Sari la conținut

SMAEB 2013 - 12-13-14 Aprilie - ROMAERO Baneasa - comentarii


SMAEB
 Share

Postări Recomandate

Nu stiu cum a fost Smaeb ul pt unii dar stiu cum a fost pt mine.., am ajuns in parcarea salonului pe la unspe jumate si am apucat sa intru in hala expozanta pe la ora patru! Multi prieteni, multe motoare.., cu regret spun, foarte putine motoare din anii 80-90, adica spre deloc. In afara de o vreo doua Honda Vf, nu mi aduc aminte sa fi vazut altceva de genu. Am vazut cateva choopere super aranjate, cred ca baietii bagasera bani cu sacul in ele.., o atmosfera foarte placuta, inauntru totul era la fel ca anul trecut, fetele parca nu mai erau aceleasi. O intrebare, pe usa de la toalete scria INCHIS.., unde a ti facut piipi, fratilor?! . K.., vad ca e soare, fug tare catre salon.., ieri n am avut timp sa mi cumpar un Harley... azi e timp destul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 164
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

din seria "cum sa mai prostim si jecmanim motociclistul roman" - SMAEB 2013


Am fost si eu, ca tot motociclistul roman la SMAEB. Ieri, 13.04.2013. probabil o zi cu ghinion, datorita datei, dar in ciuda acestiu fapt am zis "sa incerc", Poate acum, in ceasul al 12-lea si in criza, comerciantii romani si-au dat seama ca nu mai merge cu tunuri si incep sa faca si eu un negot corect.....cu preturi de bun simt, cu discounturi care sa atraga clientii (ca doar e expozitie nu?). Bun, cum in ultima vreme am tot cautat niste consumabile de care am avut nevoie, ca ulei, bujii, filtre, discuri de frana si alte maruntisuri, cam aveam in cap preturile la cere se pot gasi. De exemplu: 4 litri Motul 5100 15/50 la 130 de lei, NGK iridiu pe la 50 lei samd...... Si ajung la expo si ma pun pe intrebat, si incep sa ma minunez: nu dau nume, nici nu am incercat sa retin pe la ce firme am intrebat dar toti, ABSOLUT TOTI, aveau preturi mai mari ca de obicei !!!


A incercat un baietel sa-mi vanda 4l de ulei Motul, 2 bidoane de 2 litri, specificat mai sus, cu 75 lei bidonul....m-am uitat putin intrebator la el si neintelegand privirea mea i-am explicat apoi: "am cumparat acum 2 saptamani 4 litri de Motul la 130 de lei, si mai pot cumpara si peste inca 2 saptamani tot la acelasi pret, cum de vrei sa-mi vinzi tu, si acum la expozitie, unde de obicei negustorii acorda discounturi, cu 150 de lei? " Tot ce am primit in schimb a fost tacere si o privire cam tampa..... :)


Am intrebat de niste bujii la alt stand.....NGK CR9EIX ..... costau 66 de lei pret de lista la care se scadea 10%, adica ajungeau pe la 60 de lei...aceeasi intrebare, de data asta un raspuns obraznic: "asta e pretul daca nu vrei nu cumperi!"



Ma mai plimb putin si dau peste alt expozant, cu echipament. Niste geci din textil, frumoase, nu zic.....si ma uit putin la pret. Instant m-a luat o durere de cap si nu cred ca a fost de la cazatura de joi cand am pus si eu motocicleta jos ca de mult nu se mai intamplase..... 3200 lei!! Adica 32 de milioane, vreo 700 de euro.....de-ti iei de banii astia o motocicleta intreaga mai vechiuta.....dar totusi e motocicleta, nu o treanta pe care poti s-o faci praf la prima cazatura !! Si intreb din nou: "d-astea, cu preturi mai omenesti, si pentru motociclisti mai saraci, n-aveti? ". Raspuns mai subtil de data asta: "Da, avem, dar acum eu vreau sa le promovez pe acestea, ca de-abia le-am adus pe piata. Din cele ieftine avem la firma".



Blugi: no name, material ordinar, adica obisnuit, ca la aia "de-i iei din Europa", e adevarat, cu buzunare pentru protectii la genunchi, dar fara protectia propriu zisa, fara dublura din Kevlar, aramida sau mai stiu eu ce alt material rezistent la abraziune, pret 250-300 lei. Daca te manca si te uitai la Dainese, Held, ...... te luai cu mainile de cap! 450 lei cei mai ieftini, la care se adauga pretul protectiilor (doar se vand separat, sa mai faca un banut si din astea) si ajungeau si la 200 de euro cei mai "smecheri".......



Niste cizme Probiker, cunoscatorii stiu cine aduce de la Louis si vinde d-astea in Bucuresti, de o calitate de kko (am avut si eu si m-au tinut fix 6 luni, dupa care s-a dezlipit talpa si jupuit "pielea" de pe fata), mai scumpe ca la magazinul lor de langa Budapesta.... MAI SCUMPE !! ca acolo le aveau la promotie......si la un curs leu/euro de valutist ......



La casti nici nu m-am mai uitat / intrebat ca deja mi se facuse scarba.....



Incep din nou sa ma enervez cand imi amintesc, asa ca trag concluzia: confrati motociclisti, astia merita un boicot!! sa nu mai vanda mai nimic vreo 6 luni, sa vina cu bani d-acasa pentru salarii, chirii si alte cheltuieli de regie, sa le intre putin morcovele si sa mai umble la preturi.



Ce parere aveti, incercam asta?



Asfalt uscat si atentie in trafic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu cum a fost Smaeb ul pt unii dar stiu cum a fost pt mine.., am ajuns in parcarea salonului pe la unspe jumate si am apucat sa intru in hala expozanta pe la ora patru! Multi prieteni, multe motoare.., cu regret spun, foarte putine motoare din anii 80-90, adica spre deloc. In afara de o vreo doua Honda Vf, nu mi aduc aminte sa fi vazut altceva de genu. Am vazut cateva choopere super aranjate, cred ca baietii bagasera bani cu sacul in ele.., o atmosfera foarte placuta, inauntru totul era la fel ca anul trecut, fetele parca nu mai erau aceleasi. O intrebare, pe usa de la toalete scria INCHIS.., unde a ti facut piipi, fratilor?! . K.., vad ca e soare, fug tare catre salon.., ieri n am avut timp sa mi cumpar un Harley... azi e timp destul.

 

cu motoarele cam ai dreptate dar pana in 12 si ceva am fost si eu acolo cu NTV-ul meu din 1991, pe asta nu l-ai vazut :D

 

cat despre salon, mie mi s-a parut reusit, cu siguranta nu a fost cel mai slab. cred ca singurii care au lipsit au fost cei de la suzuki. chiar daca unii dealeri au fost prezenti si la SAM (United Motors cu kawa, aprilia si triumph; ducati; honda;), la SMAEB au avut mai multe modele si standuri mai mari, pe langa KTM, BMW, Harley si Yamaha care nu au fost la SAM. am facut si un mic test drive cu un Transalp :cheers:

 

pentru cine inca nu a fost inca, merita sa dea o fuga!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am cautat si eu o pereche de manusi, manusi de alea clasice, nu manusi cu textil, nu manusi fara degete,nu manusi de racing pe bulevard, manusi clasice. La un stand am gasit, si tocmai cand era sa duc mana la portofel si cu manusile in mana sa merg sa le platesc vad pretul. 320 ron. 320 ron pe o pereche de manusi. Nu, nu erau Alpine sau Dainese. Era o marca spre No Name.Pielea destul de subtirica. Un pret decent ar fi fost 120~150 ron.

 

 

preturile exagerat de mari.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Romanii mai au muuult pana sa invete sa faca comert . Am mers cu gandul sa-mi iau echipament full , si daca se poate sa gasesc si un motor, poate poate ma hotarasc la ceva . Am gasit echipamente scumpe si vanzatori depasiti de situatie. Una peste alta a meritat doar din prizma faptului ca am putut sa probez una alta, si sa-mi fac comanda din alta parte. Stunt-showul a fost bun.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Scumpa interactiunea cu dealerii la SMAEB 2013.

 

Eu mi-am luat-o cu un set de semeringuri Athena cumparat de la standul BARDAK.

Am platit 60 lei pe set, mai mult decat dublu fata de alte magazine sau site-uri.

Rusine lor ca se prostitueaza asa!

Editat de tibirec
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu am fost,m-am uitat insa la foarte multe poze.O intrebare am,nu v-ati saturat de atatea pipite pe motoare la care aproape ca le scrie pe frunte ca nu au nimic in comun cu motocicletele? Inteleg conceptul de marketing,motociclete si pasarici se pupa bine la vanzari si imi plac femeile ca oricarui alt barbat,dar eu daca as vrea sa ma uit la un motor as fi incurcat daca o pitzi din asta s-ar tot fofila prin fata mea.Pana la urma motoarele oricum sunt superbe de la sine,nu este nevoie de carne macra pe ele sa le scoata in evidenta.

 

Parerea mea..

Editat de Nationalistul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Prea mult bla-bla pt. unicitate.a targului asta. Monopolul unicitatii nu este echivalent cu vreun calificativ de bine sau pe dos de bine.

Util pentru cool & laic pe feizbuc.

Inutil complet pentru initiati.

Irefutabil esec pt. bijnitzmenii care inca mai cred in himerele trecutului.

Promit ca nu mai beau, hac!.. singur.

La revebere! :givemebeer: ..ospataaaaar!! ..mijca-te mah odata ca arde, hakh! Bai pisi :s4284:, pfhh ce nasoala e!... Numai-numai.... Zath d-aci! :thanks:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inca de la inceputul anului mi-am propus sa ajung la acest eveniment si exact asta am facut. Dupa 400 de km facuti de acasa pana la salon, parca ma asteptam la ceva mai mult. Nu spun ca sunt dezamagit de evenimentul asta in sine, insa micile amanunte fac diferenta.

Bineinteles, subiectiv vorbind pot sa trec la plusuri urmatoarele:

- faptul ca am putut sa incalec majoritatea modelelor ce ma interesau (mai putin Ducati Multistrada)

- amabilitatea deosebita la unele standuri ( si pe aceasta cale multumesc) cu un mare plus pentru cei de la KTM

- show-ul de stunt

- faptul ca in majoritatea cazurilor am putut fotografia motocicletele fara a prinde in cadrul si domnisoarele "aferente"

- marea diversitate de modele de biciclete (aici au fost extrem de funny preturile)

 

La minusuri trec in felul urmator:

- lipsa unor modele noi de echipamente si motociclete (Aprilia Caponord 1200, X-lite gama 551, 602 si 702)

- unele standuri inghesuite de mama focului, in locurile respective trebuind sa ai agilitatea unei feline sa te poti urca pe motocicleta.

- preturile la unele produse ( erau mai scumpe la salon decat cele comandate prin mail si primite cu o firma de curierat). fac precizarea ca vorbim de acelasi model de manusi si de aceeasi firma importatoare.

- proasta organizare a locului unde puteai sa mananci ceva (curatenie si servire)

- faptul ca nu s-a gasit o solutie pentru cei care din diferite motive erau nevoiti sa iasa din incinta complexului (pentru scurt timp), de a nu plati biletul de intrare din nou la revenire. ce-i drept, a fost vina mea ca uitasem ceva in masina, dar totusi...am platit de doua ori si asta este.

 

Cam asta a fost. Daca o sa revin si la anul...ma mai gandesc.

Editat de MirceaB
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu de ce va mirati ca produsele sunt mai scumpe ca in magazin?E normal,pana la urma in magazin ele doar stau degeaba,nu consuma benzina sa fie transportate pana la smaeb si inapoi,taxa de inchiriere stand si mai stiu eu ce..

 

Un magazin online va fi aproape mereu mai ieftin decat unul fizic,din aceleasi considerente.(nu platesc angajati multi,nu platesc chirie spatiu etc)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

- preturile la unele produse ( erau mai scumpe la salon decat cele comandate prin mail si primite cu o firma de curierat). fac precizarea ca vorbim de acelasi model de manusi si de aceeasi firma importatoare.

 

 

Manusi scurte vanucci, luate acum un an din magazin 273 Ron; aceleasi manusi, sambata la salon, acelasi magazin/firma, pret 299 Ron......

 

 

deci or mai avut si alti colegi problema cu manusile

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

anul asta chiar nu m`am uitat la echipamente...dupa lectia invatata anul trecut, cand nu am gasit nimic din ce ma interesa si mi`am comandat din afara

mi`au placut motoarele expuse, la honda nu puteam sa ma uit la cbr500r de duduia de`l calarea...

am putut sa probez pe loc s1000rr`ul

am auzit ca baietii la bmw chiar au vandut ceva cu ocazia targului



ghetele probiker de la kronau, nu erau anu trecut 90 de lei si anu asta 175?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu de ce va mirati ca produsele sunt mai scumpe ca in magazin?E normal,pana la urma in magazin ele doar stau degeaba,nu consuma benzina sa fie transportate pana la smaeb si inapoi,taxa de inchiriere stand si mai stiu eu ce..

 

Un magazin online va fi aproape mereu mai ieftin decat unul fizic,din aceleasi considerente.(nu platesc angajati multi,nu platesc chirie spatiu etc)

 

Iar un "magazin online" unde se "importa" fara factura, vama, si alte alea optionale e si mai ieftin.

Da, si mie mi s-au parut preturile mari, dar nu cred ca e justificata atitudinea asta cu "scump doamna scump". Cam asta e realitatea pietei. E normal ca o geaca din Vitan sa fie mai ieftina decat o geaca de la United si e normal ca preturile de anu asta sa fie mai mari decat preturile de anu trecut.

Voi cat credeti ca isi pun oamenii astia adaos? (adaos din care trebuie sa plateasca chirie, angajati, transport, piese si echipamente care raman pe stoc, taxe si impozite, etc.)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Putine firme, preturi cam maricele. Ma asteptam la alt fel de reduceri (adica chiar sa fie reduceri)... Vanzatori (cel putin cei cu care am interactionat eu) destul de amabili. Marfa... asa si asa... Cam prost la capitolul marimi (nu erau aprovizionati cum trebuie), dar daca cautai bine gaseai ceva.. Sau cel putin eu am gasit. Am fost anul asta pentru ca vroiam sa imi iau cizme si pantaloni, si cred ca o sa ma duc si la anu, desi in momentul asta mintea imi zice ca mai bine ma duc la o plimbare. Mai vedem...

A, si inca ceva... puteai sa negociezi un pic. Eu am reusit cu un baiat (nu pot da nume de firma ca poate se considera reclama, spun doar ca nu era din bucuresti). M-a ajutat sa aleg, mi-a explicat/aratat fara nervi, si cand i-am explicat ca aia erau ultimii bani pe care ii mai aveam la mine dupa achizitionarea cizmelor, a acceptat suma fara sa comenteze. Nota 10+.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Majoritatea lucrurilor si oamenii au fost ok ... profund dezamagit de reprezentanta Yamaha .... slabi rau de tot. Modele expuse? Si mai slabi ...



Honda si BMW, felicitari !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E foarte bine ca s-a tinut targul tinand cont de criza actuala. Chestia cu preturile e asa... cam spinoasa. La targ ar trebui sa fie preturile mai mici - asa ar fi bine pentru toti - altfel de ce ar cumpara cineva de la targ daca e mai scump ca in magazin?!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu comentez replicile de mai sus ,mai ales a celor care se vaita mereu ca babele.Salonul a fost pe masura pietei.Am vazut multe modele noi pe care majoritatea (99%) nu putem cumpara.Insa erau alternative .Anul asta erau mai multi expozanti:era prezent BMW,Honda ,KTM ,Triumph ,Harley Davidson ,Ducati.Mi-a placut ca duminica fetele lipseau cu desavarsire de pe motociclete si astfel am putut face poze faine.Pe standul Honda am vazut un Crosstourer la care saua si cutiile laterale erau pline de urme de bocanci,ca urmare pt asta nu va lasa sa va urcati pe motoare si o inteleg. Stunt show-ul era cireasa de pe tort.In parcare era un alt fel de show :motociclete cu sutele,venite din fiecare colt al tari.In total am petrecut trei ore pe acolo,am platit si eu de doua ori biletul fiindca trebuia sa ma intalnesc cu cineva la intrare,si pentru asta am calatorit 5 ore (350 km)Am fost an de an la SMAEB de la prima editie si o sa vin si la anul.Cei 10 pardon, 20 de lei a fost o investitie buna. Felicitari organizatorilor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iar un "magazin online" unde se "importa" fara factura, vama, si alte alea optionale e si mai ieftin.

Da, si mie mi s-au parut preturile mari, dar nu cred ca e justificata atitudinea asta cu "scump doamna scump". Cam asta e realitatea pietei. E normal ca o geaca din Vitan sa fie mai ieftina decat o geaca de la United si e normal ca preturile de anu asta sa fie mai mari decat preturile de anu trecut.

Voi cat credeti ca isi pun oamenii astia adaos? (adaos din care trebuie sa plateasca chirie, angajati, transport, piese si echipamente care raman pe stoc, taxe si impozite, etc.)

 

un targ, o expozitie, presupune din start preturi cu discount, fata de cele din magazin, de pe raft, ale aceleiasi firme. de asta se discuta aici, ACEEASI FIRMA, ACELEASI PRODUSE, mai scumpe la expo decat din raft. nimeni nu a adus vorba de magazin online, de chirie, stoc si alte cele, sau produse diferite de la comercianti diferiti. si daca va ganditi ca la pretul de magazin isi permit sa tina angajati, sa plateasca chirie, sa aiba cheltuieli aditionale ....atunci va dati seama la ce profit spera negustorii de echipamente, accesorii si consumabile cu ocazia expozitiei si pe carca motociclistului roman.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte corect KIKIROZ...o expozitie este un mare prilej pentru a face reclama unei firme /produs si asta inseamna preturi mici (nerentabile pentru ei) dar care sa isi atinga scopul.......diferenta mare intre MARKETING DE CALITATE SI COMERT INFANTIL.

PS.Stati linistiti ca un distribuitor sau vanzator nu pierde pentru ca au adaosuri astronomice.de la 30-la300%.Apropos am luat un spray gresant care avea 3 etichete suprapuse si ultima jupuita, adica prima de la recipient era exact pretul pe care l am platit cu reducere.....asa ca ...au marit pretul pe moment sa dea bine reducerea......

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca e sa vorbim despre magazine on-line, cum spunea cineva mai sus sa va dau un alt exemplu: caut baterie YTZ10S si intreb pe cineva aici pe forum cu un post "atragator" - ..... baterii la cel mai mic pret - daca are si la ce bani. omu; imi zice, intr-un mesaj privat, un pret de ma ia durerea de cap, obraznic, ce sa mai discutam! ii spun sa-i mai taie coada, ca e scump rau, si imi propune sa mai discutam daca-i spun eu daca / unde am gasit mai ieftin. subliniez din nou, un vanzator de aici de pe forum, deci nu tu magazin, nu tu chirie, angajati, si cred ca nici stocuri.....

 

apoi ma contacteaza altul, tot prin mesaj privat (ce-or avea fratilor de se dedau toti la tactica asta......poate le este rusine cu preturile pe care le cer si d-aia nu le spun ""la liber?), care are postul : "........ PE CEL MAI MIC PRET! da...." si imi cere tot un pret nesimtit. exemplu: imi zice JMT cu gel 350 de lei. imi sare tandara - PE CEL MAI MIC PRET- si astuia ii dau si link-ul unde am gasit acelasi JMT, acelasi gel, cu 100 de lei mai putin, 245 de lei.. eu inteleg sa fie acolo 10 (maxim 20) de lei diferenta intre un vanzator sau altul dar astia chiar vor sa dea tunuri! auzi tu, 100 lei, adica 1 milion in plus! PE CE? DE CE?

 

si uite asa incearca ei, ca si aia mari, magazinele, sa faca un ban "muncit".... :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca e sa vorbim despre magazine on-line, cum spunea cineva mai sus sa va dau un alt exemplu: caut baterie YTZ10S si intreb pe cineva aici pe forum cu un post "atragator" - ..... baterii la cel mai mic pret - daca are si la ce bani. omu; imi zice, intr-un mesaj privat, un pret de ma ia durerea de cap, obraznic, ce sa mai discutam! ii spun sa-i mai taie coada, ca e scump rau, si imi propune sa mai discutam daca-i spun eu daca / unde am gasit mai ieftin. subliniez din nou, un vanzator de aici de pe forum, deci nu tu magazin, nu tu chirie, angajati, si cred ca nici stocuri.....

 

apoi ma contacteaza altul, tot prin mesaj privat (ce-or avea fratilor de se dedau toti la tactica asta......poate le este rusine cu preturile pe care le cer si d-aia nu le spun ""la liber?), care are postul : "........ PE CEL MAI MIC PRET! da...." si imi cere tot un pret nesimtit. exemplu: imi zice JMT cu gel 350 de lei. imi sare tandara - PE CEL MAI MIC PRET- si astuia ii dau si link-ul unde am gasit acelasi JMT, acelasi gel, cu 100 de lei mai putin, 245 de lei.. eu inteleg sa fie acolo 10 (maxim 20) de lei diferenta intre un vanzator sau altul dar astia chiar vor sa dea tunuri! auzi tu, 100 lei, adica 1 milion in plus! PE CE? DE CE?

 

si uite asa incearca ei, ca si aia mari, magazinele, sa faca un ban "muncit".... :)

Pe mine asta cu preturile pe pm ma calca pe nervi. Mereu ma iau cu vanzatorii de pe forum pe tema asta. Si iti spun io de ce: daca pune un pret nesimtit pe topic, se gaseste cate unu sa ii zica ca e obraznic si pierde si fraierii care altfel ar pune botu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...