Sari la conținut

Ghid de informare pentru incepatori: ce motor sa-mi iau?


demostene
 Share

Postări Recomandate

1 oră în urmă, Adrian M. a spus:

Salut,

sunt moto de categorii diferite. Vrei cruiser, sau allrounder? Apoi, poate nu i neaparat bine sa iei noua. Fiind la inceput, nu iti dai seama fix ce vrei,si dupa un an vei vrea sa o vinzi.Pierzi mult la vanzare. Mai bine una de 1 2 ani vechime, adusa de afara. 

Daca tot te uiti la nc750, banuiesc ca varianta x nu? poate si cu dct-cutie automata? 

Salutare, da, nc 750x, DCT.

Înclin spre acest model.

Am văzut și SH-uri de 3-4 ani în jur de 5000-6000-7000, cam mica diferența fata de una noua.

Din ce am mai citit pe forum tind sa iau un SH pentru 2 ani, sa prind ceva experienta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,1k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

La 14.06.2021 la 12:07, Eugen07 a spus:

Salutare, da, nc 750x, DCT.

Înclin spre acest model.

Am văzut și SH-uri de 3-4 ani în jur de 5000-6000-7000, cam mica diferența fata de una noua.

Din ce am mai citit pe forum tind sa iau un SH pentru 2 ani, sa prind ceva experienta.

Nu dai gres ,foarte buna pentru un incapator. si da, sh, adusa de afara, una de 2 3 ani vechime, in stare buna, nu f multi km, si iti faci mana cu ea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 14.06.2021 la 10:14, Eugen07 a spus:

Salutare,

Doresc un sfat de la cei mai experimentați în ceea ce privește achiziționarea de mobra.

Varsta 40 de primăveri, dețin categoriile B,C și E de 20 de ani, fără experienta pe motocicleta, 1.85 cm înălțime, 100kg.

Motoare ce ma încântă: Honda Rebel 1100, Honda NC750, Kavasaki Vulcan S.

Pentru început am sa fac drumuri prin Bucuresti și ieșiri de maximum 300km în afara.

Buget de maximum 10000eur.

Mulțumesc pentru sfaturi!

Rebel 1100 e mica pentru tine, nu ca motor ci ca ergonomie. M-am suit pe una si e buna pentru mine la 1.77, la 1.85 mi-e ca vei sta cam inghesuit pe ea. Si in plus nu mi-a placut rezervorul ala de plastic prins in 2 bolturi care se misca de zici ca mai are un pic si cade la orice viteza peste 100 km/h. Daca ar fi ori NC750, desi e cam prea civila sau Vulcan S.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 ore, VyXxer a spus:

 

Viata pe ciopar fara V e pustiu

Ehh acuma ce vrei, daca asa a intrebat omu si din alea enumerate voia sa stie care poate i se potriveste. Adica un Indian Scout sh ar fi mai bun, dar nu stiu cat de potrivit o fi pentru un incepator

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Salutare grup!

A venit permisul de moto si motocicleta mult asteptata care este un V-strom650 din 2012 cu 23.000km in bord luata cu 5000 euro.

Baiatul de la care am luat motocicleta mi-a spus sa schimb uleiul abia sezonul urmator el avand 5000km de la ultima schimbare.

As vrea sa stiu cum schimbati voi uleiul si la cati km...sau daca aveti acest model de moto cum procedati voi.

Apreciez si alte sfaturi in legatura cu detinerea unei astfel de motociclete.

Multumesc!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 months later...

Salut! Ca tot se apropie vara, vreau sa imi achizitionez un enduro, nu am mai mers pe asa ceva, sunt incepator. Am un buget de 1000 euro, 1.65, 60kg si 16 ani. M-am gandit la urmatoarele motoare: yamaha dt 50/80, aprilia rx 80 am6, derbi senda 80, yamaha yz 125. Ce alegere ar fi cea mai buna? Ca si traseu, prin paduri, stau la tara. Odata ce avansez am si unde urca.

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Salut tuturor!
Numele meu este Dan, am 47 de ani si am inceput scoala de sfoferi pentru categoria A...am B de 29 ani !
Prin martie , aprilie,, vreau sa-mi achizitionez o motocicleta sh, chopper sau ceva comod  nu de mare viteza  :) . Am vazut cateva modele, Honda Shadow 600, Yamaha Dragstar 650 clasic/custom (cea cu roata de "bicicleta"), Kawasaki EN 500  si  multe altele  :) .  Dintre motocicletele enumerate de mine, sau bineinteles  si altele   voi (cei care le-ati incercat), ce recomandati?
Precizez ca am 1,80 si 110 kg, si 47 ani 

Bugetul este de  pana la 4- 5000 de euro. Va multumesc frumos si astept cu mare interes sfaturile voastre,
Dan.

Editat de Kristian K
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, undeva ai pus o cifra in plus, altfel daca ai peste 1 tona greutate nu gasesti motocicleta care sa te tina.

 

Intrebarea cea mare e ce vrei sa faci cu motocicleta: sa mergi prin oras (cat de aglomerat?), sa faci plimbari scurte prin afara (100km), sa iesi pe cate un forestier sau nu, sa faci ture de cateva zile si peste 1000 km? Nu exista moto sa le faca bine pe toate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bun venit!

Mai taie din 0-uri, da-le dreaq! :))

Revenind la subiect, e important si modul de utilizare al mobrei, adica daca utilizarea extraurbana va avea o pondere importanta sau din contra, te vei invarti numai prin oras.

Oricum ar fi, eu (subiectiv) recomand un cruiser! Difera doar cilindreea, in sensul ca daca vei iesi frecvent din oras, uita-te dupa o cilindree mai mare, un Shadow 750 sau mai bine un Vulcan de 800 sau 900. Pentru oras, 600/650 e suficient pt inceput.

Termina intai scoala, prefintele se schimba pe masura ce vezi/incerci mai multe modele. Eu sunt fan cruiser, si nu vad de ce as avea nevoie de altceva in Ro. Dar totul e pur subiectiv, desigur!

Succes la scoala! Si in acelasi timp cauta sa gasesti cat mai multa informatie pe forumul asta la sectiunea incepatori, sau oriunde pe net (Youtube de exemplu).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sincer sa fiu cred( asta o spun acum ) ca voi merge 70% prin Pitesti si imprejurimi, poate ( daca o sa am curaj ) sa fac o tura la mare la vara . Nu voi merge pe forestier si nici nu voi fi un mare vitezoman, Ideea este de  placere  nu de fala sau alte  chestii de 20 ani :) , mi-ar placea sa ma plimb pur si simplu, dar sa nu ma dau jos de pe ea rupt de spate sau maini...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu am cine stie ce experienta pe chopper, dar din cate stiu nu e grozav pentru drumuri de 300km facute cu 80 km/h, o moto de strada, un cruiser sau un adv sunt mult mai potrivite. Pentru plimbat prin Pitesti si prin jur merge aproximativ orice, incearca cat mai multe motociclete si vezi care iti place mai mult, e chestie de gust.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Omul a zis prin oras mai intai, adica Pitesti si dupa aia prin imprejurimi. Daca voi ii recomandati un chopper pentru oras, nu stiu ce sa zic, s-ar putea sa va injure ceva mai incolo :))

 

Acum, pentru initiator, eu sugerez un adventure mai intai, apoi un naked, apoi un cruiser...oricum, primul motor este pentru a-ti face idee despre sport si ce vrei cu adevarat de la el. Dar, in nici un caz nu e ok sa mergi cu un chopper in oras, parerea mea. Bineinteles, conteaza si cum te simti pe ele, incearca sa probezi motoarele de mai sus si vezi cu care crezi ca te-ai acomoda mai mult in mersul prin oras. P.S. daca vrei sa profiti de faptul ca ai 2 roti si nu 4, sfatul meu e sa nu iti iei chopper, te strecori mai usor cu celelalte motoare.

Citat

 

dar sa nu ma dau jos de pe ea rupt de spate sau maini...

 

 

 

pai, iarasi, depinde cat timp mergi pe ea si ce conditie fizica ai, dar la cum sunt datele problemei, o postura cat mai verticala e cea mai indicata, adica din nou, adventure touring, enduro touring, supermoto, naked...nu chopper.

Un site pentru calcularea pozitiei: introduci in optiuni inaltime, greutate, lungimea cracilor, numarul la pantofi, colegii de armata si iti da cea mai buna pereche:

http://cycle-ergo.com/

 

De retinut ca site-ul arata pozitia neutra a motorului, el se lasa mult din greutatea ei si a riderului, in cazul tau, destul de mult, deci inaltimea la sa va diferi in realitate cu mult, vre cativa cm buni.

 

Editat de misionaru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai sa iti ofer si eu un raspuns:

 

Daca vrei sa iti iei motocicleta strict de placere, pentru plimbare, alege cu sufletul... cumpara ceea ce iti place...

Eu ti-as recomanda o Honda VT750 (Shadow) cu ABS, in situatia in care vrei chopper/cruiser...

Poti de asemenea incerca si un Harley-Davidson sportster 883 cu ABS, insa bugetul va fi mai mare

O alta optiune de cruiser ar fi Honda Rebel 500 noua pe la vreo 6500 euro (evident cu ABS)

 

Alte variante fara ABS ar fi: Yamaha XVS1100; XV1600; Kawasaki VN900; Suzuki C800

 

Poti de asemenea sa iei in calcul si motociclete de tip modern classic precum: Kawasaki W800, Triumph Bonneville, Yamaha SR400, si de ce nu, Royal Enfield Interceptor, cumparat de nou

 

Iarasi ceva foarte interesant ar fi un Moto Guzzi V7. Vezi sh V7 III special sau nou V7 850.

 

Uita-te de asemenea si la motociclete BMW, generatii mai vechi, daca vrei ceva mai ieftin cu ABS: BMW R850R, R1100R, R1150R, R1200R, sau de ce nu chiar un BMW classic... R80 monolever, R80R, R100R...

 

Element foarte important: unde vei tine motocicleta? Ai garaj?...

Editat de Papa_Bear
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare tuturor! 

Imi pare rau daca deschid un topic care a mai fost deschis, dar sunt intr-o dilema mare.

Sunt recent posesor de Categoria "A" si as dori sa imi achizitionez o motocicleta, problema este ca nu stiu ce imi doresc si mi s-ar potrivi si nici nu am prieteni care detin Moto pentru a cere sfaturi sau a proba.

 

In principal as dori ceva sa fie daily si fiabil, nu ma intereseaza in mod special viteza dar imi place sa simt ca e puternica.

 

Sunt prins intre cateva modele: ( disponibilitate pana la 3500€)

Suzuki GSX-R k4-k5

Kawasaki- z750- z1000

Kawasaki -ZX6R

Honda Hornet 2008-2009

Honda CRB 2004

 

Orice pare este bine venita, chiar si alte sugestii!

Multam!

Editat de Cotobin
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 9 minute, Lucian_M a spus:

Din prima ar merge un gsxr1000, cea mai bună alegere. Hayabusa e cam grea, dar probabil e bună și ăia, dacă o poți ține.

🤭👍😂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Ghid de informare pentru incepatori: ce motor sa-mi iau?
Vizitator goe 75

@Cotobin

 

Te mai scremi putin in privinta bugetului sau negociezi ca un profesionist si poti lua un z750 cu abs , uite :

 

https://m.olx.ro/d/oferta/kawasaki-z750-abs-2008-IDfvWpf.html

 

 

Merge de uz general si cel mai important este ca exista optiuni de parbriz . La prima motoreta inca nu stii daca suporti sa fii naked sau ai nevoie de o protectie minima la vant.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Ghid de informare pentru incepatori: ce motor sa-mi iau?
  • Kristian K pinned this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...