Sari la conținut

2. Gran Premio Michelin® de la República Argentina 2023


Kagemusha
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 251
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Bine Zarcoiu

 

Pecco se bătea cu avânt pt locul 16.

Acum 13 minute, therocketscientist1 a spus:

Si-a revenit Bagnaia.

Ahhaha true.

Ba drept e ca a părut super strong și weekendul trecut și asta.Daca n.o marlea aici era cam nasol momentul.Sincer ma bucur ca a gresit.o ca prea se detașa.

Acum trebuie sa se bata cu Bezzechi...ei,asta va fi interesant.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E drept ca suntem la 10% din sezon, dar VR46 e pe primul loc la echipe si are rider pe primul loc la piloti ... cu largul concurs al lui Peco evident.

 

Dupa 2 weekenduri putem constata ca cine e in forma e in forma in ambele curse.

 

Are cineva vreo explicatie pentru Zarco ??!? Daca a putut sustine ritmul ala dement la final, cum de nu a putut sa fie cu 2-3 zecimi pe tur mai rapid si restul cursei, ar fi fost nu foarte departe de Bez. A fost cursa pe ud, deci managementul pneurilor nu sta in picioare.

Editat de RuInCV
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 minute, RuInCV a spus:

E drept ca suntem la 10% din sezon, dar VR46 e pe primul loc la echipe si are rider pe primul loc la piloti ... cu largul concurs al lui Peco evident.

 

Dupa 2 weekenduri putem constata ca cine e in forma e in forma in ambele curse.

 

Are cineva vreo explicatie pentru Zarco ??!? Daca a putut sustine ritmul ala dement la final, cum de nu a putut sa fie cu 2-3 zecimi pe tur mai rapid si restul cursei, ar fi fost nu foarte departe de Bez. A fost cursa pe ud, deci managementul pneurilor nu sta in picioare.

Zarco a declarat ca putea de la inceput, dar a preferat sa pastreze gumele pe final. Si a calculat perfect. Nu cred ca-l putea bate pe Bez

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 15 minute, damager a spus:

Ce iti ziceam anul trecut de el :). Sper sa mai castige si pe uscat

:ok:

Acum 3 minute, damager a spus:

Zarco a declarat ca putea de la inceput, dar a preferat sa pastreze gumele pe final. Si a calculat perfect. Nu cred ca-l putea bate pe Bez

Nu avea ce se apropia de Bezzechi....a și zis ca nici nu I.a venit sa creadă unde ajunsese italianul.Pacat ca Zarco nu e constant.Mda.

 

Q a mers bine pt condiții.La fel și JM.Not bad not bad.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Echipele de client Ducati au luat caimacul echipei de uzina.. ;) Bezecchi fara rival in cursa de astazi. Face treaba buna Rossi atat la Academie cat si la echipa. 

Bagnaia a revenit cel pe care il stiam... 

Zarco, racheta in a doua parte a cursei. 

Pentru AM, schimbarea constructorului a fost de bun augur. Pare intr-o forma foarte buna, la inceputul asta de campionat, se intelege bine cu galeata si are sansa sa se elibereze de imaginea de fratior al fratelui mai mare. 

Morbi, se vede ca se simte bine cu motocicleta si mai ales ca ii place motocicleta 2023. Curse bune pentru el, weekend-ul asta. Sa dea D-zeu sa-l tina. 

Q... a tinut sa ma contrazica :D pacat ca nu face recuperarile astea, acolo in fata, pentru victorie. Una peste alta, se pare ca M1/2023 se descurca bine pe ploaie, deci no excuses pentru frantuz. 

Cursa in sine nu a excelat. In prima parte boring (noroc cu cateva "incident under investigation" si cazatura lui Bagnaia), dar s-a mai revigorat pe final dataorita lui Zarco si a recuperarii in pluton a lui Q. 

Nu pot sa nu ma intreb cum ar fi aratat cursa asta cu Bastianini  si animalul ala de MM,  pe pista?? 

Editat de xt600
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 26 minute, Method a spus:

Bine Zarcoiu

 

Pecco se bătea cu avânt pt locul 16.

Ahhaha true.

Ba drept e ca a părut super strong și weekendul trecut și asta.Daca n.o marlea aici era cam nasol momentul.Sincer ma bucur ca a gresit.o ca prea se detașa.

Acum trebuie sa se bata cu Bezzechi...ei,asta va fi interesant.

 

ai vazut ca nu se dubleaza asa usor diferenta de puncte :D nu ne-a dezamagit Peco si tine campionatul in suspans :)

 

Bai nene Bez genial. i-a dat blana maxima si n-a mai lasat cazu. ati vazut cum povestea inainte de podium si a zis ca a avut un moment si ca s-a (cuvant urat) pe el?

 

Sper sa nu fie doar foc de paie la Morbi...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 8 minute, Method a spus:

:ok:

Nu avea ce se apropia de Bezzechi....a și zis ca nici nu I.a venit sa creadă unde ajunsese italianul.Pacat ca Zarco nu e constant.Mda.

 

Q a mers bine pt condiții.La fel și JM.Not bad not bad.


Nu mai scrieti JM, ca sunt trei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 minute, Cavaleru a spus:

ai vazut ca nu se dubleaza asa usor diferenta de puncte :D nu ne-a dezamagit Peco si tine campionatul in suspans :)

 

Bai nene Bez genial. i-a dat blana maxima si n-a mai lasat cazu. ati vazut cum povestea inainte de podium si a zis ca a avut un moment si ca s-a (cuvant urat) pe el?

 

Sper sa nu fie doar foc de paie la Morbi...

A fost la milimetru s.o dubleze,a fost puternic tot weekendul și la CoTA va fi la fel.Aici in mod normal iesea pe podium si ar fi insemnat fuckin 60pcte.Stiu ca e hate dar chiar ma bucur ca nu I.a ieșit 

 

"Mamma mia" :crack:

 

E foc de paie la Morbi din păcate...

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 minute, Cavaleru a spus:

 

ai vazut ca nu se dubleaza asa usor diferenta de puncte :D nu ne-a dezamagit Peco si tine campionatul in suspans :)

 

Bai nene Bez genial. i-a dat blana maxima si n-a mai lasat cazu. ati vazut cum povestea inainte de podium si a zis ca a avut un moment si ca s-a (cuvant urat) pe el?

 

Sper sa nu fie doar foc de paie la Morbi...


Da, tare rau cum a povestit Bez. Cred ca se gandea el ca in italiana nu-l intelege nimeni... Iar ma miram ce bine o arde Zarco in italiana, apoi mi-am adus aminte...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 26 minute, RuInCV a spus:

VR46 e pe primul loc

Atât ! 🤘

 

Acum 2 minute, Method a spus:

nu înțeleg MM de ce știe asa bine....e cursiv în italiana și nu vad ce contacte a avut el cu italienii...

O fi învățat ca să-i poată înjura pe limba lor. :crack:

Și na că nu s-a făcut gapu' mare! :blbl:

Vine mmizeria acuși și-i rupe pe micuți! Din păcate la propriu. :angryfire:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 9 minute, Method a spus:

A fost la milimetru s.o dubleze,a fost puternic tot weekendul și la CoTA va fi la fel.Aici in mod normal iesea pe podium si ar fi insemnat fuckin 60pcte.Stiu ca e hate dar chiar ma bucur ca nu I.a ieșit 

 

"Mamma mia" :crack:

 

E foc de paie la Morbi din păcate...

 

 

De ce foc de paie la Mor?

A mers bine, in ritm cu cei din fata. fata de locurile de anul trecut este super bine. a terminat in fata lui Q. Si cred ca termina in fata lui Q si dc nu il dadea Nakagami la o parte pe Q.

Eu cred ca a mers decent pe o mobra net inferioara, si in conditii in care Yamaha nu a performat in ultimii ani buni(de la Rossi in vremurile lui bune, incoace).

Sa vedem daca reuseste si pe uscat sa tina ritmul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 hour ago, therocketscientist1 said:

Si-a revenit Bagnaia.

 

:) Singurul pilot care a greșit neforțat azi. Campionul mondial. Pe o altă motocicletă ar fi pilot de pluton, cu câteva sclipiri ocazionale. Bezzecchi e cel puțin la Pramac la anul. Și pe merit. Păcat de Binder. Aprilia pe nicăieri.

 

13 minutes ago, Method said:

Zarco știu da nu înțeleg MM de ce știe asa bine....e cursiv în italiana și nu vad ce contacte a avut el cu italienii...

 

Cam tot paddock-ul știe (sau măcar înțelege) italiană. Sunt o grămadă de ingineri și membrii de staff italieni peste tot, din 11 echipe 7 sunt italiene sau au sediul în Italia (Aprilia, Ducati, Pramac, Gresini, VR46, LCR și Yamaha). Iar pentru spanioli și francezi e ușor de învățat oricum.

 

4 minutes ago, damager said:

De ce foc de paie la Mor?

 

Cursă puțin atipică în Argentina. Circuit cu aderență redusă și condiții meteo neobișnuite. Vezi rezultatele lui Rins sau Augusto Fernández.

 

Sper să greșesc și să performeze tot așa de acum încolo, Morbidelli cred că este simpatic pentru toată lumea. Altfel nu cred că mai este în MotoGP la anul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 minut, PzKpfW a spus:

 

Cursă puțin atipică în Argentina. Circuit cu aderență redusă și condiții meteo neobișnuite. Vezi rezultatele lui Rins sau Augusto Fernández.

 

Sper să greșesc și să performeze tot așa de acum încolo, Morbidelli cred că este simpatic pentru toată lumea. Altfel nu cred că mai este în MotoGP la anul.

 

da, dar de ce sa tragi concluzia ca foc de paie? 

Adica faptul ca nu a reusit sa termine pe podium? Nu ai cum sa bati cu ducati-urile este destul de clar.

mie mi-i se pare ca a mers chiar bine. E vice-campion, el ar tb sa se bata sus in primii 8, nu la coada.

 

Vom vedea daca a fost foc de paie la urmatoarele curse. aici a mers bine tot week-endul, spre deosebire de Q care nu a mers deloc de la inceput si pana la sfarsit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 minute ago, damager said:

spre deosebire de Q care nu a mers deloc de la inceput si pana la sfarsit.

 

Quartararo cred că făcea treabă bună fără contactul cu Nakagami, oricum se știe că nu-i place deloc ploaia. De remarcat (și lăudat) faptul că nu s-a intervenit cu penalizări din partea direcției de cursă (la Viñales-Binder și Quartararo-Nakagami).

 

3 minutes ago, damager said:

da, dar de ce sa tragi concluzia ca foc de paie? 

 

E puțin greu de crezut că a găsit brusc performanță durabilă după 2 sezoane constante de clasări slabe. Din nou, sper să greșesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 22 minute, PzKpfW a spus:

 

:) Singurul pilot care a greșit neforțat azi. Campionul mondial. Pe o altă motocicletă ar fi pilot de pluton, cu câteva sclipiri ocazionale. Bezzecchi e cel puțin la Pramac la anul. Și pe merit. Păcat de Binder. Aprilia pe nicăieri.

 

Sunt curios ce problema a avut (daca a avut) Aleix E la mobra. S-a tot uitat la roata spate. Pe de alta parte dupa ce a intrat in boxa lui, am vazut ca s-a aratat nemultumit de casca (probabil de cum etanseaza viziera). Asa-i trebuie daca si-a luat chipiu si nu casca. Anul trecut a concurat cu cei de la KYT, anul asta cu Kakabuto. De parca s-au terminat producatorii consacrati de casti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 30 minute, ENEOS a spus:

Vine mmizeria acuși și-i rupe pe micuți! Din păcate la propriu. :angryfire:

La COTA cu un Long Lap avea sanse de 99% sa castige. Cu doua L.L. prinde doar podium. :ok:

 

Acum 25 minute, damager a spus:

 

De ce foc de paie la Mor?

A mers bine, in ritm cu cei din fata. fata de locurile de anul trecut este super bine. a terminat in fata lui Q.

Le-a inversat Jarvis mobrele ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

4 minutes ago, MirceaB said:

Sunt curios ce problema a avut (daca a avut) Aleix E la mobra. S-a tot uitat la roata spate. Pe de alta parte dupa ce a intrat in boxa lui, am vazut ca s-a aratat nemultumit de casca (probabil de cum etanseaza viziera). Asa-i trebuie daca si-a luat chipiu si nu casca.

 

Puțin greu de crezut că a fost un element precis pentru lipsa de performanță a celor de la Aprilia aici. Au fost lenți și ieri în cursa de sprint. Cel mai probabil a fost o combinație de factori. Neil Hodgson observa că parcă au motoare 4 în linie în legătură cu dificultatea lor de adepăși prototipurile Ducati, Honda și KTM. Mă aștept să-și revină la CotA și cu atât mai mult când începe partea europeană a sezonului. De văzut atunci și de ce este capabil Raúl Fernández; de 2 ani încoace mai mult a vorbit.

 

12 minutes ago, MirceaB said:

De parca s-au terminat producatorii consacrati de casti.

 

Sunt avantaje în a lucra cu un producător mai mic, și nu doar pecuniare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 54 minute, damager a spus:

De ce foc de paie la Mor?

E low grip track.Cand vor veni curse cu conditii normale,se taie.

Coincidenta sau nu,Morbi a mers bine doar cand l-a avut in spate pe Forcada cu caietul.

Cum zice si colegul,e greu de crezut ca dupa 2 sezoane execrabile,gasi brusc reteta pe Rio Hondo.

Acum 38 minute, PzKpfW a spus:

Quartararo cred că făcea treabă bună fără contactul cu Nakagami, oricum se știe că nu-i place deloc ploaia.

 

De văzut atunci și de ce este capabil Raúl Fernández; de 2 ani încoace mai mult a vorbit.

Q a mers bine daca tinem cont de circumstante.

 

Raul Fernandez....mda.Ai zis bine,de 2 ani doar bombane.

Sper ca Acosta sa nu vina la KKTM cand intra in gp.Oricine altcineva dar nu kktm.

 

Aprilia?...Vinales s-a taiat ca maioneza...da tot a fost mai rapid decat bravul capitan Aleix.Daaa,el are tot felul de nemultumiri si probleme.Ca Vinales.Au acelasi pattern - cand nu merge treaba nu sunt niciodata ei de vina...Da nu contest - bune motoretele.Dar le trebuie si piloti :P

Acum 16 minute, nike a spus:

La COTA cu un Long Lap avea sanse de 99% sa castige. Cu doua L.L. prinde doar podium. :ok:

Dau pronostic ca se imprastie la Cota mergand (iarasi) ca descreieratul incercand sa prinda podiumul dupa cele 2 long lap.

 

Editat de Method
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 19 minute, Method a spus:

Dau pronostic ca se imprastie la Cota mergand (iarasi) ca descreieratul incercand sa prinda podiumul dupa cele 2 long lap.

Cotă mică la pariuri, asta e aproape sigur! 🤬

Pariurile ar trebui să se facă pe câți îi dărâmă...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...