Sari la conținut

Accident Bucuresti - Pta. Domenii 9.11.2007 - Amimagz


Ralucone
 Share

Postări Recomandate

doamne misule ...

 

astia care trec pe rosu ar trebui sa faca puscarie indiferent de urmarile grave sau nu ale actiunii lor, nu merita sa traiasca oameni care nu dau 2 lei pe viatza altora :burnout:

 

multa sanatate si recuperare usoara!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 457
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Fcuk it! Inseamna ca o sa aiba probleme cu recuperarea. Ce zi de kko! Sorry daca am postat aiurea, dar speram sa se poata. Stiu ca la un deget, o mana, se mai poate recupera.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mergem diseara pana la Floreasca? Chiar daca nu putem sa-l vedem... macar sa o incurajam pe mama lui..cum zicea stephon..

Hai sa stabilim o ora, eu o sa pot dupa 7, probabil si voi la fel care munciti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

deci, eram cu masina dinspre piata 1 mai spre chibrit, catre club

in fata pe la vreo 100 m, in intersectie busitura. n-am vazut-o efectiv, dar am oprit dupa cateva secunde probabil in spatele mobrei cazute pe asfalt sa-i tin spatele, sa nu dea vreun dobitoc peste el.

Omul era pe jos, am intervenit imediat asa cum trebuie in aceste cazuri. Multi oameni au sarit in ajutor, toate babele si mosii imi dadeau sfaturi, noroc cu o farmacista de la farmacia din apropiere care ne-a ajutat pana la sosirea salvarii. prima salvare era doar in trecere, avea un bolnav inauntru, dar a oprit sa dea primul ajutor. imediat a sosit si salvarea cu pricina. Impreuna cu inca cativa mobristi din cartier (se cunosteau cu Mihai) am ajutat la fixarea gulerului de imobilizare, l-am pus pe targa si l-am urcat in masina. profesionistii baietii de la salvare. apoi, tot cu aceeasi baieti am venit cu remorca, cu iveco si am luat mobra si am dus-o la un prieten in curte. Mama lui Mihai venise si ea la locul accidentului si a plecat cu politia spre spital.

Autorul accidentului, un tanar, conducea BMW x3, argintiu, (cel din foto), a stat linistit in masina vorbind non stop la telefon, nu ne-a deranjat cu nimic, se vedea ca e vizibil speriat. Apoi a sosit tatal sau, un domn distins, cu un mercedes nou nout, si s-a interesat de numele motociclistului, de spital si a plecat sa ajute. Cel putin asa a spus. Parea om cu capul pe umeri.

nota:

la BMW au sarit airbag-urile laterale, deci impactul nu a fost prea ieftin.

Mihai nu avea viteza foarte mare, impactul nefiind mortal.

 

bafta maxima

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

OFF abia isi facuse motoru din cat tin eu minte...

 

 

da....dupa ce i-a fost dezmembrat intr-o noapte de...hoti! :cheers:

 

m-a sunat foxdesert care este la urgente la Floreasca: din pacate fractura deschisa este grava deoarece sunt lipsa fragmente de os! in rest mai are entorsa la o mana iar la fata se pare ca nu este nimic grav ci cateva contuzii datorita frecarii cu casca! :burnout: Nu se stie inca daca are ceva la cap deoarece acum este la tomograf!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

deci, eram cu masina dinspre piata 1 mai spre chibrit, catre club

in fata pe la vreo 100 m, in intersectie busitura. n-am vazut-o efectiv, dar am oprit dupa cateva secunde probabil in spatele mobrei cazute pe asfalt sa-i tin spatele, sa nu dea vreun dobitoc peste el.

Omul era pe jos, am intervenit imediat asa cum trebuie in aceste cazuri. Multi oameni au sarit in ajutor, toate babele si mosii imi dadeau sfaturi, noroc cu o farmacista de la farmacia din apropiere care ne-a ajutat pana la sosirea salvarii. prima salvare era doar in trecere, avea un bolnav inauntru, dar a oprit sa dea primul ajutor. imediat a sosit si salvarea cu pricina. Impreuna cu inca cativa mobristi din cartier (se cunosteau cu Mihai) am ajutat la fixarea gulerului de imobilizare, l-am pus pe targa si l-am urcat in masina. profesionistii baietii de la salvare. apoi, tot cu aceeasi baieti am venit cu remorca, cu iveco si am luat mobra si am dus-o la un prieten in curte. Mama lui Mihai venise si ea la locul accidentului si a plecat cu politia spre spital.

Autorul accidentului, un tanar, conducea BMW x3, argintiu, (cel din foto), a stat linistit in masina vorbind non stop la telefon, nu ne-a deranjat cu nimic, se vedea ca e vizibil speriat. Apoi a sosit tatal sau, un domn distins, cu un mercedes nou nout, si s-a interesat de numele motociclistului, de spital si a plecat sa ajute. Cel putin asa a spus. Parea om cu capul pe umeri.

nota:

la BMW au sarit airbag-urile laterale, deci impactul nu a fost prea ieftin.

Mihai nu avea viteza foarte mare, impactul nefiind mortal.

 

bafta maxima

 

Cea mai coerenta si pertinenta interventie! Bravo Dane! Uneori persoana potrivita la locul potrivit in momentul potrivit poate face diferenta intre viata si moarte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu daca azi putem sa-l vizitam - chiar si pe seara caci va fi sub influenta anesteziei, si la terapie intensiva sau reanimare unde oricum accesul este restrictionat.

Am vb cu alti rideri si ne strangem oricum pe searala spital.

Eu o sa intreb daca pot dona sange pt el.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu-mi vine sa cred ca am trecut pe langa locul accidentului si n-am observat nimic (asta pe la 11 fara ceva).. Oricum la Domenii aveam un viteaz in spate, asa ca am fost mai mult atent la el si la restul traficului decat la ce era pe laterale..

 

Dupa munca ma duc s-o iau pe Ina si dam un pas (mi-e si frica sa spun "fuga") pana la spital..

Daca e nevoie de sange, o sa trec si eu maine pe la spital, azi nu sunt "curat".. tot B3 am, nu stiu cat ar putea sa ajute, e o grupa des intalnita..

Insanatosire grabnica, si sa speram ca nu vor fi complicatii, si ca operatia (va) decurge fara probleme!!

John

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ok. a fost scos de la tomograf. nu are nimic intern. diagnostic: cea mai grava este fractura deschisa la nivelul femurului cu pierdere de os, se pare ca s-a rupt in urma impactului si a produs aschii. fractura mana, si contuzii la nivelul capului. acum este la terapie intensiva cu o comisie de medici in jurul sau. operatia va fi efectuata astazi dupa amiaza dupa ce va trece shocul. Mishu a fost constient to timpul. injura si vrea sa-l faca praf pe cel care l-a lovit. a avut prezenta de spiririt sa comunice imediat medicilor ca este alergic la eritromicina. deci la moral, cred ca e ok. cel putin pentru moment.

 

daca este nevoie de donare de sange va anunt. are grupa B3 pozitiv

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu-mi vine sa cred ca am trecut pe langa locul accidentului si n-am observat nimic (asta pe la 11 fara ceva).. Oricum la Domenii aveam un viteaz in spate, asa ca am fost mai mult atent la el si la restul traficului decat la ce era pe laterale..

 

Dupa munca ma duc s-o iau pe Ina si dam un pas (mi-e si frica sa spun "fuga") pana la spital..

Daca e nevoie de sange, o sa trec si eu maine pe la spital, azi nu sunt "curat".. tot B3 am, nu stiu cat ar putea sa ajute, e o grupa des intalnita..

Insanatosire grabnica, si sa speram ca nu vor fi complicatii, si ca operatia (va) decurge fara probleme!!

John

 

Da ....ne-ai depasit la intrare pe Vasile Fuica ,eram in duba cu care am carat motorul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu scap la 6 de la munca. Daca va strangeti pe la un 7, 7 si ceva, ma alatur si eu. Si la 8 e ok.

Uof... Abia isi facuse motorul si era asa incantat! Trasese o plimbare pe frig cu el si se plangea de raceala acum vreo saptamana-doua, parca... :burnout:

 

Daca are nevoie de donatori de sange, grupa nu e importanta, pentru ca sangele ajunge la banca de sange, indiferent de grupa, si de la banca i se va da lui Mishu grupa de care are nevoie. Sper ca se intelege ce am scris, observ ca nu sunt prea coerenta azi. :bounce:

 

 

Insanatosire grabnica, Mishulica! :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

acum despre accident.

Tipul cu X3 a incercat sa faca stanga la intersectia de la Domenii, peste o alta banda pe care se aflau o dacie papuc si in spatele ei Mishu. Din discutia purtata de politisti cu mama lui Mishu se pare ca papucul a avut timp sa ia fata BMW-ului in timp ce Mishu a intrat direct in el. Unul dintre tablagii a pus toata manevra X3-ului pe seama unghiurilor moarte pe care le are o mashina. Insa tot neacordare de prioritate se cheama.

 

In momentul impactului se pare ca roata fatza a motorului a fost prinsa sub jepp care l-a carat tarash cativa metri inainte de oprire. Moto are furca bine strambata, roata fatza facuta praf, janta indoita si sparta in bucati, radiator posibil fisurat, comenzi si scarite laterale muci, bordul si partea electronica au scapat neatinse.

 

casca, un Icon, (sa traiesti Radule) are urme puternice de lovire la nivelul aerisirilor, dar a amorizat bine shocul loviturii.

 

am inteles ca au fost martori la accident care au lasat si ceva nr de tel. Cine le detine sa le posteze aici pentru ale comunica mamei lui Mishu si politistilor care se ocupa de caz. Multumesc!

 

P.S. Inca odata multumiri lui radu, Dan Popescu si baietilor de la Dac Motors pentru ajutorul oferit in cararea motorului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...