Sari la conținut

Culturism si fitness


P   T   R
 Share

Postări Recomandate

Folositi careva L-Carnitina? Am inteles ca ajuta mult la arderea grasimilor si la refacerea organismului dupa antrenament.

Mai demult am folosit, dar erau plicuri cu praf de pe la supermarketuri, nu prea aveau efect. Acum am vazut in mai multe variante si concentratii diferite, prafuri, pastile, lichid si ma intrebam daca sunt ok si nu sunt apa de ploaie ca si prafurile de pe la Carrefour.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Carnitina s ar parea ca ajuta, dar ea doar completeaza efectul unei diete bine puse la punct si a unui antrenament (in special aerobic) intens. Cat despre cealalta problema, exista multe falsuri pe piata, produse de care doar eticheta e, nu contin nimic din ce afiseaza. Un indiciu in alegerea unui produs bun ar fi pretul sau daca te documentezi, marca (exista marci consacrate: Universal, Weider, BSN, Muscletech, Gaspari, Optimum,Twinlab,Met-RX,Cytodyne, EAS, Labrada Nutrition,AST, Biochem etc. ). Stai departe de Redis, Hard Body etc. Succes.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe astea ce le-am vazut scrie BiotechUSA si sunt destul de scumpe. Un shot de concentratie 2000mg este 5 lei, sau la sticla in jur de 70-90 de lei (depinde de concantratie).

Fac aerobic de un an jumate si nu dau jos din kilograme sa zic asa. Corpul pare mai ok si mai tonifiat dar la kg tot asa sunt. Fac sport de f multa vreme cu mici intreruperi, dar nu am reusit sa controlez f mult din alimentatie. Aici este nevoie si de suportul persoanelor de langa tine si de aceea m-am gandit sa incerc si L-Carnitina.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Biotech din cate stiu e un mare fas, sunt produse de fapt in Ungaria cu destinatie precisa: lumea a treia. Eu le as evita. Cu alimentatia de fapt e simplu (in teorie, ca practica ne omoara): ai macar 5-6 mese mici pe zi? Consumi o cantitate maricica de proteine, mica/medie de carbo si mica de grasimi sanatoase? Daca atingi punctele astea e ok.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salv la lume!

 

am si eu o intrebare... luand in considerare ca si din cauza orarului de la lucru + alte chestii de fiecare data cand ma apuc de sala dupa 1-2 luni se pierde ma gndeam sa incep sa fac exercitii pe acas.

 

adica ceva gantere + o bara pt tractiuni... nu pt a devenii cat un urias doar sa mai antrenez un pic musculatura, poate mai scade si din buric un pic :)

 

ma uita la asa ceva ca si bara http://www.decathlon.co.hu/huzodzkodo-felszereles/8194139-iron-gym-xtreme-rud-1.html

(am postat cel de pe siteul din HU ca vad ca cel din RO nu mere)

 

ceva pareri pro/contra sau ce aveti voi pe acas sa faceti niste exercitii???

 

mersi anticipat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salv la lume!

 

am si eu o intrebare... luand in considerare ca si din cauza orarului de la lucru + alte chestii de fiecare data cand ma apuc de sala dupa 1-2 luni se pierde ma gndeam sa incep sa fac exercitii pe acas.

 

adica ceva gantere + o bara pt tractiuni... nu pt a devenii cat un urias doar sa mai antrenez un pic musculatura, poate mai scade si din buric un pic :)

 

ma uita la asa ceva ca si bara http://www.decathlon.co.hu/huzodzkodo-felszereles/8194139-iron-gym-xtreme-rud-1.html

(am postat cel de pe siteul din HU ca vad ca cel din RO nu mere)

 

ceva pareri pro/contra sau ce aveti voi pe acas sa faceti niste exercitii???

 

mersi anticipat!

decat bara aia mai bine trx ... trust me ;)

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

oricum n-o sa faci niciodata nimic acasa. parerea mea. asa cand ajungi la sala, chiar daca nu ai chef, doar din cauza drumului facut pana acolo si tot lucrezi ceva. acasa o sa te iei mereu de alte treburi. mai bine cauti o sala mai aproape de casa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cand ajung acas... tot mai gasesc 20 de min timp liber de facut ceva

 

Asa ca si exercitii fara utilaje pot sa fac cele clasice: flotari, abdomeni, triceps pe marginea patului, genoflexiuni

Tractiuni nu pot sa fac la tocul usii simplu ca is usi din astia noi din lemn presat si se rupe naibii.

Cautam ceva ca sa pot sa fac ceva mai variat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu trx poti sa faci foarte variat.mai bun decat bara aia.20 de min e putin ca antrenament.incepi cu 20 de min dar pe parcurs creste durata antrenamentului si intensitatea lui,si scazi perioada de repaus(pauza)

 

Cand ajung acas... tot mai gasesc 20 de min timp liber de facut ceva

 

Asa ca si exercitii fara utilaje pot sa fac cele clasice: flotari, abdomeni, triceps pe marginea patului, genoflexiuni

Tractiuni nu pot sa fac la tocul usii simplu ca is usi din astia noi din lemn presat si se rupe naibii.

Cautam ceva ca sa pot sa fac ceva mai variat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Parerea mea e ca poti sa ai ce vrei tu acasa ca tot degeaba. Cel mai bine e sa te duci la sala unde te deconectezi de problemele cotidiene si cele personale si poti face antrenament complex pentru a stimula intreaga masa musculara . Cel mai bine este sa iti gasesti si un partener de antrenament cu care sa te antrenezi si nu sa stai la barfa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

acasa + alergare =>slabit 10 kile si definit biceps si pectorali, asta acum vreo 2 ani, cu program de exercitii si dieta facuta la mine, dupa niste cunostinte de prin facultate, deci se poate. La sala cred ca as fi avut rezultate mai bune, insa eram mai comod atunci. Acum nu stiam de ce ma doare spatele si se pare ca am o scolioza lombara, asa ca opresc miscarea o vreme sa imi fac niste investigatii mai amanuntite, mai ales ca ieri dupa ce am carat un butoias, cand m-am bagat sub masina am crezut ca raman acolo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Pe astea ce le-am vazut scrie BiotechUSA si sunt destul de scumpe. Un shot de concentratie 2000mg este 5 lei, sau la sticla in jur de 70-90 de lei (depinde de concantratie).

Fac aerobic de un an jumate si nu dau jos din kilograme sa zic asa. Corpul pare mai ok si mai tonifiat dar la kg tot asa sunt. Fac sport de f multa vreme cu mici intreruperi, dar nu am reusit sa controlez f mult din alimentatie. Aici este nevoie si de suportul persoanelor de langa tine si de aceea m-am gandit sa incerc si L-Carnitina.

la kg esti tot asa pentru ca ai inlocuit tesutul adipos cu masa musculara si tesutul muscular e mai dens decat grasimea...

cum spunea si colegul Kevinn, iti trebuie minim 5 mese pe zi , cu repartizarea carbohidratilor pe toata ziua...

de fapt toata batalia asta e 80 % in bucatarie si 20% in sala...ca sa iti faci o idee

deci poti face sala 5 ore pe zi ...daca rupi frigiderul la 11 noaptea si te culci la 12, faci mai rau...

prafurile astea te ajuta dar pe termen scurt...cand nu le mai iei , si nu iti schimbi alimentatia, revii la ce ai fost

nu iti trebuie vreo dieta sau alt regim spartan....un mod de viata da...si asta il capeti in primele 2 saptamani care-s si cele mai grele...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Salut,

 

Probabil ca s-a mai discutat si rasdiscutat, dar nu am timp sa citesc cele 119 pagini de forum, asa ca apelez la voi cu o rugaminte.

 

Care puteti sa ma ajutati cu o idee de program de sala si alimentatie.

 

Am 179 cm inaltime, 75 kg, ceva burta (nu foarte mare). Am inceput sa merg de 3 ori pe saptamana la sala (luni miercuri si vineri). Programul ma gandeam sa fie cam in felul urmator: luni piept + triceps, miercuri spate + biceps, vineri picioare + umeri. Nu stiu daca este combinatia ideala de unde rezulta si nevoia de sfaturi de la voi. Am nevoie de niste idei de program de antrenament, tipuri de exercitii, etc...

 

O a doua problema ar fi alimentatia. De felul meu sunt foarte pofticios. Asta nu inseamna ca bag kfc, shaorme si alte mac-uri. Dar nici nu refuz carnati, oua ochiuri si altele.

Cum recomandati sa imi fac alimentatia? Activitatea mea consta in mersul cu motorul sau metroul la serviciu, munca de birou, iar seara daca nu e urat afara merg destul de des cu bicla.

 

Ce vreau sa fac eu cu sala? Sa dau burta jos (si aici cred eu ca trebuie umblat la alimentatie, dar cum? in conditiile in care cea mai consistenta masa in momentul asta e seara) si sa pun ceva masa musculara (nu gen arnold :D).

 

Si inca un amananunt care nu stiu daca conteaza sau nu, am 34 de ani.

 

Ca sa nu poluam topicul cu program & stuff puteti sa imi raspundeti si pe PM.

 

Multumesc,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ideal ar fi sa te duci de 4 ori pe saptamana la sala:

prima zi: piept biceps

a doua zi: picioare abdomen

a treia: spate trapez

a patra: umeri triceps

+la sfarsitula antrenamentului 20 de minute cardio.(bicicleta sau banda, dar nu plimbare, ci chiar sa te implici putin, sa obosesti)

Pentru definire ar trebui sa faci exercitiile cu o anumita greutate cu care sa faci 15 repetari, dar ultimele 3 repetari din fiecare serie sa fie solicitante. Nu sa faci 15 doar de dragul de a face, cand mai puteai sa ma faci vreo 10...

Eu la piept fac 3 exercitii x 3 serii, biceps la fel, la picioare poti sa faci 4 ex a cate 3 serii, la abdomen cate vrei tu.

La spate fac cam 5 exercitii, bine ultimul este pentru lombari (adica indreptari), trapez 1 ex a 3 serii este suficient. Umeri cu triceps fiecare 3 ex a cate 3 serii.

Ca alimentatie incearca sa mananci mai multe proteine, sa renunti la paine max 2 felii pe zi si alea mancate maxim la pranz, sa mananci dimineata neaparat (eu mananc lapte cu cereale fitness), sa mananci fructe intre masa de dim si cea de pranz, dupa ora 16:00 sa nu te mai atingi de nimic dulce. seara de preferat este sa mananci o friptura pe gratar cu niste salata, cu cel mult 2 ore inainte de culcare.

Poti sa bei si un shake proteic cu proteina din zer la sfarsitul antrenamentului. Eu mai iau si oxid nitric inainte de antrenament pentru a avea energie dupa o zi de munca.

Ai grija la alcool seara, ca pe mine asta ma da inapoi, dar nu pot sa nu beau o bere sau un sprit...

Pe langa toate astea ar fi frumos daca ai mai avea timp sa practici si un sport macar 1 ora pe sapt (gen fotbal, tenis de camp...).

Daca am gresit undeva rog colegii de forum sa ma corecteze.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc frumos,

 

Din pacate doar 3 zile pe sapt pot merge la sala.

O sa evit sa fac pieptul lunea. Si picioarele vinerea. Asa am observat si am auzit si pe la altii care merg la sala. Luni e zi de piept si vinerea de picioare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"Eu mai iau si oxid nitric inainte de antrenament pentru a avea energie dupa o zi de munca."

Asta e buna rau:)))), bai desteptule, nu poti sa IEI oxidul ala nitric. Acel oxid, corpul il detine deja, tu iei "suplimente pentru stimularea oxidului nitric". Mare sfatuitor care te dai.

p.s. Evita sa faci luni piept, deoarece tot prapaditul care vine la sala atat stie, LUNEA PIEPT.

ok.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Probabil ca s-a mai discutat si rasdiscutat, dar nu am timp sa citesc cele 119 pagini de forum, asa ca apelez la voi cu o rugaminte.

 

Care puteti sa ma ajutati cu o idee de program de sala si alimentatie.

 

Am 179 cm inaltime, 75 kg, ceva burta (nu foarte mare). Am inceput sa merg de 3 ori pe saptamana la sala (luni miercuri si vineri). Programul ma gandeam sa fie cam in felul urmator: luni piept + triceps, miercuri spate + biceps, vineri picioare + umeri. Nu stiu daca este combinatia ideala de unde rezulta si nevoia de sfaturi de la voi. Am nevoie de niste idei de program de antrenament, tipuri de exercitii, etc...

 

O a doua problema ar fi alimentatia. De felul meu sunt foarte pofticios. Asta nu inseamna ca bag kfc, shaorme si alte mac-uri. Dar nici nu refuz carnati, oua ochiuri si altele.

Cum recomandati sa imi fac alimentatia? Activitatea mea consta in mersul cu motorul sau metroul la serviciu, munca de birou, iar seara daca nu e urat afara merg destul de des cu bicla.

 

Ce vreau sa fac eu cu sala? Sa dau burta jos (si aici cred eu ca trebuie umblat la alimentatie, dar cum? in conditiile in care cea mai consistenta masa in momentul asta e seara) si sa pun ceva masa musculara (nu gen arnold :D).

 

Si inca un amananunt care nu stiu daca conteaza sau nu, am 34 de ani.

 

Ca sa nu poluam topicul cu program & stuff puteti sa imi raspundeti si pe PM.

 

Multumesc,

Ai o varsta la care o sa-ti fie mai greu sa variezi cu greutatea, asa ca sa nu ai sperante foarte mari, la mine avand 18 ani , cand trebuie sa ajung la categorie , slabesc pana-n maxim 66 kg, in extrasezon am 72 spre 74 toata diferenta o face diferenta de varsta , tu ai kg bune pentru inaltimea ta, ca sa dai jos burta la sala... e cam greu , nu prea merge , in schimb poti sa te duci la antrenamente de kickbox care stimuleaza mult abdomenul, eu am vazut la mine, eu nu aveam patratele mai deloc, si cand am inceput sa merg la kickbox m-a ajutat mult antrenamentul dinamic de abdomen , adica sa faci abdomene din toate pozitile,fara pauza, cand obosesti intr-o pozitie incepi cu alta , sunt cel putin vreo 8 exercitii care poti sa le faci , pe mine m-a ajutat mai mult decat la sala.

In schimb daca nu poti sa mergi la kickbox, fa la sala pe saltea, tot felul de exercitii, faci 15-20 repatari de un exercitiu, apoi altul, leaga macar 2-3 pana ajungi la 6-8 exerciti . Abdomenul la banci mi se pare o prostie... in plus te doare spatele ... pe mine nu ma doare spatele la indreptari si genoflexiuni cu + 140 kg, si ma doare spatele la tampeniile alea de banci... de vreo 6 luni nici nu mai fac deloc pe banci... nu recomand.

 

Un antrenament bun pentru tine ar fi cam asa... -parerea mea.

Luni incepi cu picioare , e o grupa mare caruia ii trebuie o revenire mai indelungata de 1 zi de plina pauza, asa ca dupa week-end e numai bine sa incepi cu picioare .

Miercuri poti sa faci piept cu biceps , nu exagera cu bicepsul , 2 exercitii bine executate sunt deajuns.

Vineri termini cu spate si triceps .

Avand doar 3 zile libere renunti la umeri si trapez insa- Umeri iti lucreaza cand faci - piept , triceps, spate(ramat) , unde intra destul . iar trapezul iti intra la indreptari si ramat (depinde, larg intra superior,ingust intra median)

Ar fi extraordinar daca ai avea timp o zi si pentru umeri si trapez , trapezul alaturi de gambe ca sa reusesti sa le faci ,,mari,, sa cresti la ele, e nevoie de o ,,lupta,, titanica , e foarte greu , dar merita, cel putin la trapez, mie unul imi place foarte mult .

 

Iti recomand sa nu imbini in aceeasi zi urmatoarele grupe- piept,triceps,umeri . cel mai bine le faci separat, nicodata impreuna deoarece lucra intre ele.

In schimb poti sa imbini, pieptul cu spatele, bratele triceps cu biceps , in aceeasi zi. dar nu piept cu triceps.

La picioare neaparat sa faci genoflexiuni cu bara in spate, minim 8-10 repetari, minim 6 serii.

La spate neaparat fa indreptari, in afara de haltere, nu cred ca este un exercitiu mai bun pentru intreg corpul, care solicita mult spatele alaturi de cvadriceps.

 

Cu grupele mici sa nu exagerezi, 2 exerciti ajung, daca le faci bine, daca le faci mai molcom, poti sa faci 3. 2 de masa , unul de pompare.

 

Apoi cu abdomenul, asta poti sa-l faci de 2 ori pe saptamana, luni si vineri ,luni si miercuri... cum vrei, dupa ce faci pe saltea , poti sa faci si cu ganterele din picioare,iei o gantera +20kg in mana dreapta si o ti in dreapta langa picior si te lasi in partea dreapta te apleci pe dreapta cat poti, apoi revii sus nus tiu cum se numesc astea dar sunt mortale pentru intercostali si partea laterala a abdomenului, mai sunt cateva dar nu stiu cum se numesc , si sa le povestesc aici imi ia mult, daca te intereseaza imi zici.

In orice caz. daca mergi la sala, foarte bine, daca te si tii, felicitari, orice ar fi, ca dai jos burta sa ca nu, e un pas inainte si te ajuta spre o sanatate mai buna .

 

Cu indreptariile sa nu crezi toti ,,fraerii,, care-ti zic, vai ca rupi spatele,vai ca nu stiu ce..., la fel si cu genoflexiuniile , de la 15 ani fac genoflexiuni si indreptari, de la 16 ani chiar treceam de 130 kg la ambele si n-am nici o problema, chiar m-a ajutat cu o problema la spate, la coloana in zona lombariilor am 2 inele miscate in afara (se si simte) inainte mai aveam dureri, acum nu mai am chiar asa, chiar m-au ajutat, si nu-s singurul, am prieteni care au revenit la forma dinaintea sa aibe hernie de disc, tot prin indreptari si genofleziuni, insa facute cu grija, cu suport, si cu rabdare... adica kilograme putine, urcat progresiv.

Salut.

 

ps- scuze de pomelnicul asta, dar n-aveam ce face...

Editat de edu.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Genoflexiunile cu haltera si indreptarile sunt "criminale", in sens bun. Eu n-am facut deloc aproape un an de zile, timp in care am mers de 3-4 ori pe saptamana la sala, si cand am facut prima data am facut o febra la spate si picioare de nu-mi venea sa cred. Si n-am facut cu greutati mari, in jur de 40 Kg toata haltera.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A nu baga deloc picioare sau a nu face geno e o greseala care multi o realizam dupa ani buni de sala. S-a demonstrat ca grupele mari, actionate la genuflexiuni, maresc productia de testosteron si acumularea generala de masa musculara. Adica tot corpul ti se va dezvolta mai bine si vei creste mai repede daca lucrezi si picioare.

 

Eu am facut gresela sa nu fac deloc intreptari, am o zona mediana slaba care mi-a dat de lucru, sper sa o intaresc impreuna cu abdomenul si imi fie mai bine cu spatele.

Editat de the mentalist
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

grupele mari, actionate la genuflexiuni, maresc productia de testosteron si acumularea generala de masa musculara

Exact, iar la maximale (1 repetare cu maxim cat poti) productia de testosteron depaseste pe cea de serie, ceea ce e bine daca faci .

 

Zona aceea de care spui, se poate intarii prin indreptari , chiar si prin indreptari romanesti (cele in care ti putin flexat genunchiul si toata miscarea o faci din spate la 90 grade chiar mai jos) , si nu trebuie sa te duci la greutati mari, serie de 8-10 repetari pana in 100-110 kg ajunge daca nu faci performanta , insa asta in timp , nu din prima 100...

Editat de edu.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am lucrat si picioare, chiar in primele luni de zile am facut din 4 sedinte pe saptamana 2 de picioare. Dar lucram numai la aparate.

 

A nu baga deloc picioare sau a nu face geno e o greseala care multi o realizam dupa ani buni de sala. S-a demonstrat ca grupele mari, actionate la genuflexiuni, maresc productia de testosteron si acumularea generala de masa musculara. Adica tot corpul ti se va dezvolta mai bine si vei creste mai repede daca lucrezi si picioare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

S-a deschis o noua sala de fitness pe Prelungirea Ghencea 93D (dupa Mega Image si Luk Oil spre Domnesti cam la 100 m).

- aparate de ultima generatie la Fitness

- TRX

- sala cardio : benzi de alergat, biciclete

- sala aerobic

 

Pentru cei care locuiesc in zona si vor:

https://www.facebook.com/daryfit

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Baietii care mergeti la sala si aveti experienta, vreau sa cumpar ceva proteine cu carbohidrati, ce imi recomandati ?

Am slabit mult in ultimele luni cat am lipsit de la sala si vreau sa recuperez mai repede.

Editat de wtf?
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Culturism si fitness

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...