Sari la conținut

Honda Vfr 750/800/1200


rmg

Postări Recomandate

La firele galbene in toate cele 3 combinatii am cam 24-25 pe alternativ.(la parametrii acestia incarca alternatorul?)

Problema e ca am scos mufa de la releu(cea cu 4 fire) si acolo am 13,8-13.9 la relanti dar cand accelerez scade intre 8 si 10 v.

 

Poze montata dupa vopsire, din pacate fara aripa fata ca am uitat sa o duc la vopsit. urmeaza sa o duc la mester

Problem, releu sau ai masurat gresit ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 8,5k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

inainte de pleca la drum fatzi o masurare pe baterie cu luminile oprite, poate asa ai o sansa sa ti incarcarea peste 13,5 V macar, eu personal nu m`as risca.....distanta mare si o data ramas fara baterie ... decat remorca te`ar mai ajuta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Crezi ca as putea face cu ea aprox 400 km fara sa am probleme?

Nu ti-as recomanda, mai ales ca stii ca e pe duca. Risti sa se intample reversa, si anume sa iti strapunga releul si sa iti dea tot curentul din generator in baterie, lucru care nu e deloc ok, risti sa: pocneasca bateria, sa iti arda becurile aprinse in momentul respectiv, sa iti arda cdi si alte componeste electrice active in momentul respectiv. Daca ai un voltmetru montat sa poti vedea regulat voltajul de incarcare ar fi ok, totusi daca te lasa, acolo ramai si platforma scrie pe tine.

Editat de ThunderByte
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu ti-as recomanda, mai ales ca stii ca e pe duca. Risti sa se intample reversa, si anume sa iti strapunga releul si sa iti dea tot curentul din generator in baterie, lucru care nu e deloc ok, risti sa: pocneasca bateria, sa iti arda becurile aprinse in momentul respectiv, sa iti arda cdi si alte componeste electrice active in momentul respectiv. Daca ai un voltmetru montat sa poti vedea regulat voltajul de incarcare ar fi ok, totusi daca te lasa, acolo ramai si platforma scrie pe tine.

Acum am inteles riscurile.

Am un voltmetru montat dar nu ma ajuta cu nimic atunci cand vad ca e descarcata.

Dupa ce cumpar releu nou ce ar fi recomandat sa fac ca sa nu ajung din nou in aceasta situatie?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum am inteles riscurile.

Am un voltmetru montat dar nu ma ajuta cu nimic atunci cand vad ca e descarcata.

Dupa ce cumpar releu nou ce ar fi recomandat sa fac ca sa nu ajung din nou in aceasta situatie?

O placa de aliminiu cat iti permite spatiul pe care sa o montezi intre releu si radiator. Eu l-am montat sub codita, in fata rotii cu o tabla de aluminiu destul de multa".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Adica sa-i schimb pozitia?

Nu neaparat, daca ai loc acolo poti sa ii pui acolo o placa, poti sa ii pui si un ventilator dar de cele mai multe ori in timp se defecteaza si iti creaza probleme in loc sa te ajute, placa e sfanta.527993_145136942317440_1737204975_n.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La firele galbene in toate cele 3 combinatii am cam 24-25 pe alternativ.(la parametrii acestia incarca alternatorul?)

Problema e ca am scos mufa de la releu(cea cu 4 fire) si acolo am 13,8-13.9 la relanti dar cand accelerez scade intre 8 si 10 v.

 

Poze montata dupa vopsire, din pacate fara aripa fata ca am uitat sa o duc la vopsit. urmeaza sa o duc la mester

 

de unde t-ai luat crashpad-urile alea? oare isi fac treaba daca sunt montate acolo? nu trebuiau puse mai in fata?

daca e ok mi-as lua si eu ca nu vreau sa-mi gauresc carenele

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci sa-i fac o placa de aluminiu sa o prind intre releu si cadru de care se prinde si sa fie pe o suprafata cat mai mare, daca am intele s bine?

Daca nu te superi poti sa-mi spui ce rol are acea placa?

Multumesc pt sfaturi.

Nu neaparat, daca ai loc acolo poti sa ii pui acolo o placa, poti sa ii pui si un ventilator dar de cele mai multe ori in timp se defecteaza si iti creaza probleme in loc sa te ajute, placa e sfanta.527993_145136942317440_1737204975_n.jpg

de unde t-ai luat crashpad-urile alea? oare isi fac treaba daca sunt montate acolo? nu trebuiau puse mai in fata?

daca e ok mi-as lua si eu ca nu vreau sa-mi gauresc carenele

Crashpadurile nu le-am cumparat eu, asa am luat motocicleta.

Nu stiu daca-si fac treaba.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am inteles. Multumesc mult de tot

 

Preia caldura generata de releu si o disipa, de cele mai multe ori se arde din cauza supraincalzirii.

 

Ce parere ai de acest releu.

Ar ajunge cam la 400 ron in tara.

http://www.ebay.co.uk/itm/Honda-VFR-800-FiW-RC46-1998-800-CC-Regulator-Rectifier-/400417072385?pt=UK_Motorcycle_Parts&hash=item5d3ab7a501

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Voi ce benzina bagati de obicei? Eu de cand am luat-o am tinut-o numai pe 95. De fel alimentez decat de la Rompetrol si Petrom.

 

Am vorbit zilele trecute in benzinarie cu un tip ce lucra acolo si era tot motociclist, acesta recomandandu-mi sa nu bag altceva in afara de 95'. Cica nu-i prea ok cea aditivata :)

 

Si o poza mai noua cu veferica :love:

post-69403-0-85479100-1363594932_thumb.jpg

Editat de stely_yoo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca nu ma insel, mosfet-ul incarca doar cat este necesar functie de cerinte pe cand cel stock incarca la full in continuu - de aici si incinsul excesiv. Daca ma insel rog pe cineva avizat sa clarifice. :)

Editat de ciprinakos
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nici mie nu mi incarca cand creste turatia

cel mai mult imi incarca in relanti:13,9

peste 700rpm scade si la 13,2

merg asa de vre o 6000 km

 

am desfacut astazi releul si i am pus o tabla de aluminiu care sa disipe caldura acumulata

ti am facut si 2 poze sa fie mai clar.

poate te ajuta.

tabla provine de la un ornament de la Ikeea.-avea o floare si se atasa pe perete-....

Are cineva releu de incarcare de la firma SGR. E bun de ceva?

 

ce inseamna ca cele electrex sunt mosfet?

nici mie nu mi incarca cand creste turatia

cel mai mult imi incarca in relanti:13,9

peste 700rpm scade si la 13,2

merg asa de vre o 6000 km

 

am desfacut astazi releul si i am pus o tabla de aluminiu care sa disipe caldura acumulata

ti am facut si 2 poze sa fie mai clar.

poate te ajuta.

tabla provine de la un ornament de la Ikeea.-avea o floare si se atasa pe perete-....

post-46672-0-09080800-1363614420_thumb.jpg

post-46672-0-92264500-1363614440_thumb.jpg

Editat de zis_ungureanu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nici mie nu mi incarca cand creste turatiacel mai mult imi incarca in relanti:13,9peste 700rpm scade si la 13,2merg asa de vre o 6000 km am desfacut astazi releul si i am pus o tabla de aluminiu care sa disipe caldura acumulatati am facut si 2 poze sa fie mai clar.poate te ajuta.tabla provine de la un ornament de la Ikeea.-avea o floare si se atasa pe perete-....

Multumesc.

Am gasit sa cumpar un releu de la o yamaha R1 si o sa-l adaptez pe acela ca aici http://vfrworld.com/forums/mechanics-garage/30845-making-yamaha-r1-regulator-work-5th-gen-vfr-how.html, si o sa-i pun si o placa de aluminiu cum ai pus tu.

 

Sper sa nu mai am probleme dupa modificarea asta.

 

Poze cu releul care vreau sa-l adaptez

post-68890-0-63008500-1363615102_thumb.jpg

post-68890-0-95514700-1363615118_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc.

Am gasit sa cumpar un releu de la o yamaha R1 si o sa-l adaptez pe acela ca aici http://vfrworld.com/forums/mechanics-garage/30845-making-yamaha-r1-regulator-work-5th-gen-vfr-how.html, si o sa-i pun si o placa de aluminiu cum ai pus tu.

 

Sper sa nu mai am probleme dupa modificarea asta.

 

Poze cu releul care vreau sa-l adaptez

Cu cat ai gasit releul ca ma gandeam sa mi iau si eu de rezerva
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...