Sari la conținut

Motociclistu' Biciclist


gn77b
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 3,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

avem cu bicicleta la mare de 1 mai si prima evadare pe 9 mai. eu m-as duce pe 9 mai la snagov, daca reusesc sa pun frane la bicicleta. voi?

 

 

pentru cei interesati de competitiile de ciclism la nivel de amatori ,pot sa arunce un ochi aici

 

http://www.ciclism.ro/forums/f44/

 

 

Numai bine. :peace:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

avem cu bicicleta la mare de 1 mai si prima evadare pe 9 mai. eu m-as duce pe 9 mai la snagov, daca reusesc sa pun frane la bicicleta. voi?

Eu nu merg la niciuna din acțiunile astea. La mare se merge cu biciclete de Âşosea, dar cu viteză maximă de 25 de km/h (unde e distracția? să mergi cu 100 de oameni Âşi să lîncezeÂşti în Âşa... două zile!?), iar la Snagov e necesar un MTB, iar eu n-am aÂşa ceva.

Abia ce am cheltuit 300 de lei pe piese: furcă, angrenaje, rulment... ar mai fi de băgat, dar o s-o fac să meargă aÂşa, iar la anul se va schimba cu alta mai nouă. Oricum, îmi zice săraca demult că vrea să se retragă din activitate, dar eu, ca un tiran adevărat, o tot resuscitez Âşi o exploatez la maxim, pînă cînd va da cu mine de Terra, poate o să mă milogesc de ea Âşi o s-o las să se retragă în glorie... :laugh:

@fannyflint, tu mergi la vreuna din "competițiile" astea? Tot cu "caloriferul" ăla te plimbi? :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai citisem de unii ca se plang ca ce viteza e aia 25km/h. pai e viteza pentru incepatori, banuiesc. cine poate sa-i dea tare nu merge in grup sau isi face un grup propriu cu alti oameni care pot sa le dea "gaz".

 

dupa cum am zis m-as duce la snagov. o sa rog pe cineva sa ma recupereze daca mi se rupe bicla prin padure (deci n-am nici o idee cum se ajunge la snagov sau ceva de genul asta dar am chef sa fac asta). dar mai intai tre' sa rog pe altcineva sa-mi dea frane si, eventual, sa mi le si monteze :laugh:

nu ca as avea nevoie de frane, cred, dar ale mele scartaie de numa'. mai ales cand dau in spate (nu ca as măr?ărui :) prea mult)

si da, tot despre calorifer :lol:) vorbesc, nu o sa-mi iau alta bicla prea curand. dar nici nu ma prea dau, anu' asta am fost o data asta iarna si o data prin martie, la inceput. mi-a taiat un idiot fata (venind din sens opus, trecand peste linia continua) si mi-am bagat picioarele. poate de maine il scot din nou la pascut (calu', cum ii zice tata).

 

lokko, poate-l convingi pe ciclobur

Editat de fannyflint
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tocmai acum încearcă un prieten să mă facă să mă înscriu la Evadare, dar încă nu-s convins. Trebuie să fac Âşi rost de alt căluț, că nu pot veni cu al meu. Mai e o săptămînă, cine Âştie ce va mai fi pînă atunci, poate mă las convins... :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am vrut sa merg la Prima Evadare dar sunt ocupat cu jobul...imi facusem si planuri..oofff...

dar tura spre Chisinau o fac,mai ales ca pe langa Neuzerul meu vreau sa imi iau o cursiera sau un ciclo-cross(am pus ochii pe ceva de la Merida)

Asa ca daca vreti,imi ziceti;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-am hotărît! Nu vin la "Prima Evadare", am alt program, sper eu că mai plăcut! Succes celor care se duc, aÂştept poze!

Mesaj completat

P.S. Mostră de "antrenament" pentru Prima Evadare

post-7334-1273217164_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Salutare,

De ceva vreme ma bate gandul sa imi iau o Bicicleta.

Ideea de a ramane pe doua roti cu banii in buzunar dar si cu o plimbare in aer liber imi suna foarte tentant.

Asa ca vreau sa intreb pe cunoscatori, pentru orash, poate si un pic offroad, ce recomandati, producator, tip de bicicleta..etc.

Desigur, intotdeauna e vorba si de bani.

Cine ce are pe acasa, poate gasesc ceva de calitate la mana a doua..etc.

Ma ajutati?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Păi, dom' inginer, era bine dacă te uitai mai întîi aici, puteai pune întrebarea tot pe topic, nu era nevoie de unul nou.

Pentru o discuție mai în detaliu, dă-mi add pe messenger Âşi stăm de vorbă.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu mi-am luat modelul acesta de la un dealer din zona cu 20% discount fata de pretul de pe site-ul DHS:

 

DHS%2010%20ANI.jpg

 

Mai ieftin am vazut in Auchan o bicicleta MB de la RichBike la 249 RON. Pare destul de firava dar macar nu costa mult.

 

 

PS. daca nu iti gasesti pana in august ti-o vand eu dupa ce imi vine motorul :)

 

Presupun ca se poate muta topic-ul acolo unde ii este locul, nu?

 

Bafta

Editat de Vallach
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai ieftin am vazut in Auchan o bicicleta MB de la RichBike la 249 RON. Pare destul de firava dar macar nu costa mult.

Ai toate sansele ca o astfel de bicicleta sa se dezmembreze in cateva zeci de kilometri sau, daca ai grija de ea,dupa un sezon sa fi nevoit sa schimbi frane, bile, schimbatoare, cabluri, poate roti, etc.

Cred ca e de preferat o bicicleta second, produsa de o firma serioasa, care la aceiasi bani e mai buna si merge mai bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da fereti-va de bicicletele romanesti si cele ieftinein general. Mai bine dai putin mai mult decat sa dai putin si dupa aia tot bagi bani in piese si pana la urma tot acolo ajungi, doar ca la una calumea ai garantia cadrului, la Trek de exemlu e garantie pe viata la cadru. Oricum eu sunt fan Trek dar mai sunt si altele Cube, Merida, Kona, Giant, Magelan si altele. In jur de 14-15 milioane e super ok pt o bicla buna si de calitate pt nevoi obisnuite, perfecta pt oras dar te tine si pe munte :). Urmareste topicul de bicle gasesti destule informatiia acolo!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nici DHS-ul nu e mai breaz, la fel Âşi First-bike etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nici DHS-ul nu e mai breaz, la fel Âşi First-bike etc.

 

 

Decat cu otelul ala de 30 de kile mai bine mai astepti oleac',iti cumperi una pe bucati,o prepari cum vrei tu,sunt solutii :).Nu recomand Dhs,FirstBike sau mai stiu eu ce gasesti prin magazinele de retail,nici dusmanilor mei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am 2 biciclete de la bunicu'...o bicla marca simpson din 1954 si o bicicleta ukraina cu din 1974(scrie pe cadru anul de fabricatie) si indica nr de chilometri parcursi......are un chilometrej mecanic la roata.Vroiam sa imi cumpar una noua insa astea doua rezista destul de bine....partea proasta e ca au inceput sa rugineasca de cand a murit bunicu,eu merg cu bicla o data la 3 luni

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am 2 biciclete de la bunicu'...o bicla marca simpson din 1954 si o bicicleta ukraina cu din 1974(scrie pe cadru anul de fabricatie) si indica nr de chilometri parcursi......are un chilometrej mecanic la roata.Vroiam sa imi cumpar una noua insa astea doua rezista destul de bine....partea proasta e ca au inceput sa rugineasca de cand a murit bunicu,eu merg cu bicla o data la 3 luni

pune si tu poze cu ele si cu sistemul ala de chilometraj ca sunt tare curios cum arata biclele :)

mi-am luat si eu o bicicleta Rockmachine si e f buna , pret 13 mil . \

sunt si la 10 mil merida si magelan care merita si usnt f bune

singura parte proasta cu bicicleta e ca nu se uita femeile la tine :crack:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ideea mea de a avea bicicleta este una simpla, in primul rand imi place plimbarea, apoi sunt cele secundare, mai dau burta jos, ca pe motor a crescut vazand cu ochii, mai si fac economie la benzina :) etc.

Ma intereseaza una sh, ceva nordic de preferabil sau oricum, de calitate si mai ieftina, eu stiu..400-500 lei. Nu vreau romanesti, sunt dezamagit de cum pun romanii problema, cum au pus un echipament de firma pe ea cum salta pretul pana la semiprof...

in fine. Cam aste e ce caut, orash si putin extra..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu mi-am luat de vreo jumate de an una second, ma rog am facut-o mai din bucati. Am cumparat un cadru Trek cu furca, pipa, sea, schimbatoare si de pe aia veche am pus rotile, manetele de frana+schimbatoare, ghidon, frane, foi + pedale si am facut o bicla super tare pt ce am eu nevoie deocmadata. Oricum in afara de roti care sunt mai varza restu sunt destul de bune(shimano si bike positive). Poti cauta pe net sigur gasesti ceva bun!

 

Pe viitor vreau sa imi schimb rotile cu totul, sa iau o furca de 100mm, ghidon mi-am luat dar trebuie sa imi iau si pipa mai buna si in final vreau sa imi schimb si cadrul :) sa iau unul mai mic de vreo 13-14 inch.

Editat de mangusta
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu mi-am luat de vreo jumate de an una second, ma rog am facut-o mai din bucati. Am cumparat un cadru Trek cu furca, pipa, sea, schimbatoare si de pe aia veche am pus rotile, manetele de frana+schimbatoare, ghidon, frane, foi + pedale si am facut o bicla super tare pt ce am eu nevoie deocmadata. Oricum in afara de roti care sunt mai varza restu sunt destul de bune(shimano si bike positive). Poti cauta pe net sigur gasesti ceva bun!

 

Pe viitor vreau sa imi schimb rotile cu totul, sa iau o furca de 100mm, ghidon mi-am luat dar trebuie sa imi iau si pipa mai buna si in final vreau sa imi schimb si cadrul :) sa iau unul mai mic de vreo 13-14 inch.

cat te-a costat toata afacerea..,exceptand manopera :crack:

?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

13-14 inch ? Da' ai un metru juma' inaltime sau ce ? :)

Biciclete relativ ieftine si nu foarte proaste ar fi de la Neuzer sau Rock Machine (ca raport pret/calitate Neuzer iese mai ieftin). Fara full suspension si alte prostii d'astea (am facut greseala mai de mult, macar altii sa n-o faca).

 

In alta ordine de idei, sunt toate sansele ca maine sa bag o plimbarica offroad in padurea Cernica, in caz ca mai sunt oameni interesati. Cu plecare de pe la 9:30 - 10:00 din Pantelimon. Confirm mai pe seara.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu mi-am luat o "Rich Bike" (de pe care am jupuit toate abtibildele, bleah)... parca vreo 330roni am dat pe ea. A mers foarte bine (pentru un nub ca mine) vreo 30Km dupa care i-am dat-o unui var sa faca nu-sce plimbare cu "biciclistii nu'scum"... blah blah... Mi-a adus roata strimba in bascula spate de atingea in dreapta, frinele erau pe bigudiuri, pedala stinga sparta si dupa 1km mi-a cazut pe jos... zgomot in zona pinioanelor spate... ce mai... dezastru.

 

Eu inteleg ca e "made in China" Dar depinde si de cum ai grija de lucru. Am reglat iar frinele (desi suruburile imbus de blocare a bratelor in pozitie sint distruse si se cam misca la actionare), am aranjat roata, strins pedala la loc in butuc, uns lantul... merge iar.

 

Nu o fi cea mai buna... dar merge pentru inceput. Daca imi strica ceva mai scump... il schingiuiam.. asa doar l-am injurat :) .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai daca era ceva ce ar fi respectat macar niste standarde de metalurgie, nu cred ca aveai de ce sa-l injuri.

 

Nu zic ca nu se deplaseaza si gioarsele astea, dar cand incep sa-ti pice piese de pe ce s-ar dori sa fie un MTB inca de la prima groapa... parca ceva nu e in regula :)

De asemenea nu trebuie omisa posibilitatea deloc neglijabila ca cedarea unor componente sa duca la un accident grav.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pedala e din plastic... inclusiv bratul, are niste insertii metalice (o saiba) in care se prinde piulita dar atit. Imbusurile stricate sint din aluminiu sau ceva moale dar s daca incerci sa umbli la ele cu o surubelnita le mucifici rapid... :) :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nici DHS-ul nu e mai breaz, la fel Âşi First-bike etc.

 

Asa este insa nu as da 13 mil be o bicicleta nici mort. Pana acum sunt multumit de DHS-ul meu, o data pe saptamana il scot la o plimbare de 30-50 km, mai mult timp liber nu am din pacate.

 

Rich Bike-urile sunt dezastru total, pica piesele de pe ele de proaste ce sunt facute asa ca feriti-va.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...