Sari la conținut

Acumulatori Moto - Incarcare/Intretinere/Comparatii


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 2,5k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

taximetristii au baterii de masina, evident. eu am o baterie de 12 ah care si asa e cam mica pentru motorul v2...

Garantia la o baterie montata pe o masina folosita in regim de taximetrie e mai mica decat la o masina folosita in regim personal. Adeca daca tie iti da un an ganatie la masina, la taxi ii da 6 luni :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Se da o baterie Saito (stiu, e varza marca; asta mi-am permis atunci).

Are ~ 11-12 luni de cand am luat-o.

In decembrie, am bagat-o in casa; pana atunci a stat cu motorul intr-un garaj neincalzit. Am incarcat-o si tinea un bec de 55W undeva la 35-40 minute pana cand se diminua semnificativ luminozitatea (acumulatorul e de 12A). Nu am descarcat-o niciodata complet (pana sa se stinga de tot becul). Am incarcat-o si apoi am pus-o la pastrare (temperatura undeva la ~22 grade). O data la ~ 2-3 saptamani o puneam la incarcat maxim 30 minute.

Azi am pus din nou becul pe ea si nu se aprindea deloc. Am conectat-o 5 minute la incarcator si a inceput sa lumineze becul vreo 30 secunde.

Este la nivel cu lichidul (l-am completat cu apa distilata cand am introdus-o in casa).

Ce o avea de s-a descarcat asa repede?

Exista service de acumulatoare sa se uite la ea? Ca nu as da bani pe o alta baterie fara sa stiu ca asta e moarta...

Merci,

Vice.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se da o baterie Saito (stiu, e varza marca; asta mi-am permis atunci).

Are ~ 11-12 luni de cand am luat-o.

In decembrie, am bagat-o in casa; pana atunci a stat cu motorul intr-un garaj neincalzit. Am incarcat-o si tinea un bec de 55W undeva la 35-40 minute pana cand se diminua semnificativ luminozitatea (acumulatorul e de 12A). Nu am descarcat-o niciodata complet (pana sa se stinga de tot becul). Am incarcat-o si apoi am pus-o la pastrare (temperatura undeva la ~22 grade). O data la ~ 2-3 saptamani o puneam la incarcat maxim 30 minute.

Azi am pus din nou becul pe ea si nu se aprindea deloc. Am conectat-o 5 minute la incarcator si a inceput sa lumineze becul vreo 30 secunde.

Este la nivel cu lichidul (l-am completat cu apa distilata cand am introdus-o in casa).

Ce o avea de s-a descarcat asa repede?

Exista service de acumulatoare sa se uite la ea? Ca nu as da bani pe o alta baterie fara sa stiu ca asta e moarta...

Merci,

Vice.

 

A inceput sa se sulfateze de cand ai descarcat-o cu becul. Bateriilor cu acid nu "le place" sa fie descarcate. Degeaba ai tinut-o in casa, avea nevoie de un tender sau incarcare mai des. Banuiesc ca nu ai masurat niciodata tensiunea bateriei dupa ce o incarcai la vreo ora doua. Asta e... se pare ca nu e de mare incredere Saito. Tin o Yuasa YT12A BS de 4 sezoane doar pe Honde (celebre pentru electrica sensibila si dispusa rateurilor)si iarna o pun pe tender. Bateria este inca buna.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se da o baterie Saito (stiu, e varza marca; asta mi-am permis atunci).

Are ~ 11-12 luni de cand am luat-o.

In decembrie, am bagat-o in casa; pana atunci a stat cu motorul intr-un garaj neincalzit. Am incarcat-o si tinea un bec de 55W undeva la 35-40 minute pana cand se diminua semnificativ luminozitatea (acumulatorul e de 12A). Nu am descarcat-o niciodata complet (pana sa se stinga de tot becul). Am incarcat-o si apoi am pus-o la pastrare (temperatura undeva la ~22 grade). O data la ~ 2-3 saptamani o puneam la incarcat maxim 30 minute.

Azi am pus din nou becul pe ea si nu se aprindea deloc. Am conectat-o 5 minute la incarcator si a inceput sa lumineze becul vreo 30 secunde.

Este la nivel cu lichidul (l-am completat cu apa distilata cand am introdus-o in casa).

Ce o avea de s-a descarcat asa repede?

Exista service de acumulatoare sa se uite la ea? Ca nu as da bani pe o alta baterie fara sa stiu ca asta e moarta...

Merci,

Vice.

 

Timpul de descarcare de 35-40 minute spune ceva:bateria ori nu a fost complet incarcata,ori si-a pierdut mai bine din jumatate din capacitate.

O baterie de 12Ah,descarcata cu un consum de 4,5A (cat consuma un bec de 55W),ar trebui sa aprinda becul timp de cel putin 90 minute.

Faptul ca totusi ea s-a descarcat complet,desi o incarcai destul de des,nu mi-l pot explica totusi.

Cu ce incarcai bateria,cu un incarcator automat,sau altceva ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O incarc cu asta http://www.vitacom.ro/Products/6137/P_SUP_...00ma-6-12v.html

De obicei o tineam undeva pe la 3-4 ore la incarcat (pt o incarcare rara) si pe la 30 minute pt o incarcare de mentinere la ~ 3 saptamani.

In week end sper sa ajung sa-mi iau un multimetru pt a vedea ce indica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intrebare de baraj...se duce naibii o baterie moto de 12v/10Ah cu gel daca se incarca cu un incarcator de laptop care are output de 20V/3.25 Ah???

 

Stupid, I know....dar poate-mi raspund unii care se pricep :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

DA, se incarca prea repede daca sursa nu are limitare de curent (si nu are). Ideal ar fi sa o incarci mai lent.

De incarcat se incarca, dar nu o tine prea mult.

 

Acu vad ca e de 20V, nu, nu e bine, macar un 16V acolo, 20 e too much.

Editat de Belbody
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Am si eu o problema cu semnalizarile si sper sa gasesc o lamurire aici, semnalizarile sunt Rizoma pe leduri, in momentul cand semnalizez stanga sau dreapta fara sa fie aprinsa faza scurta imi semnalizeaza corect, cand aprind si faza scurta nu mai vor sa semnalizeze decat atunci cand cresc putin turatia motorului (spre 2000 asa), mi-a masurat un mecanic si a zis k incarcarea este Ok si k beleaua ar fi semnalizarile pe leduri, dar de ce atunci cand cresc turatia functioneaza corect?pana mai ieri clipoceau repede cand le actionam cum fac toate cele pe leduri nemodificate cu relee sau rezistente,am avut-o nitel prin service la revizie si tare mi-e sa nu fi schimbat mecanicul ceva pe la ea....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am si eu o problema cu semnalizarile si sper sa gasesc o lamurire aici, semnalizarile sunt Rizoma pe leduri, in momentul cand semnalizez stanga sau dreapta fara sa fie aprinsa faza scurta imi semnalizeaza corect, cand aprind si faza scurta nu mai vor sa semnalizeze decat atunci cand cresc putin turatia motorului (spre 2000 asa), mi-a masurat un mecanic si a zis k incarcarea este Ok si k beleaua ar fi semnalizarile pe leduri, dar de ce atunci cand cresc turatia functioneaza corect?pana mai ieri clipoceau repede cand le actionam cum fac toate cele pe leduri nemodificate cu relee sau rezistente,am avut-o nitel prin service la revizie si tare mi-e sa nu fi schimbat mecanicul ceva pe la ea....

 

te-ai uitat la releul de semnalizare? nu ti l-a schimbat ?

ideal ar fi daca poti testa instalatia cu becuri normale;vezi sa ai si ceva pierderi de curent prin scurt ceea ce e f grav

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Releele de semnalizare sunt setate ptr curenții absorbiți de becurile standard ptr semnalizatoare ... arderea unui bec este semnalizată prin creșterea frecvenței de clipire. Semnalizatoare cu leduri, fără rezistențe adiționale dau ''bătăi de cap'' unui releu tradițional ... Concluzia: o tragi singur!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Releele de semnalizare sunt setate ptr curenții absorbiți de becurile standard ptr semnalizatoare ... arderea unui bec este semnalizată prin creșterea frecvenței de clipire. Semnalizatoare cu leduri, fără rezistențe adiționale dau ''bătăi de cap'' unui releu tradițional ... Concluzia: o tragi singur!

Si de ce ar functiona doar atunci cand creste turatia motorului?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca nu va pricepeti, NU mai dati sfaturi :)

post-2950-1267975059_thumb.jpgpost-2950-1267975072_thumb.jpg

 

Sunt 2 print-screen-uri de la un manual tehnic gratis al producatorului Yuasa. E recomandat de citit si priceput, sunt cateva pagini care va vor lamuri exact care sunt tipurile de bateriii si mai ales CUM se formateaza o baterie corect, CUM se intretine corect , etc.

http://www.yuasabatteries.com/pdfs/TechMan.pdf

 

Concluzia: bateriile denumite universal "pe gel" precum si cele Maintenence Free (ca si cea din cazul de fata) NU SE DESIGILEAZA.

 

 

 

 

Arata-mi si mie modelul ala de baterie "cu acid clasica capsata".

 

exact asa am si eu bateria , acum 3 zile am decapsulat-o si am bagat-o pe redresor (redresor normal) ca era dusa :baldy:) cred ca am gresit ca am decapsulat-o dar nah , merge bine acum :D)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

o intrebare am in legatura cu subiectul...an un redresor ptr baterii moto de 0,9A, este automat, bla bla....pe el scrie in engleza ca se foloseste doar ptr bateriile cu plumb-acid....pot sa il folosesc linistit la o baterie cu gel? multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

E prima data cand "traiesc" cu bateria in dormitor, si am observat ca, fara sa fie pe redresor, scoate din cand in cand niste bolboroci, si cateodata face niste zgomote, parca trosneste ceva in ea. A fost ultima data pe motor acum vreo 10 zile, intre timp am masurat-o miercuri si avea 12,55V, joi si vineri 12,54V, si ieri si astazi 12,50V. E normal sa bolboroseasca si sa trosneasca asa? Este vorba de o Varta YB16-AL-A2 de 16A in al treilea an de viata pe motor.

Multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E prima data cand "traiesc" cu bateria in dormitor, si am observat ca, fara sa fie pe redresor, scoate din cand in cand niste bolboroci, si cateodata face niste zgomote, parca trosneste ceva in ea. A fost ultima data pe motor acum vreo 10 zile, intre timp am masurat-o miercuri si avea 12,55V, joi si vineri 12,54V, si ieri si astazi 12,50V. E normal sa bolboroseasca si sa trosneasca asa? Este vorba de o Varta YB16-AL-A2 de 16A in al treilea an de viata pe motor.

Multumesc!

 

n-am mai auzit asa ceva in viata mea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 11 months later...

In urma cu 2 ani cautam o solutie pentru a face motocicleta mai usoara ( nu-mi spuneti de 2T pentru ca pe asta o stiu )

Am cochetat cu ideea de a folosi UltraCapacitori ( 5000 Farad )

In final solutia a aparut : bateriile cu litiu.

am comandat deja http://www.shorai-eu.com/products/product/SR-LFX14L2-BS12

 

comparind specificatiile intre o bat cu blumb " mai spalata " si litiu obtinem :

. Pb ---- Li

greutate 2.1 Kg --- 0.7 Kg

capacitate 6 Ah --- 14 Ah

curent 130 A --- 210 A

curent incarcare (max) 0.6 A --- 14 A !!!

 

Se poate folosi pur si simplu inlocuind bateria cu plumb

O sa-mi modific "releul" de incarcare astfel incit sa beneficiez de toata puterea generatorului de 150W ( ~ 12A ) cu becul si ventilatorul oprite. Exista solutde a inlocui ansamblul bobinelor https://lh5.googleusercontent.com/-VC0_JJZ3MAo/T6noNaU-a-I/AAAAAAAAAXo/fCzsg9myGEY/s800/DSC_7708.JPG

Editat de blue_led
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

interesant rau! la a mea cea de plumb are 14A parca si cea de litiu 21A.... upsss si costa 1800 DKK.... (1000 lei aprox) fara transport

 

nu exista dealer la noi.. culmea din Rep Moldova da.... :unsure:

Editat de CryAngel27
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Interesant, ma intreb insa daca tensiunea furnizata de "releul" tau este compatibila cu bateria asta, sau e nevoie de modificari. Din cate stiu eu, un redresor pentru LiPo este diferit de cel pt Pb (de ex., la LiPo trebuiesc si echilibrate celulele). In alta ordine de idei, cat a costat? (in euro).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • l.u.v changed the title to Acumulatori Moto - Incarcare/Intretinere/Comparatii

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...