Sari la conținut

BMW F650/F700/F800GS/A


Postări Recomandate

Isi merita pretul? Am gasit un model din 2010 ce are 10.000 km la activ si costa 5800 euro (probabil negociabil). Inca e in garantie. Are sa comfort, abs, parbriz, incalzire in manete si computer de bord.

 

 

Prima chestie pe care trebuie s-o probezi, mai ales ca incepator, ar fi inaltimea. Din fericire saua "comfort" este putin mai joasa decat standard.

Cu puterea te descurci tu la inceput daca esti suficient de intelept apoi in timp o vei aprecia. Pe de alta parte este o motociceta manevrabila si usor de condus (cu exceptia "nervozitatii" motorului)

 

Pretul mi se pare cam dubios (mic) pt. ce ai descris tu.

 

Touring decent eu zic ca poti face, saua comfort fiind un plus in sensul asta atat pt. tine cat si pt. pasager.

Chestia cu parbizul... este discutabila, eu la 12GS mi-am cautat cel mai "low" posibil si fac "ceva" touring; de multe ori un parbriz mai inalt poate insemna mai multe turbulente si implicit mai putin confort. Totusi, cu numai cca 150€ poti lua oricand un parbriz mare de la TT care cel putin in teste a iesit cel mai bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Multumesc pentru raspunsuri.

 

Inaltimea nu cred ca e o problema. Am 1.80m si 78kg. In general preturile la motoare sunt mici in comparatie cu cele de acasa, eu nu sunt in Romania in prezent, si au si km putini. Dar touring, BMW, mai rar gasesc la vanzare, si as vrea sa profit acum. In general gasesc de viteza care se vand pentru ca nu prea au ce face cu ele, viteza maxima permisa fiind de 70 km ora. Aici piata e buna comparativ cu altele si km putini in bord, ca de, sunt limitati in drumuri lungi.

 

Multumesc inca o data si sper ca ma voi decide cat mai curand.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

BMW ofera acum ungator automat de lant ca si "accesoriu original" pt. seria F (650/800 GS & 800R), costa 205€ inclusiv montaj. (in Ro fiind manopera mai ieftina ar trebui sa fie ceva mai ieftin ma gandesc)

 

post-9546-0-08330900-1319387123_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E vechitura vacuumatica de la Scotoiler rebotezata. Era buna acum 10 ani. Acum este depasita si ca de obicei mult mai scumpa decat cea originala, care se vindea, si cu cap dublu, la cca 130euro.

 

Acum pretul este redus chiar la 100 euro - http://www.louis.de/_20586bf23df4c97afe3c795786297a1d2c/index.php?topic=artnr_gr&article_context=detail&grwgr=320&wgr=427&list_total=42&anzeige=0&page=0&artnr_gr=10003248

Stii cum e vorba aia, prost e ala care da, nu ala care cere ;)

Editat de Angi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A cumparat BMW stocul nevandut de ungatoare si s-a lansat in afaceri :rolleyes: Erau totusi necesare precizari legate de avansul tehnologic si epocala descoperire, lansata in campania de accesorizare a F-urilor. Asteptam, cu infrigurare si sugrumati de emotie, episodul 2.

Editat de bogdan_harea
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Intreb eu:nu merita oare 100 iepuroi in plus pentru ca are elicele alb/albastre pe el?

Ce mai este suta in ziua de azi, in vremurile astea nenorocite? :disappointed:

Cind o sa pricepeti oare ca pretul este ultimul lucru la care se gandeste un fan BMW vero? :burnout:

Editat de l.u.v
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

BMW ofera acum ungator automat de lant ca si "accesoriu original" pt. seria F (650/800 GS & 800R), costa 205€ inclusiv montaj. (in Ro fiind manopera mai ieftina ar trebui sa fie ceva mai ieftin ma gandesc)

 

post-9546-0-08330900-1319387123_thumb.jpg

Eu am made in HAREA. 120 de euro, montaj inclus si o kila de oloi.

sa fie!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

BMW ofera acum ungator automat de lant ca si "accesoriu original" pt. seria F (650/800 GS & 800R), costa 205€ inclusiv montaj. (in Ro fiind manopera mai ieftina ar trebui sa fie ceva mai ieftin ma gandesc)

 

post-9546-0-08330900-1319387123_thumb.jpg

 

 

E vechitura vacuumatica de la Scotoiler rebotezata. Era buna acum 10 ani. Acum este depasita si ca de obicei mult mai scumpa decat cea originala, care se vindea, si cu cap dublu, la cca 130euro.

 

 

Tru.

 

http://www.scottoiler.com/uk/news/scottoiler-and-bmw-motorrad-release-co-branded-chain-oiler.html

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Multumesc celor ce mi-au dat un sfat. In sfarsit m-am decis si am luat-o. Asadar posesor de F800GS incepand de azi. Din pacate la pret nu a scazut nimic dar eu zic ca a meritat. A venit cu o a doua sa, comfort, cu cric central, cu parbriz touring si cu tank bag. Facand un calcul am vazut ca in total costa undeva la 500-600 euro. deci tot am iesit bine. Revin si cu poze.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Multumesc celor ce mi-au dat un sfat. In sfarsit m-am decis si am luat-o. Asadar posesor de F800GS incepand de azi. Din pacate la pret nu a scazut nimic dar eu zic ca a meritat. A venit cu o a doua sa, comfort, cu cric central, cu parbriz touring si cu tank bag. Facand un calcul am vazut ca in total costa undeva la 500-600 euro. deci tot am iesit bine. Revin si cu poze.

 

sa o stapanesti sanatos. poti sa dai un pret, ce an, cati km? daca nu sunt indiscret...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E vechitura vacuumatica de la Scotoiler rebotezata. Era buna acum 10 ani. Acum este depasita si ca de obicei mult mai scumpa decat cea originala, care se vindea, si cu cap dublu, la cca 130euro.

Probabil asta valoarea reala a bemveurilor este mult sub jumatate fata de cea cu care se vand :D

 

 

Plescoiule de unde ai scos-o cu 120 de euro ca eu parca-mi amintesc de 400 roni. :friends:

Sa inteleg ca s-a gasit electronist sau era unul vechi?
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sa o stapanesti sanatos. poti sa dai un pret, ce an, cati km? daca nu sunt indiscret...

 

Acum si pozele. Credeti ca ar trebui sa asuc la setariile de fabrica suspensia si inaltimea? ( spring preload si damping)

 

A avut un singur posesor, inregistrat in 01.2010 , verificari la reprezentanta BMW si 10000 km in bord. Am dat pe ea 5800 euro cu toate extraurile ce le-am mentionat mai sus. Am rezerva saua originala si parbrizul original.

 

Abia astept sa imi iasa asigurarea si sa ii pun crash barurile. Apoi ma dau. Pana atunci ma uit la ea cu drag.

 

Salutari.post-12-1084836677_thumb.jpgent=750510:DSC_0049.JPG]]ttachment=750507:Dpost-39410-0-84020300-1319628555_thumb.jpgSC_0046.JPG]50505:DSC_0044.JPG]

post-39410-0-77352000-1319628517_thumb.jpg

post-39410-0-73449300-1319628525_thumb.jpg

post-39410-0-62567800-1319628537_thumb.jpg

post-39410-0-31841900-1319628545_thumb.jpg

post-39410-0-19716400-1319628564_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...

A avut un singur posesor, inregistrat in 01.2010 , verificari la reprezentanta BMW si 10000 km in bord. Am dat pe ea 5800 euro cu toate extraurile ce le-am mentionat mai sus. Am rezerva saua originala si parbrizul original.

...

 

Eu zic ca ai iesit foarte bine la pret.

Pe mobile.de nu gasesti asa ceva. Toate sunt mult peste suma pe care ai platit-o tu.

 

Asfalt uscat nu iti urez, pentru mobra asta nu iti trebuie nici asfalt si nici uscat.

Asa ca iti urez sa ai parte de ea si sa te poarte mult si bine pe unde vei dori tu!

 

 

Da, scottoilerul, varianta vacuum.

Au incercat de mult cei de la scotty sa intre in parteneria cu bembeu'.

 

Ma mira totusi ca nu au pus varianta eSystem pe F-uri.

Eu montat varianta electronica pe stroama si intr-adevar nu am ce sa ii reprosez, isi face treaba minunat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu habar n-am si nici nu ma intereseaza care cum functioneaza, nu am lant...

Dar pt. unii care in mod constant bat campii pe forumul asta, trebuie sa fac 2 precizari:

- am spus cat costa "aici" inclusiv montaj, 205€... pe site-ul Scottoiler se specifica faptul ca la BMW montajul dureaza 1-1,5h. Manopera "in vest" costa cca 110€/h. Presupunand ca ar taxa doar 1h, pretul produsului in sine ar fi cca 95€. Asadar, unii mai bine ar mai lasa polonicul din mana, sa nu se inece :wink:

http://www.scottoiler.com/uk/products/bmw-motorrad-kits.html

- nu am laudat nimic, am facut doar un anunt ON-TOPIC.

Editat de khk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Eu habar n-am si nici nu ma intereseaza care cum functioneaza, nu am lant...

De fapt cu asta trebuia sa incepi.. :rolleyes:

Un sfat ar fi sa ramai la ce te pricepi, recte revista presei moto, copy paste de-acolo aici si eventual excursiile prin Alpi :wink:

Editat de l.u.v
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ giovanyady

 

super pret! iti dau 6000 pe ea! (he he he)

sa o stapanesti sanatos!!! :cheers:

 

ai luat-o cu 1500-2000 mai putin decat piata...

Editat de popp
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...