Sari la conținut

E viitorul auto electric?


adidas
 Share

Postări Recomandate

1 oră în urmă, mircea.cazachevici a spus:

Per total, eu vad ca cea mai mare crestere a avut-o Loganul, 30%. Restul au stagnat sau au crescut cu sub 25%. 

 

Eu vorbeam la modul general, nu pe un model anume. Logan s-a scumpit dar a evoluat ca masina iar asta vine cu un pret, in afara de aceasta din cauza razboiului materiile prime si energia s-au scumpit. Tesla a stagnat la preturi pt ca fost o decizie de marketing, venea concurenta din spate cu preturi mai mici. Pe termen mediu si lung EV se va scumpi pt ca cererea de metale rare va creste foarte mult daca va creste productia de EV-uri iar preturile se vor duce in mod natural in sus pe principiul cererii si ofertei. Singura modalitate ca EV-urile sa se ieftineasca ar fi daca s-ar descoperi zacaminte mari de metale rare ceea ce este imposibil... de aceea se si numesc metale rare. Mai e si metoda extragerii lor de exemplu, e folosita sclavia moderna in acest sens, copii de 6-7-10 ani din Africa care muncesc in mine pe salarii de absoluta mizerie si cand se vor face presiuni ca munca sa fie platita corect in acele mine si fara sa mai fie folositi copii pe post de mineri costurile vor creste si mai mult. 

 

https://www.focusonafrica.info/en/democratic-republic-of-the-congo-children-slaves-in-cobalt-mines/

 

4d56b1610b5dcc263fc9310f5c6312b8254a884a

Editat de Nguyen
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,6k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Imi pare rau, la alte marci nu m-am uitat. Doar pe astea 2 le-am urmarit, fiind in aria mea de interes.

Cat despre metale rare.....se cauta non-stop solutii pentru a imbunatati bateriile EV-urilor, pentru a le face cu electrolit solid si din componente din ce in ce mai ieftine. 

https://autopro.ro/uncategorized/northvolt-baterie-sodiu-ion-revolutionara/

 

Dar deja intra in productie de serie bateriile ce asigura o autonomie de 1000 km, se incarca in  mult mai putin timp.

https://24auto.ro/2024/02/bateria-solida-este-cea-mai-asteptata-inovatie-pentru-masinile-electrice/

 

https://evmarket.ro/baterii-masini-electrice/baterie-semi-solida-nio-autonomie-43313/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, Nguyen a spus:

copii de 6-7-10 ani din Africa care muncesc in mine pe salarii de absoluta mizerie

 

Nu-ti bate capul sa ii spui lui Mircea din astea, omu' traieste in lumea lui si nu-l intereseaza de nimeni si de nimic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 57 minute, SONYC a spus:

 

Nu-ti bate capul sa ii spui lui Mircea din astea, omu' traieste in lumea lui si nu-l intereseaza de nimeni si de nimic.

 

Zi-se el de pe un device care, in mod ironic, e alimentat de acumulatori care folosesc acelasi material. Per total la nivel global acumulatorii mici pentru deviceuri electroncie folosesc cel mai mult din productia de cobalt, nu acumulatorii pentru EV-uri.

 

https://www.mining.com/cobalt-industry-to-get-a-big-boost-from-the-shift-to-a-green-economy-report/

The end use of cobalt is primarily in portable electronics (36.3% of global consumption), such as smartphones and laptops, while automotive applications also account for a major share (23%) and Fitch expects the latter to drive cobalt demand in the coming decades.

Editat de thesaw
sursa
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 minute, thesaw a spus:

Zi-se el de pe un device care, in mod ironic, e alimentat de acumulatori care folosesc acelasi material. Per total la nivel global acumulatorii mici pentru deviceuri electroncie folosesc cel mai mult din productia de cobalt, nu acumulatorii pentru EV-uri.

 

N-ai prins-o, e ok, las-o asa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu unul nu ma "dau" salvatorul planetei, altii insa da. Daca ai batalii de purtat, poarta-le cu ei, nu cu morile de vant.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 21 minute, thesaw a spus:

Cand o sa-ti arunci telefonul si laptopul pe geam ca esti ingrijorat de cat de etica e extractia cobaltului, o las.

 

Astia cu etica sunteti voi, fanii Grethei Thunberg. Vorbiti de poluare, de incalzire climatica si alte rahaturi de astea neomarxiste dar nu renuntati niciunul la luxul si risipa in care traiti. Ce zi, daca se topeste toata gheata de pe planeta renunta Jeff Bezos la yachtul ala de 500 mil $ pe care l-a cumparat? Adica de ce ar mai renunta, daca tot l-a cumparat e bun acolo... Care o fi amprenta de carbon pentru fabricarea plus utilizarea lui?!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oare cati acumulatori de telefon iasa dintr-o baterie de acumulatori de ev?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca vorbesti strict de capactate - un telefon are ~ 5wh  in el.

o baterie de EV are  mult mai mult ( ex - 50kwh, 70kwh, etc) .

deci imparti (exemplu) - 50000 : 5 = 10.000 baterii.

si mai simplu - baterie de Spring - 25kWh = 5000 baterii pentru un samsung S24.

 

 

1 oră în urmă, thesaw a spus:

Cand o sa-ti arunci telefonul si laptopul pe geam ca esti ingrijorat de cat de etica e extractia cobaltului, o las.

sefu' - pare ca ai gusturi bune - cand le arunci anunta-ma ca vin sa le prind.

La 10.04.2024 la 9:45, ENEOS a spus:

Exact așa și la benzinărie! Până desfaci bușonul, bagi pistolul etc.!

Adică prost. :crack:

da, prost si incet:) pana ajungem la Varna tu deja esti inapoi acasa:))

La 08.04.2024 la 15:55, Penetru a spus:

Vezi că ăştia nu merg bătuţi că nu înţeleg, ai nevoie de un taser.

eu zic sa chemi minerii.

Acum 2 ore, SONYC a spus:

 

Nu-ti bate capul sa ii spui lui Mircea din astea, omu' traieste in lumea lui si nu-l intereseaza de nimeni si de nimic.

esti sigur? pare ca posteaza foarte la obiect si documentat. E in lumea lui, aia cu ingineri pesemne :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 minute, foxbat a spus:

esti sigur? pare ca posteaza foarte la obiect si documentat. E in lumea lui, aia cu ingineri pesemne :)

 

Foarte sigur, am mai purtat discutia asta nea' Foxule.

 

Mai bine da-mi un pont cu HGS-ul asta de la turci, ca am vazut ceva postat de tine pe alt forum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, Nguyen a spus:

 

Astia cu etica sunteti voi, fanii Grethei Thunberg. Vorbiti de poluare, de incalzire climatica si alte rahaturi de astea neomarxiste dar nu renuntati niciunul la luxul si risipa in care traiti. Ce zi, daca se topeste toata gheata de pe planeta renunta Jeff Bezos la yachtul ala de 500 mil $ pe care l-a cumparat? Adica de ce ar mai renunta, daca tot l-a cumparat e bun acolo... Care o fi amprenta de carbon pentru fabricarea plus utilizarea lui?!


Nu stiu cu care voi vorbesti, nu sunt fan Greta si nu am discutat vreodata de nicio incalzire climatica. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

https://m.mediafax.ro/economic/germania-s-a-razgandit-in-privinta-interzicerii-masinilor-pe-combustie-piata-ar-trebui-sa-decida-ce-doresc-consumatorii-nu-politicienii-22332434

Asta e problema noastră, a celor cu mașini normale. Nu are nimeni nimic cu pasionații de electric ci cu cei ce NU vor sa ne lase pe NOI sa ne convingem singuri dacă e mai convenabil pentru NOI a trece pe electric sau nu 🙂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, SONYC a spus:

 

Foarte sigur, am mai purtat discutia asta nea' Foxule.

 

Mai bine da-mi un pont cu HGS-ul asta de la turci, ca am vazut ceva postat de tine pe alt forum.

da mi nenea un PM si un tel si tarai. eu sunt anti HGS daca ai vazut.

:)

 

Acum 30 minute, Penetru a spus:

Înmulțește cu tensiunea, Foxule, ca să fie riguroși.

nu mai inmultesc - imi creste iar tensiunea cand vad ca BAC-ul era doar pentru tonti  ca mine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, thesaw a spus:

Nu stiu cu care voi vorbesti, nu sunt fan Greta si nu am discutat vreodata de nicio incalzire climatica. 

 

Pai UE asa motiveaza impunerea EV-urilor pe piata, ca moare planeta iar voi astia care cumparati si promovati EV-urile le dati apa la moara.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 34 minute, foxbat a spus:

da mi nenea un PM si un tel si tarai. eu sunt anti HGS daca ai vazut.

 

Am vazut, lol :D

 

Ti-am trimis si un PM

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu reprezint nici UE, nici producatorii de EV-uri nici pe globalisti, neomarxisti sau mai stiu eu cine

 

Pur si simplu am luat un EV pentru ca mi se potriveste perfect stilului de viata si necesitatilor mele de transport. Punct

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 30 minute, cobi a spus:

Voi astia inversunati impotriva EV-urilor, ati fi dispusi sa-mi platiti diferenta ca sa cumpar o termica automata de oras cu aceleasi dotari ?

Nu-ți ajunge că ți-am plătit prima pt tigaia electrică?!?

Nu vă mai săturați de pomană...🤬

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Păi doar nu i-a dat ciolacu din buzunarul lui, am contribuit (aproape) toți la primă/subvenție/ce plm luați voi de la stat să vă electrificați! 🤬

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 ore, cobi a spus:

Aia nu tu sau alti cetateni ai Romaniei mi-ati platit-o ci fondurile europene , de acolo vin banutii pt rabla +

Citeste mai sus

Ma intreb daca tu intelegi 100% de unde vin banii aia ?!

Nu impune nimeni asa ceva , asta e doar propaganda raspandita de trollii " petrolistilor ".

Fondurile europene datorita "crizei climatice" (s) oare vin de laMos Craciun? Ii voi dezamagi pe unii dar personajul este doar de poveste.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 8 ore, ENEOS a spus:

Păi doar nu i-a dat ciolacu din buzunarul lui, am contribuit (aproape) toți la primă/subvenție/ce plm luați voi de la stat să vă electrificați! 🤬

hai bre ca nu i asa. plm ala nu e "din pozonarul tau". ba asa putea spune ca beneficiezi (indirect) Si tu e de EV-uri.

dincolo de asta - daca vrei un EV si stateai in "prima" aia - o parte din vanzatorii de EV-uri au preluat-o ei ca sa poate mentine pretul (sau ma rog, sa para ca sunt interesati tare de cumparatori). nu te mai basica aiurea pe sistemele astea ca nu are rost! hai la motociclealaaaaa

Acum 8 ore, Contabil a spus:

Ma intreb sincer, cit timp o sa va ia sa intelegeti de unde v-au venit banii aceia .....

mai poti tutui fara probleme ca "domneala" nu mi place.

personal nu sunt interesat de asta, nu am EV si nu cumpar (din simplu motiv ca prefer sa fac altceva cu bugetul ala)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...