Sari la conținut

E viitorul auto electric?


adidas
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 3,6k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

De 2 zile ma chinui sa trimit unui amarat o sonda rezervor de scirocco 2,in Scotia.Pe gratis i-o dau.Majoritatea curierilor duc doar in m UE.Am gasit vreo 2,care merg pe Anglia,dar numai cu plata prin bancă,in avans.Numeraru nu e bun.Am gasit pe cineva,merge sapt viitoare la Anglia,cu avionu,o sa ia si sonda la gentuță.Acu,sa revin la evurile vietii.Atata timp cat utilizarea lor ține de esicstenta unui cont bancar(exceptie panouri),nu e pentru mine,nici pentru multi,multi altii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 10 ore, cobi a spus:

.. .

As fi perfect de acord cu tine daca ,   s-ar interzice total circulatia in orase cu orice soi de termica , ca e benzina , diZal sau hibrida . Vii si tu la oras cu harbu termic , parchezi la intrare unde e tablita , pe camp si o iei perpedes ca ti se face rau de la tramvai , tren , taxi EV , ce zici ?

...

Pai ce a fost prima data, termica sau ev-ul? Din ciclul oul si gaina.

La cum pui problema, tu ai interzice si orasele...

Cat timp posezi si un harb de tedeii, nu fa pe moralistul ev. Abia cand te-ai lepadat de tot ce e termic din curte, sa te apuci sa faci morala sau sa iei la rost pe cineva.

Practice what you preach.

Editat de Djebelu'
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Djebelu', vezi lucrurile destul de limitat. Cine isi ia un Spring vrea o electrica, insa nu is permite sa dea de 4 ori mai mult pe o electrica de drum lung. Insa, prin achizitia Spring-ului, rezolva cel putin 70-80% din drumuri, alea din oras.

De exemplu, eu am renuntat la hibrid pentru deplasarea la enduro. Am gasit un loc unde sa las motorul la munte, ma duc cu EV-ul pana acolo (180 km), ma dau cu moto, apoi la intoarcere pun EV-ul 1 ora la incarcat la un Kaufland din apropiere. Numai bine, pana spal motorul, pana ma schimb, mai strang un surub, mai bibilesc cate ceva... Hibridul ramane doar pentru concedii si deplasari la peste 300km distanta.

Urmatoarea masina nou, cand o sa-mi permit, va fi tot o electrica. Iar la capitolul moto, ma uit la motoare de enduro electrice, insa deocamdata autonomia e cam mica. Degeaba imi iau eu un motor ce ma tine 3 ore prin padure, cand colegii fac ture de 5-6 ore...

 

 

P.S. Un prieten endurist si mecanic auto, ce poseda un ditamai Tuareg TDI, tocmai a luat un Smart for 2 EV. Si e foarte multumit de el. Asociatul lui si-a luat un Spring, si e si el incantat. Pai daca si mecanicii auto trec pe EV-uri....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai dreptate, mersul cu ev-ul este limitativ-oras(cel putin pe moment, nu peste 10-20 de ani). Nu eu vad limitat, asa e treaba. Felicitari ca ai gasit o metoda sa elimini deplasarea cu auto pana la locul de endurit.

 

Faptul ca mai sunt inca 2-3 ce vor (si) ev-uri, nu e un motiv de generalizare. Parerea mea.

 

Apropo, cum incalzesti locuinta in care stai?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, pinnochio a spus:

De 2 zile ma chinui sa trimit unui amarat o sonda rezervor de scirocco 2,in Scotia.Pe gratis i-o dau.Majoritatea curierilor duc doar in m UE.Am gasit vreo 2,care merg pe Anglia,dar numai cu plata prin bancă,in avans.Numeraru nu e bun.Am gasit pe cineva,merge sapt viitoare la Anglia,cu avionu,o sa ia si sonda la gentuță.Acu,sa revin la evurile vietii.Atata timp cat utilizarea lor ține de esicstenta unui cont bancar(exceptie panouri),nu e pentru mine,nici pentru multi,multi altii.

deci tu nu platesti combustibilul la pompa ?:)) vreau si sa vin la tine in curte sa mi dai benzina.

e de mirare cum de ai si net. il furi de la vecini?

esti cu vaccinul si cu cipul 5g? intreb ca sa ne calibram raspunsurile ca deja a deparat discutia. sa mai zic de platile in numerar si limite? (dpdv legal)?

Acum 43 minute, mircea.cazachevici a spus:

@Djebelu', vezi lucrurile destul de limitat. Cine isi ia un Spring vrea o electrica, insa nu is permite sa dea de 4 ori mai mult pe o electrica de drum lung. Insa, prin achizitia Spring-ului, rezolva cel putin 70-80% din drumuri, alea din oras.

De exemplu, eu am renuntat la hibrid pentru deplasarea la enduro. Am gasit un loc unde sa las motorul la munte, ma duc cu EV-ul pana acolo (180 km), ma dau cu moto, apoi la intoarcere pun EV-ul 1 ora la incarcat la un Kaufland din apropiere. Numai bine, pana spal motorul, pana ma schimb, mai strang un surub, mai bibilesc cate ceva... Hibridul ramane doar pentru concedii si deplasari la peste 300km distanta.

Urmatoarea masina nou, cand o sa-mi permit, va fi tot o electrica. Iar la capitolul moto, ma uit la motoare de enduro electrice, insa deocamdata autonomia e cam mica. Degeaba imi iau eu un motor ce ma tine 3 ore prin padure, cand colegii fac ture de 5-6 ore...

 

 

P.S. Un prieten endurist si mecanic auto, ce poseda un ditamai Tuareg TDI, tocmai a luat un Smart for 2 EV. Si e foarte multumit de el. Asociatul lui si-a luat un Spring, si e si el incantat. Pai daca si mecanicii auto trec pe EV-uri....

nu stiu ce sa zic. stiu destui care si-au luat spring sau clasa mica (si ieftina) pentru soata/copil, naveta zilnica si sunt pe EV "Serios"(500+km/range) pentru restul activitatilor. Bine, nu fac offroad cu el, sa ne intelegem. Iar pretul (de nou) nu e mult diferit de o masina similara ICE. Bine, bugetul lor nu e  unul "buget" :).

Placerea si comformtul de EV sunt"fara pret".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 16 minute, foxbat a spus:

Placerea si comformtul de EV sunt"fara pret".

 

Exact asta nu inteleg unii oameni. Ca exista si placere in condusul unui EV.  Nu e numai economie sau ecologie, ci si un comfort in a nu simti absolut niciun fel de vibratii, de a auzi tiuitul ala fin cand accelerezi.

Acum 50 minute, Djebelu' a spus:

Apropo, cum incalzesti locuinta in care stai?

Gaz, pentru ca acum 10 ani cand am luat-o, asa a venit casa, cu centrala la pachet. Dar, ca tot veni vorba, cam da centrala niste belele, trebuie schimbata. Crede-ma, ma uit destul de mult la centrale electrice, mai ales pentru ca mai am loc pe acoperis de panouri pentru inca vreo 5-6 kwh. Analizez, fac comparatie de costuri, vad daca mai stau un pic pe gaz sau trec acum pe electric. Insa, pe termen lung, tot electricul e solutia si la centrale.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 35 minute, foxbat a spus:

de mirare cum de ai si net. il furi de la vecini?

Calm colegu😁Te servim cu ceva? Cip nu este😁

20240328_094455.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 20 minute, mircea.cazachevici a spus:

 

Gaz, pentru ca acum 10 ani cand am luat-o, asa a venit casa, cu centrala la pachet. Dar, ca tot veni vorba, cam da centrala niste belele, trebuie schimbata. Crede-ma, ma uit destul de mult la centrale electrice, mai ales pentru ca mai am loc pe acoperis de panouri pentru inca vreo 5-6 kwh. Analizez, fac comparatie de costuri, vad daca mai stau un pic pe gaz sau trec acum pe electric. Insa, pe termen lung, tot electricul e solutia si la centrale.

 

Centralele electrice au randament mult mult mai mic decat o pompa de caldura, vorbim de diferente de consum anual de 1:3 de energie electrica pentru aceeasi energie termica produsa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, mircea.cazachevici a spus:

 

Exact asta nu inteleg unii oameni. Ca exista si placere in condusul unui EV.  Nu e numai economie sau ecologie, ci si un comfort in a nu simti absolut niciun fel de vibratii, de a auzi tiuitul ala fin cand accelerezi.

Gaz, pentru ca acum 10 ani cand am luat-o, asa a venit casa, cu centrala la pachet. Dar, ca tot veni vorba, cam da centrala niste belele, trebuie schimbata. Crede-ma, ma uit destul de mult la centrale electrice, mai ales pentru ca mai am loc pe acoperis de panouri pentru inca vreo 5-6 kwh. Analizez, fac comparatie de costuri, vad daca mai stau un pic pe gaz sau trec acum pe electric. Insa, pe termen lung, tot electricul e solutia si la centrale.

pompa de caldura.

1 oră în urmă, pinnochio a spus:

Calm colegu😁Te servim cu ceva? Cip nu este😁

20240328_094455.jpg

:)) (asta este simbolul pentru zambet. uneori nu l afiseaza corect formulul. In postul meu in care ti-am raspuns era si el. Deci nici pomeneala de stress. DAca te pot ajuta (si credeam ca ai vazut ca ti-am pus intrebari ca sa putem raspunde pe subiectele cu care te confrunti) - spune si incerc.(Am).

daca vrei sa faci cocina din topicul asta - iti iese din pacate.

sanatate si numai bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru orice tine de locuinta si surse de incalzire aveti topic aici:

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 9 ore, cobi a spus:

iesi mult mai bine cu incalzire electrica in pardoseala

Eu am încălzire în pardoseală cu agent termic + calorifere. Pardoseala face față dacă nu sunt geruri crunte fără să deschid caloriferele, problema e că are inerție mare și cu un termostat de ambianță apar fluctuații mari de temperatură - decuplează la temperatura T1 dar pardoseala încă radiază căldură și temperatura crește în continuare, iar când scade la T2 (T1 > T2) și termostatul cuplează durează câteva ore până se restabilește confortul termic, inițial temperatura mai scade sub T2. Din cauza asta am cam mers pe calorifere în ultimele 2 ierni.

Posibil încălzirea electrică prin pardoseală să aibă inerție mai mică (șapa mai subțire), dar nu cred că nu se întâmplă același lucru într-o plajă ceva mai mică.

Editat de ENEOS
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Parca latru la luna.

Eu dau exemplu concret cum poti face drumuri lungi cu un EV, iar cei care nu au merg in viata lor 50km legati cu un EV spun ca pentru drumuri mai mari de 300km ai nevoie de ICE ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 ore, TheHuskyCrobats a spus:

Parca latru la luna.

Eu dau exemplu concret cum poti face drumuri lungi cu un EV, iar cei care nu au merg in viata lor 50km legati cu un EV spun ca pentru drumuri mai mari de 300km ai nevoie de ICE ...

Nu, domnu, eu ziceam ca la distante mai mari de 300km de Bucuresti ma duc cu ice. Adica na....Springul e Spring, autonomie mica, viteza mica de incarcare...dupa buget.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 30.03.2024 la 18:34, TheHuskyCrobats a spus:

Parca latru la luna.

Eu dau exemplu concret cum poti face drumuri lungi cu un EV, iar cei care nu au merg in viata lor 50km legati cu un EV spun ca pentru drumuri mai mari de 300km ai nevoie de ICE ...

Dai exemplu de cum faci TU drumuri lungi cu EV ;) Altii vor sa faca altfel, fiecare raporteaza la nevoile si doleantele lui. Poti face drumuri lungi si cu bicla si cu locomotiva cu aburi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Poți sa faci și concedii lungi.

Doar că mai pui zi/zile în plus pentru încărcare, funcție de distanțe.

S-a înconjurat lumea si cu bicicleta, vorba colegului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu orice EV cu baterie mai mare de 70kWh poti face concedii unde vrei tu, in Europa cel putin.

 

M-am uitat de curiozitate cat am incarcat in vara cand am facut 1000Km intr-o zi, 152kWh in 1h:16m din 4 incarcari a cate 15-20 Min. 

 

Si pe combustie opream tot atat in 1000Km, nu fac ture ca Atlassib fara oprire, ala nu e concediu.

 

 

 

 

IMG_1010.jpeg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am mers cu rulota, cu camper, cu moto. in afara de niste "baietisme"(gen - merg 1000 de km / zi) pe care nu le consider concediu, in toate celelalte cazuri n-am depasit nici pe departe 200...400 km/zi! deci si cu scuterul se face daca i pe asa.

Sunt destul care merg cu EV-uri care au range 200...300  fara nicio problema.

CA sa fie relevant - trebuie sa discutam pe date statistice. Vorba ta, nu suntem "Atlasslib":)

sa mai intreb cati au copii/purcei/etc ce suporta 1000km/zi. come on..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   1 membru


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...