Sari la conținut

Accident destul de grav - Mangalia - oct. 2010


one_crazy_biker
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 162
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Accept pareri de la motociclisti!!!!! Gabi ai prins o linie dreapta si cand sa-i dai a 4-a hop gaborii :crack: ;)

Nu te mai da in trase si altele ca n-are rost.

Dc ai commentarii am aceelasi tel nu are rost de sfaturi "parintesti" pe forum

Any way probabil e de la calculator ;)

All the best

:D ... ai luat curba aia ca o p..a nu te mai enerva degeaba ,nici nu trebuie sa mergi cu motocicleta sa vezi asta .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asta nu o inteleg multi care au impreaia ca genunchiul pe jos este apogeul motoretismului! ;) Georgele...iti mai aduci aminte de Cheia de anul trecut? :D

 

exact ce ii spuneam omului ;) ..dar nah,noi nu prea ne stim :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai ca de la scarite nerabatabile ati dat-o in lowside vs highside :crack:

Si-a ales prost trasa, a intrat in curba pe banda 2 iar la viteza care o avea nu putea decat sa il scoata pe banda 1 respectiv in decor.

Taiat gazul, unghi de inclinare mare, roata spate pierde aderenta = lowside.

Dpd meu dv cine alege sa se dea racing pe strada isi merita soarta, daca era pe un circuit avea spatiu pt degajare si nu se intampla nimic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Protagonistul accidentului pare să fie în temă cu noțiunile mersului sportiv și cred că știe diferența dintre highside și lowside. Pe film nu se vede foarte clar momentul căzăturii. Eu am văzut un început de lowside care a rezultat apoi într-un mare highside. Oricum, mersul de genul ăla pe stradă (și în viraj rapid, pe deasupra) nu e cea mai deșteaptă chestie de făcut. E hilar de ușor să mori în stilul ăsta.

 

Scărițele, deși rabatabile, atunci când ating se pot "poticni" puțin într-o denivelare. Asta de obicei rezultă într-un highside. Eu era să mi-o iau o dată la faza asta, dar am scăpat cu chiloții murdari. :crack: Cică Troy Corser a avut un accident pe stradă super nasol din cauza asta, cu un Harley.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Care dintre noi am luat in seama sfaturile celorlalti? Eu unul, desi mi s-a spus in repetate randuri, de nenumarate persoane (mama, tata, frate(asta e nebun, nu-l pun la socoteala ;) )) sa nu fac "asa" ca nu e bine, pana nu mi-am bagat nasu' nu m-am potolit. Parerea mea este ca pana nu simti ceva pe pielea ta, nu te opresti. Pacat insa ca altii n-au mai apucat sa se potoleasca, pt. ca n-au mai avut norocu'. Vezi cazul Cornel :crack: .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai ca de la scarite nerabatabile ati dat-o in lowside vs highside ;)

Si-a ales prost trasa, a intrat in curba pe banda 2 iar la viteza care o avea nu putea decat sa il scoata pe banda 1 respectiv in decor.

Taiat gazul, unghi de inclinare mare, roata spate pierde aderenta = lowside.

Dpd meu dv cine alege sa se dea racing pe strada isi merita soarta, daca era pe un circuit avea spatiu pt degajare si nu se intampla nimic.

 

Daca tot o rupem cu lowside vs highside hai sa mai zic si eu una - highside incepe cu lowside :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu stiu ce am vazut , de aia m`am uitat la filmuletsi la 10% din viteza dupa ce toata lumea zicea ca era low... se vede clar cum intra in slide ... dar nu cade de pe motor, o tine in slide pana in sec 9 unde motocicleta aproape ca era la 80 de grade fata de poztia initala , dupa care se vede clar cum este aruncat..daca va uitati atent peste capul fetei, se vede riderul cum este in aer iar motocicleta in pozitie verticala si perpendiculara pe sens dupa care cade taras pe parea dreapta, dar na ... numai vreau sa creez comentarii...voi credeti ca e low side ( aia e atunci cand iti fuge fata sau spate nu conteaza dar tu esti trantit instanta jos si nu aruncat) eu cred ca a fost high side asa cum a spus si protagonistu si la ideea asta raman, asta vad, poate sunt prinre singurii care vad lucru asta ;) numai bine, eu nu ma mai chinui sa va arat ca vad ca sunt neinteles bu hu hu hu ;)

Mesaj completat

Daca tot o rupem cu lowside vs highside hai sa mai zic si eu una - highside incepe cu lowside :crack:

low side e doar atunci cand cazi pe partea inferioara a curbei ...cand cazi ...daca intri in curba si franezi tare..si spatele rupe aderenta cu roata spate pe exterior(logic) se numeste slide.. pana cand cazi, de acolo incepi sa zici a fost high sau low depinde daca esti aruncat de pe motor sau trantit.

 

 

eu asa era so mierlesc..am itnrat prea tare intr`o curba.... m`am speriat de viteza pe care o aveam si cand am observat ca trebuia sa tai niste marcaje ca sa iau curba corect m`am gandit ca o sa alunec..si de aia am deciz sa franez pe curba...asa ca de pe banda 3-2 am ajuns sa fac slide si am ajuns pana pe banda 1 facut in slide, parca a fost un power slide:)))dar de unde eu constant reglam frana spate sa nu ma tranteasca dar sa si franeze.... eram ud la fund, dar am fost stapan pe situatie si asta m`a savlat cu putin noroc sa nu imi ranesc orgolie ca am ratat o curba :D)) in cateva cuvinte am luat o curba fix ca el, doar ca eu nu am cazut :D

Editat de haste
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:crack: ;) ;) Am ajuns sa ma cert singur, e si highside, e si lowside. E lowside, riderul nu a fost aruncat de motocicleta, a ricosat din asfalt si datorita vitezei a ajuns mai sus decat inaltimea de la care a cazut. Incercati cu o minge.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

avand in vedere ca sunt doar 2 pareri de la muuuulti oameni...eu zic sa ne dam cu parerea despre altceva:a fost grav sau nu accidentul?dupa cum spune titlul topicului... :crack: ;) ;) .poate aasa ajunge lumea la un consens :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ba aiuritilor... N-a fost nici high, n-a fost nici low, nici medium, nimic. A fost doar un prost inconstient care voia sa se dea mare. Sper ca data viitoare sa n-o mai faca. AI DRACU' PAPAGALI REISARI CE SUNTETI CU TOBELE VOASTRE GOALE...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Campion la impins scutere! de-te dreaq cat te mai lauzi! Noroc ca ai tras pe nas inainte ca altfel...plangeau fratii vrajitoru ca le luai medaliile! cucuriguuuuu! :crack:)))

misca din picoare troll mic ce esti, fugi repede si mai da un burn sa te vad pe youtube, manelistule, vrei tu sa arati lumii ca ai facut un burn, sa ma inveti si pe mine, nu vreau sa planga fratii vrajitorului ca o sa invat singur si dupa aia o sa ma mandresc cu asta.acuma obs ca ai fost primu care a zis ca e lowside... iti multumesc ca ai fost dobitoc incat sa arunci o pastila sa mai iei altii care au crezut acelasi lucru, ca sa enervezi alte persoane

Editat de haste
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

acuma obs ca ai fost primu care a zis ca e lowside... iti multumesc ca ai fost dobitoc incat sa arunci o pastila

ma tem ca eu am spus-o primul. a fost un low-side. la secunda 8 poti observa ca mobra e deja culcata, mult inainte sa se rastoarne. la viteza aia daca era high-side erau sanse reale sa-i dati cu rip tanarului, sau cel putin sa incercati sa-i numarati oasele intregi, pentru ca un high side te piseaza marunt, pe langa ca-ti scoate plamanii pe gura. din pozitia in care a abordat curba era absolut imposibil sa faca un high side. in alta ordine de idei, nu ti-ar prinde rau sa iti dezgropi cei 7 ani de acasa. ce inseamna limbajul asta? esti venit dintr-o pestera? respecta opinia celorlalti, chiar daca nu o impartasesti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...