Sari la conținut

Situatii din trafic


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 4,5k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Eu stiu ca motociclistii tre sa aibe sosetele negaurite si chilotii curati, ca nu se stie cand ajung sa "viziteze" spitalul :)))

Dar as da orice sa vad in trafic motociclist cu tanga, even bigFatAss crack :)))))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Din ciclul 2 idioti in mai putin de 1 minut.

 

1. Semafor Drumul Sarii: Il vad pe idiot ca da semnal stanga (macar a dat semnal, altii nici macar nu se obosesc) si ii bag faza lunga in ochi ca sa-l atentionez ca am prioritate. Cand colo, ce sa vezi, il doare fix in c** de faza mea lunga si-mi taie calea.

 

2. Ma apropii de intersectia Drumul Sarii / Razoare iar aici una si mai si. Pur si simplu idiotul din VW ignora semnul cat calul de cedeaza trecerea si ma obliga sa franez si sa trec in spatele lui. Pe inregistrare nu se aude si sunetul (chiar, care o fi motivul de dispare la editare?) si tot el deschide geamul si ma injura ca de ce nu casc ochii !!!! M-am pozitionat in fata lui si am mers cu 5 Km/h in ideea de a prinde semaforul rosu si sa opresc ca sa-l lamuresc pe imbecil ca trebuia sa acorde prioritate. N-a fost sa fie, am inghitit in sec si l-am lasat in cretinismul lui...

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 1 se vedea că mașină e intr-o poziție ciudată, era oarecum de anticipat ca va face o prostie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@pacaliciossu

@Falkenberg

@einstein1984

 

Foarte ciudat cum transformati voi situatii clar contraventionale in circumstante atenuante... pentru cei care incalca legea. Sa inteleg ca vreti sa incurajam derapajele? Si nu alea pe roti...

Imi dau seama ca pe-aici sunt cateva personaje care au rolul de a interpreta foarte frumos dupa ureche, doar de dragul scenei improvizate pe trotuar. Si conduita preventiva si atentia distributiva si nervii infranati, pe toate le-am aplicat, asta nu inseamna ca trebuia sa le acord diploma de merit.

Postarea a avut rolul de atentionare, nu am intrebat nimic, nu asteptam vreun raspuns. Sigur, vor mai sari cativa cu gura ca de ce am postat daca nu pot suporta critici... ei bine, consider ca aceste comentarii sunt neavenite, iar eventualul subiect de discutie ar trebui sa fie respectarea legii, nu fentarea ei...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@pacaliciossu

@Falkenberg

@einstein1984

 

Foarte ciudat cum transformati voi situatii clar contraventionale in circumstante atenuante... pentru cei care incalca legea. Sa inteleg ca vreti sa incurajam derapajele? Si nu alea pe roti...

Imi dau seama ca pe-aici sunt cateva personaje care au rolul de a interpreta foarte frumos dupa ureche, doar de dragul scenei improvizate pe trotuar. Si conduita preventiva si atentia distributiva si nervii infranati, pe toate le-am aplicat, asta nu inseamna ca trebuia sa le acord diploma de merit.

Postarea a avut rolul de atentionare, nu am intrebat nimic, nu asteptam vreun raspuns. Sigur, vor mai sari cativa cu gura ca de ce am postat daca nu pot suporta critici... ei bine, consider ca aceste comentarii sunt neavenite, iar eventualul subiect de discutie ar trebui sa fie respectarea legii, nu fentarea ei...

Il exclud din comentariul de mai sus pe Falkenberg, cu scuzele de rigoare, care a remarcat foarte corect, drept care din acest motiv am si aprins faza lunga.

» Post actualizat in 30 May 2016 06:15

Nu ai inteles nimic!!! :lol:

 

Asa, este, nimic din ce nu a putut fi de inteles...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si sa te plangi ca altii nu respecta legea cand tu ii dai cu 80 la ora intr-o zona limitata la 50 nu e chiar kosher.

 

Drumuri bune si nervi mai putini colegu.

 

Asa, de curiozitate, de unde ai tras tu concluzia ca ii dadeam cu 80? Nu ca nu ar putea fi reala remarca ta, avand in vedere descarcarea nervoasa de dupa intersectie, dar tare as vrea sa aflu cum ai dedus asta :) (habar nu am ce viteza aveam). Pe de alta parte vad ca ipocrizia este ridicata la rang de virtute. As vrea sa-ti vad si eu kilometrajul blocat la 50 km/h pe sectoare de drum "permisive", iar de-aici incepem o alta telenovela fara sfarsit.

 

Cu drumurile bune nu cred ca ai nimerit-o, cu nervii nici atat (sunt o persoana deosebit de calma, docila, care las de la mine 120%).

 

Inca o data, cine priveste situatia din punct de vedere al martorului din fata calculatorului este intr-o mare eroare. Sa va vad eu in trafic, in fata/spatele unora ca astia si atunci sa mai faceti pe lupii moralisti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte ciudat cum transformati voi situatii clar contraventionale in circumstante atenuante... pentru cei care incalca legea. Sa inteleg ca vreti sa incurajam derapajele? Si nu alea pe roti...

Daca peste 1-2 ani o sa mai fii pe 2 roti (sau prin trafic la modul general), spune-ne atunci ce crezi despre filmuletul tau :)

Esti fresh acum, te intelegem. Take care & stay calm

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Cap0ne

 

Ma gandesc ca este numai de bine in spusele tale :) Voi avea grija si sunt deosebit de calm. Multumesc.


» Post actualizat in 30 May 2016 07:56

@einstein1984

 

M-ai facut curios. Am masurat distanta, timpul etc si am determinat o viteaza de ~71 km/h, mai exact 70,7, atentie, din primul semafor in urmatorul, adica pe sectorul in care am mers cu viteza cea mai mare. Asadar, o viteaza care este, totusi, cu 10Km/h mai putin decat ai estimat tu. Asta asa, de dragul afirmatiilor.

 

Cat priveste partea cu end of discussion... eu m-am lamurit din primul tau post, dar ti-am acordat sansa reabilitarii :) Nu ai folosit-o, asa ca da, end of discussion si din partea mea, pe modelul grupei mari de la gradinita :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Treaba asta cu respectatul legii in trafic, adica altii sa o respecte cand tu esti pe motocicleta, gen moarte conservarilor, este pentru naivi.

 

Freaca-te la ochi, clateste-i bine cu apa si citeste urmatoarele cuvinte: CONDUITA TA PREVENTIVA TE VA SALVA, NU LEGEA!!!

Eu nu-ti dau prioritate, tu intri in mine. Eu fac 2 ani cu suspendare, tu ramai ciung, leguma sau lat pe asfalt, Doamne-fereste. Si acela este momentul in care realizezi, tu cu tine, ca daca n-ai avea piciorul rupt si ai putea calca pe el, te-ai ridica din pat si te-ai pisha pe ea de lege, asculta la mine.

 

Ambele situatii erau de evitat fara pic de stres. Primul la semafor a crezut ca-l lasi sa treaca, oricum avea loc suficient. La al doilea ai vrut sa-ti arati muschii, ceea ce a fost mega riscant, pentru ca ai mers paralel cu el, iar daca-si punea mintea cu tine scriai din spital acum, crede-ma. Si, repet, el iti dadea asigurarea, platea o amenda, daca aveai mai mult de 30 de zile se deschidea dosar penal de vatamare corporala, eventual din culpa, lua NUP sau suspendare, cat se judeca procesul tu schimbai bandajul si ghipsul, eventual iti scotea firele si iti dadea cu WD40 pe suruburi ca sa nu rugineasca, Doamne fereste.

 

Asa ca, bea doi litri de apa, asteapta 30 de minute, si pisa-te pe ea de lege si invata sa ai grija de tine. TU ai grija de tine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@George M.

 

Ca mesaj este ok ce ai scris si apreciez pragmatismul tau. Sigur, scenariile catastrofale pot fi multe, dar inca o data, subiectul era neacordarea de prioritate, din partea unor participanti la trafic. De aici s-a deviat pe langa subiect si s-a ajuns la viteza mea de deplasare, la urmele de frana inexistente, la paralelismul a doua vehicule in miscare, la ghipsul meu sau al altora. Inca o data, principial sunt total de acord cu continutul mesajului tau, doar ca ne scapa esenta...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Esenta e ca asa se circula mereu. A devenit normalitate... fazele de mai sus nu sunt iesite din comun si sunt/au fost usor de evitat. Daca trece o zi in care sa nu-i injur pe 2-3 mi se pare ca e ceva in neregula :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:)

Intr-un fel e de inteles, eu unul imi pun cenusa-n cap si recunosc multe prostii pe care le faceam pe la inceput din prea mult spirit justitiar. Imi amintesc ca l-am "incercuit" pe un dobitoc in mijlocul campului incercand sa-l oprim, eu cu prietena in spate (mare prost) calare pe o gioarsa de 50 cai si tovarasu' de drum calare pe alta la fel :)) Praf ne facea ala cu masina daca se pierdea cu firea.

 

Daca inchizi ochii la cele 1273542356 de mizerii de care vei avea inevitabil parte in trafic nu inseamna ca esti mai prost, ci mai rabdator si mai intelegator. Pastreaza-ti energia pentru cazurile alea putine in care se impun masuri de forta :D

Pana atunci ia-o usurel.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:peace:


» Post actualizat in 30 May 2016 09:19

Esenta e ca asa se circula mereu. A devenit normalitate... fazele de mai sus nu sunt iesite din comun si sunt/au fost usor de evitat. Daca trece o zi in care sa nu-i injur pe 2-3 mi se pare ca e ceva in neregula :))

 

Esenta celor spuse de tine m-a facut sa zambesc... Multumesc. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ Radical

Eu daca eram in conserva nr 1, la un flash in situatia aia as fi inteles ca ma lasi sa fac stanga. Cam asta e obiceiul intre soferi in Bucuresti (din experienta mea). Si in plus omul chiar s-a miscat repede, sa nu te incurce.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ia si numara cati am zis acelasi lucru... Poate ajungi la vreo concluzie.

 

Parca era end of discussion, nu? :D Glumesc!

 

@einstein1984

@ioiox

@gogO.

 

Baieti, intre timp s-au intamplat multe de la ultima postare. Am ajuns acasa cu bine, dupa ce m-am ferit de inca 2 indivizi si am evitat, cu brio, un pieton care traversa aiurea. Asadar, s-a incheiat o zi minunata, iar in cinstea voastra am baut o bere rece, dupa care am tras un pui de somn si sunt ca nou. Si totusi, ca sa nu ramaneti cu impresia gresita ca m-am pripit va mai spun urmatoarele:

1. Era ora 6:40, asadar trafic inca ok, daca fiecare am fi respectat ce era de respectat nu cred ca intarzia cineva la serviciu sau in alta parte

2. Faza mea lunga nu a fost un flash, a fost faza lunga tinuta intentionat secunde bune pana la depasirea intersectiei

3. Stiu ca exista o vorba, cand cineva iti spune ca esti beat ripostezi, cand inca doi iti spun ca esti beat te duci si te culci

4. Eu m-am culcat, dar credeti-ma, de obosit, nu de beat, pentru ca berea era fara alcool :)

 

V-am salutat si va urez seara/noapte linistita :mexicanwave:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa un viol poti face plangere la politie, dar ei nu te pot desfute.

 

Dupa un accident, poti face plangere la politie, dar ei nu te pot vindeca.

 

Aplica conduita preventiva indiferent de cine are dreptate! De exemplu, eu chiar daca circul pe un drum cu prioritate, daca nu am vizibilitate intr-o intersectie reduc din timp viteza. Iti mai zic o pilda. Cand eram incepator citisem ca nu se franeaza in curba. Contrar sfaturilor citite am inceput sa franez in curbe. La inceput de nevoie, apoi, vazand ca se poate, am inceput sa-mi imbunatatesc tehnica si chiar imi placea sa fac asta si o faceam/ fac bine si in siguranta, desi, de cele mai multe ori, franam pentru ca nu intram in viraj cu viteza potrivita.

Intr-o zi, citesc pe forum o fraza care zicea cam asa, un motociclist cu experienta nu franeaza in curba. -Pai cum este posibil? m-am intrebat in sinea mea. -Daca eu, fara prea multa experienta pot sa franez in curba fara probleme, atunci unul experimentat de ce nu ar face-o? Mai tarziu am aflat si raspunsul. Un motociclist cu experienta nu franeaza in curba nu ca n-ar vrea sau n-ar putea, ci pentru ca nu are nevoie. El stie dinainte sa citeasca curba si stie cu ce viteza s-o abordeze.

 

La o prima citire, mica mea povestioara pare a fi lipsita de vreo legatura cu subiectul discutiei, dar daca stai putin si te gandesti, iti vei da seama ca este fix la fel ca si in cazul pataniilor tale cu alti participanti la trafic. Adica. Odata cu experienta, iti vei da seama despre aproape orice are sa se intample in traficul din jurul tau: cine iti va taia calea, cine va schimba banda peste tine, cine va iesi dintr-o parcare fara sa se asigure, cine va deschide o portiera, cine va traversa in graba pe langa zebra, atentie la dubele, camioanele si autobuzele care stationeaza, intotdeauna se gaseste sa iasa cineva de dupa ele, si multe altele. Cand vei avea cat mai multe dintre aceste deprinderi, iti vei da seama ca exprimarile de genul m-am ferit de doua masini, am evitat un pieton, nu vor mai exista in limbajul tau.

 

Inchei prin a-ti spune ca ieri dupa-amiaza, am intalnit fix aceeasi situatie cu a ta versus soferul de Cielo argintiu. Un BMW X6 alb a venit dintr-o bifurcatie si a patruns pe banda mea, fara sa se asigure, fara sa semnalizeze si cu viteza mare, desi avea semnul STOP. Am vazut cu coada ochiului ca ceva vine prea repede, m-am asigurat in stanga, am semnalizat si am schimbat banda. Simplu si fara nervi.

Editat de George M.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din ciclul 2 idioti in mai putin de 1 minut.

He he, astia sunt 'soft' colegule... Eu am asistat recent la un accident cu o fata luata pe capota, fix de pe trecere, unde era vizibilitate buna in zona si sambata la alt accident, unde eram 3 masini + 1 condusa de un tigan kamikaze pe toata strada si doar miracolul a facut ca eu sa scap nevatamat, ceilalti 2 participanti la trafic de langa mine au iesit cam sifonati; bine ca nu eram cu moto ca sigur stateam pe banda de langa axul drumului si iesea mai nasol pt mine :) In rest...nesimtirea e la ordinea zilei - imi displace tare rau mizeria asta - nu imi doresc decat sa fi avut pasiunea cu jipane de offroad, placuta senzatia cand roata ajunge la geamul cocalarului si parca ii taie din elan :crack:

Editat de catranel
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ieri am fost pana la Veliko, nici nu am iesit din Bucuresti, am dat sa depasesc autobuzul oprit in statie (prelungirea ghencea), masina din fata mea s-a bagat si ea jumatate, in acelasi timp cu mine, desi se uita la mine in oglinda (si eu la el, sa fiu sigur ca ma vede)... gen stiu ca te bagi, dar ma bag si eu, ca-s mai mare. Cu un claxon si intins genunchiul spre oglinda l-am calmat. Dar bine, viteza era aproape de 0 si aveam unde sa-l evit, nu se punea problema sa ma dea jos.

Pe Buc-Giurgiu... papuc care intoarce pe linie continua, masina de insotit biciclistii (urate specimene) care opreste brusc pe banda 2 ca sa se bage aia de pe banda 1, idioti care se oftica ca i-ai depasit si ii dau tare pe langa tine la cativa cm... asta fiind la peste 100 km/h, dupa ce i-ai depasit mergand constant.

In Bulgaristan... q7 care depaseste in curba stransa, linie continua, fara vizibilitate, si ma forteaza sa franez ca sa se bage la loc pe banda. Plus N manevre prin Veliko fara semnale, frane din senin etc.

La intoarcere... ciori (fara permis probabil) pe centura, cu bemveu, care trag frana brusca, se duc pe dreapta si intorc brusc.

Plus masini care accelereaza cand le depasesti sau te claxoneaza ca nu te dai la o parte din fata lor de pe singura banda existenta (pt ca in fata e sir de masini si, evident, motocicleta poate sa se duca si in sant).

Nimic iesit din comun... injuri si mergi mai departe :))

Azi... taxiu care taie fata masinii din fata mea, frana brusca ala, frana brusca eu (viroaga "exceleaza" la frane), taximetristul ca ce, ca el era pe banda lui... doar tot drumul e al lui... la 2 minute dupa, se urca pe mine un mos cu un logan, pe banda 1, nu vedea stanga-dreapta.

Si iar injuri si mergi mai departe... nu am povestit atata ca sa ma plang, ca deja sunt obisnuit, mai rar ma mai iau cu cate unul sau altul... o zic ca sa-ti faci idee de cate rahaturi se intampla la o singura iesire. Mergi cu ochii in 14, cu 2 degete pe frana, anticipeaza miscarile altora, fereste-i tu... o sa te obisnuiesti.

 

Pe de alta parte, mai sunt si cei care iti dau semnal dreapta si trag spre margine ca sa-ti arate ca poti sa-i depasesti, cei care te saluta sau iti dau flashuri ca e radar, cei care te vad in oglinda in aglomeratie si trag de volan sa-ti faca loc, cei care isi cer scuze daca ti-au gresit cu ceva... azi m-a fugarit un bmw doar ca sa-si ceara scuze ca era sa se urce pe mine, eu eram pregatit de scandal deja :)) Nu e dracu' asa de negru, oamenii sunt de diferite feluri. Multi prosti, dar nu chiar toti...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Cap0ne

 

Ma gandesc ca este numai de bine in spusele tale :) Voi avea grija si sunt deosebit de calm. Multumesc.

 

Poti fi sigur ca numa' de bine e :) Treaba asta cu motoretizmu trebe sa fie fun, nu un stres in plus ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...