Sari la conținut

Situatii din trafic


Postări Recomandate

Pe de alta parte, mai sunt si cei care iti dau semnal dreapta si trag spre margine ca sa-ti arate ca poti sa-i depasesti,

 

Mai sunt si domni la volan. Ieri aveam unu in fata care numa ca nu a intrat in sant bietul de cat de dreapta a tras si imi tot facea disperat semne sa il depasesc, cu toate ca eu stateam cuminte in rand, fara intentia sa il depasesc. Nu pricepea de ce nu il depasesc, insa pe contrasens era trafic si nu aveam loc. Dupa ce am avut loc si am trecut, mi-a vazut fundul de 1.90 metri, probabil s-a prins de ce nu m-am strecurat de la inceput. Oricum, dupa ce am trecut, 1km mai incolo am ajuns in spate la o masina de politie care si aia a tras dreapta insa de data asta cu semnul de rigoare sa trag si eu dreapta.

In alta ordine de idei, chiar daca esti cu dreptatea in brate, parerea mea e ca face bine la neuroni si la viata lunga sa nu te consumi la fiecare incalcare a legii care nu duce la consecinte dramatice.

Editat de pisoiu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 4,5k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Eu sunt incepator dar am vreo 12 ani experienta in conserva. In brasov sunt multe sensuri giratorii, care mai de care mai diferite. De multe ori imi place sa fac pe justitiarul si sa ii claxonez pe cei care nu merg corect. Acum o saptamna o vaca blonda, care vorbea si la telefon, dupa ce ca mi-a taiat calea, a facut si o sicana (vorbind la telefon) ca sa ma forteze sa intru pe contrasens (2 benzi pe sens). Atunci am decis sa:

- in acea intersectie (si in cele similare) sa folosesc claxonul scurt, nu iritant, pentru ca atunci oamenii reactioneaza altfel decat atunci cand apesi claxonul nervos

- ma gandesc ca cel care face o magarie se grabeste ca poate are copilul bolnav, un parinte cu probleme sau o urgenta oarecare (asta am invatat-o de la un coleg de munca)

 

Pe moto nu e cazul sa fiu justitiar....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe de alta parte, mai sunt si cei care iti dau semnal dreapta si trag spre margine ca sa-ti arate ca poti sa-i depasesti, cei care te saluta sau iti dau flashuri ca e radar, cei care te vad in oglinda in aglomeratie si trag de volan sa-ti faca loc, cei care isi cer scuze daca ti-au gresit cu ceva... azi m-a fugarit un bmw doar ca sa-si ceara scuze ca era sa se urce pe mine, eu eram pregatit de scandal deja :)) Nu e dracu' asa de negru, oamenii sunt de diferite feluri. Multi prosti, dar nu chiar toti...

Chiar ieri venind seara de la munca, un domn a intrat in banda 2 care e peste o linie de tramvai distrusa si vai de mama ei sa ma lase pe mine in banda 1 sa trec de el, si avea un Audi de imi venea mie sa plang cand am vazut cum se zguduia pe portiunea aia de drum...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, sunt oameni carora le este "frica" de motociclete cand sunt la volan. Mie imi este cand sunt la volan. Sincer, gandesc ca motociclistii sunt de mute ori indisciplinati si o ard aiurea....eu ma feresc de ei pentru ca stiu ca o mica greseala il poate omora pe acel om, indeiferent cat de corect sau incorect conduce.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Din pacate, ieri am fost martor la un accident usor in constanta. Doi nemti, un trike rewago, forteaza sau nu vad ca se face rosu, masina din fata mea da sa intre in intersectie pe verde, trike ul in spoiler lateral. Norocul a fost ca: viteza f mica, trikeul avea gratare cromate , masina s a blocat in alea. Dupa aventura, aproape nema engleza, au cerut politie, eu le zic ca le ia permisul, nimic. Pana la urma ajungem la politie, eu martor, ei, si soferita nevinovata. Permis luat. Azi aveau plecare spre meleaguri ucrainene, am fost cu ei la sectie pentru recuperat permisul, dar garcea a vrut declaratie notariala! Notar in weekend pauza. Le am lasat instructiuni ce sa faca si unde, notar, le am dictat- tradus declaratiile.., sper sa se descurce. of, beliti ochii la intersectii, daca era pe 2 roti isi trosnea un picior...

Editat de mathe adrian
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca normal este sa ma evalueze altii în functie de acțiunile mele din trafic. Având în vedere ca sunt începător și fac greseli... Probabil in grupa celor dobitoci, dar nu in a celor dobitoci care depășesc pe linie continua, pe zebra sau in cea a celor care merg cu 100 km prin oras.

Tu în care esti, și mai ales de ce?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Adevarul supara, este?

 

Absolut deloc, numai ca simteam nevoia unei argumentatii... care a si venit, de altfel. Cand incadrezi o buna parte dintre motociclisti ca fiind in clasa "dobitoci" este normal sa sustii cele afirmate.

 

 

Având în vedere ca sunt începător și fac greseli... Probabil in grupa celor dobitoci, dar nu in a celor dobitoci care depășesc pe linie continua, pe zebra sau in cea a celor care merg cu 100 km prin oras.

 

Si eu fac greseli, tot in calitate de incepator (imi asum acest calificativ si peste 30000 Km), dar este o diferenta intre greseala inerenta, urmare a nepriceperii (cel putin de moment) si greseala provenita din incalcarea regulilor cu buna stiinta, care da, te arunca fix in categoria "dobitoci".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

 

dar este o diferenta intre greseala inerenta, urmare a nepriceperii (cel putin de moment) si greseala provenita din incalcarea regulilor cu buna stiinta, care da, te arunca fix in categoria "dobitoci".

Inteleg din ce directie vii si nu vreu sa fac mare tam tam pe tema asta ,dar este un argument care se poate face ca "dobitoc" este cel care greseste din nestiinta iar cel care decide sa ignore regulile este inconstient ...

As vrea sa-l vad si eu pe cel care nu depaseste viteza legala niciodata sau pastreza absolut tot timpul distanta regulamentara sau semnalizeaza absolut tot timpul perfect regulamentar.Vise si forumisme...

» Post actualizat in 12 Jun 2016 17:59

Pentru mine ,cel mai mare dobitocism este educatia la semafor, cu foarte multi adepti aici.

» Post actualizat in 12 Jun 2016 18:02

Sa-i faci morala unuia care mai are si casca pe cap e deja de Stan&Bran.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dobitoc poate e cu ghilimele cand ma refer la incepatori ca mine...dar...in scurta mea experienta pe strada (probabil un pic peste 1000 km am intalnit:

- dobitoci care m-au depasit pe drepata

- dobitoci care au depasit conducand cu o mana (eu fiind pe banda 1 iar o masina pe a 2-a)

- dobitoci care au depasit pe linie continua, in zona de vizibilitate scazuta, cu pasager in spate

- dobitoci in pantaloni scurti si tenesi (bine, asta e problema lor).

 

Cred ca daca "noi" nu ii respectam pe "conservari" nici ei nu ne vor respecta. Sambata o "dobitoaca" m-a depasit in busteni...pe dreapta. Pur si simplu s-a bagat pe langa mine, si atentie, era cu masina. Ce sa fac? I-am facut loc....si m-am apropiat de ax. Idioata a facut drepta apoi.

 

In Romania nu stim sa conducem, nu ne respectam. As avea si o explicatie dar ma abtin

Un francez imi spunea ca el s-a speriat de traficul din RO, de injuraturi, de semne obscene, de agresivitate. Si eu gresesc, dar cand fac cate o tampenie macar am am bunul simt si imi cer scuze.

 

Am intrat in comunitatea motociclistilor (doar ca si posesor de permis si moto) si spun cu mana pe inima ca nu stim sa conducem. Ma sperii cand vad atatea fete frumoase, cu masini puternice si mari vorbind la telefon in giratorii. Ma infior cand ma gandesc ca viata mea (indiferent ca sunt in Logan sau pe moto) si realizez ca viata mea sta in mana lor.

 

Imi cer scuze celor pe care i-am deranjat.

 

PS: am avut o problema cu moto la inceput...statea prea accelerata cand se incalzea (aproape 3000 ture) si ma simteam aiurea pentru ca poate cei care stateau cu mine la bariera, in giraturiu credeau ca sunt agresiv, si ca turez motorul intentionat. La fel de prost m-am simtit la o trecere de pietoni cand mi s-a intamplat sa scap mana in acceleratie (cu ambreiajul tras) si am accelrat tare. Ce-o fi zis doamna de pe trecere? Ca sunt motociclist dobitoc...a fost a 2-a oara cand am scapat mana in acceleratie (rima a fost la scoala, si tot cu ambreiajul tras).

 

PS2: nu fac lane splitting si incerc sa ii respect pe ceilalti, iar cand cineva ma lasa sa trec cu moto, ridic mana in semn de multumesc. De fiecare data mi s-a raspuns cu un claxon scurt, pentru ca au apreciat gestul. Este atat de usor sa multumesti....

Editat de sebibv
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este atat de usor sa multumesti....

man, tu esti OM. atentie mare ca astia care nu-s "animale" o incaseaza de la diferiti cretinoizi...

in general participantii la trafic sunt ... mai putin oameni.

insa stai linistit, ca dupa niste ani buni de mers o te acresti si tu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Azi pela 12 eram la intersectia de langa metroul Iancului eram primul la semafor. Se fac verde si cum dau drumu la ambreiaj vine o femeie din spate si se baga peste mine pe banda sa ma ia pe capota, noroc ca am tras de ghidon si am evitato la cativa cm de piciorul meu. Merg in spatele ei si vad ca femeia mergea mai ceva ca la formula 1. A schimbat la un moment dat 2 benzi de o mie de ori in cateva sec, ba pe una ba pe alta ca sa treaca. Oprit la semafor.(moment in care sia mai luat cateva injuraturi dela mai multi). Femeia avea in jur de 50 de ani.

 

-"Sunteti cu capul? nu ati vazut la semafor ca erati la cativa cm sa ma bagati in spital?"

-"Nu. ce sa te vad?"

-"bagamias **** in mata care tea facut"

-"asa vorbesti de mama ta?"

-"Nu asa vorbesc de mata care tea facut sa ma bagi pe mine in spital"


Una e sa nu ma vezi cand merg dar ce dracu nu ma vezi la semafor cand masina din spatele meu era la 2 metri si eu eram in mijlocul benzii?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca voiai sa te vada, trebuia sa-ti cumperi si tu X6 sau mertzan

E dreptul lui sa stea pe mijlocul benzii. Problema e idiotenia ridicata la rang de arta, astazi vad inca un exemplu: un cretinel pe la vreo 35 de ani, intra in soseaua principala, cat p-aci sa agate un matiz, asta deabia l-a ocolit pe contrasens. Pe aceeasi strada ingusta cu cate o banda pe sens, la nici 20 de secunde de la incidentul anterior, da si depaseste si masina de gunoi, fara sa ii pese ca venea de pe contrasens un Santa Fe parca. Se bazeaza ca ala de il forteaza ei va ceda. Si sunt atatea exemple unde se intalnesc idiotii sau uneori forteaza norocul si cei din partea aialalta nu mai au unde sa ii evite. Gen tembela aia de a intrat in depasire, s-a intalnit cu altu' si uite asa si-a omorat tatal, boracu care urma sa dea bacu si a crapat si ea. Mazel-tov!

Editat de Banzay
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De saptamana trecuta:

La 50m de intersectie, din 2 benzi se fac 3, mai apare una pt stanga, primele 2 fiind pt inainte. Eu pe banda 2, pe banda 1 un mos (cu nevasta in spate) cu un multivan, ceva. Mosul trage de volan si se urca pe ambele benzi, inclusiv peste mine. Viteza mica, franez, mosul opreste 5m mai incolo si, cand trec pe langa el, ii fac semn la oglinda. Deschide geamul si ma intreaba ce vreau. Zic... oglinzi, asigurare cand schimbi banda etc. Care schimbat banda, ca-s pe banda mea. Esti pe 2 benzi. Nu-i adevarat, e una singura aici si una pt stanga. Prietene... ai 1,5m pana la bordura... esti pe 2 benzi, ai dungi (cam sterse) pe jos... faza care m-a enervat de-mi venea sa-l pocnesc "de aia muriti ba, ca mergeti asa". M-au apucat dracii si mosul mai si ridica mana la mine pe geam...

Urcare pe langa academia militara, eu pe banda 2, de pe o straduta din dreapta iese un taxiu furtunos, direct pe banda 2 in fata mea, frana brusca, claxon, injuraturi. Fix din motivul asta ma feresc de banda 1 acolo. La semafor ajunge intr-un final in spatele meu si comenteaza ca sa vorbesc frumos. O cioara burtoasa care, intr-un final, n-a coborat din masina (desi l-am invitat sa faca prima miscare), dar m-a amenintat ca-mi da 2 cu briceagul. I-am urat sa si-l bage in poponeata :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta zic si eu de mult, calmeaza spiritele imediat daca i-o prinzi in ochi. Dar n-am apucat... plus ca e relativ greoi sa te misti repede cu manusile pe maini si sa-l apuci de la curea, sa-l apesi etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

Este un lucru bun ca multe din pataniile astea sunt doar imaginate ca altfel am avea si o rubrica cu motociclisti melteni bagati in spital de automobilisti cocalari si viceversa.

Ma refer la pumni ,picioare ...

Editat de goe 75
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sambata 12 Iunie am plecat cu un prieten din Bucuresti spre Mamaia pentru Seawolves party, doua motociclete.

Drum frumos, vreme asemenea, totul a fost zen.

Am coborat de pe A4 in Ovidiu si nu am luat-o pe drumul vechi prin Navodari ca il stiam spart si am zis sa trec prin Ovidiu - Constanta dupa care Mamaia.

Partea proasta este ca intre Ovidiu si Mamaia mult preaminunatii de la drumuri si poduri au ras asfaltul si l-au lasat asa, cu acele zgarieturi adanci de 3-4 cm in lungul drumului pret de cativa km buni pana la primul semafor la intrare in Constanta.

Puteti sa va inchipuiti ca aceel adancituri din asfalt nu fac o placere din condusul motocicletei si trebuie sa te concentrezi mult si bine si sa strangi din sfincter mai ceva ca o studenta virgina ca sa nu dai cu tartitza de Terra.

No, amu dupa toata strangerile de rigoare mai apare un tartan ostenit cu Audi A6 nr. B xx WOX care imi dadea flashuri si claxona ca u bezmetic sa ma dau la o parte.

Avand in vedere cum se prezenta calea de rulare l-am trimis in origini, cu capul inainte ca sa nu greseasca gaura, si mi-am vazut de drum mai ales ca mai erau aproximativ 150m pana la semafor si se termina "aratura".

Bineinteles ca grobianul cu Audi nu putea sa aiba rabdare, ca doar trebuia sa ii arate pipitei din dreapta ce mare macho este el pe persoana fizica si ma depaseste prin dreapta, oglinda trece la cativa cenimetri de cotul meu, dupa care se baga in fata mea si franeaza brusc pentru ca era rosu la semafor si se formase coada.

Fiorul care mi-a trecut din gaura curului pana in varful capului cand am simntit curentul de aer creat de oglinda in dreptul mainii drepte aproape ca m-a facut sa ma dau jos la semafor si sa ii mut, permanent, oglinda de pe masina, dar judecata cea de pe urma mi-a impus sa ma calmez.

 

Bottom-line: Daca il mai intalnesc prin trafic si se va comporta la fel ii voi pregati o punga cu kko pentru acea oglinda.

Editat de Adixgl
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca o sa-mi iau un spray iritant lacrimogen pentru alde astia. Vara merg baietii cu geamul deschis un fas de o secunda il calmeaza 15 minute din condus.

Asta zic si eu de mult, calmeaza spiritele imediat daca i-o prinzi in ochi.

 

Si daca nu i-o prinzi ? :) Stati mai bine linistit cu metode de genul asta pt ca va faceti mai multe probleme decat rezolvari.

 

Ori ii bati in geam, il rogi sa se dea jos si 1. te multumesti cu "umilirea" ca se va baricada in masina cu privirea in fata 2. coboara, il faci sa dea primul si apoi ii rupi schinarea 3. daca la pct 2 e pe dos, aia e, se mai intampla :)

Ori daca chiar e ghiorlan si o merita dar ai sanse sa se intample pct 3. mai bine iei oglinda cu tine si iti vezi de drum :)

Dar cel mai sanatos si ieftin este doar sa iti vezi de drum si sa te bucuri in sinea ta ca nu esti la fel de ghita ca el.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Dar cel mai sanatos si ieftin este doar sa iti vezi de drum si sa te bucuri in sinea ta ca nu esti la fel de ghita ca el.

Asta imi zic si eu si, de vreo 2 ani, ma tot abtin sa ma mai iau la bataie... dar ma mai mananca (imi sare tandara mai usor :P ) uneori. Si de la faza de cand a aparut unul din spate si n-am mai avut ce sa le fac, parca ar fi bun si un spray din asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...