Sari la conținut

Accident in Covasna


razwww
 Share

Postări Recomandate

Nu cu ura se poate face ceva, ci cu educatie si integrare, cum ar fi implicarea tiganilor lor in cat mai multe activitati. In cel de-al doilea razboi mondial, germanii i-au implicat in tot felul de competitii sportive, mai ales cele de tir, in cercetari medicale, in industria cosmeticelor si a sapunului, in agricultura si dezvoltarea ingrasamintelor naturale. Astazi ei nu mai au aceste drepturi, ceea ce constituie o incalcare flagranta a democratiei si o discriminare pe baze rasiste. Odata cu stingerea obiceiurilor cum ar fi intratul pe poarta si iesitul pe cos ca un mos craciun acestia au devenit blazati, fara un orizont.

 

Pentru a putea fi obiectivi fata de tigani ar trebui sa putem compara doua situatii, cu ei si fara ei. Daca pana acum am vazut cum este cu ei, ar trebui sa vedem cum e si fara pentru a ne da cu parerea intr-un mod obiectiv.

:10:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,4k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

@ moderatorul GALEN
SUSTII CA TU AI VENIT NUMAI CU INFORMATII CORECTE SI ESTI OBIECTIV. VREI DOVEZI? UITE VREAU SI EU:
1. AVEA VITEZA MARE CU CEDOVEZI AI VENIT ?
2. CU CE DOVEDEST FAPTUL CA PROTV-UL SPUNE ADEVARUL SI ANTENA 1 NU?
3. SPUI CA CASCA ERA RUPTA........ UNDE-I DOVADA?
.
.
.
.
Si te mai si astepti sa se puna aici dovezi concrete, dupa ce trollezi,manipulezi si esti nesimtit.
Sa nu vorbim de faptul ca si faci pe unii mincinosi.
Cel mai usor e sa trollezi, dar nu ma asteptam la asa ceva de la un moderator.
Poti sa ignori POSTARILE CU DOVEZI,te faci ca ploua, asta faci, lasi sa treaca doua pagini si dupa aia vine MANIPULAREA.
Zici ca oamenii sunt rasisti si rai aici, in timp ce tu spui fara nici un pic de respect LEȘ unui coleg motociclist care a incetat din viata.

» Post actualizat in 01 Sep 2014 20:14

Mi-am zis ca nu o sa mai postez niciodata aici, asta ar insemna sa nu-mi mai pese si sa spun ca nu ma intereseaza, nu e problema mea,dar nu pot.

 

Din respect pt ceilalti motociclisti carora le mai pasa, am mai tradus din al doilea interviu/declaratie (primul era cand Pál Tamás se afla in spital):

 

Completare la primul interviu:

 

- Cand l-a intors pe Attila acesta era in viata si repira
- Plexidul era sarit de pe casca si atat casca cat si plexidul erau intregi nu erau sparte
- Attila avea echipament moto modern full cu protectii, fata nu avea echipament si totusi a ramas in viata
- aveau sigur sub 100 km/h
- fata de 11 ani nu a fost lovita frontal pt ca a incercat sa o evite
- a fost intrebat de 2 ori (pt ca cei careluau interviul au vazut pozele si e important) daca Attila avea urme de sange sau lovituri in zona barbiei,tamplei si urechii stanga
( urechea stanga practic nu mai era trebuia sa fie sange). A declarat ca cat se vedea prin casca nu a vazut sange sau urme de lovituri pe fata in momentul cand l-a intors.
- persoana arestata are hartie ca este bolnav psihic, de si zeci de persoane i-au lovit si i-au retinut din libertate
Poza respectiva nu am vazut-o, dar am incredere in persoanele care mi-au descris, oricum nu as posta.o asemenea imagine.
In schimb pot sa sustin cu dovezi toate informatiile care le-am postat aici:
Cel mai important declaratia lui Pál Tamás (lb.maghiara sper sa aveti macar unul dintre voi un prieten maghiar, care poate sa confirme ca traducerile mele sunt ok):
+ poza cu amenda cu martorul fals, de care am amintit cu cateva pagini in urma:

post-26723-0-79747400-1409602055_thumb.jpg

Editat de Hosszu Toll
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Rog din inima mea de copil (inocent adica, nu implicit prost!) pe acela care are (sau aceia care au) dovezi sa foloseasca wi-fi-ul de pe telefon la comemorarea din 20...

Sunt curios daca Jandarmeria sau celelalte organe abilitate sa poarte lentile de contact bleu pot bruia si asta, pardon acest drept garantat de dincolo de statul lui Papura Voda.

Atunci cand s-au facut supozitii la viteza de deplasare a fost luat in calcul si blocarea unui cablu de acceleratie sau a unei saracii d-aia de tinut maneta de gaz trasa la un nivel oarecare?

Casca(si restu') sunt pe maini sigure la organe ca mijloace de proba? Expertiza criminalistica pe casca ce zice de aschiile de pe "buba" de la casca, sunt particule de tigla sau de instrumente de tortura? S'apoi daca n-are statu' bani de expertiza, facem cheta pentru aflarea adevarului...

Obstructionarea prin violenta fizica (inteleg ca deja sunt probe de atac cu arma alba) a interventiei acelui motociclist ce a oprit sa ajute... a pecetluit trecerea in nefiinta a celui tavalit in incercarea disperata(si culmea reusita) de a evita impactul frontal cu o fiinta vie, bipeda? Oare vedea cineva in contextul acela ca era jumatatea aia de om de etnie d-aia sau d-ailalta?... Nu cred.

Pe de alta parte nu sunt de acord ca cei ce-si fac singuri dreptate sa fie numiti oameni iar victimelor pe care numai un legist le declara cadavre sa fie numite lesuri intr-un mod destul de... subiectiv?

Hai sa nu mai facem totul gri cu buna stiinta. Gri-ul este facut din pixeli de alb si de negru atunci cand privesti atent, de aproape, atunci cand iti pasa pe ce lume traiesti si esti constient de asta. Altfel toate sunt nuante de gri... nemarginita ignoranta.

Editat de high_dive_eagle
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

""la 50km /h cu doar un branci m-am tavalit 35 de m" putin off topic dar cat de cat in topic , din imaginu distanta dintre culmea dambului si acoperisi nu este mai mare de 10 m.acoperisi din tigla si barne de 60 destul de vechii,, in pod a ajuns doar motocicleta?/ sau si pilotul.?? intreb asta pt ca in mod sigur cei care ne-am tavalit macar odata stim bine ca inainte de cadere ""tragem ""involuntar de acceleratie .40/50/80 km/h plus masa motorului..destul viteza inertiala in 10 m cat are din coama pin in acoperisi nu pierde nimic din impuls.. asta asa ca o teorie ,empirica

 

deci pe 20 sept trebuie sa fim cat mai multi posibil si cat mai disciplinati, fara veste cu insemne de club ,fratii.autoritatiile deja au in calcul sicanarea noastra vor fi filtre pe toate rutele iar satul va fi sigur impanzit cu politie jandarmi si trupe de interventie speciala, in mod sigur tigani vor fi ""trimisi in vizita la rude :)

se prea poate chiar sa fim impiedicati sa intram sau sa ne apropiem de locatie . dar sa nu descurajam :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"Acest comportament grabit de a privi unilateral si din unghi rasist evenimentul, personal il gasesc lipsit de obiectivitate si mai ales interesat. Motivul ar fi abaterea atentiei de la dramele pe care motociclismul de viteza practicat altundeva decat pe circuite le produce in mod constant (mai mult de 3/4 din totalul accidentelor moto, in special cele grave)."

 

GALEN de ce vorbesti despre motociclism de viteza practicat amboulea... In care sat din judetul Cluj, mergi tu personal calare pe motor mai jos de 70km/h... Nu e nimeni rasist aici, dar sunt tigani si "cioare borate", ca sa-l citez pe maestrul Voicu. Tu chiar nu ti-ai luat nici o patra in casca trecand printr-un sat predominant colorat in drumurile tale prin tara? Io mi-am luat-o la modul jegos si nu am km si nici anii de permis pe care ii ai tu. Ajungem sa vorbim discutii, total de'ampoulea, fara nici un sens. Daca un motociclist imi lovea fata pe drum pentru ca avea viteza mai mica sau mai mare, pentru ca fata mea trecea pe zebra sau aiurea, saream sa vad cum imi pot ajuta copilul nu saream sa-i dau in cap idiotului care mi-a lovit copilul. Asa ca despre ce ca.cat povestim noi aici?!?!

 

Pe 20 o sa fiu acolo, indiferent ce-ar fi. Am sa port doliu pentru colegul nostru chiar daca a mers prea tare, chiar daca a gresit, chiar daca... Repet: daca era copilul meu, prima mea grija era sa-mi ajut copilul nu sa ma razbun... Oricum razbunarea e o farfurie care se serveste rece, asa ca...

 

Va salut pe toti, indiferent ca sunteti deacord cu mine sau nu,

Nick.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ se prea poate chiar sa fim impiedicati sa intram sau sa ne apropiem de locatie . dar sa nu descurajam :)

- Atunci mergem si comemoram in poarta autoritatilor...Vor sa mute comemorarea in oras, o mutam...Organizatorii si autoritatile sa se gandeasca si la aceasta posibilitate ! Vor dintr-o simpla comemorare sa ne starneasca si sa amplifice evenimentele...n-au decat dar nu e sanatos...Apoi mutam ,comemorarea' la Bucuresti...si in diverse orase...

Cazul Badea nu s-a racit inca, stim cat de partinitoare sunt ele autoritatile...Daca vor sa implice si mai multi motociclisti, alte segmente de populatie (sa isi aduca aminte si de alte nemultumiri), conflictul sa se extinda, n-au decat sa ne impiedice !

Procesul acela verbal poate spune multe...despre oameni si proceduri, nu trebuie minimalizat! In baza lui trebuie ,,sa cada multe capete''... ! Atentie la original unde se depune, dispar ele contracte de autostrazi darmite un proces verbal...

» Post actualizat in 02 Sep 2014 04:58

Atentie la original unde se depune, dispar ele contracte de autostrazi daramite un proces verbal...

Editat de fast_arrow
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

yonick, on 02 Sept 2014 - 01:14, said:

 

GALEN de ce vorbesti despre motociclism de viteza practicat amboulea... In care sat din judetul Cluj, mergi tu personal calare pe motor mai jos de 70km/h... Nu e nimeni rasist aici, dar sunt tigani si "cioare borate", ca sa-l citez pe maestrul Voicu. .. Oricum razbunarea e o farfurie care se serveste rece, asa ca...

 

Va salut pe toti, indiferent ca sunteti deacord cu mine sau nu,

Nick.

1. Yonik, eu stiu exact despre ce vorbesc. Vorbesc in primul rand despre obiectivitate, notiune care lipseste aici. Ceea ce inseamna sa nu amestecam lucrurile. Problema tiganeasca, agresivitatea manifestata de catre aceasta etnie cu deosebire in ultimul timp, furtisaqurile fara sfarsit, un stil de viata incompatibil cu munca, parazitar, subordonarea fata de legi tribale, ignorarea legilor tarii, terfelirea imaginii noastre pe plan international incepand chiar de la terminologia bizara adoptata recent pentru etnia respectiva care in engleza se confunda cu numele poporului roman. Dar asa cum am mai spus, rezolvarea problemei etniei tiganesti depinde de masuri politice care vor trebui luate la nivel national, nu la scara infima a unei comnunitati obscure. Punct.

 

2. Rasismul este rasism, nimic mai mult! Respect in mod deosebit mesajul lui Iuliu Merca din clipul postat anterior. Bazal cu totii suntem la fel, fiinte umane potential egale, cu partile noastre luminoase, cu ambitiile, orgoliile, geloziile si tarele fiecaruia. Orice calificative generalizatoare sunt nocive. Etnia tiganeasca nu face exceptie, destul de multi dintre ei s-au integrat deja in societate, muncesc, isi cresc copii, unii dintre ei ajung celebritati sau macar buni profesionisti, cunosc medici, avocati,artisti, oameni de afaceri straluciti de etnie tiganesca. Admit discriminarea rationala (opusa egalitarismului) pentru ca ar fi o fatarnicie sa nu recunosc ca ne discriminam cu totii in permanenta unii pe altii, inclusiv pe acest topic. Dar nu accept rasismul care este in opinia mea principalul simptom al lipsei de cultura. Si totodata cel mai facil mijloc de manipulare.

 

3. Problema vitezei s-a dezbatut la nesfarsit pe acest forum (uneori la un nivel de profunzime literar-http://calatoriifestinalente.wordpress.com/2012/05/23/am-devenit-motociclist-oare-cat-mai-am-de-trait/) si am fi cu totii fatarnici daca nu am recunoaste ca de cele mai multe ori nu respectam legea nici macar in spirit necum in litera sa. Aceasta problema poate fi insa privita si cu bun simt, respectiv sa invatam cu totii ca macar sa mergem cu o viteza adaptata conditiilor din fiecare moment. Si dincolo de impusul initial de a ne "dezlantui" sa invatam in timp regula asta, ca sa avem apoi ce povesti nepotilor dintr-o viata de motociclist.

 

Dpdv. obioectiv nu poti respecta "ad literam"legea rutiera in Romania, mai ales in regim touring, pentru ca nu ai mai ajunge in timp rezonabil nicaieri intr-o tara cu petece de autostrazi si drumuri care serpuiesc prin localitati. Dar se poate merge si cu 40 la ora acolo unde trebuie, in localitati fara trotuare, pline de caini, carduri de animale si pasari nesupravegheate, pietoni indisciplinati, betivi, etc.Recuperezi apoi unde se poate cu riscuri rezonabile. Personal asa procedez si nu am provocat nici un accident in care sa implic pe altii in peste 30 de ani de motociclism practicat ca mod de viata, ceea ce iti poate da un raspuns la nealmurirea ta.

 

4. In calitate de moderator incerc sa-mi impun un overwiew obiectiv asupra cazului Sanzieni. Nu pot sa nu constat ca unii dintre voi implica la modul general si rasist etnii in loc sa implice de ambele parti persoane (faptuitori si victime). La fel faptul ca unii dintre voi, (caz concret Hossu tool) pe langa insulte care ii descalifica in primul rand ca oameni, sunt adevarati maestri ai manipularii, cautand sa abata cu orice pret si fara sa fie treaba lor atentia de la cauzele de fond (viteza excesiva) catre consecintele complicate ale accidentului si catre o anume etnie minoritara luata in ansamblu. Cand circumstantele acestui caz ar fi socat orice comunitate normala din tara. Iar aici este vorba cu adevarat despre niste primitivi care mai pastrau inca amintirea carnagiului recent provocat tot de catre un vitezoman. In acest context reactia lor, departe de a putea fi aprobata, poate fi macar inteleasa. Cei care au gresit si au incalcat legea vor face puscarie, asa cum ar fi facut si cei care ar fi agresat nediscriminatoriu intreaga comunitate tiganeasca din Sanzieni sau de aiurea.

 

5. In calitate de motociclist veteran am parerile proprii, fundamentate pe un lung sir de drame provocate in lungul timpului de viteza si care au implicat din pacate si persoane din jurul meu. Am sa le tin insa pentru mine, desi calitatea de motociclist mi-ar da dreptul sa le expun pe larg.Am facut-o insa suficient in trecut. Voi spune doar ca adrenalina indusa de viteza este un drog similar altor droguri incriminate de catre lege (alcolul, iarba etc.)Drogul a caror uz costa din pacate si pe altii. Iar cei care se limiteaza doar la atata, peisaje neclare si fugitive si betia vitezei, au doar o tangenta superficiala cu motociclismul real care inseamna infinit mai mult, RESPECT, prieteni, bucurie. Propun ca excesul de viteza cu consecinte asupra altora sa fie tratat atat penal cat si civil la fel ca si consumul de alcol la volan sau ghidon.Respectiv raspunderea INTEGRALA a faptuitorului.

 

6. Personal nu am sa particip la comemorarea unui vitezoman care si-a distrus din culpa familia si a provocat si altora colateral prezente si viitoare suferinte. Si nici nu doresc sa ma asociez celor care incearca sa atraga in aceasta rafuiala de grup cu conotatii rasiste intreaga comunitate moto. Asi fi avut aceeasi reactie indiferent daca era vorba de maghiari, evrei sau de alte etnii.Am incredere in solutionarea corecta de catre CEI IN DREPT a acstui caz. Este singurul lucru care justifica presiunea noastra prezenta sau viitoare asupra autoritatilor. Cei care au gresit, sa plateasca conform cu vinovatia personala fara ca aceasta sa implice comunitati sau etnii luate in ansamblu. Astfel de probleme nu sunt DIRECT responsabilitatea noastra cata vreme optam sa traim intr-un stat de drept si avem acces in cabina de vot.

R.I.P.

Editat de Galen
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@galen - Care este "rolul" tau in acest topic?

 

de ce nu raspunzi intrebarilor lui Hosszu Toll?

 

Cum iti permiti sa folosesti cuvantul "les" pentru un frate de ghidon?

 

De unde ai atatea argumente cu viteza? Stii ceva ce nici macar altii din zona sau autoritati nu stiu?

 

De ce tii partea RRomilor in acest scandal ? Exista vreun motiv rational sau personal pentru care incerci sa manipulezi pe forum cu privire la ce s-a intamplat acolo?

 

Spui de unii ca speculeaza dar tu esti cel mai speculativ de aici!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

La fel faptul ca unii dintre voi, (caz concret Hossu tool) pe langa insulte care ii descalifica in primul rand ca oameni, sunt adevarati maestri ai manipularii, cautand sa abata cu orice pret si fara sa fie treaba lor atentia de la cauzele de fond (viteza excesiva) catre consecintele complicate ale accidentului si catre o anume etnie minoritara luata in ansamblu.

 

Se scrie Hosszu Toll, si pot sa fiu descalificat ca om de catre cineva ca tine, nu ma intereseaza. ...

 

Tot ce am "manipulat aici" am si sustinut cu dovezi, se pot vedea: filmele cu declatia lui Pál Tamás, poza cu Procesul verbal cat si "tipul de la cablu"...si nici macar nu m-am legat de etnia rroma.

 

Tu ce pui pe masa in afara de faptul ca esti obiectiv si ai dreptate?

Editat de Hosszu Toll
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

parerea mea e ca dupa postul asta nu ar mai trebui sa fii moderator, in cel mai bun caz.

 

"Problema vitezei", "provocat tot de catre un vitezoman", "comemorarea unui vitezoman", "Voi spune doar ca adrenalina indusa de viteza este un drog similar altor droguri incriminate de catre lege (alcolul, iarba etc.)Drogul a caror uz costa din pacate si pe altii"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

parerea mea e ca dupa postul asta nu ar mai trebui sa fii moderator, in cel mai bun caz.

 

"Problema vitezei", "provocat tot de catre un vitezoman", "comemorarea unui vitezoman", "Voi spune doar ca adrenalina indusa de viteza este un drog similar altor droguri incriminate de catre lege (alcolul, iarba etc.)Drogul a caror uz costa din pacate si pe altii"

Foloseste butonul "report". Dreptul tau
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. Yonik, eu stiu exact despre ce vorbesc. Vorbesc in primul rand despre obiectivitate, notiune care lipseste aici. Ceea ce inseamna sa nu amestecam lucrurile. Problema tiganeasca, agresivitatea manifestata de catre aceasta etnie cu deosebire in ultimul timp, furtisaqurile fara sfarsit, un stil de viata incompatibil cu munca, parazitar, subordonarea fata de legi tribale, ignorarea legilor tarii, terfelirea imaginii noastre pe plan international incepand chiar de la terminologia bizara adoptata recent pentru etnia respectiva care in engleza se confunda cu numele poporului roman. Dar asa cum am mai spus, rezolvarea problemei etniei tiganesti depinde de masuri politice care vor trebui luate la nivel national, nu la scara infima a unei comnunitati obscure. Punct.

 

3. Problema vitezei s-a dezbatut la nesfarsit pe acest forum (uneori la un nivel de profunzime literar-http://calatoriifestinalente.wordpress.com/2012/05/23/am-devenit-motociclist-oare-cat-mai-am-de-trait/) si am fi cu totii fatarnici daca nu am recunoaste ca de cele mai multe ori nu respectam legea nici macar in spirit necum in litera sa. Aceasta problema poate fi insa privita si cu bun simt, respectiv sa invatam cu totii ca macar sa mergem cu o viteza adaptata conditiilor din fiecare moment. Si dincolo de impusul initial de a ne "dezlantui" sa invatam in timp regula asta, ca sa avem apoi ce povesti nepotilor dintr-o viata de motociclist.

 

Dpdv. obioectiv nu poti respecta "ad literam"legea rutiera in Romania, mai ales in regim touring, pentru ca nu ai mai ajunge in timp rezonabil nicaieri intr-o tara cu petece de autostrazi si drumuri care serpuiesc prin localitati. Dar se poate merge si cu 40 la ora acolo unde trebuie, in localitati fara trotuare, pline de caini, carduri de animale si pasari nesupravegheate, pietoni indisciplinati, betivi, etc.Recuperezi apoi unde se poate cu riscuri rezonabile. Personal asa procedez si nu am provocat nici un accident in care sa implic pe altii in peste 30 de ani de motociclism practicat ca mod de viata, ceea ce iti poate da un raspuns la nealmurirea ta.

 

5. In calitate de motociclist veteran am parerile proprii, fundamentate pe un lung sir de drame provocate in lungul timpului de viteza si care au implicat din pacate si persoane din jurul meu. Am sa le tin insa pentru mine, desi calitatea de motociclist mi-ar da dreptul sa le expun pe larg.

 

6. Personal nu am sa particip la comemorarea unui vitezoman care si-a distrus din culpa familia si a provocat si altora colateral prezente si viitoare suferinte.

 

1. Chiar si tu vezi ca exista problema, faptul ca sunt prezentate mai mai multe solutii de rezolvare tine de libera exprimare. Daca tot nu vrei sa faci nimic si astepti de la politic ... de ce iti mai bati capul? La o imagine sumara, tiganii integrati si comunitatile mici de tigani (existente in aproape toate localitatile romanesti din vechi timpuri) au fost benefici incepand din arta si pana la muncile "rusinoase". Existenta comunitatilor numeroase de tigani a fost intotdeauna o problema si a generat intotdeauna solutii drastice. Din pacate tocmai factorul politic de care zici si prostia romaneasca ne duce spre a transforma romanica in enclava de tigani a europei... mai devreme sau mai tarziu oricum buba va exploda, sper sa fie cat mai multi minoritari ca tine sa tina atunci predici tiganilor si sa se integreze intre ei (ps. am avut tentative de analiza si integrare, dar asta e subiect de discutat la o bere altadata)

3. Nu e momentul pentru analizele tale teoretice; folosesti o culpabilizare comuna in care, ipocrit, te incluzi si pe tine, ca sa incerci sa induci o idee subiectiva si neprobata, intr-o situatie concreta... asta e manipulare de incepator.

5. Tocmai iti contrazici obiectivitatea... deci puteai sa renunti la 2-4. Si apropo, experientele personale ale unui individ sunt irelevante pentru o comunitate sau un alt individ, dar pot fi apreciate si analizate atata timp cat nu devin agasante.

6. Pana aici ai fost doar tu, aici ai dat cu mucii in fasole ... si revezi teoria cu tiganii indreptatiti sentimental sa fie animale. Esti in ipostaza celui pe care il acuzi si al celui care a incercat sa il ajute; doar ca, mai urat, te-ai pus intentionat si voluntar in situatia asta. Sameni vant, culegi furtuna... sper sa fii la fel de intelegator cu reactiile celorlalti

 

PS. Chiar cred ca pe topicul asta nu iti iese moderarea, dar nu ii treaba mea :nono:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. Yonik, eu stiu exact despre ce vorbesc. Vorbesc in primul rand despre obiectivitate, notiune care lipseste aici.

Inclusiv la tine lipseste. Vrei sa-ti spui opinia? Renunta la functia de moderator si atunci poti sa spui orice. Dar ca moderator esti "organ al legii" pe forumul asta, si nu trebuie sa ti partea nimanui...ceea ce nu faci acum.

 

2. Rasismul este rasism, nimic mai mult! Respect in mod deosebit mesajul lui Iuliu Merca din clipul postat anterior. Bazal cu totii suntem la fel, fiinte umane potential egale, cu partile noastre luminoase, cu ambitiile, orgoliile, geloziile si tarele fiecaruia. Orice calificative generalizatoare sunt nocive. Etnia tiganeasca nu face exceptie, destul de multi dintre ei s-au integrat deja in societate, muncesc, isi cresc copii, unii dintre ei ajung celebritati sau macar buni profesionisti, cunosc medici, avocati,artisti, oameni de afaceri straluciti de etnie tiganesca. Admit discriminarea rationala (opusa egalitarismului) pentru ca ar fi o fatarnicie sa nu recunosc ca ne discriminam cu totii in permanenta unii pe altii, inclusiv pe acest topic. Dar nu accept rasismul care este in opinia mea principalul simptom al lipsei de cultura. Si totodata cel mai facil mijloc de manipulare.

 

3. Problema vitezei s-a dezbatut la nesfarsit pe acest forum (uneori la un nivel de profunzime literar-http://calatoriifestinalente.wordpress.com/2012/05/23/am-devenit-motociclist-oare-cat-mai-am-de-trait/) si am fi cu totii fatarnici daca nu am recunoaste ca de cele mai multe ori nu respectam legea nici macar in spirit necum in litera sa. Aceasta problema poate fi insa privita si cu bun simt, respectiv sa invatam cu totii ca macar sa mergem cu o viteza adaptata conditiilor din fiecare moment. Si dincolo de impusul initial de a ne "dezlantui" sa invatam in timp regula asta, ca sa avem apoi ce povesti nepotilor dintr-o viata de motociclist.

Si cam care e viteza adaptata conditiilor in situatia in care treci printr-un sat in care lumea arunca cu pietre dupa tine!??! Mergi cat mai incet, da? Si de unde stii tu ca de cele mai multe ori nu respectam legea? Ai un glob de cristal pentru fiecare motorist? Sau nu cumva tine de imaginatia ta? Mai aproape de adevar ar fi fost "de cele mai multe ori respectam legea, dar din cand in cand mai calcam si pe alaturi". In locul tau intai as invata ce inseamna "bun simt" si apoi as face referire la el.

 

Dpdv. obioectiv nu poti respecta "ad literam"legea rutiera in Romania, mai ales in regim touring, pentru ca nu ai mai ajunge in timp rezonabil nicaieri intr-o tara cu petece de autostrazi si drumuri care serpuiesc prin localitati. Dar se poate merge si cu 40 la ora acolo unde trebuie, in localitati fara trotuare, pline de caini, carduri de animale si pasari nesupravegheate, pietoni indisciplinati, betivi, etc.Recuperezi apoi unde se poate cu riscuri rezonabile. Personal asa procedez si nu am provocat nici un accident in care sa implic pe altii in peste 30 de ani de motociclism practicat ca mod de viata, ceea ce iti poate da un raspuns la nealmurirea ta.

 

4. In calitate de moderator incerc sa-mi impun un overwiew obiectiv asupra cazului Sanzieni. Nu pot sa nu constat ca unii dintre voi implica la modul general si rasist etnii in loc sa implice de ambele parti persoane (faptuitori si victime). La fel faptul ca unii dintre voi, (caz concret Hossu tool) pe langa insulte care ii descalifica in primul rand ca oameni, sunt adevarati maestri ai manipularii, cautand sa abata cu orice pret si fara sa fie treaba lor atentia de la cauzele de fond (viteza excesiva) catre consecintele complicate ale accidentului si catre o anume etnie minoritara luata in ansamblu. Cand circumstantele acestui caz ar fi socat orice comunitate normala din tara. Iar aici este vorba cu adevarat despre niste primitivi care mai pastrau inca amintirea carnagiului recent provocat tot de catre un vitezoman. In acest context reactia lor, departe de a putea fi aprobata, poate fi macar inteleasa. Cei care au gresit si au incalcat legea vor face puscarie, asa cum ar fi facut si cei care ar fi agresat nediscriminatoriu intreaga comunitate tiganeasca din Sanzieni sau de aiurea.

Obiectiv? Buna gluma. Si da, unii dintre noi implica la modul general etnii, pentru ca la modul general etnia respectiva se comporta cum se comporta. Exceptiile sunt ...exceptii, si sunt convins ca cei care implica etniile nu au nimic cu exceptiile. Si in ceea ce priveste experienta in manipulare a lui Hosszu Toll, o avea, dar tu il depasesti de departe. Pana una alta parte el are declaratiile unui martor ocular, care a fost la fata locului..tu ce ai? Declaratiile organelor care nu stiu ce sa faca , doar sa nu arunce chibritul in galeata cu benzina? Si iar o dai cu vitezomanul.....o fi ordin de zi pe unitate sa nu existe paragraf fara "viteza" , "vitezoman". Esti tu sigur ca cei care au gresit vor face puscarie? Potrivit organelor, pana acum vinovati sunt o minora si un debil mintal...asa-i ca vor face puscarie? Parca ai avea 10 ani si mai crezi in zana maseluta.

 

5. In calitate de motociclist veteran am parerile proprii, fundamentate pe un lung sir de drame provocate in lungul timpului de viteza si care au implicat din pacate si persoane din jurul meu. Am sa le tin insa pentru mine, desi calitatea de motociclist mi-ar da dreptul sa le expun pe larg.Am facut-o insa suficient in trecut. Voi spune doar ca adrenalina indusa de viteza este un drog similar altor droguri incriminate de catre lege (alcolul, iarba etc.)Drogul a caror uz costa din pacate si pe altii. Iar cei care se limiteaza doar la atata, peisaje neclare si fugitive si betia vitezei, au doar o tangenta superficiala cu motociclismul real care inseamna infinit mai mult, RESPECT, prieteni, bucurie. Propun ca excesul de viteza cu consecinte asupra altora sa fie tratat atat penal cat si civil la fel ca si consumul de alcol la volan sau ghidon.Respectiv raspunderea INTEGRALA a faptuitorului.

Asa asa.....sa nu uitam sa bagam din nou cuvantul "viteza"...si niste cuvinte care sa te atinga la corason, si pe fundal viori . Vitezaaaaaa....viteza.....asa, sa intre bine in subconstientul tuturor....avea vitezaaaaa.

 

6. Personal nu am sa particip la comemorarea unui vitezoman care si-a distrus din culpa familia si a provocat si altora colateral prezente si viitoare suferinte. Si nici nu doresc sa ma asociez celor care incearca sa atraga in aceasta rafuiala de grup cu conotatii rasiste intreaga comunitate moto. Asi fi avut aceeasi reactie indiferent daca era vorba de maghiari, evrei sau de alte etnii.Am incredere in solutionarea corecta de catre CEI IN DREPT a acstui caz. Este singurul lucru care justifica presiunea noastra prezenta sau viitoare asupra autoritatilor. Cei care au gresit, sa plateasca conform cu vinovatia personala fara ca aceasta sa implice comunitati sau etnii luate in ansamblu. Astfel de probleme nu sunt DIRECT responsabilitatea noastra cata vreme optam sa traim intr-un stat de drept si avem acces in cabina de vot.

R.I.P.

"Vitezomannn"..cum sa lipseasca..."si-a distrus familia"....deci domnule moderator obiectiv, el si-a distrus familia, nu fetita care facea cros pe strada?!?!. Dar aici recunosc, ai un pic de dreptate...daca nu incerca sa o fereasca pe fetita probabil (opinie personala) fetita era luata in plin, murea, dar el scapa mult mai usor din accident. Si iar bagi cuvinte mari, care sa sensibilizeze inocentii si credulii. Si apoi iar incearca cu subliminalul si cu dezinformarea. Nu stiu ce forum ai citit tu, dar aici parca (asa mi s-a parut mie) nu este o parere unanima de genul "hai peste ei, sa ii omoram pe toti". Parte sustin aceasta solutie, parte sustin presiune pe autoritati pentru o cercetare cat mai corecta. Nu este un singur curent. Nu toti care au fost sau vor fi la Sanzieni se duc acolo pentru varsare de sange. De ce folosesti atunci cuvantul "rafuiala"? Nu cumva ca sa induci in eroare cum ca intreaga comunitate moto se duce cu un singur scop. Si iarasi vine povestea cu "cei care au gresit, sa plateasca"..si iarasi ma repet si eu....sa plateasca o minora si un debil mintal?!?!

Si acum un cuvant dedicat exclusiv tie...RUSINE.

Nu te cunosc, dar din postarile de-a lungul anilor ajunsesem sa am un anumit respect pentru tine...cand mai mergeam la intalniri moto chiar mi-as fi dorit sa bem o bere impreuna...dar de cand cu posturile tale pe subiectul asta mi-am schimbat radical parerea despre tine...mai bine beau o bere singur .

Editat de marauder
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Galen, incepi sa folosesti "viteza" si "vitezoman" asa cum folosea Diego "basism" si "basist". Doar o observatie.

 

In rest punctul tau de vedere e logic, sau cel putin era pana la "les" si "vitezoman care si-a distrus din culpa familia". Aici deja incep sa cred ca incerci sa instigi.

 

Intre timp, nu stim exact ce viteza avea, probabil peste limita legala. Nu stim cu cat. Stim ca fetita a traversat ilegal si conform legii este vinovata pentru accident. Viteza a fost un factor agravant, nu cauza.

Stim ca motociclistul oprit sa ajute a fost injunghiat.

Stim ca a fost arestat un individ. Se aude ca ar avea un certificat care il apara de repercusiuni legale pentru injunghierea celui care a oprit sa ajute.

 

Pana aici ar fi destul pentru a merita un mars pasnic pana acolo zic eu.

 

Totusi mai sunt si informatii neverificate.

In primul rand o marturie care ar spune ca primul motociclist era in viata dupa accident si ca imediat dupa accident nu avea cine stie ce urme pe fata/cap. (Hosszu Toll nu o folosi cea mai fericita exprimare dar pare sa aduca ceva dovezi, nu stiu maghiara dar ma incred in faptul ca daca traduce gresit cineva de pe aici il va corecta).

Apoi se pare ca ar circula o poza in care primul motociclist ar avea foarte multe leziuni la nivelul fetei/capului.

 

Acum, cam toti avem experienta cu comunitatile de tigani din pacate. Sansele sunt mari ca ei sa fi reactionat foarte violent dupa accident. Din proprie experienta reactioneaza violent si daca incerci sa treci pe strada in timp ce bat ei mingea.

 

Daca ambele informatii neverificate de mai sus sunt reale sansele sunt foarte mari ca politia sa incerce sa puna batista pe tambal. Ii respect pe politisti, si, din ce am cunoscut, majoritatea par sa aiba un simt al dreptatii mai dezvoltat decat media. Dar nu politistul decide, ordinele vin de la consiliul judetean. Ei nu vor conflicte, mai ales in an electoral, ei vor liniste.

 

Aici dispare increderea in dreptatea pe care o va face statul roman in cazul asta daca e lasat de capul lui. Uneori e nevoie de amenintari. Si 1000 de oameni la o comemorare e o amenintare buna la linistea campaniei electorale. Nu trebuie sa batem sau sa linsam pe nimeni. Doar sa aratam ca existam si ca asteptam o solutionare care sa nu miroasa de la o posta a musamalizare.

 

Si nu cred ca ar fi o idee buna postarea pozei cu colegul nostru dupa accident. E suficient sa o aiba destule persoane pentru a nu disparea. Sa fie facuta publica doar in cazul in care verdictul medicului legist e "infarct subit cauzat de viteza".

Editat de prafrau
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Am incredere in solutionarea corecta de catre CEI IN DREPT a acstui caz. Este singurul lucru care justifica presiunea noastra prezenta sau viitoare asupra autoritatilor. Cei care au gresit, sa plateasca conform cu vinovatia personala fara ca aceasta sa implice comunitati sau etnii luate in ansamblu. Astfel de probleme nu sunt DIRECT responsabilitatea noastra cata vreme optam sa traim intr-un stat de drept si avem acces in cabina de vot.

- Asta si facem... presiune justificata ! Dorim solutionarea corecta de catre CEI IN DREPT a acestui caz si... Cei care au gresit, sa plateasca conform cu vinovatia personala .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dezgustator...dovada clara ca decenii de "experienta motociclistica" nu e musai sa te faca motociclist, nici barbat, nici om...

:10:

 

Oricum,la punctul 6 se contrazice.Il eticheteaza pe motociclist ca fiind vitezoman si spune ca a facut victime colaterale,dupa care spune ca are incredere in solutionarea corecta a cazului.Pai..in capul tau,Galen,deja s-a solutionat cazul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Problema vitezei cred ca poate fi rezolvata foarte usor de cineva care stie niste fizica primara. Masa motorului se stie, distanta aproximativa intre drum si acoperis se poate afla usor, la fel si diferenta verticala intre drum si casa. Cineva care n-a chiulit de la fizica poate sa afle viteza aproximativa.

 

Ca sa treci prin acoperisul ala nu trebuie cine stie ce forta, mai ales ca din poze motorul a nimerit intre grinzi adica pe niste lati de 2x4 cm care se rup destul de usor. Si din nou, daca viteza era extrema iesea motorul pe partea cealalta fara probleme.

 

Logic?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

6. Personal nu am sa particip la comemorarea unui vitezoman care si-a distrus din culpa familia si a provocat si altora colateral prezente si viitoare suferinte.

 

Zici ca astepti "solutionarea corecta de catre cei in drept" dar doar dupa ce te-ai antepronuntat cum ca mortul de fapt este vinovat (inclusiv pentru "scandal" asa cum afirma si seful IPJ Covasna).

 

 

Si nici nu doresc sa ma asociez celor care incearca sa atraga in aceasta rafuiala de grup cu conotatii rasiste intreaga comunitate moto. Asi fi avut aceeasi reactie indiferent daca era vorba de maghiari, evrei sau de alte etnii.Am incredere in solutionarea corecta de catre CEI IN DREPT a acstui caz. Este singurul lucru care justifica presiunea noastra prezenta sau viitoare asupra autoritatilor.

 

Ce presiune prezenta si viitoare daca acum tu indemni pe toata lumea sa stea cuminte si sa accepte musamalizarea facuta de dragul procesului electoral? Ce presiune viitoare sa mai faci cand se va fi pronuntat deja NUP pe dosar si maximul atins va fi punerea sub acuzare a unui bolnav mintal care nu va ispasi nici-o pedeapsa?

 

Numai acum dupa toate "zvonurile" de pe facebook si forumuri s-a decis o expertiza, se pare ca e singurul mod prin care autoritatile isi fac datoria, daca sunt presate sa o faca.

 

 

Cei care au gresit, sa plateasca conform cu vinovatia personala fara ca aceasta sa implice comunitati sau etnii luate in ansamblu. Astfel de probleme nu sunt DIRECT responsabilitatea noastra cata vreme optam sa traim intr-un stat de drept si avem acces in cabina de vot.

 

Cat despre responsabilitatile, optiunile si accesul nostru in cabinele de vot trebuie sa fii foarte naiv, dar foarte foarte naiv, sa crezi ca odata la patru ani poti avea vreo sansa sa schimbi ceva (asta dupa 25 de ani de prabusire libera) trecand de la unii la altii ( in care si unii si altii sunt de fapt aceiasi). Nu-i vorba, toti am fost naivi la un moment dat dar vorba aia "Fool me once - shame on you! Fool me twice - shame on me!".

 

 

R.I.P.

 

Singurul RIP pe care poti sa-l dai e constiintei tale pentru ca mortului nu-i mai poti spune RIP dupa ce l-ai facut vitezoman, autorul accidentului si intr-un final les (doar un freudian slip,am inteles)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Galen, incepi sa folosesti "viteza" si "vitezoman" asa cum folosea Diego "basism" si "basist". Doar o observatie.

 

In rest punctul tau de vedere e logic, sau cel putin era pana la "les" si "vitezoman care si-a distrus din culpa familia". Aici deja incep sa cred ca incerci sa instigi.

 

Intre timp, nu stim exact ce viteza avea, probabil peste limita legala. Nu stim cu cat. Stim ca fetita a traversat ilegal si conform legii este vinovata pentru accident. Viteza a fost un factor agravant, nu cauza.

Stim ca motociclistul oprit sa ajute a fost injunghiat.

Stim ca a fost arestat un individ. Se aude ca ar avea un certificat care il apara de repercusiuni legale pentru injunghierea celui care a oprit sa ajute.

 

Pana aici ar fi destul pentru a merita un mars pasnic pana acolo zic eu.

 

Totusi mai sunt si informatii neverificate.

In primul rand o marturie care ar spune ca primul motociclist era in viata dupa accident si ca imediat dupa accident nu avea cine stie ce urme pe fata/cap. (Hosszu Toll nu o folosi cea mai fericita exprimare dar pare sa aduca ceva dovezi, nu stiu maghiara dar ma incred in faptul ca daca traduce gresit cineva de pe aici il va corecta).

Apoi se pare ca ar circula o poza in care primul motociclist ar avea foarte multe leziuni la nivelul fetei/capului.

 

Acum, cam toti avem experienta cu comunitatile de tigani din pacate. Sansele sunt mari ca ei sa fi reactionat foarte violent dupa accident. Din proprie experienta reactioneaza violent si daca incerci sa treci pe strada in timp ce bat ei mingea.

 

Daca ambele informatii neverificate de mai sus sunt reale sansele sunt foarte mari ca politia sa incerce sa puna batista pe tambal. Ii respect pe politisti, si, din ce am cunoscut, majoritatea par sa aiba un simt al dreptatii mai dezvoltat decat media. Dar nu politistul decide, ordinele vin de la consiliul judetean. Ei nu vor conflicte, mai ales in an electoral, ei vor liniste.

 

Aici dispare increderea in dreptatea pe care o va face statul roman in cazul asta daca e lasat de capul lui. Uneori e nevoie de amenintari. Si 1000 de oameni la o comemorare e o amenintare buna la linistea campaniei electorale. Nu trebuie sa batem sau sa linsam pe nimeni. Doar sa aratam ca existam si ca asteptam o solutionare care sa nu miroasa de la o posta a musamalizare.

 

Si nu cred ca ar fi o idee buna postarea pozei cu colegul nostru dupa accident. E suficient sa o aiba destule persoane pentru a nu disparea. Sa fie facuta publica doar in cazul in care verdictul medicului legist e "infarct subit cauzat de viteza".

Iti inteleg pozitia. Personal nu pot sa-mi coafez convingerile de dragul unei acceptari sau a simpatiei publice.Cam asta e. Am moderat transparent acest topic si am inghitit in limite rezonabile insultele si atacurile la persoana cu singurul scop didactic de a progresa impreuna, pentru ca tinerii motociclisti sa nu mai gandeasca agresiv, impulsiv si nedrept asa cum s-au exprimat multi aici. Si sa-si aleaga in cunostinta de cauza drumul in motociclism. In ceea ce priveste convingerile mele privind viteza, daca vei avea ghinionul sa participi macar la un sfert din dramele la care am participat sau asistat eu, ai sa ma intelegi intr-o zi.

 

Declaratiile, altele decat cele prestate sub juramant si coroborate apoi de autoritati sub sanctiunea sperjurului, sunt "verba volant". Cel mult pot fi inaintate oficial autoritatilor, ceea ce oameni de felul lui Hosszu Toll nu au s-o faca pentru ca ei au alte interese si scopuri. Daca ulterior verdictului oficial declaratiile martorilor contesta acest verdict, da, avem o problema si va trebui s-o rezolvam.

Editat de Galen
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iti inteleg pozitia. Personal nu pot sa-mi coafez convingerile de dragul unei acceptari sau a simpatiei publice.Cam asta e. Am moderat transparent acest topic si am inghitit in limite rezonabile insultele si atacurile la persoana cu singurul scop didactic de a progresa impreuna, pentru ca tinerii motociclisti sa nu mai gandeasca agresiv, impulsiv si nedrept asa cum s-au exprimat multi aici. Si sa-si aleaga in cunostinta de cauza drumul in motociclism. In ceea ce priveste convingerile mele privind viteza, daca vei avea ghinionul sa participi macar la un sfert din dramele la care am participat sau asistat eu, ai sa ma intelegi intr-o zi.

 

Declaratiile, altele decat cele prestate sub juramant si coroborate apoi de autoritati sub sanctiunea sperjurului, sunt "verba volant". Cel mult pot fi inaintate oficial autoritatilor, ceea ce oameni de felul lui Hosszu Toll nu au s-o faca pentru ca ei au alte interese si scopuri. Daca ulterior verdictului oficial declaratiile martorilor contesta acest verdict, da, avem o problema si va trebui s-o rezolvam.

 

Nu e cam tarziu dupa verdict? Verdictul final va fi oricum peste 6 luni cel mai devreme, posibil peste 3-5 ani. Daca verdictul contravine asteptarilor publicului procesul va fi sigur tergiversat (publicul uita repede, apare mereu alta stire bomba).

 

Ne ceri sa avem incredere oarba intr-un sistem care evident are foarte mari probleme si care in trecut a dezamagit in mod repetat.

 

Cu ce ar strica un protest pasnic? Nu mergem sa fim violenti sau sa instigam la violenta. Nu putem sa fim noi garantii unei justitii drepte. Tot ce putem si ar trebui sa facem e sa punem presiune pe elementele politice de acolo sa nu intervina in ancheta. Daca dupa ce facem asta concluzia anchetei e ca omul ala a murit in urma accidentului, noi, cei care nu putem stii niciodata sigur exact ce s-a intamplat acolo, ramanem cu atat.

 

Problemele tale personale cu motocicletele de viteza in cazul asta par sa fie la fel de daunatoare ca ale celor care vor un nou holocaust.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iti inteleg pozitia. Personal nu pot sa-mi coafez convingerile de dragul unei acceptari sau a simpatiei publice.Cam asta e. Am moderat transparent acest topic si am inghitit in limite rezonabile insultele si atacurile la persoana cu singurul scop didactic de a progresa impreuna, pentru ca tinerii motociclisti sa nu mai gandeasca agresiv, impulsiv si nedrept asa cum s-au exprimat multi aici. Si sa-si aleaga in cunostinta de cauza drumul in motociclism. In ceea ce priveste convingerile mele privind viteza, daca vei avea ghinionul sa participi macar la un sfert din dramele la care am participat sau asistat eu, ai sa ma intelegi intr-o zi.

 

Declaratiile, altele decat cele prestate sub juramant si coroborate apoi de autoritati sub sanctiunea sperjurului, sunt "verba volant". Cel mult pot fi inaintate oficial autoritatilor, ceea ce oameni de felul lui Hosszu Toll nu au s-o faca pentru ca ei au alte interese si scopuri. Daca ulterior verdictului oficial declaratiile martorilor contesta acest verdict, da, avem o problema si va trebui s-o rezolvam.

 

Nu incerca sa te speli pe maini, tu ai inceput sa ne ataci cateodata direct, altadata indirect si sa stii ca se aduna. si conteaza fiecare picatura.La ce te astepti?

 

Ne privest ca pe niste retardati mintal, ne faci mincinosi si zici ca venim doar cu zvonuri si manipulam Am asteptat pana la pagina 42 pana te-am atacat asa mai dur, dar oricum civilizat.Nu sant mandru de asta ,m-am enervat, dar sa stii ca nu imi pare rau, pt ca meriti. Si ar fi frumos din partea unui moderator sa nu continuie sa ne priveasca ca pe niste handicapati pt ca e mult mai grav decat atacurile mele.

 

- Sunt sigur daca s-ar fi postat aici poza, in capul tau tot nu se schimba nimic. Tu astepti verdictul autoritatiilor.

 

- Simplul fapt pt care am inceput sa postez aici informatii, e din cauza ca presa romana nu prea se ocupa de acest caz zic eu unic si tu ai inceput musamalizarea.

.

- Stai linistiti ca oameni de felul lui Hosszu Toll ,nu simt nevoia sa se laude pe forumuri, dupa ce muta o piatra.

 

Dar spune-mi tu, ce fel de om esti,cum sa avem incredere in tine cu experienta ta cu tot cand imi spui ca informatiile date de mine sunt " doar zvonuri beletristice si zic eu rau intentionate" Dupa aceasta afirmi ca " Personal astept cu mult interes analiza lui Pannoniachopper pe care il cunosc si respect de cand ne dadeam amandoi cu comuniste." Dupa ce si el a vent cu informatii ce nu ti-au placut, il faci mincinos:"Eu zic ca daca ai amintit de poza respectiva, ar fi bine sa o publici, daca aceasta exista, personal eu ma indoiesc."

 

Sunt cuvintele tale, asa ca nu incerca sa faci aici pe bunul samaritean, care vrea sa apere bietii incepatori si sa progresam toti impreuna

Editat de Hosszu Toll
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...