Sari la conținut

10. NETHERLANDS TISSOT GRAND PRIX OF THE NETHERLANDS


Cavaleru
 Share

Postări Recomandate

Acum 32 minute, Method a spus:

Venea Binder raketa Morbidelli fără sa ii pese pe mijlocul virajului la pas nici un stres.  A ieșit Binder pe vibrator pe exterior s-a dus naibii turul.

Mare dobitoc Morbidelli sper sa nu il mai vedem la anul.

Ma bucur ca Morbidelli a venit exact sub linie după ce a fost remarcat de Diggia probabil având indicații de la boxe.Serves him right.

 

Buna performanta lui Acosta - pe un asemenea circuit de flow și high speed corners și cu un asemenea lemn cum e acel ktm ...wow.

Cred că era Enea Bastianini, nu Binder, dar sper și eu să-l penalizeze cu câteva locuri pe grila de start. Probabil n-o să-l mai vedem de anul viitor, așa cum probabil nici pe Binder n-o să-l mai vedem (care acum în practice a fost mai lent și decât Miller și Toprak).

Acosta face minuni ca de obicei.

Să sperăm că Alex Marquez va putea să continue week-end-ul. 

Interesant e că Morbidelli arătase altui pilot pumnul cu câteva minute înainte pentru exact același lucru, în aceeași curbă (un pilot care a intrat la boxe și care l-a încetinit tot acolo, dar n-am reținut cine era). 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 100
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Acum 6 ore, Method a spus:

Buna performanta lui Acosta - pe un asemenea circuit de flow și high speed corners și cu un asemenea lemn cum e acel ktm ...wow.

s-a tinut dupa Peco, nu te entuziasma prea tare.

nu cred ca o sa mearga f bine aici.

poate daca o gasi ceva miraculos maine in fp2.

Acum 4 ore, danypop a spus:

Morbidu penalizat cu 3 locuri pe grila pentru incidentul cu Bastianini

 

prea putin la cat de des face prostii.

 

teoretic weekend asta e 1-2-3-4 aprilia, rezultat istoric :) 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nici Peco nu merge rău.

Era afara din q2 cu 3 min înainte - când s a dat steag rosu.

 

 A ieșit și a făcut tur f bun la comandă, cu Pedro după el.

 

 

 

Tot ma gândesc ca o sa fie o problema la Aprilia ca își vor lua puncte unii altora dar parca mai mereu bez e peste toți colegii.

 

Încep și eu sa cred ca pe final de campionat se impun ordine de echipa mai ales cu satelitul ca sa se maximizeze șansele luării unui campionat - ceva ce Aprilia nu a reușit pana acum.

Adică e de înțeles.

Pe jm nu cred ca îl vor tine în lesă dar pe trackhouse poate.

În același timp Ai pleacă.. RF e cam supărat și el da cică s in discuții acum.

O sa fie dubios dacă o sa fie strâns intre bez și JM.

Pe lângă asta mai baga l și pe satana și peco și pedro..nebunie totala.

 

Oare are voie echipa sa spună "Raul, mergi chill și îți dam o suma de bani" sau ordinele astea sunt doar sugestii?

 

Ca fan mm chiar nu m as supăra sa câștige aici Peco, sa ii mai ia puncte lui Bez. :)

Dar camp e atât de lung încât și daca face bez dubla tot nu e mare panica.

 

Ma cam dezamăgește jm, tot în urma lui Bez e.

Editat de frigider
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 8 ore, frigider a spus:

 

 

Ma cam dezamăgește jm, tot în urma lui Bez e.

Hai ca ti-a răspuns

Aldeguer out

Alex M a fost declarat apt insa la calificari nu a participat. Inca nu si-a anuntat retragerea din restul weekendului de cursa insa n-ar fi de mirare. 

Curse intetesante ne așteaptă, cu 4 Aprilii pe primele 4 locuri. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In q1 Toprak ultimul la 2s de primul care incidental era Q - Ma bucur ca Yamaha rămâne pe mâini bune :crack:

JM a facut pole dar de fapt pole'ul era al lui Bezzechi care l-a remarcat.

De remarcat în quali și performanta fantastica as zice eu a lui Acosta...cred ca la anul MM va avea viață grea :)

 

Frumos sprint dueluri la vârf nice.

JM era sa o ia de la Bagnaia - foarte enervant regizorul care a preferat sa ne arate fundul lui RF decât duelul eminent dintre JM și Bagnaia.

Acum 4 minute, Cavaleru a spus:

Digia excelent

 

Cred ca maine Bez si JM vor da batalia pt victorie

:agree:

Mai cu Bez vs JM nush ce sa zic...în mod normal o Aprilia va câștiga dar Bezzechi era vizibil mai rapid pe curbele de viteza mare. 

 

Bagnaia demoted 1 position pt ca a ieșit pe verde în sicana încercând să depășească pe JM - beneficiar Memelu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, Method a spus:

 Ma bucur ca Yamaha rămâne pe mâini bune :crack:

 

De remarcat în quali și performanta fantastica as zice eu a lui Acosta...cred ca la anul MM va avea viață grea :)

 

Frumos sprint dueluri la vârf nice.

 

Te bucuri de raul oamenilor... asa se vede caracterul omului.. :D Pe mine ma doarfe sufletul ca Honda intra pe mana frantuzului... 😩 Sa vezi atunci dezvoltare. Pe de alta parte, daca nu pune osul la treaba, peste alti doi ani zboara la KkTM de client.. 😅

 

Se schimba generatiile... daca simte ca nu mai poate, se va retrage. Acosta este viitorul si mai vin din urma de la Moto2, Moto3... 

 

Amu il vad si eu in reluare.. nu am apucat sa il vad live. 

 

 

 

 

Ce sprint!!! Splendida cursa! Au zburdat Trackhouse-ii... le-a dat umilinta maxima pilotilor de uzina. Nu pot sa nu remarc faptul ca acolo unde a ajuns Brivio, a venit si performanta. Honda a facut o achizitie top, cu el... Ca veni vorba despre pilotii de uzina Aprilia... tare ma tem ca luptele astea bare knuckle dintre ei sa nu le compromita sansele la campionat. Frumoase duelurile, nu fac bine echipei. 

Ogura imi place din ce in ce mai mult. De la Haga (in SBK), nu mi-a mai placut un nipon atat de mult. Pacat ca ajunge la Yamaha, exact in cel mai prost moment al constructorului nipon. Trebuia sa ramana la Trackhouse... Digia, din nou foarte bun. Singurul care tine steagul Ducati sus, pe circuitul asta. 

Mimisor a spus ca va suferi aici.. si a avut dreptate. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, xt600 a spus:

Te bucuri de raul oamenilor

1.am fost ironic 2.nu ma bucur de "răul oamenilor"- asta au vrut ei ca doar nu l-am adus eu pe Toprak la yamaha pramac si la anul la uzina - sa vina campeonul din sbk sa dea mucu la ăștia din gp - mission accomplished nu?

Este fix 100% ce și-au dorit so?Ar trebui si tu sa fii bucuros ca pt asta militai - poftim,serviți va rog :crack:

 

Revenind la lucruri mai actuale - ca mare șmecherie a facut Diggia în turn 15 de l-a dat pe spate pe Ogura? - link

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 28 minute, Method a spus:

1.am fost ironic 2.nu ma bucur de "răul oamenilor"- asta au vrut ei ca doar nu l-am adus eu pe Toprak la yamaha pramac si la anul la uzina - sa vina campeonul din sbk sa dea mucu la ăștia din gp - mission accomplished nu?

Este fix 100% ce și-au dorit so?Ar trebui si tu sa fii bucuros ca pt asta militai - poftim,serviți va rog :crack:

 In situatia lor, nu isi perimteau un pilot de top, venit din competitie si nici nu puteau risca cu un noob venit de la Moto2 sau 3. Pana la urma, au adus un triplu campion mondial, nu un ageamiu. Si care are experienta cu pneurile Pirelli, ceea ce este foarte important. Daca ai sa te uiti in postari mai vechi, eram si eu destul de sceptic, in ceea ce il priveste pe turc, dar pana la urma, de ce nu. Sunt convins ca Yamaha nu l-a adus pentru ca spera sa ia titlul cu el. Marea problema a lui Razga nu este ca nu stie cu motoreta (au fost curse in care a terminat inaintea divei), ci partea psihologica. Daca el s-a "demotivat" dupa primele doua-trei etape, nu este semn bun. Daca tot te racaie faptul ca a venit turcul din WSBK, aminteste-ti ca sunt informatii prin presa despre venirea lui Bulega. Cam toti de pe aici stim ce a facut Bulega in MotoGP... nu sta la o comparatie cu turcul.  

Editat de xt600
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Track house ia puncte bune de la uzina.

În același timp nu cred ca titlul se va decide la diferența asa mica de 5-10 puncte, deci poate nu e mare chestie.

Sa vedem cursa mare.

 

Lui bez pare ca nu i place cu soft.

JM tot în urma e, pun pariu ca e greu de suportat, așteptăm să se regaseasca. :)

 

Mi s a părut dur bez la JM, gaz pe foc.

 

Saracu Peco îl bate pe MM și tot în spate ajunge, soarta cruda.

Maine cred ca ii iese.

 

Cu scuzele de rigoare iar se vede nivelul, lui Peco ii place aici, lui mm nu, mai și e nașpa cu umărul și termina la <0.5s de Peco.

 

 

Doar o Teorie:

Sa se fi calmat puțin MM și sa o ia mai chill in sprint unde sunt puncte puține și sa conserve energie pt cursa mare?

 

La brno o fi făcut la fel?

Sprint decent dar gp F bun?

 

De când a fost Peco vs JM 2024 observam cum JM lua sprint și Peco lua gp și diferența era în favoarea lui Peco.

OK contează și sprint urile dar în gp uri sunt punctele alea multe.

 

Vedem mâine dacă termina mai sus de 7 mm.

 

*a zis mm la brno ca nu merita încercare sa depășească pt ce puncte erau sau ceva de genu.

Editat de frigider
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 ore, frigider a spus:

nu cred ca titlul se va decide la diferența asa mica de 5-10 puncte, deci poate nu e mare chestie.

 

Lui bez pare ca nu i place cu soft.

 

Mi s a părut dur bez la JM, gaz pe foc.

 

Saracu Peco îl bate pe MM și tot în spate ajunge, soarta cruda.

Maine cred ca ii iese.

 

Cu scuzele de rigoare iar se vede nivelul, lui Peco ii place aici, lui mm nu, mai și e nașpa cu umărul și termina la <0.5s de Peco.

 

Doar o Teorie:

Sa se fi calmat puțin MM și sa o ia mai chill in sprint unde sunt puncte puține și sa conserve energie pt cursa mare?

 

De când a fost Peco vs JM 2024 observam cum JM lua sprint și Peco lua gp și diferența era în favoarea lui Peco.

OK contează și sprint urile dar în gp uri sunt punctele alea multe.

 

Vedem mâine dacă termina mai sus de 7 mm.

Titlu la echipe?iti dai seama ca va fi ceva diferența și mai ales dacă e între trackhouse și Aprilia...

 

Nu cred ca vor merge cu soft spate și în cursă....nu?Ii tine toată cursa??idk

 

Sunt sigur ca nu il inghite pe JM din motive destul de justificate,dar nu mi s-a parut dur bez - a fost fair,nici măcar nu l-a scos rău în exterior,doar si-a ținut trasa și nu a dat 1mm înapoi ceea ce ar fi cazul dacă vrei sa fii luat în seama ca și contender la campionat.

 

1.JM vroia sa rămână in fata luj desi era mai slow (s-a și vazut ca a rămas în urma rapid după ce a fost depășit)

2.vazand ca e depășit la interior s-a încăpățânat sa rămână pe exterior în loc sa cedeze,Bezzechi nu a lăsat frana și si-a menținut trasa în apex pana pe vibrator ca altfel la iesire ar fi pierdut.

 

A fost fair după părerea mea - pe un circuit asa ingust și în general când se depășesc 2 moto sensibil egale ca și ritm tyres strategie etc unul trebuie sa forteze nițel mana și celalalt trebuie sa cedeze puțin,nu mult.

Bez a întrat finuț pe frâne pe interior și a ținut trasa prin viraj nu a fost marlaneala de block-pass a la...știi tu :)

Nu sunt deloc fan Bez dar ca și stil și depasiri e elegant - se vede ca vine de la școala lui Rossi care era chiar super elegant în depasiri.No hate there.

 

Da pai Dovi a ilustrat în 2017 perfect strategia MM și de atunci o tot citez : MM unde se simte bine castiga sau e pe podium unde se simte slab merge la survival mode cum zice el ia locurile 3-5 sta în banca lui și ia maxim din ce poate lua însă tot puncteaza solid.

Asa se câștigă campionatele.

 

Cred ca are în plan sa termine pe 5-7.

Btw ai văzut ca MM când știe ca e slab și merge la rezultat no red mist nici o eroare nici o prostie nimic?ala e planul.

E super calculat si in control în general.

Red mist'ul si dileala apar cand el calculeaza de ex more or less sa termine pe poziția de plecare și îl scoate cineva în decor etc și îl arunca gen pe 11 - atunci all hell would break loose :D

 

În alta ordine de idei,scandal mare la Tech3 - Vinales urticat ca nu il mai vrea K(k)TM și Gunther Steiner mai face și caterincă de el - i-a zis mendigo (pomanagiu,begger) - link

:lol:

The situation came to a head on Thursday when Viñales publicly blamed KTM for his predicament, stating that if he was forced out of MotoGP, the fault would lie squarely with them. That declaration set off Steiner, who—never one to mince words—publicly questioned Viñales’ intelligence and professionalism, suggesting his approach was not only self-defeating but also unfair to KTM.

 

Confronted with these biting remarks by the Spanish press, Viñales didn’t hold back either. “I think what he said was misunderstood, but even so, he basically called me a 'beggar' in so many words. I have nothing to add—the truth is, my mind is on trying to be strong, recover as fast as possible, and the further up I am, the happier and better I will feel,” Viñales shot back, his frustration palpable.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 ore, Method a spus:

 

În alta ordine de idei,scandal mare la Tech3 - Vinales urticat ca nu il mai vrea K(k)TM și Gunther Steiner mai face și caterincă de el - i-a zis mendigo (pomanagiu,begger) - link

 

Vinales isi da din nou in petic. Oare de ce nu ma mira? Pe de alta parte, nici KTM nu este ceea ce trebuie. O echipa care nu a reusit in 10 ani sa obtina vreun titlu, dar isi trateaza pilotii ca pe ciorapi murdari. Iar daca vreun pilot face declaratii mai putin placute, la adresa lor, o iau foarte personal. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cursa mare, puncte mari, orgolii și mai mari.

 

La cat de bine merg mai toți de la Aprilia clar e mult loc de scandal :)

 

Teoretic bez e cel mai rapid și clar și după el- trebuie sa câștige.

Problema e ca și RF dacă îl  întrebi - el este cel mai rapid :)

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 55 minute, frigider a spus:

Io sincer dacă eram în locul lui Vin incercam sa țin în limitare motoru sa îl sparg, ce plm, răzbunare.

nici macar aia nu e in stare sa faca, a incercat la yamaha si a dat fail..

bun Quiles!

e cumva cel dascalit de Satana?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +56000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +20000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...