Sari la conținut

Veteranii,adunarea!


Dan Nastase
 Share

Postări Recomandate

  • 3 weeks later...
  • Răspunsuri 3,5k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

  • 3 months later...
La 05.12.2022 la 10:10, nicon a spus:

O testam la întrunirea moto de la Cozia  .

 Cam cate motociclete o sa fie la Cozia la intalnirea "moto" de luna asta ? 😝

 

Editat de Endurista
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 minute, Endurista a spus:

 Cam cate motociclete o sa fie la Cozia la intalnirea "moto" de luna asta ? 😝

 

Exista o intalnire in fiecare luna? As fi curios........dar daca nu e publica , nu indraznesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, Grigore1 a spus:

Exista o intalnire in fiecare luna? As fi curios........dar daca nu e publica , nu indraznesc.

 

Nu e publica , e doar pentru elitele motociclismului romanesc 😂😂😂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 23 ore, ENEOS a spus:

Etilele, pt că e vorba de vehicule care se pot conduce de etiliști!! :crack:

 

Asa este, e o intalnire etilica. Cam ca toate din ultimul timp. Presarate cu putina sedinta unde cei care au mai putin de 20 de ani de permis se cred veterani in ale motociclismului si se trag de par cu cei care au mai mult de 20 de ani de permis ca vezi domne de ce nu-i recunoaste nimeni si pe ei. Sa li se dea derogare ca doar regulile din Codul Motoveteranilor sunt scrise tocmai pentru a fi incalcate. Si ce sa vezi, exista si o oaie neagra a grupului. Unul care nu are permis categoria A, nu a mers in viata lui pe doua roti de motocicleta dar vrea sa fie motoveteran pentru ca a condus toata viata autobuze. Te doare capu' 🤕😂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, Endurista a spus:

 

Asa este, e o intalnire etilica. Cam ca toate din ultimul timp. Presarate cu putina sedinta unde cei care au mai putin de 20 de ani de permis se cred veterani in ale motociclismului si se trag de par cu cei care au mai mult de 20 de ani de permis ca vezi domne de ce nu-i recunoaste nimeni si pe ei. Sa li se dea derogare ca doar regulile din Codul Motoveteranilor sunt scrise tocmai pentru a fi incalcate. Si ce sa vezi, exista si o oaie neagra a grupului. Unul care nu are permis categoria A, nu a mers in viata lui pe doua roti de motocicleta dar vrea sa fie motoveteran pentru ca a condus toata viata autobuze. Te doare capu' 🤕😂

Sa inteleg ca s-o terminat detergentul de la masina( defecta de altfel) de spalat haine a clubului si se trece la spalatul manual al rufelor cu apa rece de izvor aici pe forum? :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, Endurista a spus:

Sa li se dea derogare ca doar regulile din Codul Motoveteranilor sunt scrise tocmai pentru a fi incalcate. Si ce sa vezi, exista si o oaie neagra a grupului

Care cod, care grup că văd că e cel puțin doo?!? :huh: Și 100% nu văd dublu de la etil! Da Vinci e și el băgat cu codul lui? Sau poate e din ăla de la falimentara, cod fără cap.

A, și pt ce scrie colegul mai sus unde se primesc donațiile? Să trimit niscaiva detergent! 😈

Editat de ENEOS
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu spalam rufele, le lasam asa murdare. S-a murdarit tot ce a visat regretatul Dan Nastase.

Faci un club, il denumesti "Motoveterani" ii pui niste reguli de bun simt ( 20 de ani de permis) , lasi si catzeii sa devina simpatizanti apoi catzeii aduc alti catzei ca ei si te trezesti in final ca sunt majoritari . Si te musca daca vrei sa le arati botnitza.

Dar asta e un subiect care ar merita un topic separat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 42 minute, Speedy.K a spus:

Aaa, deci daca ai 20 de ani si o luna esti veteran si daca ai 19 ani si 11 luni, nu esti...

Exact așa cum la 17 ani 11 luni și 29 de zile ești minor, care e baiul? 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, Endurista a spus:

Nu spalam rufele, le lasam asa murdare. S-a murdarit tot ce a visat regretatul Dan Nastase.

Faci un club, il denumesti "Motoveterani" ii pui niste reguli de bun simt ( 20 de ani de permis) , lasi si catzeii sa devina simpatizanti apoi catzeii aduc alti catzei ca ei si te trezesti in final ca sunt majoritari . Si te musca daca vrei sa le arati botnitza.

Dar asta e un subiect care ar merita un topic separat.

Ok. 

 

Ca sa se clarifice treaba cu statutul de motoveteran,as dori concret sa-mi spuna careva dintre ei,cati ani de motociclism trebuie sa ai si ce varsta.

Nu de alta dar am inteles ca unii din motoveterani au cativa ani de motociclism si doar varsta de veteran.Sau gresesc? :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 32 minute, Lucian_M a spus:

Și cam câți km au pe mobra, că sunt mulți cu aaaaani de categorie și km până la piață. Doar zic.

Toate mobrele sunt noi, la vanzare, dar toti motociclistii au milioane de km experienta...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

https://motociclism.ro/topic/318456-veteranii-adunarea/#comments

Vedeti dvs, asta cu regulile a fost discutata si rasdiscutata inca din momentul in care s-a vehiculat ideea unui club de motoveterani. Ca intre timp, asa cum spune colegu' Dan mai sus, cateii au ajuns sa faca regula fiindca sunt majoritari, ca acei catei au luat numele si emblema clubului si le-au transformat intr-un oengeu (lucru pe care nici-un membru vechi nu-l dorea si care a fost respins in toate sedintele anuale de grup), asta este altceva...adica acum este realitatea!

In actualul club au ajuns sa fie membri cu drepturi depline catelusi care nu au categoria A pe permis (cel mult au un A luat prin Anglia, ala pana la 125ccm, care se adauga la permis cand ai categoria B), ca patch-ul il poarta pe spate cu mandrie atat neveste, prietene, amante, copii sau nepoti ai membrilor clubului, asta este iarasi realitatea actuala. 

Concret, ca sa-i raspund lui @Cristi la intrebare, conform statutului Codul Motoveteranilor, membrii clubului trebuie sa aibe cel putin 20 ani de cand au dobandit categoria A pe permisul de conducere si sa posede motocicleta. Dovada trebuia facuta pe forum, asa cum defunctul Nastase incepuse candva, iar fiecare membru trebuia pe proprie raspundere sa declare cu aproximatie un numar de kilometri parcursi pe motocicleta in perioada de cand avea permis si motocicleta. Simplu, de bunsimt si usor de verificat (mai putin kilometri, fiindca asta era o conditie relativa, nicidecum obligatorie). Apoi, pentru diferentiere, pe piept sau pe maneca gecii moto, trebuiau cusute insemnele clubului (o emblema circulara de ~10-12cm) si un set de cateva trese sub forma literei "V" (un "V" la fiecare 10 ani de moto categoria A), sub care figura anul obtinerii categoriei A pe permisul de conducere. Cum multi dintre cei noi veniti in club habar nu au nici acum de aceste conditii, fiind majoritari (asa cum am spus mai sus) au ajuns sa faca legea si sa poarte pe spate niste patch-uri cat tigaia din teflon de la Lidl, aia mare si aproape gratis, patch-uri confectionate de diversi binevoitori care au transformat asta intr-o mica ciupeala (a se citi afacere). Nu vreau sa mai vorbesc despre faptul ca la intruniri nu se mai vrea muzica rock (deranjeaza auditiv urechile unor melomani parasutati in club pe usa din spate), ci populara, manele, ori cantece de jelenie tip armata, canal sau parnaie...si de ce nu, muzica tip karaoke (microfonu' sta la sefu')! In felul acesta grupul s-a rarit si se va rari (se va micsora) pe zi ce trece, iar grosul grupului va fi format din "oricine doreste sa intre intr-un club moto", fara conditii, fara reguli, fara respect pentru cei care au pus bazele acestui club moto in 2009. Sper ca am fost cat se poate de clar!:bike-037:

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da m-am lamurit,oarecum... :)

Multamn.

 

 

Mai astept pana fac 40 de ani.

De motociclism.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bre, când am zis mai demult că motociclistul manelist e cel mai prost animal, nu m-ați crezut.

Chiar îs curios ce s-ar întâmpla dacă la un motorfest ar veni un vajnic motorist cu vreo boxă și ar pune manele... Și să mai aibă și vreo vestă de pele... 🤔

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stai linistit, asta s-a intamplat de multe ori in ultima vreme...chiar la Balotesti acum cateva luni, un grup de motociclisti tineri au invitat (si platit) un taraf de lautari din zona si unul dintre motociclisti s-a urcat pe masa si pana nu i-au cantat nu-s ce manea, nu a vrut sa coboare! Normal ca si ceilalti cantau versurile la ison cu tarafu', fapt ce ma face sa cred ca asta este sport national si io-s un dromader demodat!🙈

 

L.E.- Am gasit si o discutie in care un catel proaspat venit in club, fara categoria A pe permis, decide:

Inkede02721bc-e6cd-4abb-81f5-3d0d2af.jpg

Editat de ivan pedala
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 ore, Endurista a spus:

Nu spalam rufele, le lasam asa murdare. S-a murdarit tot ce a visat regretatul Dan Nastase.

Faci un club, il denumesti "Motoveterani" ii pui niste reguli de bun simt ( 20 de ani de permis) , lasi si catzeii sa devina simpatizanti apoi catzeii aduc alti catzei ca ei si te trezesti in final ca sunt majoritari . Si te musca daca vrei sa le arati botnitza.

Dar asta e un subiect care ar merita un topic separat.

nu stiu cine esti dar sunt de acord cu ce spui.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

12 hours ago, ivan pedala said:

patch-ul il poarta pe spate cu mandrie atat neveste, prietene, amante,

 

Se mai intampla si pe la Milcov (in patria lui Oprisan).

 

12 hours ago, ivan pedala said:

Nu vreau sa mai vorbesc despre faptul ca la intruniri

 

Eu am ajuns la concluzia ca la cum se desfasoara acum intrunirile, ele nu mai sint ocazii de intalneala cu vechi amici, s-au transformat in ciupeli, cum le ziceai, si alte rahaturi. De asta consider ca is evenimente de bifat doar de catre incepatori, ca sa taie si asta din bucket list. Altfel, nu le mai vad rostul. 

 

12 hours ago, ivan pedala said:

fara respect

 

La ordinea zilei, in orice domeniu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 19 ore, Kristian K a spus:

Ca sa se clarifice treaba cu statutul de motoveteran,as dori concret sa-mi spuna careva dintre ei,cati ani de motociclism trebuie sa ai si ce varsta.

Nu de alta dar am inteles ca unii din motoveterani au cativa ani de motociclism si doar varsta de veteran.Sau gresesc? :)

Ca sa fii veteran in mersul pe doua roti ar trebui sa ai multi kilometrii in saua agregatului indiferent de varsta sau de anul permisului. Daca ai 1 milion de Kilometri la bord e clar ca ai mai multa experienta si mai multe povesti de spus decat Dorel Motoveteranel care are permis din 2002 si face 2000 de km pe an caci merge pe motor doar pe soare si uscat. La intalnirile clubului ,daca ploua , Moto Dorel vine cu masina. De asta initiatorul acestui topic , fie-i tarana usoara , ar fi vrut ca aspirantii la acel titlu de Motoveteran sa fi adunat 20 de ani de mers EFECTIV pe motor. 

Nu in ultimul rand trebuie sa vorbim si despre pasiune. Despre ceea ce te-a determinat sa vrei motor in prima faza. Ce motivatie ai avut? Adrenalina? Senzatia de zbor si de libertate? O pasiune transmisa din tata in fiu? Sau mai degraba lipsa de gagici si de prieteni? Daca in loc sa savurezi fiecare circumvolutiune a rotilor ,acceleratia, vantul ,curbele,mirosul tu te uiti in vitrinele magazinelor sa vezi cum arati,daca te uiti sa vezi ce gagica te-a vazut cand omori pistoanele la semafor atunci sigur ai avut o motivatie gresita din start.

20 de ani de permis a fost un minim necesar pentru a trage concluzia despre cineva ca are acea experienta care sa-i dea dreptul sa fie vazut in ochii celorlalti drept un Motoveteran.

Asa ajungem in situatia in care simpatizantii, cei cu mai putin de 20 de ani de permis ,in loc sa-si caute un club in care sa se incadreze si ei ,au inceput sa-l capuseze pe asta, sa-l acapareze,sa se impopotoneze cu embleme pana cand motoveteranii adevarati s-au retras. Si pe buna dreptate. Pai cum sa merg eu cu 33 de ani de permis alaturi de unul cu 10 ani si sa avem amandoi embleme de motoveterani? Ce credibilitate mai am eu? Ce credibilitate mai are clubul? Zero

 

Din pacate sunt multi cu parul alb care s-au apucat de motor la batranete. Nimic gresit pana aici . Gresit e ca au vrut si ei intr-un club. Cum cei tinerei nu-i primeau au gasit adapost la un club cu persoane de aceeasi varsta. Nici asta nu e gresit. Gresit e ca stand prea mult printre motoveterani au inceput si ei sa se creada motoveterani.

 

Editat de Endurista
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma, da' de ce trebuie sa pui sigla aia pe tine? Adica... tre' sa fie neaparat la vedere, trebuie sa vada toata lumea, tre' sa stie neaparat tot cartieru? 
Ca io nu inteleg de ce se face atata caz de emblemele alea... Se da benzina mai ieftina, bautura mai buna, mancare mai proaspata?! De ce vrea toata lumea scrisul ala mare in frunte?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...