Sari la conținut

Pareri despre verificatorii de masini SH


XaeL
 Share

Postări Recomandate

Vizitator _Raul_
Acum 49 minute, XaeL a spus:

https://www.autovit.ro/anunt/toyota-land-cruiser-3-0l-ID7GQ3G3.html

 

Vanzatorul a raspuns de-abia azi la telefon dupa 2 zile de incercari (semn rau, stiu) si, nesurprinzator, a vandut-o deja.

 

Legat de model, mie mi s-a pus pata pe Land Cruiser de ceva timp. Nu e o alegere rationala 100% dar indeplineste niste criterii pe care sugestiile voastre alternative nu le bifează:

1) Garda la sol înalta. Octavia si Superb, chiar si varianta scout, au 15-16 cm. Multe alte sugestii de aici au tot pe acolo. Comparativ, Rapid are 13.5cm si LC are 22cm. 

2) Volumul portbagajului. Aici e 

3) Tractiune 4x4. Nu e 100000% esentiala dar daca tot ma duc in directia asta... Joggerul nu bifează asta, plus ca parca nu as lua cea mai ieftina masina din parcare. Plus ca vine tocmai in februarie.

 

Am condus 5 ani asa ceva, la lucru. Alea cu motorizari platite de job. 4.7 sa zic?

In viata reala, masina de mosier pe malul Dunarii (Dinescu gen), proprietar de herghelii in Ardeal sau proprietar de pensiune la munte. 

Adica de pensionari tineri cu viata activa si cu venituri serioase.

Nu as conduce asa ceva in Bucuresti nici sa imi platesti carburantul (detalii). Nici nu vreau sa ma gandesc cum este sa parchezi fiara asta prin centrul Bucurestiului.

Numai cricul sa faci o pana avea cel putin 10 kg (crocodil) si trebuia prins in chingi in portbagaj (nu vroiai sa te rostogolesti cu el neasigurat). Rotile erau de 18 parca? Anvelopele le caram cu carucioare din alea cum au la magazine pt lazi de bere.

Sunt niste masini superbe, sa nu fiu inteles gresit, dar pentru anumite conditii particulare.

Mi-as lua asa ceva? Da, clar, daca ma intorc in tara si decid sa ma mut in Caras.

 

But, hey, me again and my 2 centi.

Editat de _Raul_
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 195
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

@_Raul_ in principiu vreau o masina pentru mers afara din oras, carat multe bagaje, mers pe munte. O sa o conduc prin Bucuresti doar in sezonul rece, cand nu ma mai tin balamalele sa merg cu moto. Sau imi iau si a 3-a masina pentru asta🤷‍♂️

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce incearca sa iti sugereze lumea este ca varianta aia mare de Land cruiser, e pentru tractat barca, sau armasarul, sau remorca cu 4 moto, sau casa pe roti. Este genul de masina in primul rand utilitara, si apoi restul. Modelele actuale sunt facute soft, dar la ce te uiti tu, cam aia e senzatia. SI confirm, fereasca sfantu sa faci o pana-sa scoti cricul :))))  Astea sunt masini de mare fermier, sau agricultor cu sute de hectare de pamant in lucru.

Iar portbagajul e marisor, dar sa stii ca nu chiar atat de mare :)))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

32 minutes ago, Lucian_M said:

Dau cu vorba: Toyota Hilux?!

Nu vrea nevasta. Am insistat dar degeaba.

42 minutes ago, Adrian M. said:

 

Iar portbagajul e marisor, dar sa stii ca nu chiar atat de mare :)))

Mai e o chestie aici, nu mai stiu daca am scris-o. La unele suvuri luneta e destul de oblica, tavanul coboara si el. Daca vreau sa scot polița din spate si sa incarc pana mai sus, apare o diferență față de astea mai pătrățoase cum e LC.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 hour ago, Adrian M. said:

 varianta aia mare de Land cruiser

Varianta mare, cu motoare de 4+ litri, V8 etc nu o iau in calcul.

Varianta mai mica un pic, numita Land Cruiser Prado in alte tari si Land Cruiser simplu in Europa, unde cred ca doar asta se (mai) aduce oficial, e ce gasisem eu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, Adrian M. a spus:

la Tuareg

Pentru ce? Sa-l scoata unu ca mine cu Mudsteru' din nameti? Been there, done that.

Singurele SUV-uri mari cu 4x4 pe care chiar te poti baza sunt: LC, Discovery si Defender, Robicon si G class. 

In rest (X, Q, XC, Touareg)...niste petarde obosite care sunt muci pe off-road (acolo unde are treaba omu' nostru cu ele). Sunt de fapt niste masini care merg exclusiv cu 4x2 iar diferentialul ala spate intra doar cand te dai tare pe curbe.

Toate sunt cat niste vagoane in traficul din Bukukuresti, deci nu cred ca prestatia lor in oras este factor decisiv.

 

 

 

In orcie caz, @XaeL ar trebui sa explorezi mai mult variantele de camioneta (L200, Hilux, Isuzu D-max - care e de fapt Mitsubishi, Ranger, X class sau Amarok - dar nu motorul cel mic). Mai ales cand inchizi bena aia... Si intr-adevar, motoarele mari (3.8 - 4 l) te sparg si la consum si la impozit.

Personal salivez dupa Ranger Raptor, dar...e acrii strugurii. :D 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin
Acum 2 ore, XaeL a spus:

 

Vanzatorul a raspuns de-abia azi la telefon dupa 2 zile de incercari (semn rau, stiu) si, nesurprinzator, a vandut-o deja.

Cine plm a dat 25.000 pe baraca aia așa repede? 

Dpmdv sunt urâte ca dracu și fără nicio utilitate în oraș. 

Da mă rog, înseamnă că nu mă pricep eu, că e plin Bucureștiul de suv uri și magazii din astea umblătoare, deși nu ai un loc de parcare. 

1 oră în urmă, XaeL a spus:

Nu vrea nevasta. Am insistat dar degeaba.

Dacă vede @superbecdumă asta cred că se cacă pe el de râs și te pune la ignore 🙂

 

Acum 2 ore, XaeL a spus:

vreau o masina pentru mers afara din oras, carat multe bagaje, mers pe munte

Dacă nu stai pe Vârful Omu sau în Mongolia, cerințele ale le regăsești deja în recomandările făcute. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 minut, einstein1984 a spus:

ai condus vreun land cruise pana acum? ca renunti la multe pentru tractiunea 4X4, si daca nu e esentiala e pacat. De duster nu zic ca are 21 cm garda , ca nu ai loc in portbafaj. 

 LC-ul 4x4 este bun pe sosea si in Australia...

Este fix pix pe specificul de offroad romanesc (drumuri forestiere inguste) unde cu siguranta in 1-2 iesiri o zgarii toata. 

Iar in offroad veritabil, LC-ul este sinistru de greu.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 28 minute, einstein1984 a spus:

DMax nu e mitsu

Really?

 

Is Isuzu Mitsubishi?

Mitsubishi Corp became Isuzu's largest shareholder in October 2006, after it converted all the preferred shares in Isuzu it had held since 2005 into common stock, increasing its shareholding from 3.5% to 15.65%.

 

Isuzu - Wikipedia

 

Who owns Isuzu D Max?

- Mitsubishi Corporation

 

As you can see from our Made From History Timeline, we have over 100 years of automotive experience and expertise behind us. We are a wholly owned subsidiary of Japan's largest trading and investment company, Mitsubishi Corporation.

 

...dar am luat-o grav pe campii vis-a-vis de tema topicului.

 

@XaeL, imi pare rau. Opinia mea in legatura cu topicul ti-am spus-o la inceput. Tu faci ce crezi ca e mai ok pentru tine. Vorba aia: banul tau, gustul tau, piticul/icii tau/tai. :P  Spor!

Editat de The_Sin_Eater
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_
Acum 45 minute, l.u.v a spus:

Ce căcat de clăpari și schiuri bro?

Pentru ăia și multe altele e suficient un Thule pe plafon și un portbagaj de Logan, nu trebuie să dai 25 de miuțe pe o baracă umblătoare. 

 

Daca ai juniori iti trebuie 2-3 randuri de echipamente. Dupa ziua de ski merg la scandal in zapada si seara costumele trebuie cel putin lasate la uscat daca nu si spalate de namol.

4 perechi de clapari, 4 ski-uri, cizme de cauciuc, se aduna.

Nu ai ce face cu crossovere/mini suv-uri la scandaluri din astea.

Dar cred ca pretul de achizitie, carburant si intretinere nu justifica un Prado. Da, si mie imi plac la nebunie, repet.

Daca o sa fie masina numa de iarna (si eu ma tot gandesc la un scuter dar nu ma lasa sufletul sa iau o asa lesinatura de vehicul), revin cumva la ce am spus mai sus - prea mari costurile pentru ce face de ele.

 

Le-am imprumutat masina unor colegi in iulie sa mearga la ..., ma rog, o aventura in zi uaildernes.

A mea s-a intors cu o noua porecla - Casablanca 😅

 

Editat de _Raul_
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu sunt tipul antisocial si neadaptat la traficul bucurestean ... de f multi ani nu am avut decat Toyota (FJ40, HZJ80, HZJ74, KDJ120, HDJ100, UZJ100, GDJ150, Supra MK2, Celica GT), maxim simultan 6buc, in prezent (ma tratez) 3buc.

Masina de zi cu zi da-ne noua astazi, este UZJ-ul - si gasesc si locuri de parcare, plec oricand oriunde, leg orice de carlig ... pot sa si fug de acasa cu calabalacul daca imi gasec o amanta. Ca sa nu lungim povestea, si sa nu dam nastere la polemici cretine, poti sa imi dai PM cu ce te intereseaza despre seriile de LC (mai putin seria 5, 6 si 20)

PS Ce ai gasit nu era ce trebuie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bre, ca sa fiu mwuist: eu am mers cu familie, kinderul cand era mic (deci trebuia sa pleci cu 3 geamantane dupa tine pt o iesire de 2 zile), cu Corsa C. Atata s-a putut, asa am dus-o. Si inca sint aici, totul e ok: si copchilu a crescut, am venit si cu toate bagajele inapoi + suveniruri (etc). :) Dar poate ca sint retard, ma bag in discutie de oameni care vorbesc ca-si permit impozit la motor de 3L. 

 @XaeL coane, nu toate se cumpara rational, cum stim cu totii. Pt baieti mari, trebuie jucarii mari. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 8 ore, VyXxer a spus:

Corsa C

0 șanse în fața copacilor! Dacă mai e și esența tare... 🥴

Și draq, și infirmierele au conserve mai mari și mai șmechere, și alea nu cară și stetoscopul după gât. 

Acum 8 ore, VyXxer a spus:

Pt baieti mari, trebuie jucarii mari.

Let's agree to disagree la acest capitol. 🧙‍♂️

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin
Acum 8 ore, VyXxer a spus:

ma bag in discutie de oameni care vorbesc ca-si permit impozit la motor de 3L. 

Ani de zile am gândit la fel. Mi se părea ca 2300 ron e mult. 

De fapt sunt 200 ron / lună. 

Să fim serioși, un fumător aloca X 3 suma respectivă 😏

Iar în 200 lei / lună ai privilegiul de a te răsfăța cu o motorizare de top, care consumă fix cât un 2.2 și o idee mai mult decât 2.0

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

15 hours ago, ENEOS said:

Și draq, și infirmierele au conserve mai mari și mai șmechere, și alea nu cară și stetoscopul după gât.

 

Pai nu se compara, bre! Infirmiera e in 2021 ca doctoru': nu dai, stai!

Cat despre conserve jme, nu prea am avut parte. Dar conservele jme se platește. Get it? La mine acum ezista doar o masina, ca am fost "destept" si am renuntat la a 2-a. Dar planul e sa raman cu Pejou' si sa-i iau doamnei o masina pt ce face cu ea: naveta. Deci ma intereseaza consum mic. Aici apar 2 variante:

  • ditamai vaporul de (gen) 2021: blue motion, tech, sau alte cacaturi. Ca merita sa bag o gramada de bani si sa ma foiesc cu ditamai hurdubaia tot anul fiindca poate o sa am nevoie de spatiu la 2, 3 iesiri pe an!
  • hibrida mică. Daca se poate cu consum de 3% mixt. Pentru cand ma duc vara la mare, sau car frigiderul din market spre casa, am Leul; nu mor de rusine ca is cu un break de 2007.  

Ce sa fie, ce sa fie?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, einstein1984 a spus:

un logan mcv gen 1 facelift cred ca iei cu 2500 euro tipla , pentru mers la vacantaai spatiu kklau.  Sau inchiriezi un vito/transporter si mai iei o familie cu tine. 

sau cu banii de inchiriat pe doua saptamani, mai pui ceva si cumperi un t5 :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...