Sari la conținut

9. CZECHIA MONSTER ENERGY GRAND PRIX OF CZECHIA


Postări Recomandate

Acum 1 oră, Method a spus:

Ee nu as zice ca e asa o catastrofa pt Bez...dar si eu îl va pe final tot pe JM la bataie cu MM.

 

O scuză oarecum la comportamentul lui Bez de ieri - marshall'ul a fost cam dobitoc -ori nu știe cum funcționează o motocicleta măcar și atunci nu prea vad sensul sa se ofere voluntar pt asa ceva (ca am înțeles ca nu sunt plătiți) dacă nu ii place fenomenul moto,ori pur si simplu era și el overexcited sa ridice motoreta repede și a făcut o prostie destul de mare - link 

 

Când pune mana pe ghidon,omul o apucă meltenește de accelerație și o tureaza fără sa vrea în limitator ceea ce la o moto de genul ala poate distruge motorul pe loc (remember "cazul" Vinales),motor care probabil mai trebuie sa il țină pe Bez 2-3 curse (8 motoare/sezon,2000km/motor?țin eu minte bine?) - si de aia ia foc Bezzechi și îl palmuiește

Ok...putea sa îl împingă sa ii dea peste mana nu asa - a dat foarte urat sa îl ia la palme pe ăla.Dar acum măcar are o logică comportamentul său...

Marshalli au parte de briefing si training de cum sa intervina la motoreta. Ala a fost un dobitoc. Ma rog, nici reactia lui Bez nu a fost cea mai potrivita. 
dar,  ai feelingul ca penalizarea este legata si de faptul ca e pe primul loc, si sa echilibreze sansele pana la sfarsitul campionatului. The american way, standarde diferite pentru piloti diferiti.

Acum 10 minute, frigider a spus:

nu man, l-a pierdut dupa ce si-a scos mm surubul buclucas.

 


nu stiu ce sa zic. MM nu e la potentialul lui, iar Ducati nu mai este cea mai buna mobra de pe grila. Este dificil pentru el, dar nu exclus. Pentru spectatori ar fi bine sa fie bataie pana la ultima etapa... dar nu de culise. Sa fie pe circuit.

imi aduc aminte anul trecut sau acum 2 ani parca, tot asa, un pilot a lovit un marshal si a primit o amenda. Poate s-au schimbat regulile, nu stiu....  

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 275
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Acum 8 minute, damager a spus:

ai feelingul ca penalizarea este legata si de faptul ca e pe primul loc, si sa echilibreze sansele pana la sfarsitul campionatului.

daca se intampla cu 5 etape inainte de final clar puteai invoca niste conspiratii.

in acelasi timp daca se controla pilotul nu aveam ce discuta.

 

plusez cu : motorul inca mergea, bez putea sa revina pe circuit, nu trebuia evacuat, nu?

si da, imbecil ala de o ridica de acceleratie.

stil asiatic de a ridica un scuter cazut.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 11 minute, damager a spus:

Marshalli au parte de briefing si training de cum sa intervina la motoreta. Ala a fost un dobitoc. Ma rog, nici reactia lui Bez nu a fost cea mai potrivita. 
 

Am vazut mai multe clipuri din diferite unghiuri si părea asa: comisarul cu pricina pare ca a ajuns primul la mobra, mobra fiind cu motorul pornit, omu prinde de mobra si încearcă sa o ridice, o scapa si o prinde din nou si atunci atinge acceleratia si tureaza motorul in limitare, nimic nu indica, ca o face intentionat ba chiar pare si el mirat. Acum, daca oprea motorul iar Bezz dorea sa continue cursa, nu era ok. Ca nu l-a oprit iar n-a fost ok. Cert e ca nu a fost nimic intenționat. 

Si inca o chestie, o data cu noua regula, cea cu continuarea cursei/sedintei de antrenamente, etc, doar daca motorul nu se opreste sau daca primești ok ul de la comisari, s-a introdus un killswitch care opreste motorul in caz ca mobra cade insa numai daca ambreiajul nu este actionat, motiv pentru care pilotii incerca sa tina ambreiajul cand cad, evident la cazaturi ușoare. Deci pare ca acel killswitch nu a funcționat. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Method asta cu Aprilia the best bike e o chestie subiectivă.

În tabăra Ducati pe final de anul trecut si inceput de anul ăsta a fost Marcel in spital si Bagnaia cu crize de personalitate, nevasta gravidă, etc. Daca te uiti la Digia el a mers cum stie el, cand brilliant cand mediocru.  Dar overall nimic nu prea s-a schimbat la Diggia.

Pai nu e Ducati si la el?

Ai putea compara Aprilia cu Ducati daca ACELASI pilot ar merge cu ambele si ar spune: "OK, Aprilia has something more!".

 

Așa tot mi-l citezi pe Marquez. Pai el ca toți piloții vorbeste dupa ureche, habar nu are daca au sau nu. Asa I SE PARE cel mult.

Iar Ogura..pai omul poate chiar e mega talent si e la al doilea an (este? Sau nu?) de clasa MotoGP si deja a învățat sa se dea 

Da. Aprilia merge bine insa eu nu cred ca este peste Ducati.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 13 ore, dupre a spus:

A ieșit țăranusul la iveala

 

https://www.instagram.com/reel/DZ0P5pxCunt/?l=1

 

Ce plm a fost asta?!?!?! 

Aveam alta parere despre Bez.

Nu conteaza ce a facut ala, cum sa-i dai doua palme?! Norocul lui ca n-a nimerit unu' mai nervos sa i le intoarca.

Acum 12 ore, Cavaleru a spus:

 

e video mai devreme, i-a dat o palma la un comisar ca nu stiu ce nu facea corect la motoreta si apoi inca una mai zdravana.. clasic case of shit to the brain.

 

nu stiu care e regulamentul dar genu asta de violente fara nici un motiv. Intelegeam daca ii facea Fenati una d-aia cu mana pe frana, il prinzi apoi la boxe si ii spargi casca in cap, dar asa. dupa ce cazi ca prostu pe mana proprie nefortzat mai faci si scandal la oamenii care tre curete mizeria ta... te-n plm de prostalau

Exact! Perfect judecat. Ma.mir de malacul ala cum de le-a incasat asa linistit!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 19 minute, B.B. a spus:

@Method asta cu Aprilia the best bike e o chestie subiectivă.

În tabăra Ducati pe final de anul trecut si inceput de anul ăsta a fost Marcel in spital si Bagnaia cu crize de personalitate, nevasta gravidă, etc. Daca te uiti la Digia el a mers cum stie el, cand brilliant cand mediocru.  Dar overall nimic nu prea s-a schimbat la Diggia.

Pai nu e Ducati si la el?

Ai putea compara Aprilia cu Ducati daca ACELASI pilot ar merge cu ambele si ar spune: "OK, Aprilia has something more!".

 

Așa tot mi-l citezi pe Marquez. Pai el ca toți piloții vorbeste dupa ureche, habar nu are daca au sau nu. Asa I SE PARE cel mult.

Iar Ogura..pai omul poate chiar e mega talent si e la al doilea an (este? Sau nu?) de clasa MotoGP si deja a învățat sa se dea 

Da. Aprilia merge bine insa eu nu cred ca este peste Ducati.


in momentul in care toti zic ca Aprilia is tbe bike to beat, nu mai e o chestie subiectiva. Inclusiv MM a declarat ca Aprilia are un small edge over ducati. 0.2-0.3 / tur. Iar aprilia cu 2 piloti care nu sunt neaparat cei mai buni, ma rog, unul e CM si e rapid, dar are experienta cu aprilia mai putina decat cei 2 juniori de la trackhouse. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 minute, damager a spus:


in momentul in care toti zic ca Aprilia is tbe bike to beat, nu mai e o chestie subiectiva. Inclusiv MM a declarat ca Aprilia are un small edge over ducati. 0.2-0.3 / tur. Iar aprilia cu 2 piloti care nu sunt neaparat cei mai buni, ma rog, unul e CM si e rapid, dar are experienta cu aprilia mai putina decat cei 2 juniori de la trackhouse. 

Poate, dar asta nu se traduce în "unu pe Aprilia iese campion"

 

Pentru un weekend perfect se impune sa nu câștige Peco, sa nu i se urce la cap. :)

 

am gasit motivul pt comportamentul deplasat al lui Bez

 

Screenshot 2026-06-21 at 10.52.48.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 51 minute, B.B. a spus:

 

Așa tot mi-l citezi pe Marquez. Pai el ca toți piloții vorbeste dupa ureche, habar nu are daca au sau nu. Asa I SE PARE cel mult.

 

Daca un multiplu campion mondial, vorbeste "dupa cum i se pare", daca pilotul de care spui (uneori pana la limita ridicolului) ca este cel mai bun dintre cei mai buni, vorbeste pe chestiuni tehnice dupa cum a visat cu o noapte inainte, inseamna ca a venit sfarsitul lumii.

Editat de MirceaB
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 36 minute, B.B. a spus:

 

Așa tot mi-l citezi pe Marquez. Pai el ca toți piloții vorbeste dupa ureche, habar nu are daca au sau nu. Asa I SE PARE cel mult.

 

Aici te contrazic. Vorbim de piloti de nivel mondial. Oamenii astia concureaza impreuna de ani de zile. Cand merg unul in spatele celuilalt isi observa unul altuia comportamentul motoretei si pilotajul. Analiza asta " in timp real", pe circuit, este importanta, cand vine vorba de depasiri, de tactica in cursa, etc. Astfel, un pilot ca MM sau oricare pilot de pe grila, este capabil sa sesizeze atuurile si slabiciunile motocicletei adverse. Imi aduc aminte interviul recent al lui Diggia, in care vorbea despre observatiile lui Rossi, referitoare la comportamentul motocicletei si a pilotajului sau, la Jerez. Omul era uluit de analiza Doctorului spunand ca era capabil sa sesizeze detalii de mare finete, de care el nu isi putea da seama decat din datele de telemetrie. Si asta in conditiile in care Rossi nu a pilotat niciodata un prototip actual. Asa ca baietii astia vad lucruri dincolo de perceptia muritorilor de rand.  So.. lui MM nu i se pare si nici nu vorbeste dupa ureche. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lucrurile sunt clare

https://www.motogp.com/en/news/2026/06/21/aprilia-confirmed-to-not-appeal-further-bezzecchi-will-not-race-in-brno/1074509

 

 

Acum 4 minute, xt600 a spus:

  So.. lui MM nu i se pare si nici nu vorbeste dupa ureche. 

Un exemplu de cum vad pilotii lucrurile, atentie la ceea ce spune Bagnaia pe final, vorbind despre Ai Ogura

https://www.motogp.com/en/videos/2026/06/20/unheard-how-old-are-you/1074486?playlistId=425969

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 9 minute, MirceaB a spus:

Pffff... cam dura pedeapsa... dar nici nu se poat admite asemenea derapaje... 

 

Good point! Exact asa voiam sa subliniez.. capacitatea lor de a vedea si analiza lucruri inaccesibile cuiva care nu piloteaza la nivelul ala.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar acum, xt600 a spus:

😅 Ce final nebun la Moto3.... Clasa asta nu dezamageste niciodata. 

Da, foarte frumoasă lupta, și Hakim Danish câștigă prima cursă Moto3. A mers bine tot week-end-ul, a făcut și recordul circuitului de 2 ori vineri parcă. 

Și Danish a plecat de pe locul 14, că fusese penalizat (trebuia să plece din prima linie inițial).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 22 minute, georgem a spus:

.... și Hakim Danish câștigă prima cursă Moto3. A mers bine tot week-end-ul

Da, foarte buna cursa a facut, insa marele castigator ramane tot Quiles, care chiar daca nu a avut edge-ul necesar sa castige cursa, tot a obtinut un podium si a mai pus puncte intre el si urmatorul clasat. Foarte bun Quiles asta... foarte lucid, foarte precis in ceea ce face pe circuit, foarte curat in depasiri. 

Editat de xt600
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, damager a spus:

Marshalli au parte de briefing si training de cum sa intervina la motoreta. Ala a fost un dobitoc. Ma rog, nici reactia lui Bez nu a fost cea mai potrivita. 
dar,  ai feelingul ca penalizarea este legata si de faptul ca e pe primul loc, si sa echilibreze sansele pana la sfarsitul campionatului. The american way, standarde diferite pentru piloti diferiti.

:agree:

Tu l-ai remarcat ieri pe Danish?A rupt pe Quiles,wow.

Acum 3 ore, B.B. a spus:

asta cu Aprilia the best bike e o chestie subiectivă

Era o chestie subiectiva în primele 3 4 etape.Acum e clara treaba.Nu e nimic subiectiv - îți spun ce ii spuneam și colegului xt când o lua pe campii cu Yamaha : uita-te la clasament - ala nu e subiectiv ala reflecta realitatea.

Cine sunt - nu pe primul,ci pe primele 2 locuri ale clasamentului?Aia e realitatea,restul sunt povesti.

Acum 31 minute, xt600 a spus:

Foarte bun Quiles asta... foarte lucid, foarte precis in ceea ce face pe circuit, foarte curat in depasiri. 

True true

Sa vedem însă cum se va descurca la moto2 - Alonso era the same la moto3 și iată ca la moto2 nu reușește încă sa confirme.

Acum 2 ore, MirceaB a spus:

Daca un multiplu campion mondial, vorbeste "dupa cum i se pare", daca pilotul de care spui (uneori pana la limita ridicolului) ca este cel mai bun dintre cei mai buni, vorbeste pe chestiuni tehnice dupa cum a visat cu o noapte inainte, inseamna ca a venit sfarsitul lumii.

:agree:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Colegul are o teorie și încearcă sa găsească argumente la ea...și când chiar idolul lui Marcelino i le infirma,nu mai zic de clasament de faptul ca toate cele 4 Aprilia sunt brusc în față șamd,el ce face?spune ca a greșit? Nu,spune ca Marcelino bate campii sau i se pare.Facepalm.

Eu de când tot zic - cu fanii n-ai ce,fanii sunt fanatici - one way or another.

Chiar acum, Lup69 a spus:

image.thumb.png.d7863b08b3b9f45f7d43fe93f49a0049.png

Retrospectiv mi se pare disproporționat.

Haidi bai nene ba - race ban?

Înțeleg LLP...2xLLP...Race ban too much.

Culmea ar fi acum sa cada JM sa nu recupereze nici un punct 😛

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   1 membru


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +56000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +20000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...