Sari la conținut

BMW R1200/1250 GS/GSA/RS/RT/R LC - 2013->


Postări Recomandate

Din moment ce iti permiti sa platesti asemnea sume STUPIDE pur si simplu AIUREA in speranta ca odata probabil/da poate o sa fie cazul/ da poate vine sf lumii/ da poate apare ceva nasol .......Doamne fereste, nu e mai bine sa iti ti banii in buzunar si sa ii scoti NUMAI DACA ai nevoie, nu sa platesti impozit pe prostie cum bine a zis cineva aici.

 

Daca e sa fie ceva urat si nu isi are rostul reparatia iti iei alta motocicleta, defapt oricum 50% din motocicleta tu o platesti inca o data doar asa in speranta ca poti dormi linistit si cu buzunarul rupt...........deh ai casco si mai cad cativa bani pe langa indiferent de situatia ta financiara.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 12,5k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

In cei 5 ani de cand am motocicleta, am dat pe CASCO sa zicem 4.000 EUR.

Eu niciodata nu platesc un an intreg de CASCO, inchei polita in martie-aprilie si platesc maxim 3 rate din cele 4 (fiindca din pacate nu se poate incheia polita pe o durata mai scurta de 1 an).

 

 

Daca sa zicem nu reusesc sa iau o curba la 70-80 km/h si motocicleta se opreste in parapet/podet/stalp etc., probabil nu o repar din 4.000 EUR

Personal consider ca cei care dau 15.000 EUR (sau mai mult) pe un autovehicul si nu fac CASCO sunt idioti, totusi accidente sunt destule, din pacate nu se intampla atat de rar precum sfarsitul lumii, cum spunea ironic Bigfoot....

Sa nu mai vorbim de faptul ca intre 20-25% din parcul auto romanesc nu are RCA, iar daca un astfel de sofer te accidenteaza, poti sa-l dai in judecata si sa speri ca va plati odata....

Editat de Okesz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inseamna ca Astra va ramane. Oricum cat a fost mobra in leasing tot la ei am avut si cred ca am prins o oferta bunicica daca e sa ma iau dupa ce vad mai sus.

Suma asigurata: 13.500€

4 rate de 216,25 plus 1 rata de 72€ ( 13 luni leasing)

Fara fransiza.

Aaa, mint. A mai fost o asigurare de viata de 35€/an...dar aia cred ca era pt leasing...in caz ca dau coltu'.

Problema e daca astia sunt platitori pt ca n-am avut ocazia. Am spart doar un geam de oglinda pe care am preferat sa il rezolv singur pt ca nu meritau drumurile, constatarile, acceptul...

 

ASTRA nu sunt platitori. Sunt in "scandal" cu ei exact din cauza asta. Si mi-a spus un amic care lucreaza in asigurari ca "se stie in piata ca au probleme cu banii si fac pe dracu'n patru sa amane si platile pe care nu au cum sa nu le faca". Si mi-a mai spus ceva insa prea tarziu. "NICIODATA sa nu faci amiabil. NICIODATA...cu exceptia cazului in care esti de vina 110%"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Ravishing

In cei 5 ani de cand am motocicleta, am dat pe CASCO sa zicem 4.000 EUR.

Eu niciodata nu platesc un an intreg de CASCO, inchei polita in martie-aprilie si platesc maxim 3 rate din cele 4 (fiindca din pacate nu se poate incheia polita pe o durata mai scurta de 1 an).

 

 

Daca sa zicem nu reusesc sa iau o curba la 70-80 km/h si motocicleta se opreste in parapet/podet/stalp etc., probabil nu o repar din 4.000 EUR

Personal consider ca cei care dau 15.000 EUR (sau mai mult) pe un autovehicul si nu fac CASCO sunt idioti, totusi accidente sunt destule, din pacate nu se intampla atat de rar precum sfarsitul lumii, cum spunea ironic Bigfoot....

Sa nu mai vorbim de faptul ca intre 20-25% din parcul auto romanesc nu are RCA, iar daca un astfel de sofer te accidenteaza, poti sa-l dai in judecata si sa speri ca va plati odata....

 

 

 

 

Eu am luat-o pe leasing, iar un an cat am avut contractul cu bavaria leasing, am avut si casco.

Consider ca acei bani au fost platiti de pomana, ba mai mult, am avut un stop spart (din cauza mea) si cand am fost sa-l schimb (parca la Astra daca nu ma insel) m-au frecat o jumate de ora cu intrebari idioate (mai, mai sa-i iau la injuraturi la ei in birou). Asta pentru un stop de 70 de lei, dupa ce am platit mai bine de o mie de euro pe casco.

 

Consider ca la motocicleta nu merita sa ai casco. Cel putin eu nu merg cu motocicleta la modul in care sa fac accident.

Cu masina in schimb, situatia sta altfel, acolo am un casco putin mai scump decat rca-ul pentru mobra (stiu ca suna ciudat)

Clar, pentru toata siguranta, pe masina merita sa ai casco, plus dvr pe bord :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Daca sa zicem nu reusesc sa iau o curba la 70-80 km/h si motocicleta se opreste in parapet/podet/stalp etc., probabil nu o repar din 4.000 EUR

Personal consider ca cei care dau 15.000 EUR (sau mai mult) pe un autovehicul si nu fac CASCO sunt idioti, totusi accidente sunt destule, din pacate nu se intampla atat de rar precum sfarsitul lumii, cum spunea ironic Bigfoot....

Sa nu mai vorbim de faptul ca intre 20-25% din parcul auto romanesc nu are RCA, iar daca un astfel de sofer te accidenteaza, poti sa-l dai in judecata si sa speri ca va plati odata....

 

 

 

Totusi cand mergi cu moto mai intai ai grija de tine nu? Adica nu cred ca ajungi sa mergi mai tare decat poti tu decat sti tu, daca respecti regula asta nu ai nevoie nici de mama casco-ului.

 

Cat despre partea 2-a zi mersi ca scapi fara probleme dintr-un accident daca il ai, asigurarea si $$$ nu cred mai conteaza asa de mult atunci.

 

In opinia mea CASCO este bun pentru vehiculele de firma, nu pentru bunurile personale, de care oricum ai tu grija din bunsimt si respect fata de lucrul tau.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In cei 5 ani de cand am motocicleta, am dat pe CASCO sa zicem 4.000 EUR.

Eu niciodata nu platesc un an intreg de CASCO, inchei polita in martie-aprilie si platesc maxim 3 rate din cele 4 (fiindca din pacate nu se poate incheia polita pe o durata mai scurta de 1 an).

 

 

Daca sa zicem nu reusesc sa iau o curba la 70-80 km/h si motocicleta se opreste in parapet/podet/stalp etc., probabil nu o repar din 4.000 EUR

Personal consider ca cei care dau 15.000 EUR (sau mai mult) pe un autovehicul si nu fac CASCO sunt idioti, totusi accidente sunt destule, din pacate nu se intampla atat de rar precum sfarsitul lumii, cum spunea ironic Bigfoot....

Sa nu mai vorbim de faptul ca intre 20-25% din parcul auto romanesc nu are RCA, iar daca un astfel de sofer te accidenteaza, poti sa-l dai in judecata si sa speri ca va plati odata....

de acord cu ce ai spus

problema e ca in afara leasingului

NIMENI nu face casco pe sume REALE

toti fac o subevaluare atat la piese cat si la dauna totala

 

o prostie sa faci casco la motocicleta pe 12 luni

ca si RCA de altfel

 

 

aaaaa vreau eu sa am asig casco si iarna ok... DAR NU MA OBLIGA

angajeaza oameni pregatiti sa poate identifica daca a fost accident sau FRAUDA

SI ATUNCI MERITA SA FACI asigurari si la moto

 

 

 

 

Totusi cand mergi cu moto mai intai ai grija de tine nu? Adica nu cred ca ajungi sa mergi mai tare decat poti tu decat sti tu, daca respecti regula asta nu ai nevoie nici de mama casco-ului.

 

Cat despre partea 2-a zi mersi ca scapi fara probleme dintr-un accident daca il ai, asigurarea si $$$ nu cred mai conteaza asa de mult atunci.In opinia mea CASCO este bun pentru vehiculele de firma, nu pentru bunurile personale, de care oricum ai tu grija din bunsimt si respect fata de lucrul tau.

da bula mica

cand ai garajul in fata blocului te doare la oua noaptea ca nu ai casco....

Editat de ianachim
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intrebare, ca sa nu mor prost:

 

In cazul meu, m-a lasat motocicleta in drum in BG din cauza grupului.................................eeee daca aveam CASCO cine imi repara acest defect mecanic ?

 

Nu cred ca ar fi contat daca aveam CASCO........pt ca a fost cv din cauza motocicletei nu din cauza mea sau a altcuiva. Nu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Bigfoot: nu stiu cum poti sa fii atat de sigur pe tine, afirmand: "Totusi cand mergi cu moto mai intai ai grija de tine nu? Adica nu cred ca ajungi sa mergi mai tare decat poti tu decat sti tu, daca respecti regula asta nu ai nevoie nici de mama casco-ului. "

Eu am grija de mine si cand merg pe jos, nu numai pe moto :), dar asta nu inseamna ca nu pot calca stramb si sa-mi rup piciorul pe scari...

 

Am mers ca. 150.000 km pe moto, fara niciun accident, dar tot consider ca merita sa fac CASCO. Pur si simplu nu-mi pot permite sa risc sa pierd banii dati pe motocicleta, iar o dauna totala la moto se poate intampla foarte usor, nu trebuie sa mergi cu 200 km/h pt asta. De ex. daca la GS se rupe prinderea semicadrului de motor, poti sa inlocuiesti si semicadrul si blocul motor, iar operatiunea respectiva pur si simplu nu se merita dpdv. financiar.

Uitati-va cate piese din dezmembrari gasiti pe ebay, provenind de la motociclete relativ noi si va puteti face o idee despre rata daunalitatii totale.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din moment ce iti permiti sa platesti asemnea sume STUPIDE pur si simplu AIUREA in speranta ca odata probabil/da poate o sa fie cazul/ da poate vine sf lumii/ da poate apare ceva nasol .......Doamne fereste, nu e mai bine sa iti ti banii in buzunar si sa ii scoti NUMAI DACA ai nevoie, nu sa platesti impozit pe prostie cum bine a zis cineva aici.

 

Daca e sa fie ceva urat si nu isi are rostul reparatia iti iei alta motocicleta, defapt oricum 50% din motocicleta tu o platesti inca o data doar asa in speranta ca poti dormi linistit si cu buzunarul rupt...........deh ai casco si mai cad cativa bani pe langa indiferent de situatia ta financiara.

Pai nu e chiar asa... gandeste-te cat costa o cutie, o oglinda, parbriz, un handguard si far sau geam de far (nu stiu daca se vinde separat). Zic asta pt ca asta a bulit un prieten cand a tavalit gs-ul identic cu al meu, la un 30-40 km/h.

Eu zic ca daca asigurarea pe un an e egala cu o cutie+oglinda+parbriz (fara teava de prindere superioara) e bine pt ca astea se pot fu te si daca iti cade de pe cric!

Iar partea cu 50% nu mere pt ca nu am de gand sa tin mobra 7-8 ani astfel incat, matematic, asigurarea sa ajunga la 50% din valoare.

Singura parte care ma enerveaza este ca platesc asigurarile 12 luni desi ma dau 9.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bogdan man

 

sper ca sioriciul, toba, caltabosul sa nu ti fi afectat functiile locomotorii si poate sa mi dai si mie cutiile anul asta.....

 

 

desi am fost cuminte si am spus o poezie mosului ....sub bradut nu am vazut decat coada pisicii

Si coada pisicii a iesit si te-a tras de gat pana in dreptul unui uimitor set de cutii de comanda spezial ! La setul asta au muncit pana si renii lui NOS Craciun , pe langa zecile de gnomi .

Editat de remu1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si coada pisicii a iesit si te-a tras de gat pana in dreptul unui uimitor set de cutii de comanda spezial ! La setul asta au muncit pana si renii lui NOS Craciun , pe langa zecile de gnomi .

 

maine poze cu cutiile ridicate azi

comentariile le las la "altitudinea" voastra.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ich wünsche dir ein gutes neue Jahr !

cum zici tu si dupa .... mancam

 

 

 

in sfarsit... acum crezi in Mos Cracila?

NU......

 

 

mi ar fi prins bine sa le am la plecarea din croatia

sau sa le alerg un pic incarcate

 

insa acum nu ma pot decat uita la ele in porbagajul masinii

maine fac un filmulet cu ele

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Personal consider ca cei care dau 15.000 EUR (sau mai mult) pe un autovehicul si nu fac CASCO sunt idioti, totusi accidente sunt destule, din pacate nu se intampla atat de rar precum sfarsitul lumii, cum spunea ironic Bigfoot....

 

Daca cumva nu mi-a scapat, nimeni nu a pomenit de un alt aspect important: furtul :D

 

insa acum nu ma pot decat uita la ele in porbagajul masinii

Deci tot nemultumit esti...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Ravishing

Cum ziceam.......

 

 

Eu cutiile cand mi le-am facut, le-am gandti tot in limita cilindrilor.

Insa la mine cea din dreapta e aproape dubla fata de cea din stanga unde se afla toba.

Ale tale de ce sunt egale? (sau poate nu vad eu bine in video)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Eu cutiile cand mi le-am facut, le-am gandti tot in limita cilindrilor.

Insa la mine cea din dreapta e aproape dubla fata de cea din stanga unde se afla toba.

Ale tale de ce sunt egale? (sau poate nu vad eu bine in video)

sunt egale in partea de sus

cea din stanga este decupata in zona tobei

daca ai facut pe cea opusa tobei dubla ..... nu descentrezi motocicleta????

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to BMW R1200/1250 GS/GSA/RS/RT/R LC - 2013->

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...