Sari la conținut

MotoGP presezon 2020


Kagemusha
 Share

Postări Recomandate

Acum 1 oră, frigider a spus:

lol o sa scoata timpi mai buni decat Q

as da bani pentru asa ceva.

 

care-i faza cu wild card? cum si cand si cat de des se poate face asta?

Da,sincer si eu m-am gandit la asta : "oare scoate timpi mai buni decat pilotii de uzina?"

Wild card,din cate stiu eu echipele pot face cerere sa introduca o a 3a moto cu un pilot de teste etc etc denumit wild card (Guintoli,Pirro etc) insa doar la 2-3? etape.Nu stiu cu precizie cate au voie fiecare.Deci da,ar putea sa il bage pe Lorenzo wild card dar nu cred ca va vrea el asta.Era frasuiala asta cu Stoner cand era pilot de teste la Ducati,insa Stoner niciodata n-a mai vrut sa intre pe circuit.La fel de bine pilotul de teste poate inlocui un pilot de uzina accidentat etc.

Acum 1 oră, emanuelcristian a spus:

Bineinteles ca nu este vorba doar de Rossi. Am facut doar o remarca fantezista, presupunand ca va continua si daca are o motoreta buna, o sa ii mai 'incurce' pe taurasii astia tineri si implicit va mai produce ceva spectacol. Toate astea in speranta ca nu va mai continua dominatia MM.  La cum se prezinta ecuatiile recente, mai greu victorii si campionat pe numele lui Rossi. Cel putin eu asa o vad. Sper totusi sa ma insel, haha. 

Sanse eu cred ca are inca.Desi e din ce in ce mai greu,pt ca Vinales nu mai e gluga de coceni care era in 2017 si 2018.Deci cand va fi pe un circuit prielnic Yamaha,va avea de luptat cu el.Si pe deasupra acuma mai rasari si Quartararo,care e al draq de rapid.Dar sa speram,si eu as mai vrea sa mai impuste vreo 2-3 victorii,ar fi frumos.Sanse sunt.

1 oră în urmă, Doctor X a spus:

Nu prea cred. Doar dacă va lua campionatul la Moto2, dar va fi bătaie mare sezonul ăsta. 

Ma intreb daca ar avea vreo sansa anul asta AM la campionatul moto. :P ...nu cred ca ar mai fi impuscat inca unul.A avut noroc..cel mai prielnic an posibil,toti baietii plecati sau inca prea tineri - l-a luat si l-au si ridicat la HRC.PArtz.

Acum 42 minute, P T R a spus:

Avand in vedere rezultatele precedente ale echipei Petronas,care au fost peste cele ale pilotilor de uzina in unele curse,nu vad de ce nu ar face rossi mutarea in aceasta echipa,mai ales daca primesyte suport de uzina.

Hai cu testele ca deja disper cu anotimpu asta de plumb

Eu cred ca o va face.A si zis ca nu i-ar displace.Si nu vad de ce sa nu o faca.Nu e ca si cum ar mere la ktm...

L-ai citit pe Bacovia? :P

Acum 23 minute, damager a spus:

uite ce discutam inainte Method... te indoiai ca Lorenzo o sa accepte :))))).

 

eu cred ca deja aveau planurile si de aia au renuntat la Folger...

Normal ca ma indoiam ca Lorenzo o sa accepte.Si acuma m-am mirat,avand in vedere declaratiile lui,mai ales ale lui Rossi (ar fi frumos sa il avem pe Lorenzo pilot de teste dar Lorenzo va cere bani multi si Yamaha nu ii va da) dar si ingamfarea specifica a mallorcanului (eu pilot de teste?).Plus ca,dupa cum am zis si anterior,dar si acuma - is curios de bani - sa nu cumva sa fi semnat pe bani mai multi decat Quarta :crack:

Mirarea e datorita faptului ca Yamaha era chitra mare la bani,ok nu ca Suzuki sau aprilia dar totusi...nu am crezut ca ii vor da niste milioane pe an lui Lorenzo pt teste.Insa probabil au avut un an fiscal 2019 stralucit ca vad ca din ianuarie au inceput sa arunce cu bani peste tot (eu nu cred ca era nimic planuit cu Folger,cred ca s-au incheiat balantele bine si le-au dat bani mai multi la departamentul de racing) : contract lui Vinales pe 2 ani (si clar pe bani multi),contract Quarta (ok,au castigat aici ca Rossi  era mai scump),contract de teste Lorenzo,am vazut ca si tehnic se mai misca cate ceva....aia tot spun,e un shift de directie fata de anii trecuti.S-a intors foaia - baga bani,vor rezultate,nu ii mai conduc contabilii.

Editat de Method
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Acum 14 minute, Method a spus:

e un shift de directie fata de anii trecuti.S-a intors foaia - baga bani,vor rezultate,nu ii mai conduc contabilii.

 

Aleluia! Era si timpul in pana mea. De cand s-a trecut la Michelin'uri si ECU general au fost cele mai mari chitre.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Morbidelli a zis ca daca Rossi nu se bate anul asta pentru podiumuri o sa renunte sigur. Asta asteapta sa vada, daca mai e competitiv sau nu sa lupte pentru locurile fruntase.

 

eu atat sper, sa revina spectacolul si sa nu mai castige mm tot. si poate mai ia si altcineva campionatul :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 48 minute, damager a spus:


exact. Fan Rossi fiind, cred ca ar fi fost mai ok pt el sa schimbe cu qua. 

Nu schimba cu Quart pt ca vrea, ci pentru ca a fost obligat sa schimbe: "Although he will turn 41 on February 16, The Doctor is eager and strong to continue on the grid of the class reigns some time. That is why he had asked Yamaha for some races to make a decision, but this time they have not given him the option of being the one who decides ..." ( https://as.com/motor/2020/01/28/motociclismo/1580243695_302666.html  ) Sper totusi, ca dupa primele curse sa isi anunte retragerea. 

 

In alta ordine de idei, vad ca unii deja s-au incalzit la gandul ca Lorenzo va fi pilot de teste la Yamaha si ca, din aceasta pozitie, le va da el fum pilotilor din competitie. Ma tem ca aveti asteptari prea mari. Mai intai,  de cand a plecat de la Yamaha, s-au schimbat multe "yamahe M1", astfel ca ceeea ce stia el despre motocicleta aia are cam tot atatea in comun cu realitatea prezenta, cam cat are si sula cu prefectura. In al doilea rand, el mental nu mai este competitiv, nu mai este capabil sa mearga la limita. Accidentarea la coloana a lasat urme mai adanci decat s-ar fi crezut.  Personal, nu as investi in el nici in calitate de pilot de teste. In al treilea rand, dupa vacanta prelungita, omul are burta plina de coctailuri si bere.. altfel spus, este iesit din forma. Concluzie: nici daca ar fi ramas in competitie, pe o Yamaha, tot nu ar fi facut mare branza.. Asa ca mai mult realism nu ar strica.. ;)  

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, emanuelcristian a spus:

 

Pai din ce declaratii au facut ambele parti, se intelege ca mai mult de la Rossi a venit treaba cu 'nu ma opun unei tranzitii la Petronas'  el stiind ca ii va lua cateva curse sa se decida daca mai are cu ce sau nu. Parerea mea este ca nu a fost o 'decizie' - ultimatum precum a lui Lorenzo cand a plecat de la Honda. 

 

O intrebare interesanta: Daca nu mai continua Rossi la GP, cine ii va lua locul lui Quartararo la Petronas? Wild guess: Luca? 

Vezi ca am raspuns mai sus. Declaratiile lui Rossi sunt foarte.. "diplomatice" si cu nuante.  Trebuie citite printre randuri si puse in context. 

 

In cazul lui Lorenzo nu a fost ultimatum, a fost dat afara. Pur si simplu. Retragerea a reprezentat o iesire eleganta din scena, care a coincis in buna masura si cu intentiile sale. 

 Luca Marini?? Fereasca 'mnezo!! E mai slab ca fratiorul lu' MM. Dupa parerea mea nu are ce cauta la clasa mare. Bine, nici AM nu avea ce sa caute la clasa asta, dar nah.. MM, Repsol, Dorna... politichie.. 

Editat de xt600
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 21 minute, xt600 a spus:

 Luca Marini?? Fereasca 'mnezo!! E mai slab ca fratiorul lu' MM. Dupa parerea mea nu are ce cauta la clasa mare. Bine, nici AM nu avea ce sa caute la clasa asta, dar nah.. MM, Repsol, Dorna... politichie.. 

 

Pai si nu 'licitati' cu nimeni? Ceva pareri? Care ar fi potentialul personaj no.2 la Petronas? In caz ca se retrage batranu'. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu.. nu am idee.. poate il vor aduce pe Iliescu.. 😂🤣 Glumesc, desigur.. 

Ma gandesc ca odata cu semnarea contractelor MM + AM la Honda si Vin + Quart la Yamaha, piata transferurilor s-a deschis. Incepe goana dupa semnaturi... sa vedem ce se va intampla.

Ceea ce spui in legatura cu Luca, are sens. In definitiv, daca MM si l-a adus pe fra'su la HRC, de ce nu l-ar aduce si Rossi pe al sau, la Petronas. Sper totusi sa nu se ajunga pana acolo... 

 

Editat de xt600
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 54 minute, emanuelcristian a spus:

Aleluia! Era si timpul in pana mea. De cand s-a trecut la Michelin'uri si ECU general au fost cele mai mari chitre.

True.In 2020 insa tur de forta facut de Yamaha in ianuarie : prelungit contract Vinales (despre care se spunea ca era in discutii destul de avansate cu Ducati pe bani similari lui Lorenzo/2017),semnat pt 2021 cu de departe cel mai promitator pilot al gp'ului (despre care iarasi se vorbea ca era curtat de Ducati),luat pilot de teste mai mult decat capabil.Nu a mai cheltuit demult atatia bani Yamaha in luna ianuarie.

Pe partea tehnica se zvoneste ca vor incorpora si ei holeshot device....sa speram insa ca asta nu e totul.

Acum 8 minute, emanuelcristian a spus:

Eu cred ca pentru Lorezon miscarea asta a fost  un fel de 'easy money'. Pentru ce este asteptat de la el ca pilot de teste, face banutu frumos, o mai arde diva prin padock si probabil ceva mai multa atentie.

Da si nu.Da pt ca va face bani...nu pt ca e o munca destul de grea,si fara mari realizari.Adica e o munca fara glorie,nu se vede.Nush daca o va mai arde prin padock,nu cred ca era marea diva Lorenzo,e prea arogant pt asta,altele sunt divele in gp,se cunosc :P

Acum 54 minute, ioio_viola a spus:

eu atat sper, sa revina spectacolul si sa nu mai castige mm tot. si poate mai ia si altcineva campionatul

Cred ca toti ne dorim asta.Dar,ca s-o citez pe dana Budeanu "Mda...deci nu" :crack:

 

MM a si pus poze pe twitter ca s-a urcat azi prima oara pe moto...de 125 dar oricum,e pe drumul cel bun.In concluzie,ma tem ca si anul asta va fi plictisitor,speranta ramane doar in Quarta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, Method a spus:

Da,sincer si eu m-am gandit la asta : "oare scoate timpi mai buni decat pilotii de uzina?"

Desi pilotul de teste tre sa..testeze..

Deci na, componente noi etc..

Acum 33 minute, emanuelcristian a spus:

Sa apara o echipa VR | 46 in GP daca se retrage Rossi? Caramelo parca zicea ca are locul asigurat pt o echipa a lui Rossi.  Dar daca apare, mai apar inca 2 intrebari. Cine va urca pe mobrete? 

Cineva care parla italiano.

Mamma mia.

Pizza.

Pizzeti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 49 minute, emanuelcristian a spus:

Sa apara o echipa VR | 46 in GP daca se retrage Rossi?

CLAR.

A dovedit ca e bun patron,deja are echipe de succes la clasele mici.A scos si niste campioni mondiali,so....desigur ca da.

Si clar va fi macar un italian la el in echipa,a si zis ca asta e scopul Academiei - aducerea de talente "nationale" in moto de nivel mondial.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, xt600 a spus:

Bine, nici AM nu avea ce sa caute la clasa asta, dar nah.. MM, Repsol, Dorna... politichie.. 

Măcar a ieșit campeon la Moto2, pe cand Marini... 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nici macar un live de pe pista in timpul testelor, doar rezumate . pentru ce am platit 1 oiro ? :(

 

How to keep up with the Sepang Test

After the Flag, social media, highlights, interviews, Live Timing… motogp.com has you covered!

Tags , 2020, SEPANG MOTOGP™ OFFICIAL TEST

It’s nearly time to see MotoGP™ bikes back on track. The shakedown and Official Sepang Test are just around the corner and you can keep up to date with everything that goes on in Malaysia right here on motogp.com.

Regarding the shakedown test, which will feature just factory test riders and MotoGP™ rookies, motogp.com will be the only source of information for the three days. The shakedown will take place on 2-4 February, and we will be posting some track footage of the riders on track and in their garages.

 Dall'Igna: "We've developed a completely new chassis" 24/01/2020

The General Director of Ducati Corse is confident the Italian factory have taken a big step towards rectifying their mid-corner issues

Then, on 7-9 February, the Official Sepang Test begins. Across the three days, you will be able to watch a live, 1h30mins After the Flag episode at the end of each day, bringing you all the news from Day 1, Day 2 and Day 3. Highlights of the riders on track and interviews will be available every day, as well as all the updates across our social media platforms. And don’t forget, to keep tabs on who is quickest throughout the day, set up your Live Timing. Midday and end of day reports will also give you all the gossip from the Sepang Test.

 Marc Marquez: "I will be 60-70% at the Malaysia test" 28/01/2020

The Repsol Honda rider received Mundo Deportivo Sportsman of the Year, but explained that his recovery is taking longer than last year

Are you ready for MotoGP™ to get going in 2020? We certainly are!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Carmelo va promite multe doar ca sa il mai tina pe rossi in motogp,doar pentru imagine.

Stie ca ajuta la rating si la nostalgici 

 

Acum 9 minute, ioio_viola a spus:

nici macar un live de pe pista in timpul testelor, doar rezumate . pentru ce am platit 1 oiro ? :(

 

Au devenit niste tepari si astia,ce bine ca nu am muscat vrajeala.

Nu pentru bani ci pt ca nu merita

Se poate urmarii "live" gratis pe pagina lor la sectiunea rezultate/timpi, asa informativ

Editat de P T R
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

2 minutes ago, xt600 said:

Pai asta a fost argumentul cu care l-au adus la HRC din prima. 

 

După mine, omul de adus la HRC ar fi Miller. E foarte bun pe un gen de motocicletă asemănător în ce privește comportamentul, încă tânăr, îi trebuie doar ceva consistență. Dacă ăsta micu' dă chix, pe Jack l-aș lua oricând cu ochii închiși - de fapt l-aș fi luat înaintea lui AM.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 47 minute, Kagemusha a spus:

 

După mine, omul de adus la HRC ar fi Miller. 

Da! Miller ar merita un loc la o echipa de uzina. Mai cred ca Crash ar fi meritat un loc la HRC, macar pentru un ciclu contractual. A avut rezultate suficient de bune pentru a fi locotenentul lui MM + feedbackul pentru dezvoltarea motocicletei. Nu am nimic cu fratiorul.. imi este chiar simpatic, dar clar nu are ce cauta in echipa aia, inaintea altor piloti din grila. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 14 ore, ioio_viola a spus:

nici macar un live de pe pista in timpul testelor, doar rezumate . pentru ce am platit 1 oiro ? :(

 

 

 

Asa a fost parca si anul trecut la Sepang, nu trimit comentatorii sa transmita Live. Probabil principala problema e diferenta de fus orar, nu ar urmari nimeni live in Anglia, Spania, Franta la 4 dimineata ce e pe pista la un test.

 

Restul Valencia, Jerez si Qatar sunt transmise live cu comentariu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 25 minute, thesaw a spus:

 

Asa a fost parca si anul trecut la Sepang, nu trimit comentatorii sa transmita Live. Probabil principala problema e diferenta de fus orar, nu ar urmari nimeni live in Anglia, Spania, Franta la 4 dimineata ce e pe pista la un test.

 

Restul Valencia, Jerez si Qatar sunt transmise live cu comentariu.

ok ar putea sa le comenteze si sa le poti vedea cand doresti, daca esti abonat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 16 ore, Doctor X a spus:

Măcar a ieșit campeon la Moto2, pe cand Marini... 

Marini s-a fasait maxim.

Bine,Quara ne-a invatat ca nu trebuie sa ai neaparat performante bune in clasele inferioare pt a merge bine in gp.Sau poate Quarta e exceptia care confirma regula.

Totusi nu imi aduc aminte sa fi fost campioni de gp care sa nu fi luat macar un campionat intr-o clasa inferioara...poate sunt dar eu nu imi aduc aminte.

 

Il astept pe Digia sunt fan....poate prinde si el un loc,daca nu mai are vreo mare somitate din gp frati veri unchi care vor si ei.

Acum 14 ore, Kagemusha a spus:

După mine, omul de adus la HRC ar fi Miller. E foarte bun pe un gen de motocicletă asemănător în ce privește comportamentul, încă tânăr, îi trebuie doar ceva consistență. Dacă ăsta micu' dă chix, pe Jack l-aș lua oricând cu ochii închiși - de fapt l-aș fi luat înaintea lui AM.

:agree:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 31.01.2020 la 9:01, Method a spus:

 

Totusi nu imi aduc aminte sa fi fost campioni de gp care sa nu fi luat macar un campionat intr-o clasa inferioara...poate sunt dar eu nu imi aduc aminte.

 

Idolul tau, Stoner.. ;) 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai sunt câțiva. Nick Hayden, Kenny juniorul, Doohan, Wayne Rainey și or mai fi și alții...

Hayden nici măcar nu a concurat la vreo clasă mică, dacă nu mă înșel. Cred că nici Doohan, eu nu-mi amintesc...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe vremurile alea se mai putea, acum ma indoiesc. Diferentele intre clase nu erau asa de semnificative cum sunt acum cand tre' sa le "parcurgi" pentru ca sa te adaptezi GP-ului. Atunci, unii dintre ei veneau, totusi, din campionate relativ similare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...