Sari la conținut

01-02 Gran Premio Red Bull de Espana & Gran Premio Red Bull de Andalucia


xt600
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 372
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

17 minutes ago, Method said:

Eh...remember 2013.

 

Da, corect. Dar clavicula nu este humerus, chiar tu ai spus. Nu minimizez ceea ce a făcut Lorenzo acolo, dar și asta ar fi performanță (cel puțin) de același nivel. De văzut totuși dacă o face și dacă este capabil să concureze.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 ore, apriliacluj a spus:

mai cade ba unu' ba altu', mai aleg prost gumele, mai vine o ploaie-doua...

eu zic ca mai e pana departe

totul depinde cat de repede se va recupera MM, macar undeva la 80-90% din capacitate, dpmdv mai are sanse la campionat

Cam da.

MM la 100 le da blanah la toti.

MM la 80-90% tot blana cred ca le da.

 

Sa nu uitam ca dupa ce a comis-o va merge altfel, mai safe, mai cu cap.

Fara evadat la risc in fata etc.

Acum 3 ore, PzKpfW a spus:

Márquez was released from hospital on Wednesday morning to start his rehabilitation at home. Initially his objective was to return to action in early August's Czech Grand Prix at Brno, the third race of an overhauled 2020 schedule. But according to the newspaper El Periodico de Catalunya, Márquez is not ruling out returning to Jerez for this weekend's Andalusian Grand Prix, buoyed by the news that he escaped nerve damage. 

 

Sursă.

 

Omul e nebun. Nu poți să nu-i admiri nebunia/determinarea de a nu pierde un titlu mondial, deși are deja 8.

Ups!

Acum 2 ore, Cavaleru a spus:

eu zic ca va reveni in urmatoarea etapa, va lua macar 10 puncte, poate chiar mai mult. omu e nebun si ambitios din cale afara. o sa mearga mai incet probabil doar din cauza operatiei si nici decum a fricii ca o sa cada.

 

eu sustin ca tot el ia campionatu asta si quarta o sa fie acolo pe 2, pe Vinales nu-l vad inca chilot sa se bata la titlu.

I-ha.

Acum 1 oră, Cavaleru a spus:

eu nu cred ca vor fi la fel de constanti Q and V o sa se incurce ba de miller si dovi ba de morbi si pol. my 2 cents

Normal ca le sclipesc la toti ochii.

Poate-poate.

 

E putin enervant cum hazardul joaca un rol asa important in luarea unui titlu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 minute, bmdbmw a spus:

Hazard sau nu, face parte din joc. La fel cum si altii au pierdut titluri din cauza trantelor si accidentarilor.

de-asta zic. nu e drept.

ar fi tare sa fie toti in forma etc. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 minute, ZaiR a spus:

si daca o comite again?

hmmm nush ce sa zic, el nu prea cade "naspa" ca acuma.

plus ca n-o sa mai forteze.

cum zicea mai devreme cineva, el nu tre sa fie 100% sa ii bata pe toti.

plus ca nu cade atat de des.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vad multa siguranta ca Marcel o sa rupa norii.Atunci e simplu pariati pe el ,sigur cota este in crestere.

C a vorbele sunt usor de aruncat ,cand sunt pe gratis.

Simplu ,banul gros pe Marcel si se imbina credinta in el cu banuti frumosi.

Momentan Marcel este scos de la cota,dar o sa-l bage cand revine,probabil peste 1,50 chiar spre 2,00.

Desi din ce vad casele de pariuri nu se arunca cu cote mari pentru ceilalti,Quartararo are chiar cota mica la titlu 1,90.

Vin 4,00,Dovi  4,33,Rossi 29,00!!!!!

 

Cota asta de 29,00 la Rossi,e bomba rau.Multi or sa se infiga in ea.Unii pentru bomba ,altii din simpatie ,nebunie,fanatism,pentru el.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, Cavaleru a spus:

eu nu cred ca vor fi la fel de constanti Q and V o sa se incurce ba de miller si dovi ba de morbi si pol. my 2 cents

Tot ce se poate,mai ales Ducati cu Dovi/Miller va fi puternica pe anumite circuite...Austria,etc.Oricum mai puternica decat Yamaka.

Acum 3 ore, PzKpfW a spus:

De văzut totuși dacă o face și dacă este capabil să concureze.

O face.Si e capabil,oho.Ok,probabil nu de la Jerez,la Brno va schiopata,dar sunt convins ca de prin Austria se intremeaza.Si pun pariu ca ii va presa rau de tot pe micutzi si o va face si cat de dirty poate,la intimidare,depasiri agresive,frecusuri in quali,cum stie el :P

Un lucru e clar - vom avea spectacol anul asta.

Acum 2 ore, frigider a spus:

E putin enervant cum hazardul joaca un rol asa important in luarea unui titlu.

Eee,nu prea il poti califica drept hazard.E o greseala ale carei consecinte le trage...de fapt mai multe greseli care au culminat cu asta.

Nu  e hazard - hazard era daca dadea un pescarus in el cum a dat in Iannone si il facea sa cada si sa se accidenteze.Marcelino si-a facut-o cu mana lui,asta nu e nici intamplare nici ghinion.

1 oră în urmă, ZaiR a spus:

si daca o comite again?

foarte posibil.El are o mare problema cu managing bad situations si cu stapanirea de sine cand nu face el cartile,chiar si el dar si Xanti au recunoscut asta.Iar cea de fata e o situatie dureroasa in care va vedea cum altii trec pe langa el si el nu e capabil sa ii urmeze pt ca in mod sigur bratul il va deranja.Si va face spume din cauza asta...as zice ca sunt toate circumstantele necesare ca sa forteze din nou si sa o comita...Sper ca totusi sa  faca lowside'uri cum ne-a obisnuit si sa nu se mai accidenteze.

1 oră în urmă, frigider a spus:

plus ca n-o sa mai forteze.

 

plus ca nu cade atat de des.

:lol:

Daaa,clar.De acum incolo o sa se inspire din Lorenzo "be water my frend" si o sa fie smooth ca untul pe paine.Aham,ti-ai gasit.Pe naiba,o sa fie mai disperat si mai insane decat era pana acum.Mare lucru ar fi sa il potoleasca Xanti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aseară am văzut interviu la tv cu Puig și zicea seniorul, parafrazez:cine va câștiga campionatul, altul decât MM, nu cred ca se va bucura dacă îl va câștiga fără Marquez în forma maxima. Oare ce bea la micul dejun?! 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 20 minute, george05 a spus:

Oare ce bea la micul dejun?! 

Horinca de Maramu' ;)

 

 

Acum 20 minute, george05 a spus:

..... nu cred ca se va bucura dacă îl va câștiga fără Marquez în forma maxima. .....

astea-s povesti....

in istorie ramane titlul de campion, restul e poveste...

 

 

....exact ca si cu Schwantz vs Rainey in 1993, Kevin a luat titlul, desi tot sezonul a condus Rainey, pana a cazut si a ramas paralizat, astea se uita, nu mai conteaza, conteaza doar cine e campion!

de fapt cum a patit-o si poor Dani

sau JLO in 2013 cand a cazut si s-a accidentat si a luat titlul MM cu 4 puncte avans...

that-s racing, the winner takes it all !!!!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, apriliacluj a spus:

astea-s povesti....

in istorie ramane titlul de campion, restul e poveste...

 

 

....exact ca si cu Schwantz vs Rainey in 1993, Kevin a luat titlul, desi tot sezonul a condus Rainey, pana a cazut si a ramas paralizat, astea se uita, nu mai conteaza, conteaza doar cine e campion!

de fapt cum a patit-o si poor Dani

sau JLO in 2013 cand a cazut si s-a accidentat si a luat titlul MM cu 4 puncte avans...

that-s racing, the winner takes it all !!!!!!!

Exact.Am citit si eu interviul acela cu Puig,deja bate campii,ceva de genul "cine va castiga campionatul nu se va putea bucura de reusita pt ca nu il va invinge pe campionul en-titre in batalie".

Bai ma lesi?Pai multe campionate au fost decise asa,si asta nu stribeste cu nimic meritele respectivilor campioni.De foarte multe ori,unul din contenderi face o greseala ce ii permite celuilalt sa obtina un avantaj.Greseala poate fi mica (gen Dovi cand o culca pe jos la Rimini),Stoner cand o culca pe nisip la Laguna Seca sau Vettel in F1 in 2018 cand a pus-o pe pietris la Silverstone - dar hotaratoare.Sau iata,poate fi mare - Lorenzo care isi rupe ambele glezne intr-un highside la Laguna Seca,Rossi care isi rupe piciorul in quali la Mugello (sau in pauza de vara la motocross),Pedrosa/Lorenzo care se accidenteaza pt ca un rookie razna tot punea presiune pe ei,sau iata - the reining campion Marcelino de o trozneste la prima cursa.Au cedat presiunii psihice puse de contracandidati si au gresit,asta permitand adversarilor sa se distanteze decisiv.Ok,nimeni nu cred ca s-a mai rupt asa rau la prima cursa,dar sunt niste circumstante speciale in 2020,si pe partea ailalta,titlul e departe de a fi  jucat.

 

Ce sa o mai intoarcem pe toate partile - a simtit presiune  din partea pilotilor Yamaha,a stiut ca la Jerez s-ar putea sa aiba mari dificultati cu ei si a fortat pt a fi in fata si a controla cursa.Problema e ca Vinales era rapid pe SS la inceputul cursei iar Quarta pe HS statea la cutie la conservare de gume si ar fi iesit la joc pe final.Unul l-a fortat la inceput si al 2lea l-ar fi fortat pe final,iar Marquez vroia sa fuga de ei.Cred ca aceasta strategie diferita a celor 2 Yamaha nu i-a permis sa isi faca cursa pe care o calculase,a trebuit sa traga tare la inceput ca sa nu-l lase pe Vinales sa fuga,dar in acelasi timp stia ca nu isi poate rupe gumele pt ca pe final il va ataca Quarta - a fortat si a gresit dupa aia a luat-o razna,a fortat si mai rau si s-a rupt.

Acum 5 ore, john17 a spus:

Da,Marquez i-ar fi rulat daca nu cadea...nu prea stiu ce sa zic.Avea un ritm de cursa f bun,si caldura aceea dezavantaja Yamaha si exacerba problemele ei stiute cu gumele.Dar nu stiu daca i-ar fi rulat chiar asa cum zice articolul,pt ca ar fi trebuit sa mearga tare in primele stagii pt a-l contracara pe Vinales care era pe softs,si dupa aia la sfarsit l-ar fi atacat Quarta.Quarta nu si-a aratat deloc ritmul de care era capabil pe toata durata cursei,a mers doar la conservare,deci nu stim de ce ar fi fost capabil.

Va fi ff interesanta cursa de weekendul asta sa vedem cine se detaseaza dintre ei.Quarta e clar favorit zic eu,doar sa n-o comita.

Conferinta Post-Race :

 

Editat de Method
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 ore, apriliacluj a spus:

 

 

 

....exact ca si cu Schwantz vs Rainey in 1993, Kevin a luat titlul, desi tot sezonul a condus Rainey, pana a cazut si a ramas paralizat, astea se uita, nu mai conteaza, conteaza doar cine e campion!

Mereu am spus ca un titlu castigat fara ca principalul favorit la titlu sa fie pe circuit, nu e un titlu deplin meritat. Aici Puig are dreptate. Asa s-a intamplat in exemplul dat de tine (Schwantz vs Rainey) asa s-a intamplat si in 2010 cu Rossi vs Lorenzo. Din punct de vedere al palmaresului si al statisticilor, Schwantz si Lorenzo sunt campioni, dar pentru cei care cunosc istoria din spatele acelor titluri ( sau cei care doresc sa aprofundeze istoria acelor titluri), mereu vor fi semne de indoiala.

Apoi nu trebuie confundate situatiile gen Rainey sau Rossi, care s-au soldat cu accidentari grave si mai multe etape lipsa (sau chiar cu retragerea definitiva), cu cele in care, ca urmare a unei erori de pilotaj, protagonistii au dat-o prin praf, fara urmari de alta natura. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Repsol Honda team confirms that injured MotoGP champion Marc Marquez is 'heading back to Jerez' ahead of this weekend's Andalucia Grand Prix.

The Spaniard will have a Medical Check with Doctors in the early afternoon, but there are already rumours he intends to sit out Friday and return on Saturday.

Having already suffered one non-score, if the Spaniard also misses this weekend's event it would severely damage his 2020 title hopes, given the short 13-round championship.

One of the most famous examples of a rider returning so soon after an operation was in 2013, when Jorge Lorenzo broke his collarbone during Thursday practice at Assen, underwent surgery in Barcelona, then made a shock return to claim fifth in the Saturday race.However, Lorenzo then damaged the plate in his shoulder when he fell during practice at the following German round, forcing further surgery.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Probabil cu 2s/lap mai slab decât primul(quarta), fapt ce o să-l determine sa renunțe la cursă. Nu văd cum ar fi posibil sa pilotezi drăcia aia de Onda cu o mână în pioneze timp de mai bine de juma de ora la 35de grade sau mai mult și să faci și timpi competitivi. Om vedea😀

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 20 minute, danypop a spus:

Probabil cu 2s/lap mai slab decât primul(quarta), fapt ce o să-l determine sa renunțe la cursă. Nu văd cum ar fi posibil sa pilotezi drăcia aia de Onda cu o mână în pioneze timp de mai bine de juma de ora la 35de grade sau mai mult și să faci și timpi competitivi. Om vedea😀

ahahaha sper sa te-nseli :D 

sa nu uitam un fapt:

e acelasi circuit de weekendul trecut pe care il stie bine

 

eu zic ca iese in quali, face 1-2 tururi rapide si se claseaza in lina 1 apoi se duce acasa sa faca exercitii cu incheietura.

nu, nu exercitii din alea.

 

unde mai pui ca timpul de pole e cunoscut.

adica se uita la ce timp a facut si daca considera ca e ok o lasa asa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Toata stima pt el, e clar ca omul vrea. Cred ca asa accidentat poate sa iasa undeva in jurul locurilor 6-10.

doamne fereste sa cada iar pe mana... ca s-a sus pe copca. Dc poate sa piloteze inseamna ca are tija, placa... ceva... cade pe mana, s-a dus osul :(.

chiar daca nu tin neaparat cu el, nu ai cum sa nu te gandesti unde a dus el pilotajul...

Late edit....

pare ca va concura. Incredibil. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...