Sari la conținut

5. SHARK Grand Prix de France 2023


B.B.
 Share

Postări Recomandate

Acum 1 minut, ENEOS a spus:

Dar de ce plm 4 săptămâni pauză?!? Au vacanțe lungi și dese, ca parlamentarii? 

4 saptamani = 1 luna de miere/1 luna de concediu cu sotia. Unii au sotii.. ;) 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 564
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

din cele tzaspe reluari pe care le-am tot revazut liniile celor 2 piloti sunt  cam asa pe virajul respectiv. (Rosu peco, verde Vin)

Vin iese larg dupa depasire iar Peco se strecoara in exteriorul lui, in acelasi timp Vin trage de motoreta spre dreapta ca sa isi faca o linie mai buna pentru urmtoru viraj de stanga, in timp ce Peco isi  pastreaza linia.

 

Daca va uitati atenti pe filmarea de pe motoreta lui MM se vede cum Vin vine spre dreapta si incepe inclinarea motoretei spre stanga fara sa se astepte ca Peco e acolo, peco abia a apucat sa schiteze aplecatul.

 

image.thumb.png.c0fa59be7a61605b2ec039f55b12c714.png

image.thumb.png.5c9ae366b89ea8126c4b68354b712fdc.png

 

Eu as vrea se le aud declaratii pilotilor 

Editat de Cavaleru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 50 minute, Cavaleru a spus:

 

ce block pass daca ei sunt in paralel, despre ce vorbim, uita-te pe reluare din nou ca traiectoria lui Vin este percutanta pe Peco, Peco era inca drept cand Vin intra in el cu motocicleta inclinata.

 

https://www.motogp.com/en/videos/2023/05/14/free-bagnaia-vinales-clash-in-early-french-gp-crash/455440

Cavaleru, tu cred ca iei in considerare ultima faza, Vinales il depășise deja..cand s-au atins si cazut a fost pe virajul urmator cand Bag a incercat o revenire dar nu mai avea unde. 

Acum 54 minute, xt600 a spus:

Rareori mi-a parut atat de rau pentru o cazatura a lui MM. Pana la momentul trantei, a facut o cursa excelenta. Si curata! Merita podiumul astazi. Pacat...

 

Cu Bagnaia ce se intampla? Nu vrea titlul anul asta? 

Mie imi spui, mai aveam putin si plangeam ca un copil. Of of mai mai, but this is racing.

Btw, cand o sa se inventeze pneuri sa tina o cursa întreaga?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 41 minute, Cavaleru a spus:

din cele tzaspe reluari pe care le-am tot revazut liniile celor 2 piloti sunt  cam asa pe virajul respectiv. (Rosu peco, verde Vin)

Vin iese larg dupa depasire iar Peco se strecoara in exteriorul lui, in acelasi timp Vin trage de motoreta spre dreapta ca sa isi faca o linie mai buna pentru urmtoru viraj de stanga, in timp ce Peco isi  pastreaza linia.

 

Daca va uitati atenti pe filmarea de pe motoreta lui MM se vede cum Vin vine spre dreapta si incepe inclinarea motoretei spre stanga fara sa se astepte ca Peco e acolo, peco abia a apucat sa schiteze aplecatul.

 

image.thumb.png.c0fa59be7a61605b2ec039f55b12c714.png

image.thumb.png.5c9ae366b89ea8126c4b68354b712fdc.png

 

Eu as vrea se le aud declaratii pilotilor 

Și eu zic la fel.

Exact ca în schița ta.

Meh oricum ar fi mi se pare incident de cursa.

 

Da,păcat de MM care făcuse o cursa EXEMPLARA pana în acel moment.Dar iarăși nu si.a folosit creierul - la fel ca la sprint vs Bagnaia o forța vizibil pe frane.

Puteam sa jur ca se va împrăștia ieri după cum frana,dar nu,s.a împrăștiat azi,dar cam din același motiv.Si pe acel viraj unde a mai căzut și ieri nu?

A greșit iarăși pt ca în momentul când e depășit efectiv nu concepe sa cedeze.trebuia sa fie mai inteligent și sa se gândească ca e f profitabil pt el un loc 3,mai ales cu atâtea căzături ale celor din top.

Oh well,speram sa învețe ceva din asta.

 

F bună cursa lui Binder mai ales la câte I s.au întâmplat a luat puncte solide.

 

4 săptămâni pauza pt ca au scos MP al Finlandei nu?

Editat de Method
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, B.B. a spus:

Cavaleru, tu cred ca iei in considerare ultima faza, Vinales il depășise deja..cand s-au atins si cazut a fost pe virajul urmator cand Bag a incercat o revenire dar nu mai avea unde. 

 

man block pass e cand adversaru ramane in spatele tau pt ca i-ai blocat linia, in cazul lui Vin a iesit prea larg din viraj si nu a inchis trasa ideala, drept urmare Peco a avut loc pe exteriorul lui.

 

nu ma cert aici ca trebuia unu sau altu penalizat, ci de faptul ca Vin avea loc dar a vrut mai mult loc in drepta ca sa poata lua virajul la stanga mai bine, dar acolo era Peco pe o trasa care nu avea nimic in comun cu trasa lui Vin de la iesirea din viraj

 

Vin daca isi tinea trasa si frana mai tare putea lua virajul la stanga fara probleme doar ca Peco isi pastra in momentul ala o viteaza superioara si venind de pe exterior ii lua fata. iar papagalu nu vroia sa accepte asta d-aia s-a miscat pe linie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, ENEOS a spus:

Ești ajutor de modelator?!? Ce, tre să am centura neagră cu 7 methozi ca să comentez?

Cursa a fost disputată, dar cu atâtea izbe dpmdv nu chiar frumoasă. 


Nu, ca daca eram te puneam pe tusa vreo doua curse pe partea asta a fosumului. A fost doar un repros, nu o pedeapsa ceea ce am spus.

Tu ai dreptul sa comentezi ce vrei despre cursa, dar si eu am dreptul sa spun ce vreau despre cele pe care le spui tu. Corect, nu?!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 ore, ENEOS a spus:

Așa face el, cum să fi aflat limita gumei hard dacă nu se tăvălea? :what:

a aflat-o cu 8 ture inainte.

arata-mi altu care lasa asa linie neagra cu pneul fata:

 

 

nu mai da cu hate man ca nu e cool :) 

 

a mers bine mm.

a adunat date etc.

 

si nici peco nu a punctat.

nu e rau.

mergea si loc 3 dar daca se multumea cu 3 nu era MM.

Editat de frigider
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, Method a spus:

speram sa învețe ceva din asta

:crack:

Tu chiar mai speri?!?

Acum 33 minute, frigider a spus:

arata-mi altu care lasa asa linie neagra cu pneul fata

Wow! Și cum se punctează, la grame de negru de fum pe cm²? :huh:

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 ore, Cavaleru a spus:

unde am auzit ca Mir a cazut in etapa asta cat nu a cazut in tot campionatul din 2020 cand a iesit campeon :D

Nu era vb de GP trecut?

Englezii au zis

Acum 5 ore, PzKpfW a spus:

Penalizare total aiurea pentru Binder (?!). Bezzecchi nu a primit LLP deși a scos un pilot de pe circuit, Binder primește pentru o greșeală cu care nu a afectat pe nimeni și a pierdut și timp. Wow.

Cică tre sa pierzi 1 secunda dacă o iei pe scurtături și poate binder nu a cedat suficient timp.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si interviurile celor doi dar la rece dupa ce au fost la comisia de disciplina. se pare ca e fara penalizari, race incident:

https://www.motogp.com/en/videos/2023/05/14/that-s-why-i-was-so-angry-pecco-vinales-assess-clash/455564?fbclid=IwAR0XlIPbI4dih9K3r_CrOT6UXDbMe5Q91KshSUNwDoShOMcgYEYrlH-wwyc

 

Peco spune ca putea sa stranga mai mult trasa in stanga dar si ca Vin a venit prea tare in trasa lui.

Vin are fata pierduta, pe filmare cand se duce in comisia de disciplina zici ca vrea sa isi sparga maselele de nervi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 ore, Cavaleru a spus:

a gresit Vin sau Peco acolo ? ce parere aveti?

Englezii spun ca era clar ca vin va ieși larg și ținea de Peco sa ii facă loc.

Are sens.

 

Aceeași situație a fost la MM cu Martin doar ca acolo amândoi au făcut ce trebuie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 minute, frigider a spus:

Nu era vb de GP trecut?

Englezii au zis

pai Mir a cazut in ambe curse si in Q1 si in fp2 si parca si fp1... 

 

Mir departe de a fii un pilot care sa poate sa struneasca cotetzu lui Honda, foarte dezamagitor. singuru care face ceva cu armasaru japonez e MM...

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 ore, Cavaleru a spus:

Mie îmi pare ca Peco s a culcat pe vin înainte ca vin sa înceapă sa ia curba,cam ciudat.

Știind ca vin e acolo.

De sus cred ca s ar vedea cel mai bine.

Acum 4 ore, PzKpfW a spus:

Quartararo spune că a avut arm-pump în timpul cursei.

Când credeai ca nu prea mai are ce sa meargă rău la Q.

Acum 5 ore, Cavaleru a spus:

singurul lucru bun pe care il poate face o Honda :D

Ahahaha

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, Cavaleru a spus:

Vin daca isi tinea trasa si frana mai tare putea lua virajul la stanga fara probleme doar ca Peco isi pastra in momentul ala o viteaza superioara si venind de pe exterior ii lua fata. iar papagalu nu vroia sa accepte asta d-aia s-a miscat pe linie

Eu tot cred ca nu l a văzut pt ca Vin nu e genul sa fie agresiv dacă îl vedea cred ca evita.e foarte fricos de contacte etc

Acum 1 oră, frigider a spus:

mergea si loc 3 dar daca se multumea cu 3 nu era MM.

Trebuia sa fie smart sa se gândească ca 15 puncte atunci când ceilalți au zero e mult mai bine decât o cădere în glorie.

 

A zis f bine însă că se bate cu  "tools" care nu sunt la nivelul Ducati și ca pt a se putea bate cu ei își ia f multe riscuri.

Cauza căzăturii citez "I leaned too much"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 ore, B.B. a spus:

Mai sunt 15 etape, la momentul ăsta cred ca oricine poate fi campion, chiar si Q si MM, si Bag si Miller si JM (ambii) si Zarco si Binder si Bezzechi si Marinii chiar si Bastianini (mai e la Ducati sau l-au concediat? ) 

De ce nu, Augusto.. Vinales, oricine, Alex Marquez plm.. :D

AM pare puțin pierdut.

A greșit aiurea la început de cursa,prea ambițios, englezii au zis ca aia clar era de penalizat. Ca nu era loc.

Plm.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bezzdechi peste toti.Restul o adunatura de piloti ramasi in saua motocicletelor.

Prea multe cazaturi sa le ridici osanale unora ca ca Gustavo.

Un campionat mediocru pana acum.

Cireasa pe coliva sunt deciziile aberante ale directiei de cursa.

Apropo,stie cineva ,care sunt cretinii care iau deciziile astea cu LL ,penalizari si alte idiotenii?

Macar sa stiu pe cine sa injur de morti si de familie .Asta cu stewarzii e sa-i acopere pe dobitocii decidenti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 44 minute, Cavaleru a spus:

si interviurile celor doi dar la rece dupa ce au fost la comisia de disciplina. se pare ca e fara penalizari, race incident:

https://www.motogp.com/en/videos/2023/05/14/that-s-why-i-was-so-angry-pecco-vinales-assess-clash/455564?fbclid=IwAR0XlIPbI4dih9K3r_CrOT6UXDbMe5Q91KshSUNwDoShOMcgYEYrlH-wwyc

 

Peco spune ca putea sa stranga mai mult trasa in stanga dar si ca Vin a venit prea tare in trasa lui.

Vin are fata pierduta, pe filmare cand se duce in comisia de disciplina zici ca vrea sa isi sparga maselele de nervi

 

asta a cam si fost.

Vin merita o amenda macar pentru ca s-a dus si l-a lovit in casca pe Bag cat era jos.

Acum 11 minute, Method a spus:

Eu tot cred ca nu l a văzut pt ca Vin nu e genul sa fie agresiv dacă îl vedea cred ca evita.e foarte fricos de contacte etc

Trebuia sa fie smart sa se gândească ca 15 puncte atunci când ceilalți au zero e mult mai bine decât o cădere în glorie.

 

 

Vin nu avea cum sa-l vada ca el se uita spre stanga...spre viraj...

Dar nu cred ca Bag a vrut sa culce pe VIn...in general dintr-o asemenea miscare, cel de pe exterior cade....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 ore, ENEOS a spus:

Dar de ce plm 4 săptămâni pauză?!? Au vacanțe lungi și dese, ca parlamentarii? 

Pffff eu credeam ca 3 săptămâni.

Vai de plm.

 

Lasă că se duce la sala și MM și sa vezi atunci.

Plus ca mai merge și pe moto..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 ore, PzKpfW a spus:

Quartararo spune că a avut arm-pump în timpul cursei.

 

Bezzecchi a frânat puțin prea târziu din cauza vântului și s-a băgat pe interior ca să nu intre în Márquez.

 

Da nu se operase pe arm-pump anul trecut inainte de Jerez? sau dupa? nu mai stiu...

asa mult i-a crescut brandul de la noul motor? :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 ore, Speedy.K a spus:


Tu te uiti ca sa ia Marquez bataie, este?!

Si eu!

Acum 5 ore, B.B. a spus:

Bagnana a greșit acolo, eu m-am uitat la Prima Sport si amandoi comentatorii, Cocu si B. Vrăjitoru au fost de acord ca Peco a fost agresiv acolo, a fost depasit de Vin si apoi a vrut să revină unde efectiv nu mai avea loc.

De aici si frustrarea lui Vinales.

B Vrăjitoru e pilot activ.. si are ani de dat la curse, pt cei care nu știu, momentan se da in SBK-ul francez.

Da' na, voi știți mai bine :lol:

Tot acolo am urmarit cursa. Chiar nu se observa ca vreunul dintre comentatoti ar fi participat la curse. 

Mai buni decat ailalti cu 1%

Acum 5 ore, B.B. a spus:

 

 

Da, chiar dacă a cazut, MM93 a mers MAGISTRAL si merita toate aplauzele.

 Merita o lopatica cu galetusa sa se joace mai frumos in nisip😈

 

 

Acum 4 ore, Cavaleru a spus:

din cele tzaspe reluari pe care le-am tot revazut liniile celor 2 piloti sunt  cam asa pe virajul respectiv. (Rosu peco, verde Vin)

Vin iese larg dupa depasire iar Peco se strecoara in exteriorul lui, in acelasi timp Vin trage de motoreta spre dreapta ca sa isi faca o linie mai buna pentru urmtoru viraj de stanga, in timp ce Peco isi  pastreaza linia.

 

Daca va uitati atenti pe filmarea de pe motoreta lui MM se vede cum Vin vine spre dreapta si incepe inclinarea motoretei spre stanga fara sa se astepte ca Peco e acolo, peco abia a apucat sa schiteze aplecatul.

 

image.thumb.png.c0fa59be7a61605b2ec039f55b12c714.png

image.thumb.png.5c9ae366b89ea8126c4b68354b712fdc.png

 

Eu as vrea se le aud declaratii pilotilor 

Correct! Viniales este doar stupid

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 minut, damager a spus:

 

Da nu se operase pe arm-pump anul trecut inainte de Jerez? sau dupa? nu mai stiu...

asa mult i-a crescut brandul de la noul motor? :)

s-a umflat taratza in el =))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...