Sari la conținut

Accident Pasajul Unirii - acum 20 min....


Haurar
 Share

Postări Recomandate

Stef a reusit astazi sa se ridice in fund si sa manance!! Si vorbeste.. sapt viitoare il scot de la terapie intensiva.. ;) ;)

Poate respira singur sau este tot conectat la aparate?

Ma bucur sa citesc vesti bune, printre toate rautatile de-aici. :wave:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 232
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Stef a reusit astazi sa se ridice in fund si sa manance!! Si vorbeste.. sapt viitoare il scot de la terapie intensiva.. :D ;)

 

In sfarsit o veste buna!

Felicitari omului! :wave: Se pare ca este un adevarat luptator!

 

Suntem alaturi de el si de voi! ;)

Editat de Kassu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumim, multumim ;) nu, inca nu respira singur.. e tot la aparat.. cand o sa reuseasca sa respire o sa-l mute in salon ;)

si mai e problema cu cotul.. a venit azi chirurgu si nu il opereaza acum.. deci probabil se va suda asa si va trebui sa i-o rupa mai tarziu si sa i-o puna cum trebuie.. :wave:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...si mai e problema cu cotul.. a venit azi chirurgu si nu il opereaza acum.. deci probabil se va suda asa si va trebui sa i-o rupa mai tarziu si sa i-o puna cum trebuie.. :wave:

 

Auch!That hurts! ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Auch!That hurts! ;)

 

o sa doara ca naiba ce e drept

dar ma bucur sa mai vad si vesti bune printre injuraturile si rautatile :wave: forumistilor

cred ca stiu motorul cred ca il stiu din vedere si pe motociclist - din pacate nu mai vad acel Fazer parcat la facultate

 

Insanatosire grabnica si fara alte suferinte !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pasajul ala, precum si cel de la Lujerul, e pacatos cu draci. Se intra cu minim 80 in el si dupa aia are o curba care desi pare larga, este extrem de inselatoare daca nu o iei cum trebuie. Unde mai pui ca frecvent este ud inauntru, picura din tavan etc, iar daca e si asfaltul rece si ai niste cauciucuri nu taman grozave, sansele sa o pui sunt destul de insemnate. Oricum, mare greseala sa schimbi benzile aiurea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pasajul ala, precum si cel de la Lujerul, e pacatos cu draci. Se intra cu minim 80 in el si dupa aia are o curba care desi pare larga, este extrem de inselatoare daca nu o iei cum trebuie. Unde mai pui ca frecvent este ud inauntru, picura din tavan etc, iar daca e si asfaltul rece si ai niste cauciucuri nu taman grozave, sansele sa o pui sunt destul de insemnate. Oricum, mare greseala sa schimbi benzile aiurea.

 

 

bine zis.

adevarul adevarat este ca seara mai ales, cand e in unghiul mort, un motociclist e foarte greu de vazut din masina, chiar daca incerci sa acoperi unghiul cum faci mereu si are efect in cazul masinilor aflate in unghiul mort.

daca nu-i vezi farul nu e bine. iar daca motociclistul are viteza e urat de tot.

 

da, sunt de parere ca in general acea linie continua din pasaje chiar e bine sa fie respectata

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bine zis.

adevarul adevarat este ca seara mai ales, cand e in unghiul mort, un motociclist e foarte greu de vazut din masina, chiar daca incerci sa acoperi unghiul cum faci mereu si are efect in cazul masinilor aflate in unghiul mort.

daca nu-i vezi farul nu e bine. iar daca motociclistul are viteza e urat de tot.

 

da, sunt de parere ca in general acea linie continua din pasaje chiar e bine sa fie respectata

 

captainobvious.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumim, multumim ;) nu, inca nu respira singur.. e tot la aparat.. cand o sa reuseasca sa respire o sa-l mute in salon ;)

si mai e problema cu cotul.. a venit azi chirurgu si nu il opereaza acum.. deci probabil se va suda asa si va trebui sa i-o rupa mai tarziu si sa i-o puna cum trebuie.. :wave:

 

Ma bucur sa aud vesti bune, sper ca urmatoarele sa fie si mai si.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bine zis.

adevarul adevarat este ca seara mai ales, cand e in unghiul mort, un motociclist e foarte greu de vazut din masina, chiar daca incerci sa acoperi unghiul cum faci mereu si are efect in cazul masinilor aflate in unghiul mort.

daca nu-i vezi farul nu e bine. iar daca motociclistul are viteza e urat de tot.

 

da, sunt de parere ca in general acea linie continua din pasaje chiar e bine sa fie respectata

 

NO SHIT, SHERLOK?!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pasajul ala, precum si cel de la Lujerul, e pacatos cu draci. Se intra cu minim 80 in el si dupa aia are o curba care desi pare larga, este extrem de inselatoare daca nu o iei cum trebuie. Unde mai pui ca frecvent este ud inauntru, picura din tavan etc, iar daca e si asfaltul rece si ai niste cauciucuri nu taman grozave, sansele sa o pui sunt destul de insemnate. Oricum, mare greseala sa schimbi benzile aiurea.

 

Spre deosebire de Pasajul Unirii, Pasajul Lujerului este unul in linie dreapta, cu o foarte larga curba la dreapta.Totodata, calitatea asfaltului este mai buna in Pasajul Lujerului.Totusi exista parti in care picura din tavan, la intrarea si iesirea din pasaj.Norocul e ca acele zone sunt in aliniament.

 

In TOATE pasajele subterane, benzile sunt delimitate de linie continua.Deci nu este permisa schimbarea benzii pe acea portiune.

 

Toata lumea, indiferent de autovehiculul utilizat, ii da in goarna si schimba benzi in pasaje.Uneori, mai se intampla si evenimente nedorite.Speram sa nu fie cazul acum.Ramane sa aflam si varianta bikerului, cand acesta va putea sa ne-o spuna.

 

Pana atunci, recuperare rapida! ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Infirmierele de la Municipal de la terapie intensiva sunt niste nenorocite....va spun din propria experienta. Pentru reclamatii intrebati de Dr. Hainarosie, este seful sectiei si chiar isi face treaba. Sanatate baiatului!!!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mda.. sper ca nu mai are mult de stat acolo.. azi am vb cu sora lui si mi-a spus ca respira singur, ca i-au scos drena din splina si mai are doar una la rinichi.. dimineata s-au dus la el si le-a cerut de mancare.. Si le-a zis ca el vrea sa plece de acolo, ca s-a plictisit.. ca de ce il tin aia acolo cand el n-are nimic (inca i se da morfina din cate ma inteles ) si ca el vrea sa il lase sa plece acasa, sa se duca la facultate si sa se vada cu prietenii... Ca el nu intelege de ce nu-l lasa sa plece mai repede de acolo... ;))

 

Deci el, asa... e bine. Insa i-au mai facut azi o tomo si inca se mai vad pete maricele de sange la creier... Maine aflam ce se face in cazul asta... Oricum, daca asta nu ii incetineste vindecarea, luni s-ar putea sa il putem vizita :wave:

Editat de alitzuca
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, are dreptate jansupraponderalu, un motor e greu de vazut cand e in unghiul mort al masinii, mai ales cand cu o secunda-doua in urma nu era acolo. Unii se uita mereu in retrovizoare si laterale, altii nu, mai vorbesc si la telefon. E datoria bikerului sa intuiasca o eventuala manevra a masinii din fatza, indiferent ca e linie continua in tunel sau nu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, are dreptate jansupraponderalu, un motor e greu de vazut cand e in unghiul mort al masinii, mai ales cand cu o secunda-doua in urma nu era acolo. Unii se uita mereu in retrovizoare si laterale, altii nu, mai vorbesc si la telefon. E datoria bikerului sa intuiasca o eventuala manevra a masinii din fatza, indiferent ca e linie continua in tunel sau nu.

si mai completez ca e de datoria bikerului sa se faca vazut/auzit pe cat posibil.

cand merg cu masina am impresia ca ma uit mai mult in retrovizoare si oglinzile laterale decat in fata. la fel cand fac vreo manevra. cine stie, poate trece un R1 ;)

Editat de Cata M
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In general .. bucurestenii sunt oameni RAI ! Orgoliosi !

 

Aia de care vorbesti tu nu sunt bucuresteni, ci provinciali capatuiti pe aici de cativa ani, deveniti peste noapte asa-zisi "smecheri de Bucuresti". Bucurestenii nascuti si crescuti aici si mai ales cei cu "pedigree" de generatii bune, sunt altfel. Iti vine sa crezi ? Nu ? Stiam eu. :laugh:

 

Lasati dreaq frustrarile ca nu umbla caini cu covrigi in coada pe aici. Eu stiu ca multi isi doresc sa ajunga in capitala, dar de aici si la a uri bucurestenii, e cale lunga.

 

Scuze de off topic... Multa sanatate bikerului. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:laugh: Auci... imi pare rau...

Medical vorbind, care mai e starea lui?! Ajunge acasa inainte de craciun?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nop :laugh: mai trebuie si operat la mana.. inca mai exista niste peticele de sange pe creier.. din pacate cred ca nici de revelion n-o sa fie acasa.. si trebuia sa faca revalionul cu noi :D(((( daca ii revine bunadispozitie pana atunci, poate il rapim din spital in noaptea aia si il aducem inapoi dimineata :(

Oricum, sper ca maine sa revina la ganduri mai bune si sa ne lase sa mergem la el..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum are cea mai multa nevoie de prieteni si de familie in jurul lui. Explicati-i ca ce a patit el se putea intampla oricui, ca e bine ca a scapat cu viata si ca abia asteptati sa-l vedeti inapoi printre voi. Trebuie sa ganditi pozitiv si sa-l faceti sa rada si sa se simta vesel, sa uite de accident.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O sa incercam. Azi sora lui ne-a zis ca aseara el a inceput sa zica ca nu mai stie cand a spus sa nu ne ducem la el.. si de ce nu ne-am dus sa-l vedem si la ora 2 noaptea tot insista la sora lui sa ne sune sa mergem la el ca vrea sa ne vada. Din pacate nu ne-a sunat.. :laugh: iar azi l-au operat la cot, e din nou la reanimare... Maine in schimb, ne ducem sigur, sa zica oricine orice.. daca n-are chef de noi, sa ne dea afara.. stam pe holuri pana revine in toane bune si ne primeste. Banuiesc ca sedativele alea l-au ametit de tot saracu` si de-aia nu mai stie ce zice prea bine.. ba e alba, ba e neagra. Ne-am gandit sa nu pomenim nimic de starea in care e.. sa ne prefacem ca nu s-a intamplat nimic.. oriucm el mereu cand se refera la accident zice "cazatura aia"... si tot timpul intreaba in ce stare e motoru` si in ce stare e costumu`... sa luam totul mai in gluma asa (cel putin sa incercam)...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O sa incercam. Azi sora lui ne-a zis ca aseara el a inceput sa zica ca nu mai stie cand a spus sa nu ne ducem la el.. si de ce nu ne-am dus sa-l vedem si la ora 2 noaptea tot insista la sora lui sa ne sune sa mergem la el ca vrea sa ne vada. Din pacate nu ne-a sunat.. :laugh: iar azi l-au operat la cot, e din nou la reanimare... Maine in schimb, ne ducem sigur, sa zica oricine orice.. daca n-are chef de noi, sa ne dea afara.. stam pe holuri pana revine in toane bune si ne primeste. Banuiesc ca sedativele alea l-au ametit de tot saracu` si de-aia nu mai stie ce zice prea bine.. ba e alba, ba e neagra. Ne-am gandit sa nu pomenim nimic de starea in care e.. sa ne prefacem ca nu s-a intamplat nimic.. oriucm el mereu cand se refera la accident zice "cazatura aia"... si tot timpul intreaba in ce stare e motoru` si in ce stare e costumu`... sa luam totul mai in gluma asa (cel putin sa incercam)...

Pai cred eu ca e mai bine sa intrebe de starea motorului decat sa nu intrebe nimic...

E nevoie de sange, e nevoie de bani, e nevoie de ceva concret din partea comunitatii de motociclisti?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu e nevoie de nimic, multumim.. Azi am fost la el, e oarecum ok.. inca il mai doare, dar e bine.. vorbeste si merge (desi fara directie, nu-si tine f bine echilibrul) deci o sa-si revina, a scapat :laugh:

 

De fapt, daca stau sa ma gandesc mai bine, ar fi ceva.. daca cunoaste cineva vreo asistenta la municipal (el e momentan la etajul 3, nu stiu cum se numeste sectia) si vrea sa ajute, il rog sa imi trimita PM. Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...