Sari la conținut

Situatii din trafic


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 4,5k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Mda, era sa mi-o fur frumos cu mertul.

Simpatic a fost si ala care nu tinea banda in curba la stanga (pe la 2:45). Nu cred ca se intuieste din filmare, dar gumele mele au trecut cam la 2-3cm de ale lui :)

se vede si aia :)

sunt destui de care trebuie sa te feresti (oameni suntem, pana la urma tipul cu masina nu se astepta sa fie cineva acolo, fiind continua :D .... ) nu e bine sa-ti mai faci singur belele

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Siiiiiiii au inceput maicutele :D

Vitelul ala de taia curba o fi crezut ca-i la raliu si trebuia sa scoata timp. La faza cu tirul ala cred ca ai scapat macar o picatura pe teava.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa-mi pun singur tarana in cap si sa fac mea culpa cu un filmulet cu tampenii adunate in ultimele luni (ale mele, ale altora, sau combinate) :alcy:

 

Prietene , ca simplu spectator am avut emotii la min 1:14 ( Mercedesul ) si la min 4:09 ( duba ) . Ai mai avut si ceva iesiri pe contra sens . . . . dar nu pot sa te judec . Mai stiu pe cineva care mergea la fel si doare :whip: . Ai reflexe bune si in situatii de " criza " ai dres busuiocul frumos . Ce sa zic , multa bafta in continuare . Ai material didactic din care poti sa tragi si singur concluzii . Ptr incepatori , esti o mina de aur in exemple negative . Toata stima ptr curajul avut cu postarea filmuletului .

Editat de Arthur TM
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

klux, dar baiatul care a postat filmul ce facea acolo? nu tot taia curba? App Capone, ai fost "genial" la faza aia, masina incepuse sa taie curba cam cu 2-3 secunde inainte sa ajungi in dreptul ei, consider ca ar fi trebuit sa-ti pregatesti deja o trasa mai inchisa in acel viraj.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din ce am vazut eu, trasa aleasa nu-l punea in pericol daca masina lua curba pe sensul ei. Eu nu vorbesc aici de cat de corect mergea Cap0ne, maicutele au ochiul fin la corectitudine, preventie si alte alea. Eu is ala de alerga fetitele pe role despre care scria frigiderul mai sus.

 

Am remarcat si eu ca nu prea corecteaza virajele luate aiurea dar nu carcotesc la asta, stiu sa fac diferenta dintre filmare si cum e la fata locului situatia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inca o data mult "respect " pt politia Romana . Azi dimineata pe la ora 8:30 la intersectie Soveja cu Bd tomis inainte de semafor , mam incadrat pe banda 1 pt a face dreapta pe Tomis , am vazut pe bordura 2 insii ( ametiti putin ) alergau o a 3 persoana , unu din cei 2 a luat o piata de vreo 30 cm a vrut sa il loveasca pe ala dar piatra a venit direct in carena de la motor .... Acum 2 ani am mai patit ceva asemanator dar cu masina o piatra primita in parbriz de la 2 rromi care se bateau atunci am clacat si tot eu am iesit de vina ca iam lovit , de data asta am zis sa apelez 112 sectia fiind la 500m distanta . Am sunat 1 data iam tinut pe aia acolo trec 10 min sun a 2 oara la 112 normal pensionarele cu ale lor comentarii telefonu in mana lam scapat , am mai stat inca 15 min dupa sa vina acel echipaj de politie sa le urez numai de bine nimic ... nu a venit nimeni ... tot restu pt munca care o fac data viitoare nu mai exista apel 112 e mai bine asa ... piatra putea sa loveasca mai sus sa ma daramane dar aceste detalii nu conteaza ... Dupa am aflat povestea de la trecatori aia 2 coborasera din mijlocul de transport iar a 3 persoana pe care o alergau era cel care in troleu ia parat ca furau ...

Cam asa se prezinta moto ....

post-8990-0-56802900-1374222262_thumb.jpg

post-8990-0-03303700-1374222271_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din ce am vazut eu, trasa aleasa nu-l punea in pericol daca masina lua curba pe sensul ei. Eu nu vorbesc aici de cat de corect mergea Cap0ne, maicutele au ochiul fin la corectitudine, preventie si alte alea. Eu is ala de alerga fetitele pe role despre care scria frigiderul mai sus.

 

Bai baiatule, eu vorbesc de faza per ansablu, nu am scris postul pentru a-l critica pe Capone, pentru ca si eu am facut destul de des manevra aia. Vroiam doar sa scot in evidenta ca daca eu sunt smecher si tai curba, daca se gaseste un alt smecher sa taie si el curba, imi vad de treaba mea si ajustez trasa sa trec pe langa el.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte educativ filmuletul cu "asa nu" si foarte bune reflexe ai avut, CapOne, felicitari. Ai grija mai ales in satele alea cu sosea stramta unde era s-o patesti de cateva ori pe depasire...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

CapOne, narod mai esti !

 

mie cea mai naspa situatie mi s-a parut aia cand a depasit pe dreapta (sau printre masini) si alt motociclist a depasit pe stanga. multi se sperie si trag brusc de volan (fara a se asigura, evident)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa-mi pun singur tarana in cap si sa fac mea culpa cu un filmulet cu tampenii adunate in ultimele luni (ale mele, ale altora, sau combinate) :alcy:

 

Amice, cam stransai din buci la cateva faze in filmuletu ala dar sincer sa fiu acuma, e usor sa stai pe scaun si sa judeci cand vezi un video de genul asta, ca da ma gandesc mai bine cred ca toti mai facem cate o faza mai "neinspirata" in trafic. Ce sa mai zic, mult noroc pe viitor si atentie sporita :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eh arata mai periculos pe filmare ca in realitate. Sau era invers ? :laugh:

 

Siiiiiiii au inceput maicutele

Vitelul ala de taia curba o fi crezut ca-i la raliu si trebuia sa scoata timp. La faza cu tirul ala cred ca ai scapat macar o picatura pe teava.

 

As fi luat mai strans curba in cazul aluia, dar era cam prafos drumul si nu am vrut sa risc sa ajung pe sub el. Asa ca am incercat sa o tin "la mustata".

La aia cu tirul am tras nitel cotul ca sa nu imi zgarie geaca :D Imi era si sa nu il incomodez prea tare pe al doilea motorist depasit.

 

 

Sa-mi pun singur tarana in cap si sa fac mea culpa cu un filmulet cu tampenii adunate in ultimele luni (ale mele, ale altora, sau combinate)

 

 

>Foarte educativ filmuletul cu "asa nu" si foarte bune reflexe ai avut, CapOne, felicitari. Ai grija mai ales in satele alea cu sosea stramta unde era s-o patesti de cateva ori pe depasire...

 

Prietene , ca simplu spectator am avut emotii la min 1:14 ( Mercedesul ) si la min 4:09 ( duba ) . Ai mai avut si ceva iesiri pe contra sens . . . . dar nu pot sa te judec . Mai stiu pe cineva care mergea la fel si doare . Ai reflexe bune si in situatii de " criza " ai dres busuiocul frumos . Ce sa zic , multa bafta in continuare . Ai material didactic din care poti sa tragi si singur concluzii . Ptr incepatori , esti o mina de aur in exemple negative . Toata stima ptr curajul avut cu postarea filmuletului .

 

Hai merci. Asta era si ideea, de "asa nu". Ca poate se gasesc cei mai fara experienta fara sa vrea in situatii de genul asta si li se aprinde un beculet. Clar nu sunt cel mai kamikaze pilot, dar recunosc ca nici foarte cuminte/legal nu merg mereu :) Si nici nu pot fi ipocrit sa ma dau maicuta pe forum vb lui klux, iar pe sosea sa fiu dracusor.

 

 

La minutul 3:22 cred ca e Andrei Enescu(user Over), nu-i mai ajunge circuitu'. )))

Chiar el =))

 

n are nici o treaba cu pupitru merge la noroc si o sasi sparga fata in stilul asta sau poate isi revine si o arde putin mai prudent

Adevarul e ca incerc sa ma temperez pe cat posibil in ultima vreme (dar nu-mi prea iese). Nu merg nici la noroc ca nu ies pe strada la ruleta, dar intr-adevar in unele situatii e un anumit risc pe care mi-l asum. Dar pana la urma, motociclismul poate tine de noroc si la o depasire mega-legala, oricand putand sa se suie pe tine conservarul. Conteaza doar sa ai inspiratia de a face ceva in momentul ala si doza de noroc&skill sa si iasa ceea ce faci.

Peace

Editat de Cap0ne
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

adevarul e ca ii cam dai in mufa si-n frana :)

eu cele mai de (cuvant urat) situatii le am cand merg relaxat, oentru ca altfel, constient nu ma pun niciodata in situatii dinastea nasoale , gen depasit printre masini ...sau nu-mi mai ajunga frana. ce-i drept eu stiu ca am franelede rahat si de aia nici nu ma risc [entru ca stiu ca nu pot s-o opresc la mustata fara sa ma vars.

ce sa-ti zic...sa fii sanatos si sa ajungi acasa cu bine de fiecare data

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Azi e ceva in aer cred. Pe o distanta de 6km avem asa:

O duba vine de pe banda 2 peste mine pe banda 1. cred ca intentionat, tragea de volan dreapta brusc, apoi s-a dus inapoi pe banda lui si la semafor 50m mai departe a facut stanga. Gropi erau doar pe banda mea. E prima data cand patesc asa, nu sunt paranoic.

Un taximetrist mergea pe contrasens si a facut stanga in fata mea. Am vazut bine interiorul masinii.

2 s-au trezit ca au parbriz murdar cand eram in spatele lor si m-au stropit.

La o franare mai tare la un stop vad in oglinda cum alta duba se aporiprie tare, si a oprit la limita. Poi s-a tinut de roata mea pana am putut sa schimb banda si am disparut cu un sentiment usor de capra vs vanator.

Si apoi, dar asta e standard, confuzia generala la semafor la ford podul ciurel unde se face stanga pe splai. Acolo cnad se face coada pentru stanga e mereu distractie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

adevarul e ca ii cam dai in mufa si-n frana

e sa-ti zic...sa fii sanatos si sa ajungi acasa cu bine de fiecare data

Hai multam, asa sa fie :)

 

te mananca pielea Capone

Pt ca am postat pe forum ? :laugh:

 

Nu sunt in masura sa dau sfaturi, dar sincer o arzi cam dubios si problema este ca o arzi cu buna stiinta.

Iti dai seama ca nu merg numai la stilul asta, dar... stiu ca nu sunt nici cu legislatia in buzunarul de la piept si ma mai mananca. Plus ca m-am si obisnuit, mai ales la mersul in oras, cu un anumit "flow" si imi e greu sa merg altfel.

 

Azi e ceva in aer cred. Pe o distanta de 6km avem asa:

Cred ca toti mai avem cate o zi din asta de parca se aliniaza planetele impotriva noastra in trafic :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Salut,

 

Nu stiu daca urmatorul filmulet, ar trebui sa-l pun la topicul de plimbari, cel de fun sau aici.

Am fost weekendul trecut intr-o tura mai lunga cu cumnatul meu. Drumuri faine, vreme, ca intotdeauna excelenta, etc. Daca nu aveti chef sa vizionati tot filmul, sariti deja la secunda 45.....

Nu cred ca mai are rost sa comentez de ce.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...