Sari la conținut

CASTILE FLIP-UP - Discutii Generale


costinFB
 Share

Postări Recomandate

Sunt fan cãsti flip-up.Am de 3 ani Caberg Justissimo GT,de care sunt destul de multzumit. Are ochelari de soare încorporati,si-s MARI,si apropiati de fatzã (nu-ti intrã vântu' pe dedesubt),aerisiri ok,zgomot..mediu. Ca pretz,te-ncadrezi,fãrã probleme. Mi-am luat si-una chinezeascã, ieftinã (cam 100 $),tot în genul ãsta. Si-asta are interior detasabil si ochelari mãricei... Sezonul ãsta,vreau sã-mi iau alta,mai rarã pe la noi: Vemar Chimaera.E model foarte nou.E din kevlar cu carbon,nu termoplastic. Pe worldbikeworld,e comparatã cu Schuberth-ul C3.Si cu transport cu tot (trãiascã ebay-ul),e-undeva la 250-270 euro,dacã mi-aduc bine aminte... Existã si varianta cu bluetooth încorporat (n-o recomand,nu meritã)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 316
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Sunt fan cãsti flip-up.Am de 3 ani Caberg Justissimo GT,de care sunt destul de multzumit. Are ochelari de soare încorporati,si-s MARI,si apropiati de fatzã (nu-ti intrã vântu' pe dedesubt),aerisiri ok,zgomot..mediu. Ca pretz,te-ncadrezi,fãrã probleme. Mi-am luat si-una chinezeascã, ieftinã (cam 100 $),tot în genul ãsta. Si-asta are interior detasabil si ochelari mãricei... Sezonul ãsta,vreau sã-mi iau alta,mai rarã pe la noi: Vemar Chimaera.E model foarte nou.E din kevlar cu carbon,nu termoplastic. Pe worldbikeworld,e comparatã cu Schuberth-ul C3.Si cu transport cu tot (trãiascã ebay-ul),e-undeva la 250-270 euro,dacã mi-aduc bine aminte... Existã si varianta cu bluetooth încorporat (n-o recomand,nu meritã)

 

 

salut !

 

vemar chimaera din cabon este si pe fc-moto la 400 de euro .

stii ceva de ea ? pareri ? inteleg ca este comparata cu c3 , dar stii ceva concret de la cineva care a incaltat o astfel de casca ?

lasa-mi si mie, te rog, un link de comanda, daca reusesti sa-ti iei.

multumesc !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa cum spune si in titlu, vreau sa imi iau o casca flip-up buna.

Ma intereseaza sa fie cat mai silentioasa, sa aiba spatiu pt echipament de comunicare (sau sa il aiba deja montat), preferabil cu pinlock si ochelari de soare incorporati.

 

Probemele au aparut dupa ce am probat Schubert C3 si Shoei Multitec, si nu sunt pentru capul meu :cheers:

Schubert C2 nu am gasit de probat decat masura 58-59 si eu port 60-61

 

Astept pareri despre Nolan, sau alte marci de care nu prea stiu eu, sau sa imi spuneti unde pot sa probez un Schubert C2 masura 60-61 in Bucuresti

dacă te intereseaza noi aducem SCORPION exo 900 flipup .destul de bună,au Âşi marimi mari,au Âşi okelar .gasesti aici

 

photo.php?fbid=137931149662917&set=a.137931142996251.23599.100003380989403&type=1&theater

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Buna!

Chiar nimeni nu detine ceva casca de la Givi?

Sunt interesat de x-modular (x.08) de la ei. Pe langa faptul ca mi se pare ca are un pret foarte accesibil (~170Euro) mai si pare de calitate si arata chiar bine.

Ca prima mea casca, nu o pot compara cu altceva, insa cautam ceva mai putin scump si sa nu fie chiar chinezarie. Precizez faptul ca am s-o folosesc pe um maxi scooter Yamaha Majesty (250cc), deci nu viteze foarte mari si nici pretentii de speedere.

Am toate accesoriile de la Givi su nu au dezamagit. Puteam sa imi aleg si ceva open-face, dar ma incanta flip-upurile cu ochelari de soare.

Astfalt uscat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna!

Chiar nimeni nu detine ceva casca de la Givi?

Sunt interesat de x-modular (x.08) de la ei. Pe langa faptul ca mi se pare ca are un pret foarte accesibil (~170Euro) mai si pare de calitate si arata chiar bine.

Ca prima mea casca, nu o pot compara cu altceva, insa cautam ceva mai putin scump si sa nu fie chiar chinezarie. Precizez faptul ca am s-o folosesc pe um maxi scooter Yamaha Majesty (250cc), deci nu viteze foarte mari si nici pretentii de speedere.

Am toate accesoriile de la Givi su nu au dezamagit. Puteam sa imi aleg si ceva open-face, dar ma incanta flip-upurile cu ochelari de soare.

Astfalt uscat!

 

Poti sa iti iei linistit, mai ales ca nu mergi f tare, Givi face lucruri de calitare, in multe clipuri cu reclame la motociclete am vazut casti Givi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vei fi tentat să foloseÂşti flip-up ul deschis tot tipul,e motivul pentru care căutăm asemenea căÂşti. Multe flip-up-uri arată bine în magazin,problema e că bărbia nu rezistă la impact,eu propun să te uiți la mecanismul de închidere din bărbie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ultimele modele de flip-up care se respecta au dubla omologare adica pot fi utilizate fie deschise fie inchise intrucat indeplinesc conditiile de siguranta in oricare dintre conformatii. omologarea este P/J, scrie pe eticheta.

nolan N90 sau N104 sunt astfel de casti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Vemar Chimaera.E model foarte nou.E din kevlar cu carbon,nu termoplastic. Pe worldbikeworld,e comparatã cu Schuberth-ul C3.Si cu transport cu tot (trãiascã ebay-ul),e-undeva la 250-270 euro,dacã mi-aduc bine aminte... Existã si varianta cu bluetooth încorporat (n-o recomand,nu meritã)

Darian, ti-ai luat Chimaera pana la urma?

Ai idee pe unde se mai gasesc casti Vemar in Bucuresti?

Review-ul suna bine, dar n-am curaj sa-mi iau o casca pana nu o pipai si o probez.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Review-ul suna bine, dar n-am curaj sa-mi iau o casca pana nu o pipai si o probez.

 

Ai mare dreptate. castile se iau pe pipaite si probate. La fel si pentru mine, vroiam sa imi iau de la Givi insa cum nu era de probat in tara noastra, doar asa pe imagini si reviewuri nu ma bazez.

 

Pana la urma am probat Caberg Konda si mi se pare foarte reusita, un pret acceptabil (~150 EUR0) si imi vine si bine la dimensiune.

 

Asadar, oameni buni, probati si pipaiti inainte de a lua o decizie de cumparare. La unele modele veti fi surprinsi ca dimensiunea voastra nu se potriveste cu dimensiunea castii, sau volumulcastii va face sa aratati cu capul cat o banita.

 

Astfalt uscat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

ultimele modele de flip-up care se respecta au dubla omologare adica pot fi utilizate fie deschise fie inchise intrucat indeplinesc conditiile de siguranta in oricare dintre conformatii. omologarea este P/J, scrie pe eticheta.

nolan N90 sau N104 sunt astfel de casti.

 

Salutare. Tocmai am luat un Nolan N90 pentru prietena mea, si chiar pe materialul textil din interiorul castii, are o eticheta cusuta pe care scrie ca risti acidentari mai grave conducand cu mandibula ridicata. (cam ceva de genu asta e textul, nu am casca in fata acum) Se poate ca mecanismul de ridicare sa fie sigur, dar te supui altor riscuri mergand cu ea ridicata.

 

In alta ordine de idei, eu dupa ce m-am gandit ff mult ce casca sa-i iau prietenei mele, ea fiind pasager, m-am gecis cu greu la N90. Am tinut cont de faptul ca vreau in primul rand sa fie sigura, sa nu o doara urechile si capul dupa o tura, dar si de faptul ca nu o sa mearga asa de mult incat sa se justifice un C3. (Eu am C3 si mai am o casca pe care am luat-o pentru pasagerii ocazionali.. un probike la 110euro parca, amandoua castile ok, tinand cont de scopul pentru care le-am luat si pretul dat pe ele )

 

Era cat pe ce sa dau comanda pe louis de casca... ma ajungea 1200lei cu tot cu pinlock. La SH gasisem cu 750lei. Dar am gasit, cautand pe net, pe motodiscount.ro casca la un pret super misto. 739 lei fara pinlock care o sa mi-l comand separat la 120 lei (859lei total) A sunat la magazin, pentru ca eram foarte suspicios, nu gasesti nicaieri in europa pretul asta. Ma gandea ca s-ar putea sa nu fie pe stoc si sa apara pretul doar asa pentru ca da bine. Ideea e ca , a doua zi casca a ajuns la mine.

 

De la magazin mi-au justificat ca pretul mic: magazinul e nou pe piata si am negociat alte preturi cu distribuitorul, preturi pentru buzunarul romanului.

Sincer , mie tot nu mi-e de ajuns explicatia asta. Daca merge asa cu preturi pentru romania, de ce nu negociaza toate magazinele preturi mai mici? Poate nu au interesul sa negocieze, vazand ca romanul e prost si plateste?! Sau ar mai fi o varianta: casca asta poate sa fie o copie... o facatura pe vapor? Fac altii copii identice la telefoane, de ce nu ar face o casca? O sa ajung intr-un magazin si o sa tin un N90 in mana sa gasesc daca sunt diferente.

La prima vedere, casca e ok. Arata bine, fara defecte optice care ar putea sa-mi idice un lucru de slaba calitate. La interior captuseala, mai ales cea subtire gaurita din crestetul capului sta destul de nasol asezata, nu e lipita ok de polistirenul castii... Mai are cineva casca asta si poate sa imi spuna cum se aseaza captuseala?

 

Cam asta e rewieul meu despre NOLAN N90 cumparat cu 738lei. Sper sa nu fie considerat offtopic, pana la urma vreau doar sa ma conving ca N90-ul pe care l-am luat e de calitate. Daca o sa reusesc asta, cu ajutorul vostru, atunci il recomand din toata inima, si recomand si magazinul. Nu vreau sa fie interpretat ca le fac antireclama prin suspiciunile pe care le am asupra lor, si nici reclama.

 

Multumesc!

Editat de ssminkly
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

ma lamureste cineva daca interiorul la C3 este sau nu complet detasabil, pentru spalare? tot ma bate gandul sa imi iau una, la smaeb erau la 520+ euro :) ca doar alea de pe louis la 450 sunt pentru prosti.

 

mersi!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu n-am desfacut niciodata interiorul de la C3, n-a fost inca necesar sa-l spal, si oricum mi s-a spus de la magazin ca ar cam trebui evitat, odata desfacut si spalat, s-ar putea sa nu se mai stea chiar asa ok. Vezi ca pe http://www.kronaumoto.ro/ inca mai au la 399.99999 euro(asa e afisat pe site). Eu de aici mi-am luat-o, aug 2011, si pe louis erau reduse atunci. Acum vad ca pe louis s-a scos reducerea.

Editat de ssminkly
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • 2 weeks later...

ma lamureste cineva daca interiorul la C3 este sau nu complet detasabil, pentru spalare? tot ma bate gandul sa imi iau una

...

Interiorul textil la C3 este complet detasabil si poate fi scos si spalat fara probleme, atata timp cat o faci cu atentie si nu exagerezi cu operatiunea asta. Sunt practic niste bureti in mesade de textil... n-are ce sa nu mearga. Speli manual, intr-o galeata / chiuveta, folosind apa nu prea calda (30 grade, maixim 40) si preferabil un detergent ptr fibre speciale sau detergent lichid (cel pudra se dizolva mai greu). Se pot scoate si alte componente ale castii, nu numai captusala... dar acolo ar trebui si mai multa grija si nu prea ai de ce sa faci asta.

 

Pentru cine vrea un flip-up de calitate, incercati si noul model de la Shoei, Neotec. Mi s-a parut o casca f buna si mult imbunatatita fata de Multitec. E clar mai robusta decat C3, pare cam la fel de usoara, in schimb s-ar putea sa deranjeze sau sa creeze confuzii in privinta marimii buretilor interiori, mai mari si densi.

Editat de LinX
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Are cineva Nolan N104?

Am o problema cu VPS-ul ("ochelarii de soare"); daca am casca inchisa se ridica doar cand si daca au chef. Daca e deschisa casca functioneaza fara probleme. :scratch:

 

salut,

am eu, functioneaza perect. daca e problema de fabricatiei vorbeste cu vanzatorul, Nolan rezolva fara sa comenteze orice problema la castile lor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

In cele din urma mi-am luat si eu un C3, ca sa inlocuiesc "batranul" R1 care si-a facut datoria timp de 3 ani jumate si 50000km.

Prima impresie e foarte buna, casca e extrem de confortabila, mecanismul de deschidere/inchidere a partii din fata functioneaza impecabil, iar pe vremea asta merita toti banii. In schimb, pe motorul meu cel putin (VStrom cu parbriz MRA), nu e deloc la fel de silentioasa ca R1. VStrom-ul e notoriu pt problemele legate de parbriz, dar cu un parbriz MRA montat inclinat si cu R1 gasisem un compromis acceptabil. Cu C3 situatia s-a schimbat in rau :( .

Cu deflectorul parbrizului lasat jos suiera destul de tare peste 100km/h, iar cu deflectorul ridicat aud un "tunet" continuu. Daca ma ridic in scarite la 140-150 la ora e aproape liniste, daca ma ascund dupa parbriz la fel, dar in pozitie normala e zgomot mare. Am incercat sa las parbrizul in pozitia cea mai de jos - e ceva mai bine, dar tot e zgomot. Suportul parbrizului are 3 pozitii la VStrom, pana la urma am gasit o a patra pozitie, nerecomandata, cu suportul prins doar in gaurile de jos - deci parbrizul ridicat foarte sus. Asa e ok chiar si la 160km/h, mai repede n-am avut curaj sa merg cu parbrizul montat in pozitia asta.

In concluzie, nu e deloc o casca rea, dar as recomanda-o doar pt cei fara parbriz sau cu parbriz foarte inalt. Cu un parbriz de inaltime medie e mai zgomotoasa decat o integrala de calitate.

 

P.S. Mi-am adus aminte de o chestie - suporturile vizierei fumurii sunt mult mai proeminente decat la R1 (sau alte casti cu "ochelari de soare" integrati), si iti cam distrag atentia daca nu te uiti fix in fata (de exemplu, cand te asiguri la depasire). Cel putin pana te obisnuiesti cu ele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut,

review-uri foarte ok am gasit pe http://www.webbikeworld.com/motorcycle-helmets/motorcycle-helmets.htm

 

am gasit modelul nou de la Caberg, care pare ok dar nu am auzit pe nimeni sa o fi incercat.

 

Asadar, voi ati auzit ceva de Caberg Duke?

nu de pe net, am vazut deja asta:)

 

merci!

 

salut

am eu CABERG DUKE SMART cu pinlock de la inceputul sezonului

am trecut pe ea de la un caberg rhino

deci comparatii pot face doar cu ea

pinlock-ul face toti banii din lume

casca e buna, imi place cum sta pe cap

eu a trebuit sa scot buretele din calpa pt ca ma lovea in barbie si nu o puteam inchide cu o mana

ce nu imi place la ea este ca e destul de zgomotoasa, asta dupa ce i-am scos bureteii de la urechi (cred ca ar trebui sa ii pun la loc), eu ii scosesem sa bag niste casti inauntru, dar inca nu am avut timpul necesar

pt pretul dat eu zic ca am primit o casca buna

 

nu stiu daca am voie sa fac reclama, dar am luat casca de aici: My link

pt mine pinlock-ul a fost cadou, sunt prieten cu patronul

:D

Editat de MJR
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

N104: interior foarte comod se asaza excelent pe cap, bine echilibrata nu simti greutate absolut deloc nici cu mandibula deschisa nici inchisa, sistemul de descidere eliptic genial, reduce efectul de vela cu mandibula deschisa aproape complet. cea mai silentioasa casca flip-up cu probata de mine pana acum (vreo 5-6 inclusiv faimosul C3) si asta pe un vstrom unde de obicei orice casca este zgomotoasa. ochelari de soare bine facuti acopera tot campul vizual si nu deranjaza absolut deloc in nici o parte a unghiului vizual cu un sistem de coborare si ridicare rapid si intuitiv. viziera este enorma, te poti uita cu coada ochiului in stanga sau dreapta fara sa vezi marginea castii iar asta este o chestie excelenta in perceptia pericolelor din unghiul mort, de asemenea mai are si posibilitatea de a o deschide cativa milimetri pentru o aerisire suplimentara. sistem de ventilatie foarte bun, cu aerisirile inchise e perfect izolata iar cu ele deschise parca dai drumu la aer conditionat asta si datorita extractorurlui posterior care scoate foarte rapid aerul viciat din casca. bineinteles interior complet detasabil iar gulerul si windshield-ul pot fi lasate demontate vara tot pentru aerisire suplimentara. ca si minusuri: simte detul de rau vantul lateral, desigur pretul si faptul ca un sistem de conumicare universal este ceva mai greu de montat locasurile pentru cel original fiind pe partea dreapta nu pe stanga ca la majoritatea castilor.

acesta este o recensie dupa 3 luni si vreo 5000 km. daca mai apare ceva mai adaug. sunt curios daca apar uzuri particulare sau defecte de fabricatie ascunse.

 

PS: Nolan are pinlok-ul de serie pe toate castile mai putin pe versiunile "S", adica special, care sunt ceva mai ecomice si cateva detalii in minus (pinlok alte materiale si nu mai stiu ce) de unde si pretul mai mic.

Editat de bozoro
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 11 months later...

trebuie sa imi iau o casca noua, pana acum am mers cu un Airoh Flip-up, care e varza. Ma dor dintii, urechile, ochii, capul..ploua, vopsea, plastic de rahat..

bugetul este cam 1300 lei. am gasit asa:

Shoei Multitec, editia aniversara Louis 75 ani, la 260E

Nolan N104 - 260E

Schubert C3 e prea scump, 400E, nu cred ca merita diferenta.

Azi m-as duce sa probez si sa iau una eventual, sper sa se potriveasca.

Am citit o gramada despre fiecare, SHoei are 3 stele, are interior nasol, plastic nasol, nu are ochelari de soare (care pentru mine conteaza). Nolan e mai completa, constructie mai buna, ochelari de soare, material mai ok.

Vad azi ce fac.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mulțumesc.. era super, dar eu am xl

 

m-am măsurat și am 58-59 cm. aveau M (57-58) sau L (59-60).

L era mai ok, stăteam mai comod în ea și nu mă strângea, dar am luat M care e fixă, ma strânge un pic sus, am zis că se mai lasă.. umblu un pic azi cu ea prin casă, dacă mă deranjează au zis că pot să o duc înapoi, dar să nu dau alea jos de pe ea.

am luat shoei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

știu diferența. nu aveam 2000 lei, si- așa am dat 1400 lei pe shoei, am rămas fără bani câteva zile..

este normal să strângă sus la cap? la tâmple? nu pot să stau cu ea 2 ore pe cap fără să deranjeze. dacă mai pun și cagula deja e nasol.

la obraji se lasă, oricum nu ma deranjează, dar la cap simt presiunea destul ca să mă deranjeze puțin.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...