Sari la conținut

ANTIGEL - Totul despre Tipuri/Clase/Comparatii


yamahaia
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 597
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Pe linga rolul de protectie la inghet, antigelul mai are si agenti anti-coroziune si rol de lubrifiere a presetupei din pompa de apa.

Chiar nu inteleg de unde vine curentul asta cu "hai sa ne zgarcim la 30 de lei o data la 2 ani" ca merge si apa simpla fara antigel.

Apa simpla pui numai in cazuri extreme ( ai cazut si ai busit radiatorul, sau a fiert si a borsit afara) si chiar si atunci se recomanda distilata daca ai de unde sa iei.

 

Asa arata o presetupa si asigura etansarea dintre partea motorului plina cu apa si partea motorului plina cu ulei.

Pentru cei interesati avem si preturi :D

 

 

este o coincinenta dar G12 ala rosu merge 12 ani

 

Asta cu defectarea pompei de apa din cauza antigelului cred ca este vrajala producatorilor care fac rabat la calitate, apoi iti iau banii la servisare

Editat de yuk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 weeks later...
  • 1 month later...

Sal,vreau sa imi cer scuze daca mai exista un topic de genu asta,am vazut pe net diverse discutii in legatura cu schimbatul lichidului de racire si as vrea sa ma lamuresc cu anumite lucruri cu ajutorul vostru

Ce antigel folositi voi? antigelul pe care il folositi il amestecati cu apa? cu ce fel de apa il amestecati?puneti doar antigel?

Am vazut pe net subiecte legata de ceva organic,nu prea am inteles,va rog sa ma lamuriti,ultima oara am schimbat antigelul la o aprilia de 125 ,cumparat antigel de la benzinarie si amestecat cu apa

Mobra mea inghide circa 2,11 L de lichid,nu cred ca e rentabil sa cumpar un antigel scump gen motul si sa dau aproape 100 ron pe el,voi ce recomandati?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fix cu Motul am schimbat vechiul antigel chiar ieri , dar daca spui tu ca nu merita . . . . . . .

P.S. : si l-am mai bagat si nediluat ( este gata preparat ) .

Editat de ctrad
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la piese auto , antigel g12 1/1 cu apa distilata

daca vrei verde ia verde, daca preferi roz cumpara roz..

 

 

eu pun, in mobra(e), de 6 ani de zile glaceol rx -d zici ca e pipi de martian. nu am avut probleme cu racirea sau cu pompa de apa ;)

 

un litru de glaceol+un litru de apa distilata si spor

Editat de tiranspider
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sonyy, fa asa: Cumperi Hepu G12 / G12 +, este pe la 25-30 de lei sticla de 1,5 L nediluat. 2 sticle de apa distilata de 1 L (3 Lei ambele). Faci amestecul 50-50 apa distilata + antigel. Dai drumul la antigelul vechi, torni restul de apa distilata sa clateasca cat de cat instalatia, apoi pui surubul de la pompa de apa si torni amestecul facut mai sus. Nu are rost sa dai sume colosale pe un antigel doar ca scrie pe el Motul sau alte treburi.

Dar de ce hepu si nu altceva g12, si neaparat nu Motul sau "alte treburi"? :) Intreb sincer, fara rautate. Si eu sunt de acord ca preturile la antigelul moto este exagerat de mare.

Editat de Cesar
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai comparat "apa colorata" cu G12 si ai zis ca e mai bun G12. Ai zis si ca era hepu. Ai mai incercat si alt producator cu acelasi standard g12 sau singura comparatie facuta este cu "apa colorata"?

Pe bidonul de apa colorata, ce mai scria in afara de apa colorata? Avea vreun stas/standard?

Editat de Cesar
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai ce-mi place cand va contrati pe niste marci de cacao care probabil se vand numai in Romania. Restul motociclistilor din lumea asta ce s-or fi facand?.

 

N-am auzit in viata mea de HEPU, aici nu se vinde nimic de genul asta.

 

Daca vreti, va zic vreo 3-4 marci care se vand aici, sa va contrati pe-alea.. :)))

 

Puneti oameni buni orice (cuvant urat) de antigel, cea mai importanta prorietate a lui e .. (ghici ghicitoarea mea) sa nu inghete!.

 

In rest, nimic nu bate apa la coeficientul de transfer termic.

 

Discutii de 2lei, ca e roz ca e mov ca e (cuvant urat), antigel. Ultima oara cand am cumparat era ... incolor. :D

 

@Goodkat, cum papuc ai determinat tu ca ala e apa colorata? Ai folosit un densimetru? :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hepu G12 e cel mai bun ca si pret/calitate. Motul pentru moto cica ar avea punctul de fierbere mai mare. iti trebuie fara silicati neaparat.

Poti sa-mi spui, te rog, pe ce te bazezi cand spui ca e cel mai bun raport pret calitate? Intreb la modul cel mai serios.

Punctul de fierbere al lichidului de racire in instalatie este influentat cel mai mult de presiune. Si ideal ar fi sa nu ajunga la temperatura respectiva.

 

Hepu e o marca nemteasca, eu o prefer in detrimentul altor marci. E ieftin

Probabil ca asta e unul dintre motivele subiective pentru care il recomanzi :)

Eftin si bun

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Antigelul de la Motul se numeste Motocool si l-am ales ptr plaja ridicata a punctului de fierbere .

- 25 / 133 gr C

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ok, am inteles acum.

Ala hepu e cel mai bu pentru ca e produs la bundesrepublik dar e si foarte eftin :D

Oare insa nu e la fel de eftin cum e cel produs in romania pt romani?

Adica un fel de low cost pt nemti la fel de low cost precum G12-le romanesc?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De obicei folosesc HEPU....dar am folosit la vitezane si antigel romanesc la 8 lei litrul....daca il schimbi la 2 ani...

Editat de s@rpe
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De obicei folosesc HEPU....dar am folosit la vitezane si antigel romanesc la 8 lei litrul....daca il schimbi la 2 ani...

 

Exact!

Multa lume omite sa faca aceasta operatiune. Pui mai ieftin, de acord, dar macar il schimbi la perioada recomandata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • l.u.v changed the title to Lichid racire

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...