Sari la conținut

Suzuki V-Strom Dl 650/1000


Postări Recomandate

E posibil sa ai dreptate dar, daca nu ai mai auzit niciunul pana acum, se poate sa ai impresia ca s-au apucat calugarii sa bata toaca in blocul motor. Poate o fi cineva din Sibiu cu miar dispus sa se intalneasca cu tine pentru a-ti putea da seama cum ar trebui sa sune normal sau ai putea sa te duci la vizionari cu un mecanic care sa stie mai bine la ce sa se uite.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tabel de echivalente :

 

Salutare

 

Tot caut de o vreme diverse accesorii si ma tot intreb : trebuie sa existe pe undeva in domeniul asta o lista de compatibilitati de piese , caci si la masini e la fel , am pe Citroen acelasi motor ca pe Ford si aceiasi cutie ca pe Volvo. . In consecinta , nutresc speranta ca atunci cind caut de exemplu etrieri sau arcuri de furca sau semnalizare spate sa caut de fapt o piesa care are aceiasi functie si care se PRINDE la fel , in aceleasi cote , functioneaza , etc. Refuz sa cred ca nu exista pe undeva tabelul = dictionar care sa imi spuna : ( exemplu tras de par ) saua ta e aceiasi cu cea de la kawasaki versys model 2011 vindut in cuba...........

 

Sper ca am reusit sa ma fac intzeles ,

 

acu....

 

voi ce stiti ?

 

Va multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din cate stiu, la motociclete, pentru ca majoritatea sunt marci independente care nu fac parte dintr-un grup/concern, piesele sunt de regula compatibile doar in cadrul aceluiasi brand, cu foarte putine exceptii (gen Cagiva care a folosit motoarele de la Suzuki SV650 si 1000 dar nu as baga mana in foc ca-s fix identice si in interior). Iar pentru acelasi brand, exista liste de compatibilitate. De exemplu, daca-ti cauti piesa pe motorcyclespareparts.eu, gasesti si o lista cu ce alte motoare folosesc piesa cu acelasi cod.

 

Astea fiind zise, cel putin la piesele care tin de siguranta, nu as folosi nimic la mana a doua. Un disc nou de frana e vreo 900 de lei, ambele ajung pe la 1800 si te tin o caruta de kilometri, asta e, avem un hobby si trebuie sa ii amortizam costurile. Dar asta-s doar eu. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Astea fiind zise, cel putin la piesele care tin de siguranta, nu as folosi nimic la mana a doua. Un disc nou de frana e vreo 900 de lei, ambele ajung pe la 1800 si te tin o caruta de kilometri, asta e, avem un hobby si trebuie sa ii amortizam costurile. Dar asta-s doar eu. :)

 

vorbim numai de piese noi,,,,,,,,,,,,,,,,,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buget mare, venit mic, dau din casa. Vrea cineva un set de cutii numai bune de V-Strom DL650?

/index.php?/topic/752216-vand-set-cutii-side-si-top-case-givi-trekker/

 

Tare m-ar ajuta sa scap de ele si sa rotunjesc bugetul pentru tura de la vara :D. Multam mult pentru eventualele recomandari.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bre, am comis-o: tot Tourance am luat. Maine ar trebui sa ajunga coletul, probabil poimaine scot rotile si le duc la montat si echilibrat. Pretul a fost unul decent, 850 lei.

Le mai tineam pe astea, dar pe spate vad niste fisuri destul de marisoare. Si am trecut de martorul de uzura. Ar mai tine ele, dar am de traversat muntii, nu ma risc, mai ales ca merg cu sotia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu in locul tau daca tot nu aveai buget de nexturi sau scoprioane, mai bine luai scouturile alea de la achimoto, pretu era imbatabil. Le as fi luat eu, dar mai am minim 10 mii de bagat cu mitasurile pana le termin :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dragilor, plecam mai multi din Bucuresti catre intalnirea de primavara (pensiunea Sequoia)? Daca nu ne adunam, eu o tai de joi si raman pe la Sibiu sau Clujenburg... Ca n-am preferinte. M-as fi dus pe la Achimoto dar cred ca e si el plecat la smaeb...

 

So?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bre, am comis-o: tot Tourance am luat. Maine ar trebui sa ajunga coletul, probabil poimaine scot rotile si le duc la montat si echilibrat. Pretul a fost unul decent, 850 lei.

Le mai tineam pe astea, dar pe spate vad niste fisuri destul de marisoare. Si am trecut de martorul de uzura. Ar mai tine ele, dar am de traversat muntii, nu ma risc, mai ales ca merg cu sotia.

Foarte bine ai facut. Cauciucuri excelente!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Eu in locul tau daca tot nu aveai buget de nexturi sau scoprioane, mai bine luai scouturile alea de la achimoto, pretu era imbatabil. Le as fi luat eu, dar mai am minim 10 mii de bagat cu mitasurile pana le termin :)

Aveam buget pentru orice set. Faza e că doream Next, dar nema stoc la anvelope moto.eu, deci am luat tot Tourance. Ale mele au 18.500 km, arată nasol pe spate. Scout nu pun pe motor nici să mă bați. Anvelopele ar trebui să ajungă azi, mâine merg în oraș să le montez. Și pun și valve metalice. Vreau să trec munții cu anvelope bune.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut !

 

Anul viitor as cam vrea sa schimb categoria si sa iau V-Strom-ul nou. Stiu ca era cineva pe aici cu model 2017.

 

Ceva pareri? Long term review? Maine ma duc sa fac un ride test, sa vad cum ma simt pe el.

 

Mersi!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Are cineva de vanzare un schimbator de viteze si o scarita pilot stanga pentru un vstorm 650 ?

De asemenea stiti daca e vreo diferenta intre semnalul oem si cel de la JMP http://motodiscount.ro/SEMNAL-FATA-STANGA-JMP-706-04-11 sau VICMA ?

salut,

La 2 pot sa iti zic eu - diferenta intre OEM/JMT este ca cele de la JMT au batul ala orizontal din cauciuc mai moale - de la soare si de la vibratii in timp nu mai sta atat de orizontal ca cel oem. Cel putin asa am patit eu cu un JMT.

Dar altfel se potrivesc 100%

 

bafta,

paul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare.
Cine pleaca devreme maine din Buc si ma primeste si pe mine? (spre VStromaia OPEN 2018)
As vrea pe la 7 sa parasim Bucurestiul.

 

(am postat si pe vstromania.ro, continuam acolo daca vreti)

» Post actualizat in 22 Apr 2018 19:37

Gata si editia de start de sezon de VStromanie. Imi pare bine ca am participat.

 

Tine cineva de aici legatura cu tipul de la Cosmo Accesories?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...