distributie. Carburatoarele sunt tare dereglate, unul merge cu amestec prea bogat, celalalt cu amestecul sarac, si am impresia ca nici nu se poate regla, s-ar putea sa ma insel eu... desi cred ca nu, cred ca trebuiesc desfacute si verificate, curatate, cine stie de cand nu or fi fost curatate. Am motorul de putin timp si nu sunt expert in BMW, asa ca va rog sa imi spuneti si mie ce credeti ca ar trebui sa stiu sau sa fac. Multam frumos.

 

 

Salut.

Probabil exista si in Buc... dar pentru o revizie facuta cu simt de raspundere, incearca sa intrebi pe la Ieseni. Era cineva in Iasi tatic pentru BMW vechi...din pacate nu mai retin numele. Iesenii de pe forum ar trebui insa sa stie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutari tuturor posesorilor acestor minunate motociclete.

 

Sunt incepator, am 20 ani, permis de un an, fara prea mari contacte cu o motocicleta.

Am 20 ani, 1,75, 65 kg. Peste 3 luni imi voi achizitiona o motocicleta.

Visul meu e sa am un Transalp, dar si Bmw-ul este in ecuatie.

Ma intereseaza foarte mult consumul lor. Am vazut pe moto.it niste K 75 RT foarte dragute, dar..cred ca au un consum destul de mare in comparatie cu un transalp.

Este recomandat un asemenea motor unui incepator?

Care e greutatea unui K75?

Am vazut azi un politist calare pe un BMW si am ramas socat, putin spus, de cum il manevra printre masini la o viteza foarte mica, fara sa puna picioarele jos. Nu mi-a venit sa cred. Cred ca la viteza aia, eu, nici cu o bicicleta nu ma descurcam asa bine.

 

Astept sfaturile voastre.

 

Numai bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

/index.php?showtopic=41920

 

Asta daca te duci tu sa-l iei.

Mai sint diversi care iti aduc motorul pina la granita pentru 200-500euro,am un amic pe care-l interesa subiectul si de aia stiu.

Bafta

Bob

 

noi aducem motociclete numai din germania dar nu se compara cu cele din italia din punct de vedere al rulajului, intretinerii, reviziilor la timp...pentru 200-300 euro ca dai mai mult pe motor...

bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am vazut pe moto.it niste K 75 RT foarte dragute, dar..cred ca au un consum destul de mare in comparatie cu un transalp.

 

nu stiu cat consuma un transalp, dar la drum intins un K75 ia sub 5 la suta, bine, la o viteza in jur de 90-100

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu stiu cat consuma un transalp, dar la drum intins un K75 ia sub 5 la suta, bine, la o viteza in jur de 90-100

si oricum injectia bate carburatia, deci consider ca bmw-ul va avea consum mai mic...

sper ca vreodata, sa aflu si io adevarul pe propria piele cu un rt, sau gs :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stie cineva care e cel mai mare cauciuc care-l pot pune pe spate la un BMW K 100 LT, ma refer la latimea acestuia. Multumesc.

 

Eu la K 75 S am pus de 150 lățime Âşi se aÂşează la drum mai bine ca înainte!

 

Salutari tuturor posesorilor acestor minunate motociclete. Salut!

 

Sunt incepator, am 20 ani, permis de un an, fara prea mari contacte cu o motocicleta.

Am 20 ani, 1,75, 65 kg. Am 1,78 m Âşi 60 kg Âşi-l stăpânesc f bine! Peste 3 luni imi voi achizitiona o motocicleta.

Visul meu e sa am un Transalp, dar si Bmw-ul este in ecuatie.

Ma intereseaza foarte mult consumul lor. Am scos consum la drum întins de 4.5 - 5%, cu pasageră Âşi cu bagaje (coburi + top-case), pe drum plin de viraje, pante Âşi rampe (pt cine cunoaÂşte Âşoseaua PiteÂşti - Craiova) Am vazut pe moto.it niste K 75 RT foarte dragute, dar..cred ca au un consum destul de mare in comparatie cu un transalp.

Este recomandat un asemenea motor unui incepator?

Care e greutatea unui K75? 268 kg

Am vazut azi un politist calare pe un BMW si am ramas socat, putin spus, de cum il manevra printre masini la o viteza foarte mica, fara sa puna picioarele jos. Este f manevrabilă Nu mi-a venit sa cred. Cred ca la viteza aia, eu, nici cu o bicicleta nu ma descurcam asa bine.

 

Astept sfaturile voastre. Cam astea au fost răspunsurile mele!

 

Numai bine! ÂŞi ție Âşi te aÂşteptăm printre noi!

 

Au un singur dezavantaj: îl cam jeleÂşti la vânzare, pe motiv că bike-rii din România nu Âştiu ce înseamnă moto BMW!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut la toti stapani de BMW

Ma numesc Sorin si sint din Constanta unde acum locuiesc in London UK

Vreau sa spun ca de cind am vazut motocicleta mea misa pus pata pe ia ,o iubesc la nebunie deabea astept sa vina vinerea si sa es la plimbare ,merge la perfectie,Poate vin la vara acasa sau de 1 mai si asi vrea sa cunosc alti posesori de BMW sa schimbam niste pareri si inpresii.

 

Numai bine

Sorin

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mah oameni buni, R-urile, mai exact gs-urile au racire doar pe aer? ca radiatoare de ulei nu vad.

@EVOL- sa-ti traiasca mobra bre. misto jucaria. salivez dupa una, dar nu-mi permit sa salivez chiar dupa una noua. m-ar multumi chiar si una de dupa 95. cum este cu protectia la vant? la picioare in special.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare! am facut si eu upgradeul de la f 650 st la r 1150 gs adv

post-5165-1175664339_thumb.jpgpost-5165-1175664497_thumb.jpg

post-5165-1175664648_thumb.jpgpost-5165-1175664850_thumb.jpg

numele lui e Milka si e din 2002

 

 

Felicitari, sa o stapinesti sanatos.

 

mah oameni buni, R-urile, mai exact gs-urile au racire doar pe aer? ca radiatoare de ulei nu vad.

@EVOL- sa-ti traiasca mobra bre. misto jucaria. salivez dupa una, dar nu-mi permit sa salivez chiar dupa una noua. m-ar multumi chiar si una de dupa 95. cum este cu protectia la vant? la picioare in special.

 

Radiatorul de ulei se gaseste sub faruri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

SUPER! Sa o stapinesti sanatos. Urmatoarea mea motocicleta sper sa fie una la fel cu a ta.

Bafta si citi mai multi kilometri impreuna

 

multumesc pentru urari!

 

 

mah oameni buni, R-urile, mai exact gs-urile au racire doar pe aer? ca radiatoare de ulei nu vad.

@EVOL- sa-ti traiasca mobra bre. misto jucaria. salivez dupa una, dar nu-mi permit sa salivez chiar dupa una noua. m-ar multumi chiar si una de dupa 95. cum este cu protectia la vant? la picioare in special.

 

 

cum ti-a spus si bobita racirea este combinata (aer + ulei), un 1100 din 96 - 97 il iei la aroximativ 4500 euro.

crede-ma ca habar n-am cum sta cu protectia la vant. am facut impreuna 1900 de mile, dar nu m-am gandit daca ma bate vantul sau nu.

 

Felicitari, sa o stapinesti sanatos.

Radiatorul de ulei se gaseste sub faruri.

 

10x

 

 

post-5165-1176266028_thumb.jpg o intalnire de la ultima plimbare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...