Sari la conținut

E viitorul auto electric?


adidas
 Share

Postări Recomandate

  

La 24.02.2024 la 12:16, adrianm a spus:

Nu m-as mira sa-l transforme-n chiuercod (cum gazul ilariant al lui dracnia le-a schimbat micutilor adeneul)

Pe obraznicul ala de batfox l-am blocat, ii mai vad doar cate o ineptie citata.

Astia cu EV sint in marea lor parte niste mileniali terminati. Sint cei carora le pute biserica, nu cred in Dumnezeu, ei cred in stiinta si-n judecata proprie. Individualisti si dornici de "provocari". Vacginati.

Disonanta cognitiva specifica face ca ei sa fie plini de paradoxuri: desi ei cred cu infatuare ca se bazeaza pe judecata proprie ei se supun trendului si ideologiei mai abitir ca ignorantii. Au stat doua saptamani pe canapea ca s-o salveze pe buni (buni era la azil sau in vreun sat uitat dar astea-s amanunte). Cu Pfaiza.

Logica lor proprie capituleaza imediat in fata propagandei ce pare purtata de curentul majoritar, aia "de bine", in capul lor se considera intelectuali sau macar opusul a ceea ce numea socioloaga fara gat Pippididi "gloata inepta". Trei doze.

Viitorul e al lor si e acelasi cu al EV: nada, null, void. 

 

Mama ce mi-ar place sa fiu milenial 😁

 

La 11.03.2024 la 7:28, Djebelu' a spus:

Apropo, cand va lasati masina in parcari, uitati-va ce masini aveti parcate in jur, sa nu fie vreuna electrica.

Oricum dpmdv, cei cu electrice ar merita parcare doar a lor, izolata corespunzator pe lateralele ei, cu incarcatoare(si generator diesel de back-up, daca pica reteaua sau nu-i soare sa incarce panourile) si evident, totul gratuit, daca se poate.

 

Sincer si din tot sufletul mi-as dori asa ceva, poate dobitocii cu ICE care parcheaza la incarcatoare nu o vor mai face in veci. 

 

La 12.03.2024 la 10:17, ENEOS a spus:

La "impact puternic asupra autonomiei - carosabilul ud" m-am oprit din citit! Pentru povești nemuritoare recomand Petre Ispirescu.

NB carosabilul ud diminuează frecarea dintre el și anvelope, în nuci un caz nu poate afecta negativ autonomia, "puternic" nici atât.

 

Nu am idee, dar am impresia ca nu ai mers niciodata cu o masina electrica pe ploaie sa vezi cum afecteaza vremea rea consumul? Vei fi uimit, brusc povestile nemuritoare devin reale.

 

In rest, ca sa folosesc o zicala neaosa: cainii latra, caravana trece. Indiferent de ostilitatea voastra, electrificarea are loc.

O dovada este numarul de incarcatoare in continua crestere de peste tot.

 

Era cineva pe aici care zicea ca face 1000km in 30 de ore. Eu am facut 950km cu Tesla saracului, aia cu bateria cea mai mica (si cu lada de ski pe ea) in doar 14 ore: Pitesti - Jasna (Slovacia) cu tot cu incarcari (4 opriri de 15-20 minute in functie de distanta pana la urmatorul incarcator plus una de o ora sa mancam la un restaurant, motiv pentru care am pus-o la incarcat la un incarcator de doar 50kW). Mers la viteza normala, 130-135km/h nicidecum la consum, nu avea nici un sens.

In ceea ce priveste numarul incarcatoarelor de pe drum, poza de mai jos spune totul.

Succes la carcotit in continuare.

 

image.thumb.png.262748d05fa6016cf35f159650c61c82.png

 

Editat de TheHuskyCrobats
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,6k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Acum 2 ore, mircea.cazachevici a spus:

Oare?

Imi amintesc din anii 1999-2000. Ma plimbam prin Bucuresti, admiram cladirile, si efectiv pana la etajul 2 toate blocurile erau un gri mai inchis. Praf, smog, gaze de esapament, de toate.

 

In 1996-2000 Bucurestiul inca era aerisit, nu se mutase toata provincia in el. Poate nu stii dar in acei ani te puteai duce la film pe Magheru si sa parchezi pe bulevard, asa de bine era. Poluarea a inceput treptat de prin 2003-2005 cand a inceput provincia sa ia cu asalt Bucurestiul iar traficul a devenit infernal. EV-ul va fi o solutie cand va avea pret de ICE, pana atunci e doar o fantezie. Poluarea astazi in Bucuresti este mai mare fata de acei ani cu toate normele care vrei tu din simplul motiv ca Bucurestiul este sufocat.

 

Acum 2 ore, mircea.cazachevici a spus:

Si, apropos de obligativitate, nimeni nu va obliga la nimic. Pun pariu ca in 2040 se vor mai face ICE-uri noi pentru India, Africa, etc. Le importati de acolo. Taxe vamale, dar asta e.....

 

Nu vor putea fi importate, astfel nu ar avea sens interdictia de ICE.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Adica imi spui ca daca eu acum gasesc un Mustang 68 in SUA si-l cumpar, nu il pot importa in Romania si inmatricula, pentru ca e non-euro? Ba da, daca platesc taxele vamale pot sa-mi inscriu in tara bunul meu.

La fel va fi si dupa 2035. Vrei o masina pe benzina, o cumperi noua intr-un alt stat, o inmatriculezi acolo pentru 3 zile, apoi o importi si platesti taxe vamale pentru masina SH.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 minut, mircea.cazachevici a spus:

La fel va fi si dupa 2035.

 

Ma refeream la masini noi, dupa 2035 nu se vor mai inmatricula noutati ICE si bag mana in foc ca otrepele neomarxiste vor interzice si cumva si SH-urile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai si eu ce spuneam mai sus? Vrei o masina noua? O iei noua, o inmatriculezi in alt stat pentru 3 zile si apoi o importi ca SH la noi. Cu taxe vamale. Poti si acum sa faci asa ceva cu masinile noi din tarile non-UE, doar sa fie acolo inmatriculata cateva zile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, mircea.cazachevici a spus:

se arunca cu idei luate din reels-uri de facebook si tik-tok. Asta e internetul, se incing spiritele si fiecare crede ca dreptatea e de partea lui.

 

Aia nemultumiti, chiar indignati si gata sa sara la gatul EV-istilor sunt fix cei ce nu au avut niciodata.

 

De asemenea, sunt pe vreo 2 grupuri de facebook de posesori de Spring si Tesla. In ambele se discuta diverse, insa la fel, toti posesorii sunt multumiti per total. Si, normal, toti au avut sau ma au un ICE, deci pot sa faca o comparatie obiectiva.

 

Reels de FB, ce Dzeu e asta? O fi ceva nou, nu mai folosesc FB de cel putin 8 ani. Am inteles insa ideea, lumea copiaza (de cele mai multe ori fara sa gandeasca) anumite texte si idei exprimate de altii. Asta nu inseamna ca toti procedeaza la fel, unu la mana.

 

Doi la mana, n-am sarit la gatul EV-istilor, n-am de ce, ai sublinat exact ce nu era relevant. Daca as sari la gatul cuiva ar fi pentru ca vorbeste prost, nu pentru ca detine ICE, EV, faiton sau mai stiu eu ce. N-am avut, nu am EV, doar am condus, atat.

 

Trei la mana, nu trebuie sa detin cate un exemplar din ambele tabere ca sa imi pot da cu parerea asupra utilitatii personale. Daca vorbim de fiabilitate, de costuri, confort s.a.m.d, sigur, un posesor va cunoaste infinit mai multe pentru simplul fapt ca detin acel lucru. Altfel insa, chiar si eu, in lipsa achizitiei pe CNP a unui EV, imi pot da cu parerea raportat la nevoile mele.

 

Greseala pe care o faci, Mircea, e ca ai impresia ca doar tu cunosti lucruri, doar tu ai vazut, doar tu ai experimentat, doar tu poti face comparatii obiective. Din acest motiv si alegi sa te exprimi in numele altora. Coboara oleaca printre muritorii de rand, aia printre care faci tu slalom cu cele doua masini electrice pe care le detii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, mircea.cazachevici a spus:

Adica imi spui ca daca eu acum gasesc un Mustang 68 in SUA si-l cumpar, nu il pot importa in Romania si inmatricula, pentru ca e non-euro? Ba da, daca platesc taxele vamale pot sa-mi inscriu in tara bunul meu.

La fel va fi si dupa 2035. Vrei o masina pe benzina, o cumperi noua intr-un alt stat, o inmatriculezi acolo pentru 3 zile, apoi o importi si platesti taxe vamale pentru masina SH.

N-ai prins "cifra optanică" și interdicția de a mai înmatricula mașini <E2?!? Cu siguranță se va găsi o modalitate de a ți se pune piedici, taxe aberante, ceva!

 

Acum 2 ore, mircea.cazachevici a spus:

De asemenea, sunt pe vreo 2 grupuri de facebook de posesori de Spring si Tesla. In ambele se discuta diverse, insa la fel, toti posesorii sunt multumiti per total. Si, normal, toti au avut sau ma au un ICE, deci pot sa faca o comparatie obiectiva.

Mai știu și eu posesori de bmw care au apucat să facă "decât" o revizie dar au schimbat motorul de două ori, dacă-i auzi au cea mai tare și fiabilă conservă din lume!

Acum 2 ore, TheHuskyCrobats a spus:

am impresia ca nu ai mers niciodata cu o masina electrica pe ploaie sa vezi cum afecteaza vremea rea consumul? Vei fi uimit, brusc povestile nemuritoare devin reale.

Recunosc că nu. Am mers doar cu ice și niciodată nu am sesizat diferențe de consum în funcție de asta. :what: Probabil ice s-or supune altor legi ale fizicii. Sau ștergăitoarele electrocarelor consumă f mult.

Citeam aici pe forum că nu se merge cu 🏍 pe ploaie, noaptea, când e rece asfaltul etc. Ar trebui niște bune practici și pt electrocare, pe ploaie se țin în garaj. Ca să nu vă curentați! 😈

Editat de ENEOS
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, mircea.cazachevici a spus:

O iei noua, o inmatriculezi in alt stat pentru 3 zile si apoi o importi ca SH la noi. Cu taxe vamale.

 

De ce sa fac eu tampeniile astea? Pt o doctrina bolnava care nu va rezolva nimic? Nu era mai bine ca cine voia EV sa-si cumpere EV si cine vrea ICE sa cumpere ICE? 

 

E poluare? Ok, hai sa o rezolvam dar nu cu tampenii de genul acesta care nu rezolva nimic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 43 minute, ENEOS a spus:

Recunosc că nu. Am mers doar cu ice și niciodată nu am sesizat diferențe de consum în funcție de asta. :what: Probabil ice s-or supune altor legi ale fizicii. Sau ștergăitoarele electrocarelor consumă f mult.

 

E destul de usor de inteles, poti studia documentul de la adresa urmatoare (documentul trateaza numai EV-urile, nu si ICE):

https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1361920920307562

 

Gasesti niste concluzii acolo:

"Weather influenced the energy consumption through higher auxiliary energy consumption, higher aerodynamic drag and higher rolling resistance. "

 

"This paper shows how different weather variables influence energy consumption. Cold temperatures have a significant influence on the energy consumption due to the use of the climate system, potentially increasing energy consumption by 50% in Dutch scenarios. This confirms findings by Hollweck et al. (Hollweck et al., 2018) and Evtimov et al. (Evtimov et al., 2017). This thesis gives new insights by taking an increased aerodynamic drag (5%) and an increased rolling resistance (18%) during winter driving into account.

 

Randamentul masinilor cu motoare electrice este mare (90-95%) comparativ cu cel al motoarelor pe baza de combustibili fosili 20-30%), orice modificare a parametrilor de trafic se observa imediat.

 

E tot fizica ✌️

Editat de TheHuskyCrobats
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai da-o nabii, daca-s asa sensibile electricele la carosabil umed, inseamna ca daca pui doua biciclete pe plafon si ii dai cu peste 100 la ora, se duce naibii autonomia cu totul...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 hour ago, Nguyen said:

Nu era mai bine ca cine voia EV sa-si cumpere EV si cine vrea ICE sa cumpere ICE? 

 

E poluare? Ok, hai sa o rezolvam dar nu cu tampenii de genul acesta care nu rezolva nimic.

Unguent Alifie, de data asta trebuie sa recunosc ca ai MARE dreptate. Chiar daca ai descalecat in Damaroaia venind din Dambovita.:bounce:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 10 ore, foxbat a spus:

Multumesc. In speranta ca nu ti-am adus suparare, iertare. Mai bine sa fie pace decat sa am dreptate. Doamne ajuta!

Sa ma ierti si tu. Viata asta e scurta, daca s-a ajuns la atata zazanie si se bucura ala de jos mai bine sa fie pace. Nu jaguar Epace:). Doamne ajuta sa fie liniste si armonie, numai de la electroni nu se mai lua lumea de gat.

Nu am motiv sa te iert, doar ca ai sarit la alt level.

Cred ca, poti mai mult de atat. 🖐

Mai concret, nu mi-ai sat un motiv pentru care sa te iert, eventual te scuz, cel mult.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, TheHuskyCrobats a spus:

rolling resistance (18%) during winter driving

Era vorba de carosabil ud. Atât.  Fără stropi de H²O în aer, fără cantitate de apă dislocată, fără iarnă.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E acelasi lucru. Fa o tura cu o masina electrica si o sa vezi. Carosabilul ud mareste rezistenta la inaintare, e un fapt dovedit si testat deja.

E mai usor sa iti dai cu parerea si sa bagi contre inainte de a cauta date.

 

https://www.researchgate.net/publication/287120360_Influence_of_Road_Wetness_on_Tire-Pavement_Rolling_Resistance

 

Citat

For all speeds, clear increase of rolling resistance is observed.

 

At speed of 30 km/h, the increase of rolling resistance coefficient Cr is well correlated with the water film thickness. For 0.8-mm thick water film, the value of Cr is at about 30%, higher than for dry conditions. At higher speeds, the increase of Cr due to water film is more rapid, and the increase of 40% is reached already for water film thickness of 0.3 mm. For thicker water films, the rolling resistance coefficient stabilizes. It must be mentioned, however, that water film thickness of 0.8 mm, even at speed of 80 km/h, was not enough to cause aquaplaning

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, danutu_m a spus:

Bai da-o nabii, daca-s asa sensibile electricele la carosabil umed, inseamna ca daca pui doua biciclete pe plafon si ii dai cu peste 100 la ora, se duce naibii autonomia cu totul...

Pericol de traznet,tre sa umbli cu impamantare permanent.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 51 minute, pinnochio a spus:

Pericol de traznet,tre sa umbli cu impamantare permanent.

O ancoră de șalupă aruncată din mers la 100/h ar rezolva și problema împământării. Definitiv.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 7 ore, SONYC a spus:

 

Reels de FB, ce Dzeu e asta? O fi ceva nou, nu mai folosesc FB de cel putin 8 ani. Am inteles insa ideea, lumea copiaza (de cele mai multe ori fara sa gandeasca) anumite texte si idei exprimate de altii. Asta nu inseamna ca toti procedeaza la fel, unu la mana.

 

Doi la mana, n-am sarit la gatul EV-istilor, n-am de ce, ai sublinat exact ce nu era relevant. Daca as sari la gatul cuiva ar fi pentru ca vorbeste prost, nu pentru ca detine ICE, EV, faiton sau mai stiu eu ce. N-am avut, nu am EV, doar am condus, atat.

 

Trei la mana, nu trebuie sa detin cate un exemplar din ambele tabere ca sa imi pot da cu parerea asupra utilitatii personale. Daca vorbim de fiabilitate, de costuri, confort s.a.m.d, sigur, un posesor va cunoaste infinit mai multe pentru simplul fapt ca detin acel lucru. Altfel insa, chiar si eu, in lipsa achizitiei pe CNP a unui EV, imi pot da cu parerea raportat la nevoile mele.

 

Greseala pe care o faci, Mircea, e ca ai impresia ca doar tu cunosti lucruri, doar tu ai vazut, doar tu ai experimentat, doar tu poti face comparatii obiective. Din acest motiv si alegi sa te exprimi in numele altora. Coboara oleaca printre muritorii de rand, aia printre care faci tu slalom cu cele doua masini electrice pe care le detii.

Mircea este foarte obiectiv. Ce tot incercam sa explicam - e ca la sex. Toti virginii stiu foarte bine cum sta treaba dar tot virgini raman(toti am trecut odata si odata pe acolo). Sportul de care zici (romanesc nevoie mare) este ca ne dam cu presupusul (si sunt foarte putini oameni care pot sa fac asta perfect) fara a avem nicio legatura cu realitatea si apoi ne dam profesionisti. Fix cum a explicat alt coleg aici - Dunning-Kruger.

Il intepi degeaba - nicio clipa nu s-a pus problema de "noi" si "voi, muritorii de rand". Asta e pesemne rezultatul virtualului si a trolarii grave (poate involuntare  uneori).

Ce e tris - unii dintre noi incercam sa impartasim experiante si informatii pentru ca restul sa nu mai fie nevoie sa treaca prin aceleasi etape. Rezultul se vede..

Pesemne de aia iau profesorii bataie de la elevi prin licee..

Acum 5 ore, danutu_m a spus:

Bai da-o nabii, daca-s asa sensibile electricele la carosabil umed, inseamna ca daca pui doua biciclete pe plafon si ii dai cu peste 100 la ora, se duce naibii autonomia cu totul...

fizica. rezistenta la inaintare creste cu patratul vitezei. fix la fel este la orice se deplaseaza :) motor, masina, etc. de asta vrem Cx mic. but still

cum iti explici, de exemplu, o mobra - Cbr 1100 xx ca sa vorbim pe caz concret - consuma si sub 5 l /100km si respectiv spre 20 l ?

hint - 90 km/h vs 297 km/h.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, foxbat a spus:

 

fizica. rezistenta la inaintare creste cu patratul vitezei. fix la fel este la orice se deplaseaza :) motor, masina, etc. de asta vrem Cx mic. but still

cum iti explici, de exemplu, o mobra - Cbr 1100 xx ca sa vorbim pe caz concret - consuma si sub 5 l /100km si respectiv spre 20 l ?

hint - 90 km/h vs 297 km/h.

Man, nu știu de unde ai rămas cu impresia ca nu înțeleg cum aerodinamica afecteaza consumul. Cum practic și ciclism de sosea, cred ca înțeleg și simt cât se poate de bine acest efect. 

Editat de danutu_m
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 11 ore, TheHuskyCrobats a spus:

  

 

...

 

 

Sincer si din tot sufletul mi-as dori asa ceva, poate dobitocii cu ICE care parcheaza la incarcatoare nu o vor mai face in veci. 

 

...

 

Foarte de acord. La fel de mult ma deranjeaza parcarile pentru cei cu dizabilitati ocupate de cocalari. Inteleg reactia ta, e una normala. E loc sub soare pentru toti, dar nu cu forta.

Intelegi, nu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 16 ore, danutu_m a spus:

Bai da-o nabii, daca-s asa sensibile electricele la carosabil umed, inseamna ca daca pui doua biciclete pe plafon si ii dai cu peste 100 la ora, se duce naibii autonomia cu totul...

 

Corect.

De la 150-180Wh/km in mod mormal, daca pun cutia /portbagajul pe masina ajung si la consum dublu.

Fac drumuri dese cu cutia pe masina ca sa stiu ca am dreptate.

Pentru cei care inca nu cred, va invit sa facem un test. Pun la bataie masina si cutia, voi veniti cu buna dispozitie si cu mintea deschisa sa mai invatati ceva 😀

 

Acum 8 ore, Djebelu' a spus:

Foarte de acord. La fel de mult ma deranjeaza parcarile pentru cei cu dizabilitati ocupate de cocalari. Inteleg reactia ta, e una normala. E loc sub soare pentru toti, dar nu cu forta.

Intelegi, nu?

 

Cateodata trebuie luate masuri dure, la narozi nu merge cu vorba buna. Cum pot sa inteleg si sa educ un personaj care imi arunca un : "Doar 5 minute boss, am putina treaba"

Eu unul am vazut, ca in tarile civilizate care practica democratia inainte de a invata noi pe unde se umfla roata la tricicleta, se face inca educatie cu biciul: ai parcat pe locul pentru cei cu dizabilitati/femei gravide -> ti-ai luat-o peste bot de nu te vezi de la autoritati (amenda si masina ridicata pe cheltuiala ta).

 

Altfel, narozii vor continua sa fie narozi si restul vom asista neputinciosi la actiunile lor sfidatoare.

Editat de TheHuskyCrobats
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 9 minute, TheHuskyCrobats a spus:

educatie cu biciul

Trăim într-o țară bolnavă în care cei care ar trebui să aplice legea sunt primii care o încalcă! La un kkaufland din zona mea locurile destinate celor cu dizabilități sunt permanent ocupate de mașinile pulițiștilor de la secția învecinată. :puke:

Se pare că unii dintre voi trăiesc în lumea lui Mickey Mouse...

Editat de ENEOS
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 7 minute, TheHuskyCrobats a spus:

 

...

 

 

Cateodata trebuie luate masuri dure, la narozi nu merge cu vorba buna. Cum pot sa inteleg si sa educ un personaj care imi arunca un : "Doar 5 minute boss, am putina treaba"

Eu unul am vazut, ca in tarile civilizate care practica democratia inainte de a invata noi pe unde se umfla roata la tricicleta, se face inca educatie cu biciul: ai parcat pe locul pentru cei cu dizabilitati/femei gravide -> ti-ai luat-o peste bot de nu te vezi de la autoritati (amenda si masina ridicata pe cheltuiala ta).

 

Altfel, narozii vor continua sa fie narozi si restul vom asista neputinciosi la actiunile lor sfidatoare.

In toate tarile civilizate, la care se ravneste de romani, toate masurile implementate de genul s-au facut drastic fara sa get a long. Scurt si la subiect!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 10 ore, danutu_m a spus:

Man, nu știu de unde ai rămas cu impresia ca nu înțeleg cum aerodinamica afecteaza consumul. Cum practic și ciclism de sosea, cred ca înțeleg și simt cât se poate de bine acest efect. 

sorry- am raspuns la postul tau in care ziceai de rezistenta la inaintare (biclele pe plafon etc).

Se intelegea ca e neclar subiectul.

Dar acum ca ai zis de ciclism (btw, felicitari!) e clar. Nu stiu ce se ureaza la bicle dar sa ti fie de bine si sanatate!

Acum 31 minute, ENEOS a spus:

Trăim într-o țară bolnavă în care cei care ar trebui să aplice legea sunt primii care o încalcă! La un kkaufland din zona mea locurile destinate celor cu dizabilități sunt permanent ocupate de mașinile pulițiștilor de la secția învecinată. :puke:

Se pare că unii dintre voi trăiesc în lumea lui Mickey Mouse...

exact. Ieri m-am oprit la Lidl langa A3 . TOATE, dar TOATE locurile din fata ocupate. desi la nici 5 m erau libere gramezi in parcare. Toate bmwuri si haudiuuri. IF majoritatea.cat am stat eu la coada (se vede parcarea) -numai barbatei intre 30  si 50 de ani. fetze de melteni. niciun handicarpat si nicio doamna cu plodul asa cum scrie pe acele locuri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

32 minutes ago, Djebelu&#x27; said:

In toate tarile civilizate, la care se ravneste de romani, toate masurile implementate de genul s-au facut drastic fara sa get a long. Scurt si la subiect!

:agree:

Si cu biciul. Chiar si acum, autoritatea e stiuta de frica. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 9 ore, Djebelu&#x27; a spus:

Foarte de acord. La fel de mult ma deranjeaza parcarile pentru cei cu dizabilitati ocupate de cocalari. Inteleg reactia ta, e una normala. E loc sub soare pentru toti, dar nu cu forta.

Intelegi, nu?

stai asa. te referi la respectarea legii? Daca da- avertisment, amenda (modica)1, amenda babana (amenzile platie PE LOC cu imobilizare auto)2, cofiscare auto(arest pt o vreme :) si trimis rapid in judecata) pasul 4.

 

intr-o luna s-a rezolvat.

 

nu e vorba de nicio forta aici. a..daca omu' devine agresiv atunci da.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...