Sari la conținut

E viitorul auto electric?


adidas
 Share

Postări Recomandate

Acum 28 minute, ionutpm a spus:

 

Comparatia dintre acele masini nu mi se pare tocmai reala, adica nu cred ca aceeasi masina ICE vs electrica vine cu o diferenta de pret de 22.000 EUR (ca dupa tichet sa ramana 12.000 EUR).

Iar peste x ani masina se va vinde. O masina cumparata cu 38K nu se va vinde la acelasi pret ca una cumparata cu 26K. Ca sa nu luam in considerare cererea si oferta pentru ICE peste acei ani.

 

Asadar nu pretul ar trebui sa fie o problema, cat lipsa infrastrutcturii, autonomiile relativ scazute si timpul mare de incarcare. 

Dar pentru cei care merg in oras mi se par geniale. 

Cum adica nu ti se pare reala? Sunt masini din aceeasi clasa, una pe benzina si cealalta electrica cu dotari similare si cu pretul de pe configurator? Ce e asa de necrezut? Ce e asa ireal?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,6k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Acum 41 minute, einstein1984 a spus:

Cattle Methane Production Through Digestion As cattle digest their food (grain or grass), their ruminant digestive systems produce methane, a greenhouse gas. ... Studies have shown that grass-fed cattle produce 20% more methane in their lifetime than grain-fed cattle.

 

deci aberatii

Tot în engleză am citit şi eu ce am scris mai sus deci afirmaţia mea e la fel de adevărată.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 hour ago, SenorPink said:

Cum adica nu ti se pare reala?

 

54 minutes ago, cuki said:

Pretul este inca o problema

 

Dap, aveti dreptate. Am facut o comparatie intre Kia e-Niro (electrica) si Kia Niro HEV si diferenta de pret e de 10.000 EUR dupa reduceri. 

Tot consider ca se poate recupera diferenta in timp, dar vine la pachet cu limitarile electricelor. 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 minute, ionutpm a spus:

 

 

Dap, aveti dreptate. Am facut o comparatie intre Kia e-Niro (electrica) si Kia Niro HEV si diferenta de pret e de 10.000 EUR dupa reduceri. 

Tot consider ca se poate recupera diferenta in timp, dar vine la pachet cu limitarile electricelor. 

 

 

Sunt multi factori care influenteaza deplasarea cu o electrica:

de unde o incarci , din sursa proprie (solar/eolian)/de la serviciu gratuit sau platesti pentru incarcare

vara iarna influenteaza autonomia

cati km faci naveta

 

insumat sunt mai multi factori care duc la reducerea diferentei dintre cele 2.

 

si ma mai gandesc la faptul ca la pretul de revanzare pentru electrica se va pastra in continuare o diferenta substantiala fata de cea cu motor pe combustie.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 minut, l.u.v a spus:

Eu cred că dacă-i tragem și folie din silicon ajungem la 3 stele.. 🥴🚀

Oare sticla de protectie in loc de folie de silicon,nu o duce la 4 stele? :)

Si iaca problema "paliturii" rezolvata...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 09.12.2021 la 13:17, ionutpm a spus:

 

Pe scurt, consumul la o electrica e echivalentul a 2L/100km la o ICE. De aici se pot face niste calcule in functie de consumul ICE si numarul de km mersi anual.

Daca avem 20.000 km/an:

- ICE: 1200L (echivalent la 6l/100km)

- Electrica: 400L (echivalent)

Diferenta: 800L*6RON = 5000 RON = 1000 EUR pe an.

 

Daca mai luam si revizii mai ieftine cu 200 EUR/an mai scoatem 1000 EUR in 5 ani. 

 

Comparatia dintre acele masini nu mi se pare tocmai reala, adica nu cred ca aceeasi masina ICE vs electrica vine cu o diferenta de pret de 22.000 EUR (ca dupa tichet sa ramana 12.000 EUR).

Iar peste x ani masina se va vinde. O masina cumparata cu 38K nu se va vinde la acelasi pret ca una cumparata cu 26K. Ca sa nu luam in considerare cererea si oferta pentru ICE peste acei ani.

 

Asadar nu pretul ar trebui sa fie o problema, cat lipsa infrastrutcturii, autonomiile relativ scazute si timpul mare de incarcare. 

Dar pentru cei care merg in oras mi se par geniale. 

Hai ,sa-ti fie mai usor sa faci comparatie:

Renault Zoe electric,modelul cel mai ieftin.Life chel,doar cu optiunile de baza 30 620 euro

versus Renault Clio Life 13000 euro,tot chel si el.Au scos Zoe benzinar,ca batea la ochi.Si era vreo 11000.

Acelasi model ca cel electric.Adica 11000 vs 30000.

Acum sunt baiat bun si compar una de 13000.Din clasa superioara Zoe cu cea mai ieftina Zoe electrica.

Scade si aia 10000 de euroi si tot raman 13000 vs 20000.

Tot raman 7000 de euroi diferenta.

Zoe are autonomie (in cele mai ideale conditii 300km.Clio 600 km la un consum de 7 la suta.

Timpii de incarcare vs alimentare carburant ,nu are rost sa-i comparam

Si ia in calcul ca bateria dusa inseamna multe mii de euro schimbarea ei.

Sa-ti mai zic sa iei in calcul degradarea bateriei si randamentul in scadere,nu are rost.

Si mai ia in calcul costurile de incarcare alea normale la care platesti nu doar alea de acasa la 220.Sau pomanageala.

Vezi cat costa o statie de incarcare rapida si instalarea ei la domiciliu.

Sau cat costa si ce implica incarcarea la statiile dedicate.

Iar la cum au bubuit preturile la electricitate musai sa refaci calculul.

Apropo vezi ca in Franta(mare producator de energie electrica) si tarile vecine se pune problema rationalizarii si micsorarii consumului de curent.

https://economedia.ro/analiza-ingrijoratoare-in-bloomberg-criza-energetica-europeana-se-va-inrautati-in-aceasta-iarna-consumatorii-ar-putea-fi-rugati-sa-consume-mai-putin-sau-chiar-sa-se-pregateasca-pentru-blackout.html#.YbOber1BzIV

 

Citeste si asta pentru o mai buna documentare,mai ales comentariile https://0-100.ro/2021/02/16/masina-electrica-in-2021-unde-incarc-cat-costa/ si tine cont ca preturil au urcat.Iar de la inceputul anului viitor si mai mult.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 minute, Contabil a spus:

@adiy32 Eu zic sa dubleze "comanda", basca ca la un om de se joaca cu +50k eur pe "ultimate" tehnologie .... nu inteleg spring! :crack:

Nu ai auzit de milionari excentrici?Se pare ca avem unul intre noi.

Acum 2 minute, 3.14 a spus:

Carcotasi ......

Nici mie nu-mi place masina ...dar nu as spune nu la una ...basca ca eu as avea si unde sa o incarc gratis . Pt oras este ce trebuie .

Una pe gratis,cu incarcare gratis,parca as vrea si eu.

Dar ma tine pe loc proverbul ala japonez ,,nimic nu este mai scump decat ce primesti gratis".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 7 minute, Edd a spus:

Cred ca unii ati refuza-o pe motiv ca trebuie sa o ridicati de la reprezentanta si asta necesita un minim de efort.

Daca v-ar spune aia ca trebuie sa va si deschideti singuri usa cand va urcati in masina, deja e chiar o investitie paguboasa...

 

Asa o fi daca zici tu.

Vrei sa faci si tu o aroganta,dar nu ai talent.

Nu are nimeni ceva de impartit cu tine,Sau cu Springul tau.Sa-l stapanesti sanatos.

Discutam si noi una alta.Acum ce sa facem?Sa nu mai discutam?Ca se simte lezat unul sau altul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 35 minute, 3.14 a spus:

Carcotasi ......

Pt oras este ce trebuie .

 

Poate sa fi un excentric in oras .... sa ai o "cocioaba", pe care merg puse panouri in Bucuresti. Eu am doar in IF, in Bucuresti am doar apartamente. Daca as sta in IF nu mi-as lua, la stilul meu, daca-i vreme rece si mai scade si presiunea in anvelope .... risc sa nu mai ajung acasa. :crack:"Basca ca nu-mi place stresul cu "furatul" de curent .... sotia nici nu cred ca stie.

Editat de Contabil
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 42 minute, adiy32 a spus:

Nu ai auzit de milionari excentrici?Se pare ca avem unul intre noi.

Una pe gratis,cu incarcare gratis,parca as vrea si eu.

Dar ma tine pe loc proverbul ala japonez ,,nimic nu este mai scump decat ce primesti gratis".

Buna asta cu milionarii excentrici.

 

Oricum trăim vremuri dubioase daca am ajuns sa ne lăudăm cu Dacia Spring 🤣🤣

 

 

Editat de SenorPink
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

6 minutes ago, Contabil said:

........":crack:Basca ca nu-mi place stresul cu "furatul" de curent .... sotia nici nu cred ca stie.

????....boss  nu stiu ce o fi la tine ....noi avem statie de incarcat in curte ....facuta de firma ...nu tre sa furi nimic ! 

Oricat de carcotasi ati fi ... cine a prins saracia la 7k ...este parfum si chiar este un deal bun pt oras. ....cel putin asa vad eu lucrurile 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 09.12.2021 la 15:14, ionutpm a spus:

Dap, aveti dreptate.

 

Am facut un calcul, Yaris de noua (pe care o am eu) cu una electrica similara, cu benzina pe ~7000 consumata de mine .... n-am ajuns la pretul uneia electrice de nou (scazind prima de 10.000 de la stat). N-am mai calculat curentul la aia noua, si nici inlocuitul bateriei .... ca a mea are totusi 12 anisori. :)

Acum 7 minute, 3.14 a spus:

????....boss  nu stiu ce o fi la tine ....noi avem statie de incarcat in curte ....facuta de firma ...nu tre sa furi nimic !

 

Sa facem o statistica ...... citi pot "fura" curent, si cit timp, moca? boss?

Eu n-am avut bani de curte cu statie gratis inclusa .... am luat si eu ce am putut. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 minute, Contabil a spus:

 

Am facut un calcul, Yaris de noua (pe care o am eu) cu una electrica similara, cu benzina pe ~7000 consumata de mine .... n-am ajuns la pretul uneia electrice de nou (scazind prima de 10.000 de la stat). N-am mai calculat curentul la aia noua, si nici inlocuitul bateriei .... ca a mea are totusi 12 anisori. :)

12 ani zici?!Deci esti sarac.Dasta carcotesti pe aici.Ca nu-ti permiti bijuterii dastea noi.

Este adevarat ca astea electrice nu vor apuca niciodata 12 ani.Schimbi minim doua baterii si nspe procesoare,

controlere si alte diode,lampi ,pana ajungi la 12 ani.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ale mele sunt mai batrane au facut majoratul la americani.

Chiar acum, adiy32 a spus:

Ale mele sunt mai batrane au facut majoratul la americani.

Si scarbele se incapataneaza sa mearga.Cu aceeasi cutie si motor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

19 minutes ago, Contabil said:

 

 

 

Sa facem o statistica ...... citi pot "fura" curent, si cit timp, moca? boss?

 

Fix BOSS 

Asta e comportamentul tipic .

Orice nu-ti permiti ....incepi cu defecte , nasoleli ...etc . 

Daca ti-ai permite , ai lua orice ar vrea muschiul tau ....altfel ...pute 

 

nici eu nu-mi permit sa iau una electrica ...nici macar o beshina de spring ...aia e ...dar de aici pana la ai gasi defecte fara sa o am in posesie e cale lunga . 

Aveti asteptari la bani de spring  sa primiti  dotari si calitate de mercedes .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 20 minute, l.u.v a spus:

Un review interesant și destul de realist de la un proprietar.

La comentarii e mișto, că înșiră altul câte belele a avut cu ea de te ia capul.🤣

 

Mai lipsesc doar Hercule și Rahan din garajul lui Pi(la)f ăsta! 🤦‍♂️

Omu' fură curent grav, habar n-are despre mașini dar își dă cu presupusul... :moron:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 22 minute, 3.14 a spus:

Aveti asteptari la bani de spring  sa primiti  dotari si calitate de mercedes .

 

N-am asteptari de la electrice, am de la cei ca tine sa investeasca, a.i. peste 15-20 ani sa ma plimbe fimiu sau fimea cu una capabila sa duca mai mult de 300 km, si incarcarea mai putin de 15 min. la un pret corect . :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   1 membru


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...