Sari la conținut

Dilema +


valitaz
 Share

Postări Recomandate

Daca tu, ca POSESOR DE PERMIS, participant activ la trafic, deci cunoscator, nu stii care este limita evitarii oricarui pericol...

Ce pretentii sa mai am de la femeia aia de la tara (nimic rusinos in asta), care n-a auzit in viata ei de mers pe bicicleta sau pe langa bicicleta, ci doar ca este bine sa treaca pe trecerea de pietoni?!

daca tot ai raspuns la post fa-o pan' la capat..

deci care-i viteza? 20,30,40,50km/h?

 

uite,io-s mai blonda si nu stiu..lumineaza-ma tu..

stai calm ,ca 'pe la tara' femeile alea ,de care zici tu, nu prea stiu nici de trecerea de pietoni..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 59
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Si eu sper ca vei intelege ce spun acum... Tu esti obiectiv de obicei si-mi place cum scrii, ca sa nu avem dubii.

Voi scrie raaarrr, sa inteleaga si altii.

 

Nu ziceam ca stiu Legislatie, dar ma mai pricep putin la Morala.

 

Eu stiu ca nu-s perfect, nimeni nu este, si ca fac multe greseli. Uneori mai gresesc alergand pe trecerea de pietoni. In copilarie probabil ca am si trecut calare pe bicicleta, in viteza, pe trecerea de pietoni. Am si vazut multi oameni alergand pe trecerile de pietoni, copii scapati din mana parintilor, biciclisti calare pe bicicleta.

Acum, tocmai avand aceste experiente de viata, stiu ca trebuie sa fiu foarte atent la trecerile de pietoni. Si sunt atent si reduc viteza pana la limita evitarii oricarui pericol, nu pentru ca imi spune vreo Lege, ci pentru ca asa imi dicteaza constiinta. Eu stiu ca pot face greseala de a traversa neatent strada si tocmai de aceea ma astept ca si altii s-o faca.

 

Dar nesimtirea, meltenismul si proasta crestere, lipsa unor parinti iubitori si a educatiei alese, il fac pe soferul basculantei sa conduCA CA un idiot. El n-a venit deloc incet la trecerea aia de pietoni. El nu conducea nicidecum la limita evitarii oricarui pericol, dovada stand faptul ca nici nu l-a evitat. Sunt absolut sigur ca acolo, la acea trecere de pietoni, soferul basculantei nu numai ca nu a redus viteza, dar avea mult peste viteza legala in acea zona. Acolo sigur este o limita de viteza intre 30 si 50km/h.

 

Acum, te intreb: Daca soferul omora acea femeie pe trecerea de pietoni, oare nu apasa pe umerii lui vina nerespectarii Legii? El chiar nu a gresit cu nimic, numai biciclistul? Nu cumva biciclistul poarta in aceasta situatie vina mai mica?

 

M u . . t u l ala cu basculanta nu se astepta si el sa-i apara, cum se intampla pe la tara, unde viata are alt ritm, un copil pe trecerea aia, o batrana, un porc, o vaca, un bou? Nu se astepta, manca-mi-ar p..a.

 

Intelegi ce vreau sa spun?!

Si eu apreciez tot ce scrii si de obicei sunt de acord cu absolut tot ce scrii.

Am inteles perfect ce vrei sa spui, insa eu personal am patit niste faze de-mi venea sa sparg parbrizul.

Unii pietoni sunt pur si simplu cretini neasigurandu-se absolut deloc la trecerea de pietoni.

Am vazut cu ochii mei faza de felul urmator, eu eram masina din spatele masinilor din fata mea care au patit-o.

Se mergea cu 30 la ora maxim, strada cu 2 benzi pe sens si linie de tramvai. Eu eram pe banda 1. In fata mea doua masini, fiecare pe o banda, mergand in paralel, venea si tramvaiul.

Cand masina din fata mea a calcat pe trecerea de pietoni cu rotile, o tuta de pe trotuar cu casti in urechi si capul in jos a traversat exact la juma de metru de masina care deja era pe trecere. Soferul bineinteles ca s-a speriat si a tras de volan stanga, ala din stanga lui de pe banda 2 a tras si el de volan si a intrat pe linia de tramvai, tramvaiul care venea si el a pus o frana de s-au amestecat toti calatorii. Eu am franat de-am inghetat masina. Tuta de incepuse traversarea s-a speriat de taraitul tramvaiului si s-a aruncat la loc pe trotuar.

Ei, toata trauma celor din tramvai nu putea fi evitata daca dobitoaca s-ar fi uitat pe drum inainte de a traversa? Trotuarul are si gardut si exista si un stalp in dreptul ei de nu prea poti sa vezi daca se apropie un pieton oricat de preventiv si la limita oricarui pericol ai merge.

 

Daca tu esti pe trecere si mergi cu 30 la ora si-ti apare un biciclist venind in viteza, fara sa opreasca si-l iei pe parbriz.. cam cum ti-ar parea?

 

Eu de mic copil am fost invatat sa ma asigur inainte de a traversa, nu stiu ce dracu ii invata pe oameni in ziua de azi.

Da, ai prioritate pe trecere ca pieton, dar trebuie sa te asiguri inainte de a traversa, sa casti ochii stanga dreapta.

Editat de Belbody
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut.

 

Am citit, am avut rabdare cat de cat...mai iesiti din casa, unii sunteti incuiati rau.

Pe trecere parca esti pieton. Si aia calare pe bicicleta pe trecere "lasa ca ma vede camionul si opreste" (te vede sf. petru...esti participant in trafic).

Eu am impins motorul pe trecere si mi-a prins bine experienta, altfel nu puteam (=legal).

Ia dilema si bag-o in poponeata sau in cap ca e gol, daca nu te-ai dumerit...

 

La cat mai multi bytes :)

Editat de SiD
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu ziceam ca stiu Legislatie, dar ma mai pricep putin la Morala.

Pe strada conteaza legislatia, nu morala. Cu morala plimba-te pe cararile istoriei si filozifiei, nu pe drum.
Si sunt atent si reduc viteza pana la limita evitarii oricarui pericol, nu pentru ca imi spune vreo Lege, ci pentru ca asa imi dicteaza constiinta. ...

El nu conducea nicidecum la limita evitarii oricarui pericol,

Limita evitarii oricarui pericol esta stationarea. Vrei sa spui ca te opresti la prima trecere de pietoni si ramai acolo? Stii, daca te pui in miscare poti provoca un accident.

Limita evitarii oricarui pericol s-a scos din legislatie pentru ca nu exista asa ceva. Mai citeste legislatie si nu mai debita tampenii pe forumuri.

Acum, te intreb: Daca soferul omora acea femeie pe trecerea de pietoni, oare nu apasa pe umerii lui vina nerespectarii Legii? El chiar nu a gresit cu nimic, numai biciclistul? Nu cumva biciclistul poarta in aceasta situatie vina mai mica?

Amandoi au gresit cu cate ceva, basculanta mi se pare ca merge cu peste 50 km/h, dar nu e vorba cat de mare sau cat de mica e vina: biciclistul a gresit in mod sigur, basculanta posibil (nu e sigur, nu am radar in bot ca tine). Daca biciclistul a scapat sau a murit nu schimba cu nimic vina fiecaruia, e fix aceeasi.

 

Si repet, rar, ca sa intelegi: ia-ti morala si bag-o undeva, respecta legea cand esti pe strada. Invata si respecta legea si lasa povestile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inca o data, daca biciclistul era pe bicicleta, pe trecere, si scuteristul intra in el, ambii sunt vinovati. Biciclistul ca era calare, scuteristul ca n-a acordat prioritate de trecere. Vina biciclistului nu o exclude pe cea a scuteristului. (lege interpretata de cct dar asa e, zicea HD, parca, ceva daca era un copil, e total valabil)

Daca biciclistul era pe langa, scuterist vinovat 100%.

Daca biciclistul era pe bicicleta si loveste scuteristul in lateral, biciclist 100% vinovat.

Simplu. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inca o data, daca biciclistul era pe bicicleta, pe trecere, si scuteristul intra in el, ambii sunt vinovati. Biciclistul ca era calare, scuteristul ca n-a acordat prioritate de trecere.

Nice. O sa trec calare pe motor pe trecerea de pietoni. Poate iau un ban de pe rca-ul omului. Da' ce spun io cu motorul, o sa trec cu masina strada, pe trecerea de pietoni.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nice. O sa trec calare pe motor pe trecerea de pietoni. Poate iau un ban de pe rca-ul omului. Da' ce spun io cu motorul, o sa trec cu masina strada, pe trecerea de pietoni.

Vezi ca daca esti calare, o sa fii vinovat si tu. :) Dar tare as vrea sa vad cum impingi masina. banana.gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe strada conteaza legislatia, nu morala. Cu morala plimba-te pe cararile istoriei si filozifiei, nu pe drum.

 

Limita evitarii oricarui pericol esta stationarea. Vrei sa spui ca te opresti la prima trecere de pietoni si ramai acolo? Stii, daca te pui in miscare poti provoca un accident.

Limita evitarii oricarui pericol s-a scos din legislatie pentru ca nu exista asa ceva. Mai citeste legislatie si nu mai debita tampenii pe forumuri.

 

Amandoi au gresit cu cate ceva, basculanta mi se pare ca merge cu peste 50 km/h, dar nu e vorba cat de mare sau cat de mica e vina: biciclistul a gresit in mod sigur, basculanta posibil (nu e sigur, nu am radar in bot ca tine). Daca biciclistul a scapat sau a murit nu schimba cu nimic vina fiecaruia, e fix aceeasi.

 

Si repet, rar, ca sa intelegi: ia-ti morala si bag-o undeva, respecta legea cand esti pe strada. Invata si respecta legea si lasa povestile.

:agree: :goodposting:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca tu, ca POSESOR DE PERMIS, participant activ la trafic, deci cunoscator, nu stii care este limita evitarii oricarui pericol...

Ce pretentii sa mai am de la femeia aia de la tara (nimic rusinos in asta), care n-a auzit in viata ei de mers pe bicicleta sau pe langa bicicleta, ci doar ca este bine sa treaca pe trecerea de pietoni?!

 

Nu iti doresc ca la o trecere de pietoni, biciclistul care a mers pe marginea drumului pana acolo, sa iti faca brusc stanga in fata ca sa traverseze (asa pe la un 20km/h). Sa-i spui atunci cam care este viteza de evitare a oricarui pericol.

 

Legea are si ea o logica. Normal ca trebuie sa treci si prin filtrul gandirii, sa te asiguri, sa mergi asfel incat sa ii eviti si pe aia care nu respecta regulile etc. Eu nu intru intro intersectie in care am prioritate fara sa ma asigur cat de cat. Nici cu masina nici cu motorul.

 

Dar....cand s-a intamplat, nu mai conteaza decat cine a respectat regulile si cine nu. Vinovatia este stabilita dupa lege, nu dupa morala.

 

Ca unul care a lovit pe cineva se va simti vinovat (sau nu in functie de om) asta este altceva. Dar din punct de vedere legal...nu e vinovat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inca o data, daca biciclistul era pe bicicleta, pe trecere, si scuteristul intra in el, ambii sunt vinovati. Biciclistul ca era calare, scuteristul ca n-a acordat prioritate de trecere.

Rar si pentru tine: biciclistul nu are voie sa traverseze pe bicicleta pe trecerea de pietoni. In acest caz bicicleta e un vehicul oarecare, ca moto sau masina - daca o masina traverseaza o strada pe trecere are prioritate?

 

La trecerea de pietoni au prioritate doar pietonii, nimeni altcineva. Din nou, ca pentru tine: biciclistul nu e pieton daca e pe bicicleta, doar daca o impinge. Nu stiu ce prioritate de trecere visezi tu pentru biciclist, ea nu exista.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

http://www.avocatnet.ro/content/articles/id_25984/Pietoni-si-biciclisti-ce-obligatii-au-in-trafic.html

 

"In plus, nici biciclistii si nici conducatorii de mopede nu au voie sa traverseze drumurile publice, pe trecerile destinate pietonilor, in timp ce se deplaseaza pe bicicleta sau pe moped."

 

qed

 

 

Voi sunteti reali? :(

N-o mai ardeti ampwlea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inca o data, daca biciclistul era pe bicicleta, pe trecere, si scuteristul intra in el, ambii sunt vinovati. Biciclistul ca era calare, scuteristul ca n-a acordat prioritate de trecere. Vina biciclistului nu o exclude pe cea a scuteristului. (lege interpretata de cct dar asa e, zicea HD, parca, ceva daca era un copil, e total valabil)

Daca biciclistul era pe langa, scuterist vinovat 100%.

Daca biciclistul era pe bicicleta si loveste scuteristul in lateral, biciclist 100% vinovat.

Simplu. :)

 

Amice, cînd te-am întrebat de paragraful de lege, mi l-ai dat. Cum pana mea, cu el în față, poți avea o asemenea interpretare? Mă depășește! :scratch:

Eu nu spun că scuteristul o fi mers imprudent, dar, DACĂ NU E BANDĂ SEMNALIZATĂ PENTRU BICICLETE, e nevinovat! Chiar dacă biciclistul era copil! Pentru că, dacă-ți aduci aminte, copiii n-au voie să meargă pe drumurile publice intens circulate pînă la 14 ani! Legal vorbind! Moral, nu cred că pot să apreciez...

Știu, dacă pe drum îți apare în față o minge, în secunda doi apare și copilul după ea! D-aia trebuie să ai ochii-n paișpe!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

legal e vinovat biciclistul care a traversat calare, la fel si biciclista lovita de basculanta la racari.

HD atragea atentia asupra obligatiei (chiar legale, daca moral le cade greu la stomac unora) de a circula cu atentie la apropierea de o trecere de pietoni. daca sunteti legal acoperiti in cazul unei coliziuni cu un biciclist, pieton care alearga sau care sare in fata voastra, aflati totusi ca fizic nu va protejeaza nimeni si nimic.

constientizarea pericolelor si evaluarea realista a riscurilor sunt singurele care te tin cat mai departe de accidente. nu e nici o bucurie sa mori cu dreptatea in mana. daca trecea peste biciclista, ala cu basculanta nu ar fi avut decat constiinta putin mai incarcata, insa un motociclist in locul lui nu stiu cat noroc ar fi avut. nu trebuie sa ai radar in bot ca sa realizezi ca circuli cu viteza prea mare fata de conditiile de trafic, e suficient putin bun simt. s-au inventat detectoare de radar, dar simulatoare de bun simt inca nu...

 

http://www.youtube.com/watch?v=uBQ5E0Q7mH8&feature=player_embedded

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...

HD atragea atentia asupra obligatiei (chiar legale, daca moral le cade greu la stomac unora) de a circula cu atentie la apropierea de o trecere de pietoni...

Nu doar atenția sporită e obligatorie, ci și reducerea vitezei. Și eu sînt de acord cu HD, mulți uită condusul preventiv ori nici nu știu ce-i aia. Din păcate!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Citind posturile astea imi aduc aminte cum trebuia sa ma abtin de la a baga si a scoate o femeie in/din originile ei cand o duceam intamplator cu masina. Discutam despre traversarea pe bicicleta la trecere de pietoni. Pe ea o deranjau fraierii de soferi care o claxonau sa o atentioneze ca nu are ce cauta calare pe bicla pe treceri. Odata chiar a oprit bicicleta si coborat PE MIJLOCUL benzii sa invete pe unul dintre fraierii astia claxonatori ca de fapt ar trece mai incet daca ar fi pe jos. Imi venea sa ma intorc si sa ii fwt un pumn in gura nu pentru ca e proasta, ci pentru ca se credea inca la sat fara acces la drumuri nationale.

I-am explicat ca asta scrie legea. Raspunsul? E o lege proasta, e mai rapid pe bicicleta si gata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si daca trece cu bicicleta multi nu mai opresc sa se asigure.....considera ca au tot dreptul daca nu sunt cu masina, sunt pietoni,nu conteaza ca sunt pe bicicleta sau pe langa. Si eu am patit sa-mi sara multi in fata pe trecere si calare pe bicicleta.....Asta este Romania.

Azi imi venea sa ma dau jos la unu care statea pe jumatatea trecerii pt pt inainte era rosu si pt stg verde. Omu a venit pana la jumatatea trecerii si astepta iar eu daca am venit cu motoru pe langa o masina care facea stg....a trebuit sa-l ocolesc pt ca pur si simplu nu s-a dat la o parte. Am oprit motoru in mijlocul drumului si am vrut sa ma duc dupa el sa-i arat ce inseamna sa te loveasaca un pumn cu manusa de carbon. Dar taranu s-a uracat in tranvai si nu m-am mai dus dupa el....dar multi merita sa le tragi una sa tina minte.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Citind posturile astea imi aduc aminte cum trebuia sa ma abtin de la a baga si a scoate o femeie in/din originile ei cand o duceam intamplator cu masina. Discutam despre traversarea pe bicicleta la trecere de pietoni. Pe ea o deranjau fraierii de soferi care o claxonau sa o atentioneze ca nu are ce cauta calare pe bicla pe treceri. Odata chiar a oprit bicicleta si coborat PE MIJLOCUL benzii sa invete pe unul dintre fraierii astia claxonatori ca de fapt ar trece mai incet daca ar fi pe jos. Imi venea sa ma intorc si sa ii fwt un pumn in gura nu pentru ca e proasta, ci pentru ca se credea inca la sat fara acces la drumuri nationale.

I-am explicat ca asta scrie legea. Raspunsul? E o lege proasta, e mai rapid pe bicicleta si gata.

 

Pai tocmai aia e ideea, sa treci in ritmul de mers al unui om normal, ca mintea celor care conduc masini asa e invatata.

Pe nimeni nu deranjeaza cat trece cineva pe trecere, poa sa mearga cu mortul, enervant e opritul in sine, dar daca ai oprit deja nu mai conteaza ca astepti 20sec sau 1 minut, tot aia e.

Pietonii nu inteleg ca trecand repede ii surprind pe cei de la volan, de aia nu ai voie cu bicla in plm, ca apari de neunde hopa pe trecere exact cand trec si eu.

Nu ma incalzeste cu nimic ca ai trecut repede, ci e grav ca ma SURPRINZI si risti sa te iau pe capota.

 

O dobitoaca, daca o mai vezi zi-i si din partea mea, ca e o proasta terminata. :grinbandit: :disappointed:

Editat de Belbody
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Apropos de biciclete si alte cele pe trecere...Un pusti sare direct pe trecere, in mare viteza calare pe un skateboard sau cum se numeste acel obiect, venind dinspre intrarea in Herastrau la Charles de Gaulle. In fata mea era sa il ia unul cu masina pe capota. Omul nu avea viteza mare,totusi a avut mare prezenta de spirit, ca a oprit la mm.Pustiul cred ca nici nu si-a dat seama ca a fost foarte aproape de intalnirea cu Mamona.

Pe trecerea de pietoni se trece in ritm normal, nu se fuge pe trecere, nu se merge pe bicicleta calare, intotdeauna trebuie lasat un timp de reactie soferului inainte de a te infige pe trecere, eventual cobori de pe trotuar si vezi ca reduce viteza, dar nu inaintezi decat atunci cand el poate opri in siguranta.Daca franeaza si pe frana vine peste tine !? Daca cumva dupa cel ce a oprit vine un Gica Contra visator,teribilist,grabit si nu opreste !? Ma irita teribil soferii ce te forteaza sa treci, nu opresc la trecere si inainteaza catre tine, nu iti lasa timp sa te asiguri si sa vezi ce vine si dupa masina lor, in depasire sau pe urmatoarea banda. Si pentru soferi vitezomani, teribilisti, ma tot gandeam ce pedeapsa poate fi mai nasoala si mai nasoala si am gasit.Limitarea ! Limitarea ca la motoare, sa zicem la max 90 km/H o perioada de...Sa mearga ca melcul,sa-i fiarba instalatia', sa il depaseasca si un Trabant. Asta da pedeapsa ! Un Audi sau un BMW cu ,zburatoarea' respectiva mergand cu max 90/h cel mult.Banuiesc ca se pot limita si masinile ca si motoarele (limitare bineinteles pe socoteala lor).Pentru cei ce scot limitarea, direct puscarie !Unii o sa zica ca e arma cu doua taisuri... recunosc este !

Editat de fast_arrow
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Esti tu sigur de asta? Pistele din zona Arcul de Triumf - Herastrau au fost facute la inceputul lui 2008. Poza de aici e din 2009 si erau deja aproape sterse

Da, absolut sigur. Cu anii am gresit. Eram cu VT-ul si aia am avut-o undeva prin 2006. Nici vorba de piste, sunt absolut sigur.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar daca este trecere pt pietoni si legea iti da dreptul sa traversezi pe acolo,nu inseamna ca daca o faci oricum, esti aparat de neplaceri.Poate doar sa coboare vre-un tunel rabatabil din beton care sa te apere.Cel de la covrig poate este neatent ,chior,emotiv ,incepator care incurca pedalele,conduce o rapandula fara frane corespunzatoare,circula pe sina de tramvai si se duce sanie cand descopera trecerea,depaseste fara sa realizeze ca urmeaza trecerea,este mascat de un vehicul inalt ,etc.Asa ca dupa opinia mea nu te poti arunca pe trecere in fuga ,pe bicicleta(clar ilegal),sau folosind orice alt mijloc de transport.Se poate si pasi pe aceasta asteptand sa opreasca cel de pe banda pe care ai coborat repetand figura si cu celelalte care urmeaza.Mi se pare cel putin sinucidere sa pasesti in fata unui autovehicul in mers,chiar daca ai dreptul .Cand este vorba de sarit pe trecere toti sunt vioi si-si revendica dreptul,dar cand traverseaza parca o fac in reluare.Pana intr-o zi cand ii dezmeticeste neintentionat unul de care am pomenit mai sus.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Cel de la covrig poate este neatent ,chior,emotiv ,incepator care incurca pedalele,conduce o rapandula fara frane corespunzatoare,circula pe sina de tramvai si se duce sanie cand descopera trecerea,depaseste fara sa realizeze ca urmeaza trecerea,este mascat de un vehicul inalt ,etc.

 

Unii tot nu inteleg...

Nici nu stiu cum sa mai pun problema, pentru ca am luat-o de la morala, am ajuns la bunul simt si Lege, dar tot degeaba.

...

Tu spui ca aia de pe treceri trebuie sa fie atenti.

Aia de pe treceri sunt in general oameni (batrani, tineri, copii, chiar si pe bicicleta), care sunt facuti din carne si oase. Adica sunt niste chestii firave.

Ai inteles pana aici?

Aia de pe sosea sunt in general soferi, piloti (cu covrig, cu ghidon), care cara cu ei cateva sute sau chiar mii de kilograme de metal.

Intelegi?

Este ca in cazul autoapararii, cand trebuie sa existe egalitatea armelor.

Pai aia de pe trecere nu sunt egali cu aia care circula pe sosea. Aia de pe sosea sunt mai periculosi decat aia de pe trecerea de pietoni. Chiar daca Legea spune ca ala cu bicicleta nu are ce cauta calare pe trecerea de pietoni, bunul simt, morala si chiar Legea, spun ca tu trebuie sa reduci viteza pana la limita evitarii oricarui pericol, pentru ca poti sa omori pe cineva, fiind dotat cu utilajul mai mare, mai greu si mai periculos.

Editat de --=HD=--
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

... Legea, spune ca tu trebuie sa reduci viteza pana la limita evitarii oricarui pericol,

 

Mai citeste legea o data !!

...LIMITA EVITARII ORICARUI PERICOL... NU MAI EXISTA !!!!

daca tu nu ai mai citit codul rutier de 20 de ani, abtine-te!

 

asta a fost cea mai de cacao fraza din codul rutier, multe spagi s-au dat si multe dosare penale si condamnari s-au facut din cauza acestei expresii, daca faceai accident, nu din vina ta, dar murea cineva tu erai de vina...

 

Condusul preventiv este alta mancare de peste si trebuie practicat de toata lumea indiferent ca esti pieton sau sofer.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...