Sari la conținut

Conducere motociclete/scutere cu permis categoria B


catosp
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 103
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images


Oricum, daca n-ai chef de nimic ramai cum esti. Pentru ceva mai mult o sa trebuiasca oricum sa faci scoala sau/si sa dai examen sau nu. 
Varsta nu e o scuza, am in scoala medic de 60 de ani care merge pe scutere si acum isi ia A. Daca ti-e lene, aia e.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Just now, Speedy.K said:

trebuiasca oricum sa faci scoala sau/si sa dai examen sau nu. 

 

cred ca am spus-o de cateva ori. Scoala o consider necesara! Punct. NU consider necesara teoria si cursurile teoretice pentru fix aceeasi lege pentru care am permis de 30 de ani. poate nu m-am exprimat eu clar de la inceput...

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar acum, bmwclubro a spus:

NU vei avea dreptul full pe mobre de sub 125cc. Doar automate, doar cu putere scazuta si DOAR daca faci dovada orelor de pregatire in poligon. Legea este deja trecuta de parlament. NU stim aplicarea e.

A zis cineva ceva de mobre? 
Ce-i aia putere scazuta?

Ti-am explicat in primul post ce ai de facut daca vrei pe legea noua.

Legea nu e totul, lipsesc normele de aplicare.

Pe bune, tu intelegi romaneste?!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 minute ago, Speedy.K said:

Ti-am explicat in primul post ce ai de facut daca vrei pe legea noua.

 

0,66 cp per kilogram daca nu ma insel. Nu am retinut exact cifra.

 

1 minute ago, Speedy.K said:

A zis cineva ceva de mobre? 

Sincer nu stiu la ce se spune "mobra" am crezut ca e o paraitoare cu motor mai mic. Nici o idee.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar acum, bmwclubro a spus:

 

cred ca am spus-o de cateva ori. Scoala o consider necesara! Punct. NU consider necesara teoria si cursurile teoretice pentru fix aceeasi lege pentru care am permis de 30 de ani. poate nu m-am exprimat eu clar de la inceput...

 


Crede-ma ca daca faci acum doua chestionare nu iei niciunul. Legea s-a schimbat de zece ori de cand ai luat tu B.

Si, e ultima oara cand iti spun dupa care am plecat de-aici, legea e cum e, nu cum vrei tu. Ti-am explicat ce variante ai, nu inteleg ce tot vrei... Schimba legea, daca poti, sau respect-o. Punct.

Papa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar acum, bmwclubro a spus:

 

0,66 cp per kilogram daca nu ma insel. Nu am retinut exact cifra.

 

Sincer nu stiu la ce se spune "mobra" am crezut ca e o paraitoare cu motor mai mic. Nici o idee.

 


Mobra=motocicleta. Adica NU scuter. Asta-i tot. 
Vezi de ce ziceam sa ramai la 4 roti?!

Cum ziceam, ti-am explicat tot. Ajunge. Pa!

Acum 6 minute, bmwclubro a spus:

Nu sunt aici pentru nici un fel de polemica, departe de mine gandul. Dar eu vad lucrurile diferit.

 


Bai prietene, ti-am explicat alternativele legale de cand ai postat prima oara. Cu subiect si predicat. De-atunci ne tot explici ca tu nu consideri aia si ailalta. Nu despre asta e vorba. E vorba despre ce poti sau ce nu poti legal. Ceea ce ti s-a explicat. Ce consideri tu este egal cu zero.

Deci la ce bun toate discutiile astea? Daca e prea greu pentru tine sa iei o categorie noua pe permis inseamna ca, de fapt, n-o vrei. Asa ca ramai la ce ai si baleste la mai mult in continuare.

Hai ca iar am stat pe forum mai mult decat merita.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca iti doresti mult categoria A, trebuie sa depui si tu un efort.

Sunt multe centre medicale unde faci examenul medical si psihologic in acelasi loc. Dureaza putin. Avand categoria B, nu cred ca te obliga nici o scoala sa participi fizic la cursul teoretic.

Cu legislatia si chestionarele s-ar putea sa ai o surpriza. Citesti cu atentie legea si regulamentul, iti faci cont pe DRPCIV si faci chestionarele de acolo.

La poligon, vei avea, probabil, alta surpriza legata de manevrarea utilajului pe 2 roti. Te antrenezi constiincios si cu rabdare.

Iti faci programarile necesare la DRPCIV si astepti sa iti vina randul.

Nu cred ca este o asa mare bataie de cap, doar daca te stresezi tu.

Incerc sa te incurajez. Succes!

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 10 ore, Speedy.K a spus:


Normal. O sa fie cum am zis mai sus. Vin si la noi cu permis european cu A cu restrictii sa faca scoala de A ca sa aiba drepturi full pe mobre in Romania.

 

Cum adică permis de A cu restricții?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 10 ore, bmwclubro a spus:

NU consider necesara teoria si cursurile teoretice pentru fix aceeasi lege pentru care am permis de 30 de ani

 

Bagă niște chestionare actuale și vorbim după!

_____

Cu codul de restricție e haios. Eu am pt condus cu ochelari, oricum îi port permanent. Știu însă de codul pt cei care au dreptul să conducă numai mașini automate, el e acolo pe permis DAR nu e prevăzută nici o sancțiune dacă ești depistat la volanul unei mașini cu c.v. manuală. Poate va fi la fel și la 🏍. 

:what:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am permis B de jde ani,am condus  prin Europa si cate 30000km / luna, (comunitar), pana aveam halucinatii pe autostrazi si tot nu mi-as da voie sa merg cu mobra fara scoala.

Ba mai mult, as vota pentru examinarea teoretica periodica pentru toate categoriile.

A luat a mea acum permisul si m-am  apucat asa, cu aroganta, sa o "ajut" la chestionare. PLM, le facea mai bine decat mine.

Si ca exemplu de "experienta", in Franta, intr-un sat, era marcat pe jos indicator de "intersectie nedirijata".

Am trecut ca disperatul peste el si aproape peste o masinuta mica de venea de pe o strada laterala. In plus,am si mascarit-o pe femeia aia, pe dreptatea ei...

Propun examinearea periodica si in plus, o examinare mai riguroasa la examenul de obtinere.

Om fi luat noi permisul acum  jde ani, dar conditiile de trafic si legile s-au schimbat de atunci.

Cum spunea un coleg mai sus, experienta te ajuta cel mai mult sa prevezi si sa eviti situatii in trafic. Da,ai permis de 30 de ani, o sa-ti dai seama din timp ca cineva o sa faca o nefacuta.

Pariez ca 90% dintre noi avem obiceiuri dobandite care ne-ar pica la examenul practic 🤪.

In concluzie, faceti scoala ca nu e asa un efort...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 hour ago, ENEOS said:

Bagă niște chestionare actuale și vorbim după!

 

Am băgat in 2020 când a luat fiica-mea permisul, cot la cot cu ea si din vreo 10 făcute am trecut pe toate. As spune ca din anumite considerente sunt extrem de activ in domeniul legislației, al conduitei preventive si dinamicii accidentelor.

 

1 hour ago, cinezicealae said:

Si ca exemplu de "experienta", in Franta, intr-un sat, era marcat pe jos indicator de "intersectie nedirijata".

 

Am condus recent un rental in Franta/Germania 2.000 km si nu am avut probleme. Stiu de multa vreme ca ei chiar aplica prioritatea de dreapta chiar si daca nu e marcat pe jos "intersectie" nedirijata. Am avut socul asta prin 1998 cand neamtul de la volan oprea in fiecare intersectie in Karlsruhe si se uita insistent la dreapta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 7 ore, Escanor a spus:

Cum adică permis de A cu restricții?


Exact asa cum o sa fie si categria noua de A1 cu automata. In dreptul categoriei e trecut un cod care restrictioneaza drepturile.

Acum 6 ore, bmwclubro a spus:

 

Am băgat in 2020 când a luat fiica-mea permisul, cot la cot cu ea si din vreo 10 făcute am trecut pe toate. As spune ca din anumite considerente sunt extrem de activ in domeniul legislației, al conduitei preventive si dinamicii accidentelor.

 

 

Am condus recent un rental in Franta/Germania 2.000 km si nu am avut probleme. Stiu de multa vreme ca ei chiar aplica prioritatea de dreapta chiar si daca nu e marcat pe jos "intersectie" nedirijata. Am avut socul asta prin 1998 cand neamtul de la volan oprea in fiecare intersectie in Karlsruhe si se uita insistent la dreapta.


Nu inteleg despre ce marcaj de nedirijata vorbesti. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

On 7/5/2023 at 9:51 AM, bmwclubro said:

Eh, @shui cred ca exagerezi. Apreciez raspunsul tau, dar vorbeam strict de teorie, dupa cum am spus mai sus, e clar ca practic trebuie ore cu un instructor moto, sunt mari diferente. Nu am pretins nici o clipa altceva. Vorbeam strict de cursuri de teorie si examen de teorie. Iar faptul ca nu imi doresc sa schimb viteze, e o alegere personala si nu doar la un scuter. Si daca "unu" ti-a cerut o tura, nu cred ca trebuie sa fie toti conducatorii de B care nu au si A, pusi in aceeasi oala. Am 20km de facut deseori dus-intors, cu mici urcari si coborari, si imi doresc un mijloc de transport ceva mai bun decat o bicicleta, si ceva mai mic decat o masina. Nu sa fac curse sau "bat cu B-eu in pept". Imi cer scuze daca s-a inteles altceva.

 

@bmwclubro, daca doresti numai sa te deplasezi din pct. A in pct. B (naveta zilnica) nu cred ca-ti trebuie A1. Initiativa legislativa ce prevede posibilitatea de a conduce scutere (motociclete cu transmisie automata de max 125cc) cu B-ul este exact ce-ti trebuie. Pentru astfel de situatii a fost initiat proiectul de modificare a legii (a se vedea expunerea motivatiei acestei intiative).
Motivatia, continutul si evolutia initiativei o poti urmari aici: PL-x nr. 552/2019 Proiect de Lege pentru completarea Ordonanţei de Urgenţă a Guvernului nr.195/2002 privind circulaţia pe drumurile publice
Stai pe faza! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai că se mai ia o pauză.

 

https://www.g4media.ro/presedintele-iohannis-trimite-la-reexamiare-legea-care-permite-posesorilor-de-permise-de-conducere-categoria-b-de-a-conduce-si-motociclete-cu-transmisie-automata-de-maxim-125-cm3-ce-obiectii-a-formu.html

 

Ne auzim peste câțiva... ani?

După cum îi spuneam unui cunoscut: de când se tot discută, aveai timp să-ți iei categoria A.

Editat de pierrotlefou
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 months later...

Camera Deputaţilor a adoptat marți, 19.12.2023, un proiect de lege care prevede că permisul de conducere categoria B este valabil şi în cazul anumitor tipuri de motociclete, dacă deţinătorul permisului are vârsta de 24 de ani împliniţi şi permisul eliberat pentru categoria B a fost obţinut cu cel puţin trei ani în urmă. Legea merge la promulgare. „Permisele de conducere eliberate pentru categoria B sunt valabile şi pentru motocicletele cu transmisie automată cu cilindree maximă de 125 cm3, cu puterea maximă de 11 kW şi cu un raport putere/greutate de cel mult 0,1 kW/kg, categoria A1. Deţinătorii permiselor trebuie să aibă vârsta minimă de 24 de ani împliniţi, permisul pentru categoria B obţinut de minimum trei ani şi să facă dovada absolvirii a 10 ore de pregătire practică în cadrul unei unităţi autorizate de pregătire a conducătorilor de autovehicule”, prevede proiectul de lege reexaminat, și adoptat marţi de Camera Deputaţilor.

Citește mai mult la: https://www.digi24.ro/stiri/sci-tech/auto/permisul-de-conducere-categoria-b-va-fi-valabil-si-pentru-motociclete-cu-anumite-conditii-cine-va-avea-voie-sa-conduca-pe-doua-roti-2620679
 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, Djebelu' a spus:

Cred ca in paralel, ar fi bine si suplimentarea de paturi in ortopedii... 

Vai, dar aceste cuvinte ne doare... Insinuezi că dacii liberi (și descendenții lor cu ADN majoritar slav) nu va ști să conduce pe 2 roți? E ca cu bicicleta, aia nu se uită niciodată (dacă au folosit-o deja).

 

P.S. Nu va fi îmbulzeală pe șosele, din comoditate și din stresul de a cheltui cel puțin 1500 de ioroi pe scuter și (minimul de) echipament...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, Djebelu' a spus:

Cred ca in paralel, ar fi bine si suplimentarea de paturi in ortopedii... 

Păcat că nu pot da like... 👍

Acum 2 ore, pierrotlefou a spus:

 

P.S. Nu va fi îmbulzeală pe șosele, din comoditate și din stresul de a cheltui cel puțin 1500 de ioroi pe scuter și (minimul de) echipament...

Cine plm dă 1500 euro pe scuter, când au mașini de 700?! Aduc gioarse din Italia și merg cu ele până le sfarmă. Sau cel puțin așa e la mine in zonă.

Pentru cele 10 ore se rezolvă "românește".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E o veste buna dupa parerea mea, ca vor fi si accidente este inevitabil dar asta e valabil la orice categorie. Important e ca unii vor face pasul spre scuter, de exemplu am un frate care din comoditate nu vrea sa dea pentru permis caregoria A desi s-a suit pe motocicleta inaintea mea. A zis ca daca trece legea isi ia un scuter de 125cmc si trag ca speranta ca dupa ce va merge cu el va face din nou pasul spre motociclism. Mai am un prieten care merge pe scuter 50cmc de ani de zile, are categoria B si la fel a zis ca ca trece la 125cmc. Si mai stiu destui care au zis ca trec la scuter daca trece legea si pun pariu ca asta e o situatie generala.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

3 hours ago, Lucian_M said:

Cine plm dă 1500 euro pe scuter, când au mașini de 700?! Aduc gioarse din Italia și merg cu ele până le sfarmă. Sau cel puțin așa e la mine in zonă.

 

Așa este cam peste tot. Doar pentru București ar putea fi utilă cu adevărat legea asta, fiind mulți navetiști București-Ilfov (sau alte județe limitrofe). Și clima ajută: în sud se poate merge (cât de cât) cam 9-10 luni pe an pe două roți. În Transilvania și probabil o mare parte din Moldova, mai puțin.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...