Sari la conținut

E viitorul auto electric?


adidas
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 3,6k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Acum 4 ore, foxbat a spus:

 

ma refer la type2, priza saracului:)

 

Din experienta:

Pe la Predeal, la hotel Carmen in parcare, e un type2 al hotelului ce merge cu polyfaser, 0,9 lei/kwh. Nu te conditioneaza sa stai la hotel, e la liber. E bine de stiut pentru la iarna, mergi in Predeal la ski si lasi masina la 700m de partie, la incarcat ieftin.

La Drajna e un restaurant ce are 1 leu/kwh, te conditioneaza sa consumi ceva. Poti sa iei si o cafea, doar sa consumi de la ei.

In rest, pe unde meri, mai urmareste si tu pe plugshare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In ceea ce priveste statiile astea "mici" si singuratice, de obicei in perioada vacantelor sunt ori ocupate la maxim ori blocate de ICE.

Nu va bazati pe Plugshare, pentru ca posesorii de electrice nu mai dau check-in.

Ocuparea statiei se poate vedea cel mai bine in aplicatia providerului respectiv, plugshare este bun acum doar pentru a avea acces la detaliile statiei inainte de a ajunge acolo.

 

In numai 6 luni, am observat o degradare si nepasare, un comportament delasator a soferilor de electrice: blocarea statiilor chiar daca nu incarca, aruncarea cablului pe jos, oprirea incarcarii de la butonul de oprire de siguranta a statiei, etc.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, TheHuskyCrobats a spus:

In ceea ce priveste statiile astea "mici" si singuratice, de obicei in perioada vacantelor sunt ori ocupate la maxim ori blocate de ICE.

Nu va bazati pe Plugshare, pentru ca posesorii de electrice nu mai dau check-in.

Ocuparea statiei se poate vedea cel mai bine in aplicatia providerului respectiv, plugshare este bun acum doar pentru a avea acces la detaliile statiei inainte de a ajunge acolo.

 

In numai 6 luni, am observat o degradare si nepasare, un comportament delasator a soferilor de electrice: blocarea statiilor chiar daca nu incarca, aruncarea cablului pe jos, oprirea incarcarii de la butonul de oprire de siguranta a statiei, etc.

 

 

Asta a fost si unul din motivele pentru care am renuntat la electrica, mai ales daca e singura masina. Cand nu merg cu moto, obisnuiesc sa merg cu masina in weekenduri. Cu electrica era dezastru, si asta in DE, in RO nici nu vreau sa am gandesc cum e. 

Pe langa ca mereu trebuia sa fiu atent la traseu din cauza autonomiei, nici nu eram prea flexibil in ceea ce priveste un plan cat de cat. Daca mergi cu 180, se injumatateste autonomia si atunci trebuie sa pierzi timpul la incarcat. Daca ajungi la vreun obiectiv turistic, trebuie sa vezi daca poti incarca. In weekend deobicei e mult mai aglomerat si atunci poti sa te astepti sa iei teapa.

Am patit de cateva ori in pandemie, cand totul era cu programare, ca nu ma puteam baza pe masina. 

Acuma cand is mai multe, nici nu vreau sa ma gandesc prin ce trec unii. 

 

5 zile pe sapt, daca incarci acasa si n-ai treaba cu statii, aplicatii, programe si altele, sunt super ok EV-urile. But that´s it. Restul este propaganda

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa vedeti cum se face mai nou ecologia... am stat de vorba cu niste greci si imi aratau niste zone care erau in flacari anul trecut si unde a ars tot. Ce credeti ca a aparut in acele zone?

 

Eoliane.jpg

 

Asta e energia verde pe care astia care poarta masca si acum o viseaza... la fel e si cu masina electrica, o pacaleala sub pretextul ecologiei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ieri am fo la Gica sa-mi faca ceva pe strung.Zice...n-am curent,se lucreaza pe strada.Cum n-ai? Ca ti-ai pus panouri fotofwtaice.Zice...daca nu este de la strada,nu am nici de la panouri,ca nu am baterii.Aiii...sa-mi fwt una.Poi,si de ce ai dat 200 bulioane pe panouri Gica? Poi,sa am factura mai mica.Zic..esti prost.Sun pe popa de la catolici(are si el panouri)Dom-le,daca nu este curent la strada,ai curent de la panouri? Zice..nu,nu pot sa aprind un bec,ca nu am baterii.Mno...Fain !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

invat invat. e de bine.

 

Curba de invatare. Sau adaptare si la alte conditii decat cele ideale 😊

M-am incapatant sa las ICE-oiul in garaj desi ma gandeam nitel la ce va urma.

Sambata masinuta era incarcata so-so, soarele si facuse datoria insa nu avusesem niciun plan deci n-am dat atentie niveulului de incarcare. Se face noapte si apare urgenta – cam 240 km de facut dus intors.

Prima eroare – nu mi am facut lectiile de acasa pentru a vedea care sa fie incarcatoarele necesare – daca unul nu este ok sa am variante – asta a dus la pierdere de timp  cand m-am trezit ca nu merg/sunt ocupate(fara sa apara pe PS asta). Lectia – planificare + verificare si in aplitie daca este “Verde”.Deh, motociclist, destinatia nu e cea mai importanta but drumul.

Caldura (la ora 21 erau 32 de grade + umezeala Munteniei) deci AC-ul era un must. Am ajuns la 4 am acasa 😊 nu cu foarte multa baterie si cu ~ 2 ore pierdute (din care am incarcat cam 30..40 min).

Cum Murphy nu sta degeaba – a fost nevoie sa ajung urgent la Galati. Fericire mare- plin de statii Elm, pe drum si acolo. Doar ca ce sa vezi – nu mergeau cele pe care m-am bazat de pe drum. Pauza in Buzau unde parea raiul pe pamant. Alta eroare – statiile apareau verzi, fara useri. LA fata locului dupa peste 1 ora de incercari – am aflat (de la alt sofer de EV) ca nu merg. Nici macar nu aveai semnal gsm/wifi sa le poti activa, la 38 grade e o bucurie sa fugi prin parcare pana la iesire si inapoi si sa te joci cu baga scoate cablul. In fina am gasit o statie la care am luat-o de la 0 cu aplicatie, sms,Card. Da,la fiecare pas ma duceam 100m pana la “geam” sa am net si apoi inapoi repede sa primesc time out. No comment, varza cu carne (cei care au instalat + administratia mall).

Ajuns si la Galati. Prima oprire la statie! E plin de ELMG, pret jenant, 1 ron. Am pus-o repede la incarcat si in 30  de min aveam pe la 60..70, cat am baut o cafea si am dat niscai telefoane. M-am gandit sa termin treaba si sa ii trag inca o incare de 20 min inainte  de plecare spre casa.  Se face ora 22 si cand sa incarc, eroare. Caut alta stie, la fel. Intru la idei. Fac calcule si imi iese ca ajung acasa cu 2..5 % baterie. Nu e genul meu.Stress, telefoane, cautat pe net ce inseamna la Zoe mesajele. Poate fi orice – pana de invertor, charger, baterie. Statiile de la mall-uri se inchideau pe la 22 si nu prea aveam loc de cautat altele cu bateria la limita.

Plec cu inima indoita. Incarcatoare nu prea mai sunt pana in zona Buzau. Intr-o doara vad pe PS un charger la gen Audi. Trezesc portarul si ..victorie. 20.9 kw curg in baterie.

20 min mai tarziu sunt la volan.

Spre dimineata si acasa. Am incarcat in total undeva pe la 1..1h:20 in total. Am stat sa caut/instalez/activez peste 3 ore.

Multe lectii invatate. De la cum sa cauti o statie pana la o gasi efectiv, pe GPS unele nu nicio legatura cu locatia/furnizorul.

Pentru un utilizator average care are cunostine de smartfoneala/ebancking/electrica joase, o astfel de
“plimbare” poate fi problematica.

Zoe – de vis! Consum intre 8 si ceva pana la 12. Drum cu AC full /24 C respective mers la “consum” cand nu stiam daca mai gasesc incarcare la intoarcere.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 59 minute, foxbat a spus:

Am incarcat in total undeva pe la 1..1h:20 in total. Am stat sa caut/instalez/activez peste 3 ore.

Asta e esența! În timpul ăsta ajungeai liniștit de la Galați acasă cu un vehicul normal. Și fără stres, ceea ce dpmdv e cel mai important pt că neuronul prăjit nu se mai regenerează.

La un generator cu hamsteri care învârt o roată nu te-ai gândit?

1 oră în urmă, foxbat a spus:

Zoe – de vis

Coșmarul tot vis este!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intr-adevar cu electrica nu iti mai permiti luxuri din astea cu plecari urgente sau fara planificari :)

 

Am facut de curand Sinaia Viena si retur cu Tesla Model 3 performance. 1000 km, 13h la dus 13 la intors cu tot cu opriri la vama si incarcari. Consum mediu 18.5 la dus 18.5 la intors, cate 4 incarcari de 20 min si la dus si la intors.

 

Am incarcat doar la Superchargere Tesla mai putin la Timisoara unde e pus ca un kur in mijlocul orasului in parcarea unui hotel, pierzi 2 ore doar dus intors de la autostrada pana acolo. Sunt in schimb statii Rompetrol multe pe A1 cu statii Renovatio de 180KWh, incarci foarte elegant in 20-25 min 80% din baterie. 

 

Ca impresie generala am ajuns mult mai odihnit la destinatie, per total am facut probabil cu 45min-o ora mai mult decat cu dieselul. Opririle mai dese ajuta mai mult decat credeam, probabil cu dieselul as fi facut 1 maxim 2 opriri.

 

Nu am avut nici cele mai mici emotii legate de range, m-am ghidat doar dupa navigatia masinii care a planificat opririle si timpii de incarcare.

Editat de thesaw
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, Penetru a spus:

Mersul la drum cu un morcov mare, alt nivel de mazochism.

Cam tot așa e un trend actual care zice să locuim în spații foarte mici, cred că e legat tot de microbul USR-ismului.

de fapt morcovul era din ADHD-ul meu :)

iti dai seama ca nu moare nimeni din asa ceva, in afara de caldura si prostie/nesimitire pt infrastctura de incarcare totlu este ok.

pesemne ca l o masina cu autonomie mai mare (dar nu exsita si mica si cu autonomie de 1000km ) nu mai avea nimeni nimic de zis.

e ok.

Acum 21 minute, ENEOS a spus:

Asta e esența! În timpul ăsta ajungeai liniștit de la Galați acasă cu un vehicul normal. Și fără stres, ceea ce dpmdv e cel mai important pt că neuronul prăjit nu se mai regenerează.

La un generator cu hamsteri care învârt o roată nu te-ai gândit?

Coșmarul tot vis este!

:) man, nu te mai lua de EV-ul meu.

 

fix de asta, sa vad cum este in "in lumea reala" am facut asta.

puteam sa o pun si la microbuz daca e sa caut si alte solutii.

una peste alta am invatat sa am incredere in masina si nu imi ce zic "vocile" din capul meu:)

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 minute, foxbat a spus:

de fapt morcovul era din ADHD-ul meu :)

iti dai seama ca nu moare nimeni din asa ceva, in afara de caldura si prostie/nesimitire pt infrastctura de incarcare totlu este ok.

pesemne ca l o masina cu autonomie mai mare (dar nu exsita si mica si cu autonomie de 1000km ) nu mai avea nimeni nimic de zis.

 

 

Corect, nu moare nimeni, dar nu este pentru toti. Pe mine fix fazele astea ma oboseau, mai ales ca niste copii mici in masina nu simplificau deloc situatia. 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 ore, Penetru a spus:

Tragem linie şi adunăm, rezultă că Foxu` e deschizător de drumuri, citim şi aflăm unde-s problemele, când ne lovim de ele sau le evităm îi mulţumim în gând.

sau isi impartaseste din experiente si daca e de folos cuiva, Doamne ajuta.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 ore, thesaw a spus:

 am ajuns mult mai odihnit la destinatie, per total am facut probabil cu 45min-o ora mai mult decat cu dieselul. Opririle mai dese ajuta mai mult decat credeam

Îți dai seama cât de odihnit a ajuns @foxbat dacă la el a durat cu 4 ore juma' în plus un drum care se face normal în 3h? Asta înseamnă să fii deschizător de drumuri! Badea Cîrțan ar fi invidios. :crack:

Noroc cu încălzirea globală că șansele să stați iarna înzăpeziți pe undeva prin Bărăgan s-au diminuat, abia acolo ați vedea calitățile mixerelor!

Editat de ENEOS
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 23.08.2023 la 15:06, pinnochio a spus:

Ieri am fo la Gica sa-mi faca ceva pe strung.Zice...n-am curent,se lucreaza pe strada.Cum n-ai? Ca ti-ai pus panouri fotofwtaice.Zice...daca nu este de la strada,nu am nici de la panouri,ca nu am baterii.Aiii...sa-mi fwt una.Poi,si de ce ai dat 200 bulioane pe panouri Gica? Poi,sa am factura mai mica.Zic..esti prost.Sun pe popa de la catolici(are si el panouri)Dom-le,daca nu este curent la strada,ai curent de la panouri? Zice..nu,nu pot sa aprind un bec,ca nu am baterii.Mno...Fain !!!

fix desprea astea vorbeam (si oarecum tangential esti si patania rudelor tale cu incarcatul).

astia de care zici ca si au pus panouri nu au fost informati (nu aveau de unde sa stie cum sta treaba daca nu erau de meserie) deci i-au  prostit instalatorii/markentingul

un sistem PV nu se instaleaza "am venit sa ne urcam pe casa" ci se face un intreg proiect, site survey pe partea de consum/orar, monitorizarea retelei locale(daca estei la tara cap de linie e cam naspa), etc.

iar daca le-au dat si invertoare d'alea scumpe ongrind only, ( evident fara stocare ceea  ce i e o tampenie, soare n-ai noaptea:)), gata, popa canta la sistemul rezidential.

 

este nevoie de informare si asta nu prea se face la noi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 8 minute, pinnochio a spus:

Alergat dupa incarcatoare,net,card,aplicatii...timp pierdut din viata ta,posesorule de electrică.

Sunt tineri, au destulă viață înainte! Eu nu mai an atâta, așa că timpul mi-e prea prețios. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 7 minute, pinnochio a spus:

Alergat dupa incarcatoare,net,card,aplicatii...timp pierdut din viata ta,posesorule de electrică.

de fapt asa cum am spus, la Galati a mers totul "next next", deci "Se poate"

pe langa partea de invatare( si am avut parte de ea big time)- mai e o vorba  pe care sigur o stii - "cand ai ghinion, gasesti un cui  si in p...a".

Remarc incercarea disperata si recurenta de a cauta elemente care sa ti sustina alegerea in orice poveste cu EV-uri:) . Le scoti din context, polarizezi etc. Vad asta la multi de aici si e trist sa vezi cum modifica mintea voastra realitatea ca sa fie autovalidarea "alegerilor".

Relax,nu te obliga nimeni la nimic. Eu am postat(scuze daca nu am reusit sa ma fac inteles) cu scop didactic si nu altceva.

 

Doamne ajuta!

Acum 3 minute, ENEOS a spus:

Sunt tineri, au destulă viață înainte! Eu nu mai an atâta, așa că timpul mi-e prea prețios. 

Iti multumesc, colega de juma' de secol. Apreciez ca ma faci tanar desi cred ca suntem cel putin leat.

a...de fapt de alintai:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Langa mine parcase un Mercedes EV( ceva de 100k + ca popa).

soferita, 30 aprox, nu le avea deloc cu astea(cam cum zici tu)si era genul de femeie cu bani (big time) care nu si bate capul cu "d'astea" de care zici.

Totul ii mergea struna - avea cateva reguli foarte simple (a vrut sa mi l dea pe sot la telefon sa mi explice cum e cu statiile in zona dar nu avea semnal :)) )- deci daca pentru ea nu era nicio problema sa mearga cu suvuloiul ala si sa l incarce- n-ar trebui sa fie nici pt tine.

Acum 3 minute, ENEOS a spus:

Eu sunt fabricat în '66 :what:

Ai castigat, domnule mos. Sa mi spui "pustiule" de acum incolo!

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...