Sari la conținut

PINLOCK / VIZIERE / ANTIFOG / FOLII - Discutii Generale


octa
 Share

Postări Recomandate

Eu am Enduro si e drept, nu merg cand e frig afara, dar m-a prins seara la munte unde e racoare toamna si nu am avut probleme. Mentionez ca in teren scot chin guard-ul. Pe unii i-am vazut ca folosesc cagula si peste nas si gura sa nu expire direct pe viziera. Dar totusi, Uvex face treaba buna.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 555
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

  • Admin

Pe temperaturi sub 3/4 grade si pe ceata nicio viziera nu ramane clara.

Mai ales pe ceata.

Eu am Schuberth S1 cu pinlock si tot se abureste.

La drum lung merg cu ea intredeschisa, apoi o inchid si tot asa pentru a putea vedea in siguranta.

Este drept ca merg pe orice temperatura, (cel mai lung traseu a fost cam 130 km la -4 grade) iar aici Burgmanul 650 ma ajuta enorm, esti foarte bine protejat de vant si curent pe el.

Editat de l.u.v
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

4.pt ceata nu e ok.dar la ploaie mere belea! adica nu lasa apa sub forma de picaturi(le "scurge")

 

vii la mine cu viziera si o "tratam" cu zeama aia minune vezi ce rezultate da si in funct. de rezultate cumperi sau nu.

 

Ma intereseaza o solutie pentru ceata. Vad ca ai mentionat ca zeama minune nu rezolva problema asta.

Multam oricum!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Ca sa nu deschid alt topic, intreb aici. Din cauza proastei curatare a vizierei, pe interior, s-a zgariat si matuit o portiune. Am vazut ca exista o solutie Xerapol pentru indepartarea zgarieturilor de pe plastic.

 

A incercat cineva pana acum? Stiu ca viziera e tratata pe interior anti aburire insa nici asa nu vreau sa mai merg cu ea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

citisem pe undeva legat de viziera ca s-ar curata cu apa calda . am facut prostia sa dau peste casca mea nou nouta si s-a stricat . pe interior avea un strat subtire de "ceva" antiaburire :bounce: care s-a dus in cateva clipe . pacat de ea , acum nu mai e buna de nimic. se abureste si fara sa bag capu-n cascheta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca sa nu deschid alt topic, intreb aici. Din cauza proastei curatare a vizierei, pe interior, s-a zgariat si matuit o portiune. Am vazut ca exista o solutie Xerapol pentru indepartarea zgarieturilor de pe plastic.

 

A incercat cineva pana acum? Stiu ca viziera e tratata pe interior anti aburire insa nici asa nu vreau sa mai merg cu ea.

 

Xerapol chiar functioneaza, cel putin pentru matuire, dar trebuie rabdare si multa vata.

Despre zgarieturi nu stiu, ar trebui slefuit cu o hartie abraziva fina si apoi cu Xerapol si carpa bumbac/vata. Asta un am incercat.

 

Evident tratarea anti-aburire se duce...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pinlock, imbatabil - nici o casca nu ar trebui sa se vanda fara.

 

cagula, functioneaza pana la un anumit punct.

 

straturi anti aburire... frectie.

 

spray-uri... vax... asta mai tre' sa mai car.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Vizitator stress_L&P

xerapol e fain... dar nu la viziere! testat de mine si am luat mumu! vizierele au un fel de "dioptrii", nu stiu exact. oricum, nu mai vezi cum trebuie prin ea dupa aia! ziua vezi intr-un fel unde ai dar si in alt fel unde n-ai dat, dupa aia am dat pe toata viziera! ei bine, ziua e ok, noaptea e groaznic! in plus sincer sa fiu prefer sa dau 30 de euro pe o viziera noua decat 10 sau cat m-a costat xerapol-ul. e noua si fara sa depun munca ca un sclav! ca la bormasina sigur nu merge, doar la mana...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Pentru bugete mai mici... Am un Nolan N62 cu pinlock, port si cagula... Nu am mari probleme cu aburirea, in sensul ca am mers asta toamna pana la temperaturi de 3-5 grade dimineata si-mi apareau cateva pete in partea superioara, dar nu am avut niciodata probleme care sa jeneze prea tare. Pentru o casca atat de ieftina este foarte OK. Daca se fixeaza corect pinlock-ul se reduc zonele de aburire aproape complet.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • 1 month later...

Problema sta in felul urmator:eu port ochelari de vedere si acum ca a inceput sa fie mai racoare seara in momentul in care respir mi se aburesc ochelarii de vedere,cu viziera nu am nici o problema. Intrebarea e daca pot folosi spray-ul acesta pt ochelarii de vedere sa nu se mai abureasca?http://www.louis.de/_20773fd64c25146e0b380c53c140636bd9/index.php?topic=artnr_gr&article_context=detail&grwgr=335&wgr=429&list_total=10&anzeige=0&artnr_gr=10004867

Editat de paul90
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mergi cu viziera un pic deschisa pana se dezabureste,pe urma o inchizi sa nu te bata vantul...la semafor ridici viziera ca de aburit se abureste mai mult cand stai pe loc sau mergi incet.Si iei 10 euro din bizunarul stang si ii muti in cel drept :D

 

Corect! Cel mai bun raspuns posibil!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...

Am pinlock pe casca si e cea mai buna investitie posibil, pe langa o viziera cu gradient.

Detest castile fara pinlock, nu ma adaptez deloc :D. Face toti banii.

se rezolva...solutia se numeste ''arai sau shoei''.

start aplicat din fabrica(am culcat motorul ca prin ceata si viziera aburita a crescut o bordura).

solutie de ochelari anti-a solutia de la louis sau ''fog city'' nu am mai apucat sa incerc din solutia amintita mai sus.

daca nu e gheatza pe strada eu ies tot anul....viziera intredeschisa e o invitatie la sinuzita(eu am patito)..

Editat de jhn05
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

stratul antiaburire nu e frectie... am bagat la congelator viziera mea de la Uvex si dupa jumatate de ora cand am scos-o afara am suflat cat am putut pe ea si nu s-a aburit catusi de putin pe interior.

in plus, din vara pana acum n-am avut nici o problema de aburire desi merg aproape zilnic, inclusiv noaptea tarziu, sau dimineata devreme, cand e destul de frig... poate mai spre iarna sa inceapa sa faca figuri, desi sper sa nu...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

stratul antiaburire nu e frectie... am bagat la congelator viziera mea de la Uvex si dupa jumatate de ora cand am scos-o afara am suflat cat am putut pe ea si nu s-a aburit catusi de putin pe interior.

in plus, din vara pana acum n-am avut nici o problema de aburire desi merg aproape zilnic, inclusiv noaptea tarziu, sau dimineata devreme, cand e destul de frig... poate mai spre iarna sa inceapa sa faca figuri, desi sper sa nu...

 

Zau? Azi m-am dat cu brand new Uvex Enduro si crede-ma a fost muuuuult mai cald decat in zile in care am mers cu Schubert-ul cu pinlock fara sa se abureasca deloc - Schubert + pinlock -> 0 aburire chiar cand scoteam "fum" pe nari la stop, Uvex Enduro pe vremea de asta seara din Bucuresti inchisa la mers incet printre masini dezvolta aburire.

 

Citisem inainte sa o iau un review pe advrider de zicea unu ca a bagat-o in congelator, tu erai?

 

Serios, pinlock vs orice n-are egal...

Editat de b374
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Serios, pinlock vs orice n-are egal...

Tru :)

Acum toamna mi-am cumparat o casca Arai si avea pinlock, mi-am zis: ce pana mea imi trebe termopanu asta pe viziera mai ales ca ii vedeam si marginile cu coada ochiului si ma enerva, asa ca l-am dat jos

Insa Arai-ul se inchide asa ermetic incat din doua expirari nu mai vedem absolut nimic, deci am pus pinlock-ul la loc si,,, minune, nu se mai abureste absolut deloc, suflam ca nebunu sa vad daca se abureste si nimic

Asta doar pe timp mai rece, vara nu e nevoie

E ok varianta cu un centimetru viziera deschisa, insa e frig si vajaie tare

Deci, pinlock rules :grinbandit:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...