Sari la conținut

În sfârșit, A1 se va putea conduce cu categoria B!


Kagemusha
 Share

Postări Recomandate

Acum 6 minute, Mihai Daniliuc a spus:

E foame mare la guvern. Cel mai mare beneficiar, statul. Sa curgă colectarea TVA-ului.

 

E un decizie bună.

Daca tu atat reusesti sa intelegi …… asta e

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, Mihai Daniliuc a spus:

 

Am inteles utilitatea deciziei, nu ma intelege gresit. Dar priveste si contextul economic si momentul deciziei...

man 

se vand masini unde TVA ul la una singura este cat toata flota’ de moto vandute de o reprezentanta

contextul economic este unul de rahat 

nu producem insa consumam

statul isi ia dreptul linistit

dupa umila mea parere cel mai mare beneficiar … sunt mai multi

- viitorul posesor…. faceam o ora cu masina spre job acum fac 20-25 min

- scolile moto

- imporatorii de jucari’ 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E un lucru bun.

 

Deja da rezultate excelente in tarile care au adoptat deja legea asta (de acum ceva ani).

 

S-a observat ca daca doar 10% dintre soferi isi cumpara scuter care se conduce cu B, deja se elibereaza soselele (implicit ii ajuta si pe aia care nu concep sa isi mute fundul dintr-o masina, chiar daca pierd 3 ore in trafic zilnic)...

Plus poluare mai putina. Plus ca multi merg cu ditamai masina (o singura persoana intr-un suv mare de exemplu).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 hour ago, ianachim said:

man 

se vand masini unde TVA ul la una singura este cat toata flota’ de moto vandute de o reprezentanta

contextul economic este unul de rahat 

nu producem insa consumam

statul isi ia dreptul linistit

dupa umila mea parere cel mai mare beneficiar … sunt mai multi

- viitorul posesor…. faceam o ora cu masina spre job acum fac 20-25 min

- scolile moto

- imporatorii de jucari’

 

Sunt constient ca e o mica parte. Putin de 'colo, putin de 'colo, se aduna bani la buget.

Doar ca legea asta e in discutii de cativa ani buni. In marea furtuna de rahat a deficitului bugetar, au impins-o acum. Asta era remarca mea. Nu era lumea pregatita pentru decizia asta de acum cativa ani?

 

Din nou, nu contest ca e benefic si pentru ceilalti. Ma numar printre ei si sustin total decizia, are avantaje clare.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, Leon a spus:

S-a observat ca daca doar 10%  dintre soferi isi cumpara scuter care se conduce cu B, deja se elibereaza soselele (implicit ii ajuta si pe aia care nu concep sa isi mute fundul dintr-o masina, chiar daca pierd 3 ore in trafic zilnic)...

 

Daca nu ma-nsel, procentul de 10% este diferenta de la un drum aglomerat la unul blocat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 7 ore, shui a spus:

scutec

scutec, conserva... ai 12 ani? 

 

Acum 5 ore, Escanor a spus:

eventual motoare de până la 155

dar ce ce nu 200cmc...ca nu e mare diferenta....bai, dar ce ar fi sa mearga pana la 300! de ce sa se piarda timpul prin camere cu atatea revizuiri de lege!

 

Acum 3 ore, Geologu a spus:

conservarii

motociclistul fiind specie distincta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 26 minute, robert23mg a spus:

Întrebarea este de ce sa fac cele 10 ore la școala în loc să fac direct categoria?

 

Ca sa nu piarda timp aiurea? Dosare, examene, etc.

Eu unul, as fi pentru promovarea automata dupa un nr de ani de la a1 la a2 .... a .

Editat de Contabil
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 34 minute, warlock a spus:

scutec, conserva... ai 12 ani? 

 

 

 

 

Eu doar l-am 'citat' pe altul la randu-mi ,si i-am preluat termenu

sau n-ai ovservat

(sau ai citit pe diagonala)

sau si tu ai 12 ani  (sau nu ..?)

 

fara polemici inutile,va rog ..

 

✌✌😎

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 ore, Escanor a spus:

 

E mai bine decât nimic. Cu un scutec de 125cc te descurci in oraș. Toată lumea are de câștigat: școlile moto, dealerii, service-urile, traficul, magazinele moto. 

 

Win - win. 

 

Daca ar fi dat legea sa includa și alea manuale și eventual motoare de până la 155 ar fi fost și mai bine. 


Si pompele funebre au de castigat, sa nu uitam de ei!

Acum 4 ore, Geologu a spus:

Daaa, să vezi ce o să se înghesuie conservarii să cumpere scutece noi. 😂


Ai sa razi, am 2 elevi de A care fac categoria asta doar ca sa-si cumpere un scuter de 250 pt ca s-au saturat de 50 cmc.

Eu zic scutec. Si Transplant. Si mobra. Pobleme?!


 

 

Acum 2 ore, robert23mg a spus:

Întrebarea este de ce sa fac cele 10 ore la școala în loc să fac direct categoria?


Pentru ca la categorie se da examen pe motocicleta cu politia si tre' sa stii sa schimbi viteze si sa stii ce-i ala ambreiaj si sa mergi cu pasager.

* pe motocicleta adica nu pe scuter.

PS Si pentru ca la categorie sunt 20 de ore de poligon si sase de trafic, ceea ce creste pretul scolii si timpul necesar intre inscriere si absolvire.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 23 ore, PzKpfW a spus:

Un scuter de 125 prinde 120. Pentru cineva care nu știe cu două roți, e ceva. Vor muri câțiva.

 

Din pacate se moare cu orice vehicul: turisme, mobre, camioane, tractoare, etc. Oricum nu se va sui oricine pe scuter, cunosc destui care ar putea sa-si cumpere scutere de 50cmc si sa le conduca cu B-ul dar nu o fac din comoditate pt ca prefera confortul si siguranta masinii iar altii pentru ca considera un scuter de 50cmc prea lent. Totusi per total vor exista beneficii, vor mai aparea cateva mii de scuteristi care la un moment dat vor face pasul si spre motociclete.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 13.06.2023 la 16:30, Penetru a spus:

„Cardul Catena va fi necesar pentru motociclete mai puternice,

Screenshot_20230613-162736~2.png

🤣😂 .........sau daca faci dovada ca te-ai uitat la 5 sezoane consecutive de motoGP, dintre care unul live....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...