Sari la conținut

Bucuresti - Bd. Turda (inainte de urcarea pe Podul Grant)


cristian2009
 Share

Postări Recomandate

''M mamii ei de muiere..a stirbit imaginea comunitatiisi a acestui ingeras de motociclist!!''DACA ASA STAU LUCRULILE...RAHATULE..LA PUSCARIE!!LASA-NEEEEE...LASA-NEEEE...PARASESTE-NEE..DOBITOCULEE

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 480
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

stiri: "...un motociclist care se pare ca a consumat substante interzise a accidentat mortal o tanara pe trecerea de pietoni"...." ..la CT un motociclist a fost surprins de aparatul radar cu 189km/h, asta dupa ce in aceeasi zi fusese amendat pt ca circula fara asigurare..", astea la stirile din dimineata asta...stau si ma intreb, din cauza unor indivizii ca astia, in cat timp, noi, motociclistii o sa ajungem sa fim vanati pe strazi...asa cum se pare ca se intampla in italia cu romanii din cauza unora care au jefuit, violat, ucis....

Editat de turku
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

acum nu generalizati. constiinta publica percepe repede si uita si mai repede. sunt sute de accidente anual in care soferi drogati , beti , vitezomani se omoara pe ei si curma viata altora. suntem pe primele locuri in europa la accidente grave si accidente mortale si cu asta basta.

acu , fie ca media o sa ia stirea asta si o sa o portretizeze ca pe un senzationalism ieftin (ceea ce si este) nu trebuie sa ne simtim lezati in nici un fel. pana la urma este vorba de un baiet de 24 de ani care din cate se spune era drogat , nu a franat la trecerea de pietoni si a omorat o femeie. nu vad in ce fel este exponentul tuturor motociclistilor sau a majoritatii.

evident ca si printre noi , pe forum , genul de generalizari ca cele care or sa fie facute in media vor aparea ca ciupercile dupa ploaie. vechea discutie cu supersportul si varsta , adrenalina si lipsa de experienta etc.

eu cred ca orice om intreg la cap isi da seama intr-o clipita ca baiatul care a facut accidentul nu reflecta caracteristicile si conduita celorlalti motociclisti din trafic la fel cum politistii surprinsi beti dupa ce omoara copii pe treceri de pietoni nu reflecta intregul corp politienesc.

e o tragedie si desi e usor sa aruncati cu pietre in motociclist nu uitati ca o singura greseala e suficienta ca sa te nenoroceasca si pe tine si pe altii. poate omul a condus exemplar pana acum. habar n-am.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

stiri: "...un motociclist care se pare ca a consumat substante interzise a accidentat mortal o tanara pe trecerea de pietoni"...." ..la CT un motociclist a fost surprins de aparatul radar cu 189km/h, asta dupa ce in aceeasi zi fusese amendat pt ca circula fara asigurare..", astea la stirile din dimineata asta...stau si ma intreb, din cauza unor indivizii ca astia, in cat timp, noi, motociclistii o sa ajungem sa fim vanati pe strazi...asa cum se pare ca se intampla in italia cu romanii din cauza unora care au jefuit, violat, ucis....

nu sunt deloc deacord cu ce au facut respectivii motociclisti, nici nu ma intereseaza<or sa raspunda pt faptele lor>dar acum daca ti-e frica sa mai iesi ca o sa fii vanat pe strada mi se pare o mare prostiie. deja sunt mult prea multe moto pe strazi si e ceva relativ logic ca or sa se mai intample nenorociri<padure fara uscaturi nu exista<pacat ca mai iau si pe altii dupa ei>>

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

acum nu generalizati. constiinta publica percepe repede si uita si mai repede. sunt sute de accidente anual in care soferi drogati , beti , vitezomani se omoara pe ei si curma viata altora. suntem pe primele locuri in europa la accidente grave si accidente mortale si cu asta basta.

acu , fie ca media o sa ia stirea asta si o sa o portretizeze ca pe un senzationalism ieftin (ceea ce si este) nu trebuie sa ne simtim lezati in nici un fel. pana la urma este vorba de un baiet de 24 de ani care din cate se spune era drogat , nu a franat la trecerea de pietoni si a omorat o femeie. nu vad in ce fel este exponentul tuturor motociclistilor sau a majoritatii.

 

Fals si foarte fals. Gloata uita repede doar faptele bune. Ispravile ingrozitoare precum cea de fatza e adevarat ca nu raman pe vecie in constiinta gloatei insa contribuie iremediabil si negativ la ceea ce se numeste "imaginea" sau "brandul" motociclistului.

O chestie care irita pe multi de aici (cum s-a putut vedea dintr-un topic dedicat) facandu-i sa nege existenta acestui concept. Mii de motociclisti adevarati cu comportament corect in trafic nu vor putea astupa gaura pe care o da un astfel de eveniment in perceptia gloatei vizavi de motociclism. Asta pentru ca doar ororile lasa urme, faptele bune mult prea rar.

Editat de localghost
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Indiferent de ce se comenteaza in presa realitatea este ca un IRESPONSABIL, circuland mult prea tare, a omorat o persoana pe trecerea de pietoni.

 

Problema este ca asta impreuna cu DESTEPTUL care a fost prins de radar cu aproape 190kmh si multi altii pe care ii vedem zi de zi in trafic (ma refer la mototciclisti) nu fac decat sa imi fi e mie rusine ca sunt motociclist...

 

Ce argumente PRO as mai putea avea eu in fata celor care discrimineaza motociclismul?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mama deja citesc paranoia in unele postari de pe-aici...stati ma linistiti ca nu va vaneaza nimeni...mergeti voi corect si o sa vedeti...asta e...shit happens...accidents happen...ca ala era drogat etc etc...acu depinde si cu ce...oricum cert e ca acolo nu e loc de forja ca trec oamenii pe treceri ca oile...nu se uita si ei daca vine ceva sa grabeasca pasul sau mai stiu eu ce...nu...romanii traverseaza pe principiul las ca am prioritate...RIP femeii...nu ii iau apararea motociclistului...dupa parerea mea trebuie sa ajunga la parnaie dar nu mai spuneti ca vai...de acu o sa stea lumea cu furcile si cu topoarele pe langa motocicletele noastre sa astepte sa coboram din casa.

LE: florinel...daca ti-e rusine...te rog lasa-te de motociclism.

Editat de Supapa_Jr
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si suntem doar in aprilie.In ritmul asta o sa dam peste cap si statistici si tot.Se pare ca motociclismul ,(sau ce se vrea el)a prins la multi tineri ,la fel ca ierburile sau celelelte "beneficii"care se gasesc pe piata.Nu vreau sa fiu pesimist ,dar ne vom omori ca prostii ,intre noi, daca ceva nu schimba starea de fapt.

Mesaj completat

Nu mai vorbesc ,daca sunt asociate cu motocicleta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mama deja citesc paranoia in unele postari de pe-aici...stati ma linistiti ca nu va vaneaza nimeni...mergeti voi corect si o sa vedeti...asta e...shit happens...accidents happen...ca ala era drogat etc etc...acu depinde si cu ce...oricum cert e ca acolo nu e loc de forja ca trec oamenii pe treceri ca oile...nu se uita si ei daca vine ceva sa grabeasca pasul sau mai stiu eu ce...nu...romanii traverseaza pe principiul las ca am prioritate...RIP femeii...nu ii iau apararea motociclistului...dupa parerea mea trebuie sa ajunga la parnaie dar nu mai spuneti ca vai...de acu o sa stea lumea cu furcile si cu topoarele pe langa motocicletele noastre sa astepte sa coboram din casa.

LE: florinel...daca ti-e rusine...te rog lasa-te de motociclism.

 

 

man, nu stiu cat circuli tu cu motocicleta pe strazile patriei si nu ma intereseaza si sincer sper sa nu se intample ceea ce am spus, dar inceput a fost facut acum ceva vreme cu interzicerea circulatiei noaptea, eu si cred ca si multi altii deja cu ceva vreme in urma am fost considerat "nebun" '' roacker" "drogat" "donator de organe" doar pt simplul fapt ca detin motocicleta, si asta atunci cand nu erau asa multe si nu erau mediatizate ca acum astfel de "intamplari". Banuiesc ca daca stai in spatele calculatorului si ai "A"-ul esti in siguranta...bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu daca mai tii tu minte dar a fost un caz anul trecut de pieton calcat pe trecere desi motociclistul intrase pe verde si semafoarele trecusera pe galben intermitent la scurt timp dupa accident. Daca nu facea rost de o inregistrare video de la o camera de supraveghere avea dosar penal, nimeni nu l-ar fi crezut vreodata, nu spun ca acesta este si cazul de fata, doar ca ar trebui sa asteptam sa aflam ce si cum s-a intamplat concret inainte de a incepe sa facem si pe topic-ul asta flame si off ca mai in toata sectiune accidente. In mod cert faptul ca o persoana a murit nu este deloc de trecut cu vederea (dupa cum am spus si anterior)

Pai, ma, baiatule, chiar verde daca ai si tot esti de vina, daca omori pietonul pe trecere. La trecerile de pietoni trebuie sa reduci preventiv viteza, ca poate trece vreunul cu capul in nori.

...

Daca nu facea rost de inregistrare video, avea dosar penal?! A scapat, dar n-a inteles nimic, decat ca el este ala nevinovat. Dar daca era mamicuta lui pe trecerea aia?

Cred ca astept prea multe de la tine, daca vreau sa intelegi ce spun eu aici. Tu imi spuneai pe un Topic vecin ca viteza legala in Bucuresti este de 60km/h si ca poti merge linistit cu 70. Probabil ca pe tine te mai surprind trecerile de pietoni avand si 90km/h...

Editat de --=HD=--
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

HD...din ce carte ai citit tu ca daca ai verde si dai peste cineva pe trecere esti vinovat? cred ca nu din aia din care am dat cu totii examen...la mine in carte scrie ca daca eu am verde...obligatoriu fraieru de pe trecere care e pieton el pietonu ca de aia e fraier (pamflet) are rosu...deci...rosu=nu trece oaia dracu!

 

 

Bineinteles ca nu se pune in cazul asta...in cazul asta trebuie sa mergi decent ca sa poti frana...nu de alta dar pe pod ai avut timp sa o frigi fara pericole. trecerea aia e pacatoasa rau...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nightwolf spune ca a fost pe trecere, citez : cadavrul s-a gasit la 40m de trecere si motorul la 43m. Daca a lovit-o chiar pe trecere si a aruncat-o 40 m a fost un impact puternic, deci avea o viteza destul de mare. Din impact sa te arunce 40 m e groaznic de mult. Posibil sa o fi purtat motorul pana acolo si acolo sa cada cu ea, nu neaparat sa o arunce pana acolo din impact. Dar nu putea sa o loveasca dupa trecere, chiar si cu viteza mai mica si sa fie gasita la 40 m de trecere? Inteleg ca acolo sunt ceva garduri pe linia tramvaiului...? In privinta consumlui de substante, poate aflam si ce a consumat. O fi luat Furazolidon si poate o crede ca e interzis.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

HD...din ce carte ai citit tu ca daca ai verde si dai peste cineva pe trecere esti vinovat? cred ca nu din aia din care am dat cu totii examen...la mine in carte scrie ca daca eu am verde...obligatoriu fraieru de pe trecere care e pieton el pietonu ca de aia e fraier (pamflet) are rosu...deci...rosu=nu trece oaia dracu!

 

 

Bineinteles ca nu se pune in cazul asta...in cazul asta trebuie sa mergi decent ca sa poti frana...nu de alta dar pe pod ai avut timp sa o frigi fara pericole. trecerea aia e pacatoasa rau...

In cartea de Morala am citit... (am alte principii dupa care ma ghidez in trafic)

"obligatoriu fraieru de pe trecere care e pieton el pietonu ca de aia e fraier (pamflet) are rosu...deci...rosu=nu trece oaia dracu!"

Daca "fraieru de pe trecere... oaia dracu" este chiar MAMA TA, tot asa vorbesti? Daca dai chiar peste ea? Te duci la ea si-i spui, in timp ce zace acolo, "OAIA DRACU"? Te duci repede si cauti inregistrarea video, ca s-o scoti pe ea vinovata?

Editat de --=HD=--
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

CIne stie ce dracu a luat inainte sa urce pe motor, de i se parea ca merge cu 50. Asta e, pacat de niste vieti nenorocite si de viata unui om in floarea varstei. Inainte mai era cate o problema cu cate unu care se mai urca baut pe mobra,,,acu s-a "avansat" la ierburi, prafuri si alte nebunii. TRIST :love:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A fost pe trecere. Cadavrul s-a gasit la aprox. 40m de trecere, motorul la aprox. 43m de trecere. N-am acum timp am avut o seara + noapte de kko si intru si la 24h insa sunt multe elemente care astept mai intai sa vad daca ies in presa. Discutam luni...

Inseamna ca mih a apreciat mai bine ca mine scena, mie mi s-a parut a fi mai putin. Sincer nu aveam chef sa fac pe detectivul plus ca era o tacere sinistra care m-a facut sa nu stau nici 5 minute acolo. Oricum nu are importanta, conteaza rezultatul, un om a murit din cauza unui imbecil drogat.

Daca cineva considera ca merita sa se certe cu altii si de data asta :love:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In cartea de Morala am citit... (am alte principii dupa care ma ghidez in trafic)

"obligatoriu fraieru de pe trecere care e pieton el pietonu ca de aia e fraier (pamflet) are rosu...deci...rosu=nu trece oaia dracu!"

Daca "fraieru de pe trecere... oaia dracu" este chiar MAMA TA, tot asa vorbesti? Daca dai chiar peste ea? Te duci la ea si-i spui, in timp ce zace acolo, "OAIA DRACU"? Te duci repede si cauti inregistrarea video, ca s-o scoti pe ea vinovata?

:love:) vrei sa iti zic ce a zis mama cand a auzit de cazul asta? pt ca sincer...cum aude ceva la tv cum vine sa ma intrebe daca am citit pe forum...

a intrebat cum de nu l-a vazut sau de ce nu a grabit pasul cand a vazut ca ala n-are intentie sa opreasca...

mama nu trece pe trecere pana nu stie sigur ca n-o loveste nimic nici macar daca sunt eu pe/intr-unul din vehicule si ma indrept spre trecere...mai e vorba si de morala...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nasol ,destul de nasol si trist.INDIFERENT cum ar fi suntem responsabili,sau asa ar trebui sa fim de tot ce se intampla pe drumuri si in viata asta.Sunt la mijloc sentimente,durere,tristete de ambele parti.Nimeni nu vrea sa i se intample ceva rau,dar totusi se intampla.Dumnezeu sa faca dreptate si sa de-a putere fiecaruia sa treaca peste incident.Dupa ce raul e facut comentariile sunt de prisos.Degeaba ne jelim,ne smulgem parul din cap dupa dezastru daca nu am belit ochii inainte.DIN pacate nimic nu se mai poate schimba,nici mortul invia.Cat despre vinovat poate judecata divina ii va da mustrari de constiinta,pt ca nu si-a imaginat niciodata ca I SE POATE INTAMPLA CEVA TOCMAI LUI.Legile pamantesti se uita/ingroapa repede...........dar e tarziu.prea tarziu pentru regrete. :love: :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deocamdata, nu aruncati cu prea mult noroi in motociclist!

Nu se poate stabili daca a consumat alcool sau droguri decat in urma analizelor toxicologice sangvine!

Daca ar fi incetinit in apropierea trecerii, asa cum ar fi fost normal sa o faca nu ar fi trebuit sa loveasca pietonul in plin!

Pe de alta parte mi se pare inexplicabil, pietoana chiar nu s-a asigurat! e imposibil sa nu auzi zgomotul motorului! cred ca si daca, pietoana si-ar fi propus sa se sinucida, aruncandu-se in fata motorului nu ar fi reusit sa faca asta!

RIP pt pietoana, multa putere pt motociclist sa treaca peste asta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stau chiar in dreptul trecerii de pietoni, si imi parchez motorul la 5 m de ea. A traversa pe acolo e mereu o aventura, nimeni nu circula pe Turda cu 50 km/h. Toti, dar absolut toti sunt fie Schumacher, fie Rossi. Nu o data am fost aproape spulberat de pe trecere, de o masina sau de un motor. E al n-ulea accident petrecut acolo, si vor mai fi, pentru ca:

 

1. Semaforul merge foarte rar, si atunci numai pe galben intermitent.

2. Se circula cu viteza mare, desi nu pot intelege de ce.

3. Exista o minunata degajare in trotuar care ascunde primul metru de trecere.

4. Se circula cu viteza foarte mare.

5. Romanii conduc in general ca un c.ur, fie ei la volan sau la ghidon.

 

In momentul in care scriu ma pregatesc sa-mi scot motorul din garaj pt prima oara pe anul asta. Stau si ma intreb daca maine dimineata o sa-l gasesc intreg in parcare, pentru ca de la o tampenie d-asta pana la ura impotriva motociclistilor nu-i distanta mare. Oricum ma astept la morala si injuraturi din partea unor vecini, si, sincer sa fiu, in afara de a le spune ca nu am nici o legatura cu individul, nu vad ce asi putea face, altceva decat sa inghit injuraturile lor si sa ii multumesc desteptului care n-a invatat ca la o trecere de pietoni trebuie sa reduci viteza pana la 30 km/h. Pacat de vecina mea, cu toate ca n-o cunosteam. Sa-i fie tarana usoara.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deocamdata, nu aruncati cu prea mult noroi in motociclist!

Nu se poate stabili daca a consumat alcool sau droguri decat in urma analizelor toxicologice sangvine!

Daca ar fi incetinit in apropierea trecerii, asa cum ar fi fost normal sa o faca nu ar fi trebuit sa loveasca pietonul in plin!

Pe de alta parte mi se pare inexplicabil, pietoana chiar nu s-a asigurat! e imposibil sa nu auzi zgomotul motorului! cred ca si daca, pietoana si-ar fi propus sa se sinucida, aruncandu-se in fata motorului nu ar fi reusit sa faca asta!

RIP pt pietoana, multa putere pt motociclist sa treaca peste asta!

 

un mesaj ceva pentru copii/sotul/parintii pietoanei ?! nimic?! :love:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...