Sari la conținut

Scule de calitate - de unde le cumparam?


mavetz

Postări Recomandate

Citat

inversunare? scuze..ma revolta ignoranta unora - e plin netul de explicatii pe subiect.

Am inteles, pe tine nu te-a nemultumit aparatul in sine ci parerile unora despre acel aparat.

Cel putin asta am inteles din ce ai spus pt ca nu ai descris nici un aspect tehnic ce te-a nemultumit.

Probabil esti o "victima'' a campaniilor de marketing a producatorilor de incarcatoare "premium" care sunt sigur ca ofera gramezi de explicatii pt tehnologii ultracomplicate(sau prezentate ca a fi ultracomplicate)dar care fac doar lucruri banale.

E interesant sa vezi cata importanta dau unii unor incarcatoare de baterii auto/moto cand majoritatea sistemelor de incarcare de pe auto/moto sunt chiar mai banale decat acel incarcator din lidl. 

La fel de interesant mi s-a parut si colegul audiofil ( n-am retinut userul) care era convins ca un cablu de alimentare de 1-2m lungime din gama "super ultra premium" imbunatateste clar calitatea sunetului sistemului pe care-l alimenta....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 2,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

In acest moment mi-e teama sa si zic ca eu am Optimate 4. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Electroniștii - încă o specie pe cale de dispariție!

De banii care i-ai da pe reparație cumperi un 🛸 din ăla marca foxbat. 😉

 

Acum 14 ore, Lucian_M a spus:

IMG_20240209_194910.jpg

Asta e bună de ceva? 🤔 Hrăpăreață, mănâncă aer mult? Cu ce compresor o utilizezi?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 11 ore, binox a spus:

Am inteles, pe tine nu te-a nemultumit aparatul in sine ci parerile unora despre acel aparat.

Cel putin asta am inteles din ce ai spus pt ca nu ai descris nici un aspect tehnic ce te-a nemultumit.

Probabil esti o "victima'' a campaniilor de marketing a producatorilor de incarcatoare "premium" care sunt sigur ca ofera gramezi de explicatii pt tehnologii ultracomplicate(sau prezentate ca a fi ultracomplicate)dar care fac doar lucruri banale.

E interesant sa vezi cata importanta dau unii unor incarcatoare de baterii auto/moto cand majoritatea sistemelor de incarcare de pe auto/moto sunt chiar mai banale decat acel incarcator din lidl. 

La fel de interesant mi s-a parut si colegul audiofil ( n-am retinut userul) care era convins ca un cablu de alimentare de 1-2m lungime din gama "super ultra premium" imbunatateste clar calitatea sunetului sistemului pe care-l alimenta....

sorry. nu asta era ideea.am explicat - atat pot. Parerile despre care vorbesti le-am mentionat ca sa evit pacaleala clasica in care se posteaza linkuri cu multe stelute de la neica nimeni. eu am inchis subiectul ca deja e penibila situatia.google e prietenul tau parca asa era.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, Pandy a spus:

In acest moment mi-e teama sa si zic ca eu am Optimate 4. 

Da, am si eu unul, mai bine cumparam baterii noi pt. minim 9-10 ani, tot cu vechiul bosch incarc. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

Fac un pic de off-topic dar e posibil sa fi utilizat cineva dintre voi produsul de mai jos.


Vreau sa fac un pat stil Murphy folosind o placa rotativa ca aceasta https://mam-bricolaj.ro/produs/placa-rotativa-360-155-mm-hafele Patul o sa fie 140 X 200, montat pe perete pe lungime (deasupra o sa fie un dulap). Sunt curios daca ar fi buna aceasta placa. 

Caut ceva mai ieftin, nu vreau sa dau 400$ pe un kit original, (deh, constrangeri financiare de inceput de an).

Multumesc anticipat pentru raspuns

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 53 minute, The Flying Dutchman a spus:

image.thumb.png.3e6049a5254eb53457fa5155f21b3ecc.png

Si trebuie unsa zilnic sau inseamna altceva?

Normal da. Dar dacă ai ungător pe compresor, nu-i ai grija.

Folosesc un Steinhaus 50 litri cu două pistoane in V, de la 0 la 8 bar în 90 secunde. Consumul de aer alm sculei nu-i mare.

Ceva de genul ăsta ar trebui, însă folosesc rar cele două scule, mai mult pistol de umflat roti, de suflat și de curățat cu soluție. Sau pot pune un ungător mic pe fiecare sculă, însă nu-i văd rostul, la cât de utilizez. Dar și când pun dalta la treabă, mă uimește de fiecare dată puterea și viteza cu care rezolvă problema.

Screenshot_2024-03-15-11-50-01-686_com.opera.browser.jpg

Acesta e modelul mic, simplu.

Screenshot_2024-03-15-11-53-17-080_com.opera.browser.jpg

Preț beton, cred că îmi iau două.

Screenshot_2024-03-15-11-55-04-702_com.opera.browser.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru nimic! Urmeaza sa-mi iau niste cuple, filtre de pe selectauto.ro, au preturi faine si nu ma mai complic sa le caut prin dedeman.

Dalta e ideala la scos rulmentul de jug, la taiat sau rupt suruburi, destepenit piese pe care nu le poti lovi cu ciocanul clasic etc. Pistolul cu ace e misto in situatiile in care trebuie sa dai deoparte rugina sau zgura, mizeria intarita etc. Are forta reglabila din potentiometru, e construit din metal, spre deosebire de dalta pneumatica, aia are exterior din plastic (pare de calitate ok).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 ore, Unreal2 a spus:

Salutare,

Fac un pic de off-topic dar e posibil sa fi utilizat cineva dintre voi produsul de mai jos.


Vreau sa fac un pat stil Murphy folosind o placa rotativa ca aceasta https://mam-bricolaj.ro/produs/placa-rotativa-360-155-mm-hafele Patul o sa fie 140 X 200, montat pe perete pe lungime (deasupra o sa fie un dulap). Sunt curios daca ar fi buna aceasta placa. 

Caut ceva mai ieftin, nu vreau sa dau 400$ pe un kit original, (deh, constrangeri financiare de inceput de an).

Multumesc anticipat pentru raspuns

Bună ziua,în descrierea produsului este specificat că poate fi folosit la un suport televizor,pentru o măsuță sau un scaun,nu cred că rezistă la greutatea unui pat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

7 hours ago, Unreal2 said:

Salutare,

In linkul tau, vezi in josul paginii raspunsul la intrebarea adresata de @Stanciu. Adminul i-a raspuns ca sustine pana la 150kg.

Personal nu am folosit asa ceva si nu am idee unde ar putea fi montata la un pat cu balamale.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am intrebat si eu acum ceva vreme repet intrebarea: are cineva leviere BeadPro de la Motion Pro? Nimeni nimeni?

Costa destul de mult pt doua fiare si as fi vrut ceva feedback.

In Timișoara cred că există 1 sau 2 locuri unde iti pot schimba cauciucurile si costa gen 100 lei pe roată. Prefer sa fac asta singur si in plus nu vreau sa ma plimb cu rotile dupa mine si sa astept dupa alții.

Din ce am văzut cu aceste leviere poți ușor impinge talonul in interior, singura chestie pe care nu o pot face momentan cu ușurință.. (pot dar implica un toc de ușă un cric hidraulic si o bucata de lemn) :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

3 hours ago, B.B. said:

Am intrebat si eu acum ceva vreme repet intrebarea: are cineva leviere BeadPro de la Motion Pro? Nimeni nimeni?

Cam nimeni.

Daca nu te superi, te rog sa consideri si cele de mai jos:

- levierele sunt profi dar destul de scumpute, sa zic asa.

- ca sa te "servicezi" acasa iti mai trebuie o serie de lucruri cum ar fi: rim protection (plasticele alea), stand sau masina de echilibrat (eu am avut unul static), pasta de dat pe jante, plumbi. Astea costa si ele.

- exista riscul real sa "ciupesti" jantele (o spun din experienta).

- zici ca te costa 100 lei pe roata, adica 200 pe motocicleta, conteaza si ce periodicitate ai la schimbat cauciucuri, daca le schimbi o data la doi-trei-patru ani nu-ti bate capul s-o faci singur.

Eu aveam niste leviere mai ieftine, niste plastice de protejat jantele, un stand de echilibrat static, o amaraciune de cric hidraulic si niste lemne de fag. S-a asezat praful pe ele de cativa ani (cu exceptia standului pe care l-am vandut), de cand am observat ca ceea ce fac aia la vulcanizare in 15 minute eu fac intr-o ora si jumatate sau chiar doua si mai ciupesc si jantele cel putin o data pe fiecare, datorita nerabdarii si/sau lipsei de experienta.

Bottom line: daca ai timp, schimbi cauciucurile des si ai mai multe motociclete, poate se merita. Daca nu, vulcanizarea rulz.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Doar cu levierele e al naibii de greu, din experiență o zic. Se găsește set pentru schimbat și echilibrat, cost total cca 1000 lei, la care se adaugă pastă, protecții jante, plumb, compresor baban, tun pneumatic (am avut nevoie săptămâna trecută și am apelat la vecin, că el are unul). 

La câți ani schimbi anvelopele?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 ore, B.B. a spus:

gen 100 lei pe roată. Prefer sa fac asta singur si in plus nu vreau sa ma plimb cu rotile dupa mine si sa astept dupa alții.

100 lei/roată cu ea dusă în mână? :huh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce sume aveti voi acolo?

 

E peste 150 lei de roata pe oriunde te uiti. 
Iar ca sa beneficiezi de garantie, trebuie montat la service autorizat, in 2022 am platit 253 lei pentru anvelopa spate. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 16 minute, Pandy a spus:

am platit 253 lei pentru anvelopa spate. 

Dar te-ai dus cu 🏍, nu cu roata în mână! Sper...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...