Sari la conținut

03 Red Bull Grand Prix of The Americas - COTA


Postări Recomandate

omul cursei dpmdv a fost Vinales

oricat de antipatic mi-e, a crosetat tot plutonul si a castigat, ce sa mai vorbim??

Tirbusonul a facut o cursa excelenta, clar, e al doilea om al cursei

si Bestia al treilea :) :)

 

din pacate  pentru Morbido, cred ca la anul nu mai prinde contract in MotoGP....

pacat, ca mi-era simpatic :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 297
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Da,aici cam ai dreptate....continui sa uit de Maravilla :D

Can't argue intradevar.

 

Morbido...am zis din start ca are el o problema,inca dinainte sa vina la Pramac.Acum,cand ai "decat" prima motoreta din grila si absolut nici un rezultat....e si mai vizibil.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 48 minute, apriliacluj a spus:

din pacate  pentru Morbido, cred ca la anul nu mai prinde contract in MotoGP....

pacat, ca mi-era simpatic :)

o fi dar mie incepe sa nu-mi placa pt ca se intampla des sa stea pe trasa cand lumea are tur rapid.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Marquez isi analizeaza cazatura :

Marquez said before revealing a front brake issue had forced him to pump the lever multiple times going into corners and eventually caught him out.

“I was struggling a lot with the front brakes. For that reason, I said ‘OK, try to lead the race and let's see if it improves’. But when I arrived at Turn 11, I again had that bad feeling and needed to brake 3-4 times.That’s why I increased the speed and lost the front. But apart from that, the feeling during all the weekend was good. We keep improving, In the warm up we did a change that also was helping me, so I’m happy.”

 

Si Bagnaia spune ca are acelasi parcurs ca si in 2022,dar, ca si atunci, are incredere in echipa :

“My race started well, I was feeling good. I was thinking before lap 6 that I was able to fight for a win or podium. But I started to have a lot of chattering, a lot of vibration on the left side, and it was very difficult to manage everything.

“We have to understand the situation and solve the problems, because like now it’s very difficult. The situation is very similar to 2022, when at the start of the season I had to race in ‘defence’.But I know perfectly - all my trust is in my team - that we will solve the problem and be fighting for the top again.”

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

10 hours ago, ENEOS said:

Eu l-am văzut pe jos... :what: M-oi fi uitat la altă cursă? :huh:

 

Până să ajungă în pietriș era la bătaie sus. Și a căzut de pe locul 1.

 

42 minutes ago, Method said:

“We have to understand the situation and solve the problems, because like now it’s very difficult. The situation is very similar to 2022, when at the start of the season I had to race in ‘defence’.

 

Mă întreb ce s-a întâmplat cu feeling-ul atât de pozitiv din teste cu GP24, care "rezolva toate problemele GP23-ului". Fie este ceva specific circuitului, fie este o problemă mai gravă.

 

Personal mă bucur că avantajul celor de la Ducati pare să nu mai fie atât de evident ca anii trecuți.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 50 minute, Method a spus:

Marquez isi analizeaza cazatura :

Marquez said before revealing a front brake issue had forced him to pump the lever multiple times going into corners and eventually caught him out.

“I was struggling a lot with the front brakes. For that reason, I said ‘OK, try to lead the race and let's see if it improves’. But when I arrived at Turn 11, I again had that bad feeling and needed to brake 3-4 times.That’s why I increased the speed and lost the front. But apart from that, the feeling during all the weekend was good. We keep improving, In the warm up we did a change that also was helping me, so I’m happy.”

 

Si Bagnaia spune ca are acelasi parcurs ca si in 2022,dar, ca si atunci, are incredere in echipa :

“My race started well, I was feeling good. I was thinking before lap 6 that I was able to fight for a win or podium. But I started to have a lot of chattering, a lot of vibration on the left side, and it was very difficult to manage everything.

“We have to understand the situation and solve the problems, because like now it’s very difficult. The situation is very similar to 2022, when at the start of the season I had to race in ‘defence’.But I know perfectly - all my trust is in my team - that we will solve the problem and be fighting for the top again.”

 

Ducati....

.....

.............

................

 

O fi ea cea mai buna dar la sfarsitul zilei tot Ducati este... :crack: 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oricum ar fi, este poate puțin dezamăgitoare performanța lui deocamdată, după primele 3 etape.

 

Pe o notă adiacentă, Di Giannantonio este în continuare mai rapid ca Bezzecchi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 20 minute, B.B. a spus:

O fi ea cea mai buna dar la sfarsitul zilei tot Ducati este... :crack: 

nu e chiar apa in ulei :) 

Acum 7 minute, PzKpfW a spus:

Oricum ar fi, este poate puțin dezamăgitoare performanța lui deocamdată, după primele 3 etape.

 

cam da.

ma gandesc ca e lung campionatul, inca raman optimist.

o sa fie greu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 36 minute, PzKpfW a spus:

Mă întreb ce s-a întâmplat cu feeling-ul atât de pozitiv din teste cu GP24, care "rezolva toate problemele GP23-ului". Fie este ceva specific circuitului, fie este o problemă mai gravă.

Haha,da,good question.

Eu cred ca nu este absolut nici o problema - acest circuit e....complicat.

Acum 14 minute, PzKpfW a spus:

Oricum ar fi, este poate puțin dezamăgitoare performanța lui deocamdată, după primele 3 etape.

A lui Marquez?

Echipa de client second-hand,saracuti,2 mecanici si un inginer?

Primul an,dupa ce toata cariera lui a fost pe o motoreta total diferita?

Primele curse - locul 5,iar acum se batea la podium?

Deloc dezamagitoare performanta si learning curve as zice.

 

Acuma eu ma gandesc ca tu nu esti fanboi cu steguletul si poti privi mai obiectiv sa iti dai seama ce inseamna o asemenea adaptare intr-un timp atat de scurt.Mi se pare ca a obtinut niste rezulte ff bune pt primele 3 curse,aceasta cazatura e foarte scuzabila avand in vedere ce probleme avea pe pompa.

Overall....altii,chiar piloti mari se zbat luni intregi,poate jumatate de sezon pana sa inteleaga macar o motoreta noua.El a facut primul pas in teste,apoi acum deja e la bataie pt podium.Daca nici asa nu e bine...nu mai suntem pe vremea cand avea Rossi 20 de ani sarea de pe Honda pe Yamaka si ii dadea blana orbitoare si erau 3 baieti in jurul lui...acum e cu totul alt peisaj in gp,hai sa pastram proportiile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vorbesc din perspectivă de privitor obiectiv, care-l consideră pe Marc Márquez ca fiind printre cei mai talentați piloți din istorie. Are motocicleta de anul trecut, dar cred că la momentul de față (per total) este cam a 2-a cea mai bună de pe grilă. Un pilot de talia lui ar fi trebui (poate) să arate puțin mai mult pe un asemenea material. În același timp, îl compar puțin cu fratele, care are 1 an în plus experiență cu echipa și motocicleta (oarecum) și este pe nicăieri.

 

A performat bine până acum? Absolut. Mă așteptam la puțin mai mult? La fel de clar.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 9 minute, PzKpfW a spus:

Un pilot de talia lui ar fi trebui (poate) să arate puțin mai mult pe un asemenea material

Dupa 2 curse pe 5 in a3a s-a batut pt podium.

Trebuia sa aiba 2 win din 3?C'mon...am mai zis - nu mai suntem in 2004....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 7 ore, B.B. a spus:

Ca nu iti place ție asta e partea a doua.

Mie imi plac americanismele si mi-au plăcut si majoretele si am salivat la cururile lor.

Stim toți că ești rusofil. :D Mai rusofil ca rușii in plm.

 

uRusoaicele ruleeeez. :10:

 

Acum 7 ore, B.B. a spus:

Vezi ca șepcile alea moto sunt si au fost inventate tot de ei, se cheama "baseball cap". :crack:

 

Pentru palariile astea trebuiau sa ceara drepturi de autor. :ok:

 

unnamed.thumb.jpg.c8740161ac87e49fb8af18fa85e70736.jpg

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, PzKpfW a spus:

Vorbesc din perspectivă de privitor obiectiv, care-l consideră pe Marc Márquez ca fiind printre cei mai talentați piloți din istorie. Are motocicleta de anul trecut, dar cred că la momentul de față (per total) este cam a 2-a cea mai bună de pe grilă. Un pilot de talia lui ar fi trebui (poate) să arate puțin mai mult pe un asemenea material. În același timp, îl compar puțin cu fratele, care are 1 an în plus experiență cu echipa și motocicleta (oarecum) și este pe nicăieri.

 

A performat bine până acum? Absolut. Mă așteptam la puțin mai mult? La fel de clar.

Si eu sunt de aceeasi parere...daca lua un ktm sau aprilia si facea asta era mult mai clar.

Eu il consider al doilea, all time, dupa Stoner ca talent...

Si totusi, este pe mobra campioana de anul trecut, iar GP24 inca e in faza de setari, diferentele mai mari se vor vedea pe la jumatatea campionatului, cand GP24 va fi net superioara la GP23.

A mers bine aici, dar si in anumite circumstante, doar e King of Cota. Si in Germania o sa mearga bine, dar nu mai e la acel nivel in care era o clasa peste toti.

Ceea ce e mai bine pentru spectacol.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 ore, B.B. a spus:

In zona sunt doar cateva orasele mici, Spielberg ala e cat Faurei.. si mai e unul langa, posibilitatile de cazare in pat sunt doar la ceva pensiuni/moteluri  care sunt book-uite cred ca cu un an inainte. Nici nu mi-am pus problema.. pt mine daca gasesc un loc legal unde sa pun un cort e OK. Dorm si sub cerul liber, ma doare in pla.

Dar cum in Austria nu merge sa iti pui cortul in livada cuiva sau in vreun sant.. am zis na, sa fiu in randu lumii si sa am unde bea o cafea dimineata si unde sa ma spal.

Am stat aici in 2021, foarte fain: https://www.google.com/maps/place/Draxlerhaus+Hohentauern/@47.3013262,14.5435654,11z/data=!4m9!3m8!1s0x4771a2fdd12baa21:0xf7de8d64f5d1dc40!5m2!4m1!1i2!8m2!3d47.4170069!4d14.4614374!16s%2Fg%2F1tx1r_ym?entry=ttu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci:

Bagnaia cade ca prostu' conducând cursa = campion de carton

Miller merge ce merge tare și cade = un țărănoi prost

crashquez se împrăștie toată ziua = WOW!

🤦‍♂️

Moaaamă, ce merge crashquez cu 🏍 aia perimată,  fără 30 de ingineri și doar mângâiat pe căpșor de Nadia! "Abia s-a suit pe ea în teste și uite ce blană merge!"

Copilul ăla o fi mers cu kkgas 3 sezoane, nu se împrăștie când conduce cursa, dar iote ce frumos cade al vostru! :moron:

Analiști obiectivi de pe motoretism...

Cred că i-a băgat Gigi șampon în ĺichidul de frână!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, damager a spus:

Si eu sunt de aceeasi parere...daca lua un ktm sau aprilia si facea asta era mult mai clar.

Eu il consider al doilea, all time, dupa Stoner ca talent...

Si totusi, este pe mobra campioana de anul trecut, iar GP24 inca e in faza de setari, diferentele mai mari se vor vedea pe la jumatatea campionatului, cand GP24 va fi net superioara la GP23.

A mers bine aici, dar si in anumite circumstante, doar e King of Cota. Si in Germania o sa mearga bine, dar nu mai e la acel nivel in care era o clasa peste toti.

Ceea ce e mai bine pentru spectacol.

 

Sa fiu scuzat dar eu pe Stoner nu il vad un super pilot poate pt ca a renuntat prea rapid la motorete, inainte sa domine campionate la rand... dunno. Nu stiu un pilot care pe mine m-a lasat rece...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 14 minute, Cavaleru a spus:

 

Sa fiu scuzat dar eu pe Stoner nu il vad un super pilot poate pt ca a renuntat prea rapid la motorete, inainte sa domine campionate la rand... dunno. Nu stiu un pilot care pe mine m-a lasat rece...

Stoner a venit in MotoGP cu un stil de pilotaj imprumutat din cursele de dirttrack, care s-a dovedit a fi reteta perfecta cu o motocicleta, care cu un riding "curat" nu putea lua viraje. Asta a fost marea "inovatie" adusa de Stoner in MotoGP si pentru ca era o noutate absoluta, pentru tehnicieni si data analisti, toti au dat ochii pe spate si au ejaculat precoce. Daca Stoner ar fi concurat in cursele de dirt de peste ocean, cu piloti care visau tehnicile acelea, probabil ar fi fost undeva in pluton, in MotoGp tehnica aia era wow. De aici pana la produsul de presa Stoner, nu a fost decat un pas. Asta se intampla intr-un moment in care se cauta cu disperare un chalenger lui Rossi, atat pe pista cat si in media. A fost Stoner un pilot talentat? Fara indoiala! A fost unul dintre alieni, mai ales daca il comparam cu ce avem acum in campionat, dar nu a fost nici pe departe cel mai talentat sau al doilea all time. A fost un rider exceptional.. avea un stil superb. Cand se batea doar cu ceasul, era in alta liga. Racer insa nu a fost. In cursele de genul asta, a fi racer este mai mult decat sa fii rider.. pe langa calitatile de rider, ai nevoie de calitati tactice, de nervi tari in dog fight, tehnica desavarsita in depasiri, luciditate in adaptarea strategiilor dar si in abordarea manevrelor. Stoner a fost, in cel mai bun caz, mediocru la toate astea. Chiar el a recunoscut cu gurita lui ca cursele de duminica, erau corvoada pentru el..In primul rand nu avea psihicul necesar pentru ele. Daca campionatul ar fi fost gandit cu curse de contratimp, ar fi fost multimplu campion... din pacate pentru el, in cursele de MotoGP toti pleaca odata si castiga cine trece primul linia de sosire. A luat doua titluri, majoritatea curselor fiind castigate atunci cand reusea sa plece in fata. Daca ramanea in pluton, era anonim. 

Racerul suprem, all time a fost Rossi, urmat de MM.. astia sunt zeii.. dupa ei urmeaza restul.

Acum 2 ore, PzKpfW a spus:

 

Așa și eu. Dar vine tare din urmă un puști din Mazarrón.

Eu zic ca se apropie de prima victorie! E o chestiune de cateva curse... 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 18 minute, xt600 a spus:

Racerul suprem, all time a fost Rossi, urmat de MM.. astia sunt zeii.

😱

Te răstignesc crashqueziștii! Păi cum să-l pui pe King of gravel după expiratul ăla de Rossi care eșuase penibil la o echipă de client și nu mai câștiga curse?!? Blasfemie! Facem abstracție de faptul că idolul lor e fix în aceeași poziție, bașca stă mai mult pe jos, și are și vreo 10 ani în minus!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, damager a spus:

 

Si totusi, este pe mobra campioana de anul trecut, iar GP24 inca e in faza de setari, diferentele mai mari se vor vedea pe la jumatatea campionatului, cand GP24 va fi net superioara la GP23.

A mers bine aici, dar si in anumite circumstante, doar e King of Cota. Si in Germania o sa mearga bine, dar nu mai e la acel nivel in care era o clasa peste toti.

Ceea ce e mai bine pentru spectacol.

Este o mobra veche de un an, fata de actualul GP24, o motocicleta recunoscuta explicit sau cu juma' de gura, de toti pilotii Ducati ca o motocicleta subviratoare, foarte fizica (vezi inclusiv discutia dintre Bagnaia si MM), probleme rezolvate partial la GP24. Diferentele dintre GP23 si GP24 sunt vizibile, cel putin la iesirea din viraj, ultima este incredibila. Greu sa tii pasul cu un GP23. Si cu toate acestea, MM, pe roaba aia, este acolo in zona locurilor 5-4 si ocazional, iata ca se poate bate la un podium... asta in conditiile in care in ecuatie intra si motocicletele de ultima generatie de la KTM si Aprilia, in mana unor piloti ca pustiul Acosta, Binder, mai nou (sper sa il tina), renascutul Vinales, etc.. Ceilalti piloti echipati cu GP23, sunt pe niciunde, inclusiv Bezzecchi, care anul trecut mai ca era vazut ca un demn urmas al lui Rossi si certitudine la echipa de uzina. In a doua parte a campionatului, va fi i mai greu pentru MM, pentru ca GP24 va cunoaste cel putin inca o evolutie substantiala la mijlocul sezonului. Daca ar fi primit GP24, indraznesc sa cred ca ar fi curs sange in boxa Ducati... ar fi fost ca lupul intre oi. Asa, nu i-au dat nici macar ultima evolutie GP23. 

Acum 2 minute, ENEOS a spus:

😱

Te răstignesc crashqueziștii! Păi cum să-l pui pe King of gravel după expiratul ăla de Rossi care eșuase penibil la o echipă de client și nu mai câștiga curse?!? Blasfemie! Facem abstracție de faptul că idolul lor e fix în aceeași poziție, bașca stă mai mult pe jos, și are și vreo 10 ani în minus!

Imi asum riscul. Stii bine ca detest omul Marquez, pentru caracterul lui si porcariile pe care le face pe circuit, celorlalti piloti, dar ca talent omul este stratosferic. Insa nu il pot pune in fata lui Rossi.. Rossi pastreaza niste atuuri care il face the GOAT. Omul a fost geniu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@xt600 oricum GP23 e peste ce ofera uzina Honda, asa ca pt MM chiar si asa e un pas imens inainte.

 

mi-a parut rau sa-l vad ca a cazut.. mare pacat de o cursa excelent pana la acel moment.

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 minute, Cavaleru a spus:

@xt600 oricum GP23 e peste ce ofera uzina Honda, asa ca pt MM chiar si asa e un pas imens inainte.

 

mi-a parut rau sa-l vad ca a cazut.. mare pacat de o cursa excelent pana la acel moment.

 

 

Da, fara discutie. Dar nu este material cu care sa prinda macar podiumul la final de sezon. Ca sa o duca acolo in top 5, trebuie sa riste mult, de aici si incidentele si cazaturile de pana acum. Cu GP24 sunt convins ca asistam la alta poveste. 

 

Si mie... a mers splendid pana la cazatura si sunt convins ca ar fi contribuit la spectacol pe final, daca ramanea pe roti. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, xt600 a spus:

Stoner a venit in MotoGP cu un stil de pilotaj imprumutat din cursele de dirttrack, care s-a dovedit a fi reteta perfecta cu o motocicleta, care cu un riding "curat" nu putea lua viraje. Asta a fost marea "inovatie" adusa de Stoner in MotoGP si pentru ca era o noutate absoluta, pentru tehnicieni si data analisti, toti au dat ochii pe spate si au ejaculat precoce. Daca Stoner ar fi concurat in cursele de dirt de peste ocean, cu piloti care visau tehnicile acelea, probabil ar fi fost undeva in pluton, in MotoGp tehnica aia era wow. De aici pana la produsul de presa Stoner, nu a fost decat un pas. Asta se intampla intr-un moment in care se cauta cu disperare un chalenger lui Rossi, atat pe pista cat si in media. A fost Stoner un pilot talentat? Fara indoiala! A fost unul dintre alieni, mai ales daca il comparam cu ce avem acum in campionat, dar nu a fost nici pe departe cel mai talentat sau al doilea all time. A fost un rider exceptional.. avea un stil superb. Cand se batea doar cu ceasul, era in alta liga. Racer insa nu a fost. In cursele de genul asta, a fi racer este mai mult decat sa fii rider.. pe langa calitatile de rider, ai nevoie de calitati tactice, de nervi tari in dog fight, tehnica desavarsita in depasiri, luciditate in adaptarea strategiilor dar si in abordarea manevrelor. Stoner a fost, in cel mai bun caz, mediocru la toate astea. Chiar el a recunoscut cu gurita lui ca cursele de duminica, erau corvoada pentru el..In primul rand nu avea psihicul necesar pentru ele. Daca campionatul ar fi fost gandit cu curse de contratimp, ar fi fost multimplu campion... din pacate pentru el, in cursele de MotoGP toti pleaca odata si castiga cine trece primul linia de sosire. A luat doua titluri, majoritatea curselor fiind castigate atunci cand reusea sa plece in fata. Daca ramanea in pluton, era anonim. 

Racerul suprem, all time a fost Rossi, urmat de MM.. astia sunt zeii.. dupa ei urmeaza restul.

Eu zic ca se apropie de prima victorie! E o chestiune de cateva curse... 

 

un mediocru.. in 2007 vine la ducati si castiga campionatul in primul an. In 2011 pleaca la honda si ce sa vezi, castiga si atunci campionatul. 
in alta ordine de idei, discutia era despre talent, nicidecum despre riderul suprem. 

Acum 3 ore, Cavaleru a spus:

 

Sa fiu scuzat dar eu pe Stoner nu il vad un super pilot poate pt ca a renuntat prea rapid la motorete, inainte sa domine campionate la rand... dunno. Nu stiu un pilot care pe mine m-a lasat rece...

Nici eu nu am fost un fan al lui, dar asta nu inseamna ca nu a fost un talent.nu sunt nici fan a lui MM, dar nu ai cum sa nu apreciezi ceea ce a facut si ce face in continuare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...