Sari la conținut

Bucuresti - Bd. Turda (inainte de urcarea pe Podul Grant)


cristian2009
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 480
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Cu superficialitatea care ma caracterizeaza as fi spus cu convingere: Numai cei superficiali ii respecta pe cei cu SUV pt ca au SUV. Eu nu reusesc sa inteleg utilitatea masinilor gigantice in oras, asa cum nu rezonez cu pasiunea de a merge "de colo-colo" prin Bucuresti cu "bombe" de motociclete de 200CP.

 

Este foarte simplu, cel putin eu am avut SUV (pentru ca din cauza crizei am fost nevoit sa il vand) si iti explic imediat utilitatea in oras, dar nu orice oras, in speta Bucuresti: stau la curte si permanent trebuie sa ma flendur pe la diverse stabilimente gen Dedeman, Baumax etc, de unde ies cu chestii agabaritice pentru un turism normal. Asta o data. A doua chestie, sunt extrem, dar extrem de confortabile si nu in ultimul rand foarte safe, in special pentru familie, avand in vedere cati distrusi de viata circula pe soselele patriei. De vreo 6 ori m-am felicitat pentru asta, cu precadere in acele momente cand se infigeau in mine diversi meseriasi cu Ursuleti tunati, Calibre cu spinnere de plastic etc, pe principiul "daca eu vin pe linia de tramvai trebuie musai sa intru la loc inaintea refugiului, da-l draq pe ala cu SUV, ca trebuie sa ma lase". Surpriza, ala cu SUV are alergie la smecherii care depasesc cu 150 kmh o coloana de masini intepenita la semafor. Si argumentul suprem, se preteaza excelent la suprafata selenara a acestui preacuvios oras, iar pe nameti de 2 metri se descurca de minune.

 

Iar cei cu motorete de peste 200 cai te asigur ca au in plan cu totul alte locuri de touring, iara nu orasul asta supraaglomerat, dar cum nu ne permitem tot timpul sa ne plimbam prin tari straine, si luand in calcul utilitatea unei motociclete in oras, indiferent cati cai are, uite asa se face sa vezi in traficul cotidian motociclete cu puterea insumata a minim 3 masini. Nu este echivalent cu a si folosi toti acei cai. Pur si simplu ai un mijloc de locomotie altul decat masina. Da, ar fi frumos sa aiba toat lumea 2 motociclete, una de max. 600cc de oras si ailalta pentru suflet, de touring, dar momentan nu ne lasa, fatalmente, nivelul de trai, atata de ridicat in tara noastra!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

el a omorat o persoana, dar a facut-o fara voia lui k nu cred k isi imagineaza cineva k a plecat de acasa cu gandul sa omoare pe cineva.

el e criminal fara sa vrea,

 

hai ma fato... serios!

 

1. cand a tras betisoare parfumate pisate pe nas sau ce dracu a tras, a facut-o tot fara voia lui?

2. cand a tras de gaz intr-o zona unde clar tre' sa reduci viteza ca mereu e aglomerat si plin nu numai de treceri si pietoni ci si de conservari care-ti sar mereu in fata, tot fara voia lui a facut-o?

3. n-o fi plecat el d-acasa cu gandu' sa omoare pe cineva, dar nici n-a gandit-o bine inainte sa suie pe mobra. Cand te sui la ghidonul unei motocicleta sau urci la volanul unei masini ai in maini O ARMA! intelegi? e ca o arma...poti sa omori oameni cu ele foarte usor... d-aia ti se da permis, d-aia sunt reguli in folosirea lor pe tarlaua publica si nu numai... nu poti sa zici "Ups, s-a descarcat fara sa vreau, ma jucam cu tragaciu" Da-aia se moare la greu pe strazile din romania, ca romanii sunt prea prosti sa ia in calcul anumite aspecte ale traficului si sa judece bine "Ba, pot sa-i dau aici? e pustiu....merge, e aglomerat..mai bine o las incet", "Ba, sa ma asigur bine", "Ba, uite-o trecere, ia sa iau mana/picioru' din gaz ca cine stie"

Motocicletele sunt fun, dar nu sunt jucarii, mai ales pentru unu' care are taratze in loc de creier.

 

credeti k lui ii e bine??? nu ii e bine, e in spital desfigurat

sincer sa fiu nu-mi pasa cum e el.

femeia aia e la 2 metri sub pamant, asa ca nu-i mai plange de mila lu' asta.

 

daca acelrider era fratele vostru, cel mai bun prieten aveati aceeasi parere?

in imposibilul caz in care cineva apropiat mie ar face asta, in niciun caz n-as sta pe-un forum sa-i gasesc circumstante atenuante.

 

in rest ce pot sa zic? RIP pt persoana decedata, sincere condoleante familiei si ..... aveti grija cum conduceti....

stii cum suna ce-ai zis mai sus? "Plm, shit happens!"

"RIP pt persoana decedata" e atat de fad si lipsit de...orice, incat ai irosit bitzii degeaba.

Crede-ma ca familia nu da un scuipat pe "sincerele" tale condoleante.

 

In rest, vorbiti vorbe... nu-mi vine sa cred cate minti luminate sunt pe topicul asta... tot felu' de reiseri de bulivard care...plm, irosesc si eu bitzii degeaba.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

CE ROST MAI ARE RUBRICA DE ACCIDENTE???oricum din ea nu invata nimeni,nimic..desii se moare pe capete sau omoara..numarul motociclistilor creste..PROPUN DESFIINTAREA ACESTEI RUBRICI SI INFIINTAREA RUBRICII PLICTISITILOR...UNDE FIECARE SA BLA BLA BLA PE LIMBA LUI.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

un radar pus acolo o saptamana legata, cu precadere noaptea ar calma orice sofer/motociclist care confunda soseaua aia cu autobahn-ul.

Corect. Mai demult acolo puneau radar in mod regulat dupa curba..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

CE ROST MAI ARE RUBRICA DE ACCIDENTE???oricum din ea nu invata nimeni,nimic..desii se moare pe capete sau omoara..numarul motociclistilor creste..PROPUN DESFIINTAREA ACESTEI RUBRICI SI INFIINTAREA RUBRICII PLICTISITILOR...UNDE FIECARE SA BLA BLA BLA PE LIMBA LUI.

Intr-un anumit procent ai dreptate, dar in acelasi timp sunt foarte multe persoane care intra doar sa afle cum s-a produs accidentul. Acele persoane chiar daca nu posteaza, trag o concluzie care mai tarziu le salveaza viata, sau salveaza o viata evitand un accident.

Cunosc conservari care intra doar ca vizitatori (doar de curiozitate), dar in mod indirect invata sa se mai uite in retrovizoare sau sa traga un pic mai pe dreapta doar ca sa faca loc unui motociclist.

Si asta ca poate a inteles niste lucruri.

Si cu exceptia celor care se cearta pe aici.....rubrica accidente este foarte utila.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai e grav, eu aseara am coborat sa imi cumpar un suc si ceva tigari si m-a luat la rost vanzatorul (patronul) despre cum circulam in trafic, daca am vazut ce a facut nenorocitul ala in bucuresti bla bla ,e vai de noi daca in baia mare avem probleme din cauza unui accident care s-a intamplat in bucuresti (conducatorii auto lovesc zilnic pietoni si nu e asa mare bai dar cand un motociclist calca intr-un rahat aparem si pe bbc si pe youtube) dracie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intr-un anumit procent ai dreptate, dar in acelasi timp sunt foarte multe persoane care intra doar sa afle cum s-a produs accidentul. Acele persoane chiar daca nu posteaza, trag o concluzie care mai tarziu le salveaza viata, sau salveaza o viata evitand un accident.

Cunosc conservari care intra doar ca vizitatori (doar de curiozitate), dar in mod indirect invata sa se mai uite in retrovizoare sau sa traga un pic mai pe dreapta doar ca sa faca loc unui motociclist.

Si asta ca poate a inteles niste lucruri.

Si cu exceptia celor care se cearta pe aici.....rubrica accidente este foarte utila.

chiar este utila. ieri am vazut cel putin 3 mobristi care o ardeau Rossi si care la fiecare trecere de pietoni incetineau si scanau dupa potentiali pietoni. se simtea din mersul lor ca au citit / aflat despre accident si daca asta ii face mai atenti parerea mea e ca topicul si-a atins scopul, cu toate mizeriile adiacente de rigoare.

Editat de Grigu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:love:

Eu intru, in general, doar pentru a vedea accidente fatale. Exceptiile o fac topicurile care prezinta prieteni. Ce invat din toate nenorocirile astea? Invat sa ma stapanesc, invat sa am frica. Invat consecintele pe care astfel de tragedii le pot avea.

 

Nu stiu cine este vinovat si sincer nu ma intereseaza. Doamna decedata nu va invia daca vina va fi atribuita motociclistului. Dar accidentul asta (si multe altele) imi reamintesc urmatoarele:

 

- casca ochii cat cepele

- noaptea, fiind mai liber, esti mai relaxat iar simturile nu-ti sunt ascutite la maxim, fiind intr-un oras luminat. de aceea, poti fi luat pe nepregatite. incearca sa previi chestii

- cunoaste-ti limitele fierului. cunoaste-ti limitele tale :laugh: - daca fumezi (si nu mai fumez de ani de zile, dar poate mi-o pasa Sharon Stone un joint si nu cred c-o voi refuza), nu te urca la volan/ghidon vita!

- bucura-te de ce ai. altii invata arta amorului in puscarie

 

:lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

PS: Bine ca nu ai facut greseala sa o inviti in scris la un suc, ca la cat de agramat scrii nu cred ca ar fi acceptat.

 

Amice esti un idiot.Scurt pe doi si fara suparare bine?Foloseste functia search daca tot te bagi in seama aiurea. Userul karoly.balint e de nationalitate maghiara.Si vezi ca mai sunt si alti cetateni straini care au cont pe acest forum.

 

ON:

 

RIP pentru decedata :love: :laugh:

Editat de WickedAssHell
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Scurt pe doi, Preacuviosule ai fost intr-adevar ca musca in kurul calului cu observatiile tale. In cand in cand ne mai sictirim si noi si da pe paharul pe-afara. Dar nu-i problema, tu da-i inainte.

 

Sectiunea "Accidente" e foarte utila dupa parerea mea. Am citit-o luni de zile (asta-vara mai ales), am luat-o din urma si pot spune ca am invatat multe. De la anumite "capcane" gen semafoarele de la P-ta Presei unde si-a zdrobit piciorul un baiat cu ceva enduro, pana la reguli pe care eu ca incepator nu le deprind cu una-cu doua...fara mers pe langa borduri, antentie la capace de canal/sine de tramvai/marcaje/etc. Imi pare rau ca tre sa se intample cate ceva, cineva tre sa o pateasca pentru ca restul sa invete.

Bineinteles, cine are de invatat...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

DACA unii dintre voi ajung sa invete sau sa traga invataminte din sectiunea asta de forum..atunci e cam grav....si nu prea au ce sa caute la ghidon!ca si la automobilisti..lumea moto e plina de tembeli..unii dintre ei din fericire..ne parasesc..acum sa stam si sa facem analiza pentru un nimic..nu e prea mult?ca sa nu spunem ca de cele mai multe ori topicurile esueaza in scandaluri rasiale sau alte divergente...acum ceva timp au murit cei doi pe splai...s-a latrat 60-70 de pagini...s-a intamplat ceva???NU!si nici n-o sa se intample!!bafta..si minte-n cap!

rectific...83 pagini la accidentul de pe spai..si se intampla ceva.....cei doi..putrezesc..atat

Editat de fara roti
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Amice esti un idiot.Scurt pe doi si fara suparare bine?Foloseste functia search daca tot te bagi in seama aiurea. Userul karoly.balint e de nationalitate maghiara.Si vezi ca mai sunt si alti cetateni straini care au cont pe acest forum.

 

ON:

 

RIP pentru decedata :) :P

 

 

E cetatean roman de nationalitate maghiara. Nu e o scuza sa fie agramat. Asta pe langa faptul ca a spus povestea virginului la 32 de ani fara legatura cu accidentul de fata.

Aceeasi parere o am si despre cei plecati ca Raducioiu si Ramona Badescu pe afara si dupa 2 ani de foame pe acolo vin si intreaba "come se dice la voi". Fara suparare.

 

@nairda mai invata de la accidente.

 

PS: nu am nimic cu ungurii, absolut nimic si chiar merg cu placere la de cate ori am ocazia la Tg Mures. Rog maghiarii sa nu se supere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

DACA unii dintre voi ajung sa invete sau sa traga invataminte din sectiunea asta de forum..atunci e cam grav....si nu prea au ce sa caute la ghidon!ca si la automobilisti..lumea moto e plina de tembeli..unii dintre ei din fericire..ne parasesc..acum sa stam si sa facem analiza pentru un nimic..nu e prea mult?ca sa nu spunem ca de cele mai multe ori topicurile esueaza in scandaluri rasiale sau alte divergente...acum ceva timp au murit cei doi pe splai...s-a latrat 60-70 de pagini...s-a intamplat ceva???NU!si nici n-o sa se intample!!bafta..si minte-n cap!

rectific...83 pagini la accidentul de pe spai..si se intampla ceva.....cei doi..putrezesc..atat

sectiunea accidente nu e pt a invia mortii. Jesus nu e moderator / admin pe forum, din pacate. clar pe ei nu-i mai poate ajut nimeni. umila mea parere e ca sectiunea are doua obiective: 1. sa-i faca pe crizati sa constientizeze ca pot s-o mierleasca f usor. si 2. in cazul in care accidentul este din motive care nu tine de mobrist sa se nasca campanii in urma carora sa se schimbe ceva ( vezi campania anti gropila nascuta din accidentul madalinei si al lui quaz) . ce zici tu ca s-a latrat 83 de pagini si nimic nu e adevarat. unele gropi chiar au fost astupate, in alte zone a inceput sa se lucreze. n-am nici o garantie ca asta s-ar fi intamplat fara acea campanie. pacat ca la noi ca sa se indrepte ceva trebuie intai sa se intample o nenorocire.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tu ori crezi in mos craciun..ori postezi sa-ti faci reclama si sa aduni posturi!asta cu sa invatam e propaganda..la ghidon daca nu ai creier si instinct de conservare functional...scapi repede de taxe si impozite..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se pare ca singura concluzie la care au ajuns unii de pe aici ,ar fi aceea ,ca se impune "Interzicerea circulatiei pietonilor in Bucuresti si in orasele resedinta de judet".Daca s-ar lua masura asta ,sigur vor fi salvate multe vieti.

Mesaj completat

De pieton.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ok.... vreau sa precizez de la inceput k mi-am facut cont doar pentru a posta in legatura cu acest subiect...si asta doar pentru k il cunosc pe acel "rider" de care zici tu ca face umbra psmantului. nu vreau sa-i iau apararea, desi imi este prieten, sunt constienta de faptul ca a omorat o persoana.... inconstienta l-a adus in punctul asta... dar asta nu va da dreptul sa spuneti ca face degeaba umbra pamantului, k ar trebui sa moara si el si alte chestii. el a omorat o persoana si pt asta toti il numiti criminal(ceea ce este si corect, cautand in dex sensul cuvantului criminal), dar a facut-o fara voia lui k nu cred k isi imagineaza cineva k a plecat de acasa cu gandul sa omoare pe cineva. ok am inteles, ayi deschis topicu pt a prezenta faptele, pentru a fi invatatura pentru altii, dar nu ii mai urati cu atata inversunare moartea... el e criminal fara sa vrea, dar cei care ii transmit aceste urari de bine au curajul sa se simta corecti??? nu sunteti tot un fel de criminali??? credeti k lui ii e bine??? nu ii e bine, e in spital desfigurat, si aseara nici macar nu stia k acea persoana a murit...

repet: NU II IAU APARAREA, dar nu ii mai urati atata "bine" k oricum nush daca ati incercat vreo secunda sa va puneti in locul lui...sa va ganditi k o sa platesca cu varf si indesat pt asta sidinpunct de vedere legal., si din punct de vedere al constiintei, pt k o persoana cum era el rar intalniti... si spun era pt k sunt sigura k nu o sa mai fie la fel... daca acelrider era fratele vostru, cel mai bun prieten aveati aceeasi parere? va spun eu k nu pt k e usor sa arati cu degetul, e greu cand esti in postura celui aratat.... eu nu cred k sunteti toti cei corecti care merg cu 60/hprin oras... hai sa fim seriosi... poate daca aveti scuter ceva, nici cu ala nu cred k i-ati da doar atat....

nu vreau sasupar pe nimeni cu acest post nu vizez pe nimeni, vreau doar sa reflectati un pic inainte sa faceti tot felul de acuze.... pt k radu o sa platesca chiar daca il blestemati sau nu.... si la ce fel de om e stiu k nu o sa-si ierte asta toata viata lui, nu k ar fi ceva de iertat....

cam atat am avut de zis ... si cred k ar fi ok daca cei care mai posteaza ceva despre radu, macar sa fi vorbit o singura data cu el .... s-ar fi schimbat mesajele din posturi

in rest ce pot sa zic? RIP pt persoana decedata, sincere condoleante familiei si ..... aveti grija cum conduceti....

 

 

Stii ce n-am inteles eu niciodata? Cu naiba se imtampla ca mai toti zmeii astia care fac nefacute au "prieteni" ca tine. Prieteni care nu cunosc Limba Romana. Prieteni care nu pot scoate o fraza intreaga fara sa se piarda pe drum. Prieteni cu creierul atat de praf incat ma intreb cateodata cum de nu uita sa respire.

 

Pe bune, ma lumineaza si pe mine cineva?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua!

 

Sunt noua pe forum acesta! Mi-am facut cont aici pt ca m-a marcat destul de tare accidentul de pe trecerea de pietoni. Locuiesc f aproape, pe langa reprezentanta Dacia si unde era inainte Fordul.

In seara de sambata pe la 21.30 aprox. ne intorceam acasa, si era deja venita politia, smurd-ul, o gramada de lumea adunata, multi vecini din bloc. Fata statea cu noi in bloc, o stiam din vedere, cred (zic cred, ca nu mai am ocazia sao vad vreodata :) ), pe tatal ei la fel, tot din vedere, l-am recunoscut...

In fine, pe trecerea aia am trecut de f multe ori, de cele mai multe ori cu copiii (am 2 copii), iesind spre parcul Regina Maria (pt cine sta in zona). Iarna am mers mai mult pe acolo, cand vine caldura mai "evadam" cu masina catre alte parcuri. Chiar mi-e urata trecerea aia, mi-e f greu, un copil strans de mana, celalalt in carut, sau acum recent ca am cam renuntat la carut, unul de mana strans, celalalt cu o mana in brate... Greu pot traversa, multi soferi sunt nesimtiti, daca incerc asa timid sa pun un picior pe carosabil, imi fac semn sa stau pe loc, daca trec ma claxoneaza ca merg cam agale (cu 2 copii nu prea pot sa alerg!!). Ma rog, sunt si soferi ok...

Pe vremuri exista semafor normal (cu rosu, si verde), de cativa ani l-au pus pe intermitent, sincer nici nu am observat daca la un moment dat nu mai mergea (astazi mergea sigur, l-am vazut).

Dupa cum ziceam mai sus, sunt si sofer, am carnet si conduc. Ca si sofer nu am trecut decat de vreo 2 ori in viata pe la trecerea cu pricina, si oricum nu se pune, pt ca locuid in zona si cunoscand-o bine, stiu unde e, si incetinesc automat fara sa ma uit dupa indicatoare neaparat. Insa intr-adevar trecere este f prost plasata, oarecum in curba, are o vizibilitate proasta, mai ales dinspre sensul arcul de triumf-podul grant (cum venea si motociclistul).

Insa, exista niste reguli de circulatie pe care marea majoritate a soferilor nu le respecta

- viteza maxima legala in localitate este de 50 km/h; atunci de ce mergi ca la curse cu 80-100-120 km/h??? hai un 60-65 mai intelegi, ca e liber, sa nu te cacai...

- in apropierea oricarei treceri de pietoni trebuie sa reduci viteza!!! Ca sa elimini riscul de a-ti aparea vreun pieton drept in fata sarind ca berbecul

- si poate cea mai importanta, inainte de a te urca la volan, nu consumi bauturi alcoolice, droguri, etnobotanice, sau chiar medicamente care ti-ar afecta capacitatea de a conduce autovehicule (este specificat in prospect lucrul asta, daca e cazul)

Asa ca nu stiu, eu zic ca motociclistul ala nu are nici o scuza!, Fata era pe trecere, el mergea cu super viteza, consumase nu stiu ce substante...

 

Astazi m-am intalnit cu administratora, fusese la inmormantarea fetei impreuna cu cativa vecini... Din spusele ei (are vedere de la apt, fix catre str turda-trecere pietoni, si cum a auzit zgomutul produs de accident, a iesit la geam), faptele s-a derulat cam asa: Dupa impact. motociclistul s-a dat jos, s-a dus catre victima, a pus mana pe ea sa vada daca mai misca, nu mai misca, si-a dat seama ca a murit, a stat cateva secunde sprijinit de barele de la liniile de tramvai, dupa care si-a luat casca si s-a asezat undeva pe bordura, si a dat telefoane. Au ajus apoi Smurdul, care a incercat sa resusciteze fata, fara succes, ambulanta, tatal fetei, politia, televiziunile...samd...

 

D-zeu sa o odihneasca!

Apropo, ce inseamna RIP?

S-au mai aflat alte date despre accident?de ex ref. la substantele consumate de motociclist, e tot la spital, a inceput ancheta etc? Speram sa se aduca imbunatatiri la semnalizarea trecerii, dupa parerea mea ar merge un semafor care sa fie verde pt masini iar tu ca pieton sa apesi pe un buton cand vrei sa traversezi si automat sa se faca rosu pt autovehicule, sau pur si simplu sa puna din nou semafor normal.

 

Oricum, acum cu atat mai mult am prins o frica de trecerea aia, am un gol in stomac numai cand o vad... :P Cred ca o sa incercam sa folosim pasajul, cand mai iesim in parcul din zona

 

Scuze ca m-am intins asa de mult, poate nici nu am fost coerenta 100%

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut,

 

azi am vazut stirea la tv , parca pe pro ..........se zice ca motoristul era drogat..................

am citit un pic din topic si ca de obicei o gramada de pareri si ................multe pagini.........o singura remarca am : pentru bautura (sub influenta substantelor) si viteza meritam ciuruiti

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stii ce n-am inteles eu niciodata? Cu naiba se imtampla ca mai toti zmeii astia care fac nefacute au "prieteni" ca tine. Prieteni care nu cunosc Limba Romana. Prieteni care nu pot scoate o fraza intreaga fara sa se piarda pe drum. Prieteni cu creierul atat de praf incat ma intreb cateodata cum de nu uita sa respire.

 

Pe bune, ma lumineaza si pe mine cineva?

 

Pai nu stii ca fiecare turma de aplaudaci are nevoie de un "lider"? Iar un lider fara turma de aplaudaci, nu este lider.

Scuze ptr. offtopic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...