Jump to content

Recommended Posts

Berici si kaffee-le! Cu conditia sa facem si o tura pe Borșa-Sapanta! 

Nu e graba cu expedierea, il iau pt a incarca tel cand mai merg la intruniri... 

Dar dacă e graba cu banii... 

Eu am mai propus, hai sa ne sunam mai bine. 

Colegii mulțumim de înțelegere/găzduire! 

• Replies 9.5k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Salutare! De ceva timp actionarea ambreiajului este insotita de o "scartaiala" care ma scoate din sarite. Motoreta este cea din semnatura, ambriajul este actionat hidraulic. Ce sa desfac/ung pe acolo? E complicat? Ma descurc sau trebuie dusa la mester? Multzam!

630,000+ VIEWS! BMW Motorrad R850R R1100R 40k service maintenance repair flat boxer engine - YouTube

Acum 9 ore, Dan Nastase a spus:

630,000+ VIEWS! BMW Motorrad R850R R1100R 40k service maintenance repair flat boxer engine - YouTube

Dacă e vorba de un link cu soluția pt problema mea, cel puțin pe mobil nu merge. 

La 02.12.2019 la 14:10, l.u.v a spus:

Pe versiunea mobile nu se vede semnătura, spune ce mobră ai. 

Încă un amănunt pe care acum îmi dau seama ca nu l-am mentionat: scartaiala vine din zona manetei/pompei de ambreiaj. 

Vezi ca acolo, ai un pin, pe care pivoteaza maneta. Comanda-ti un pin nou, vine cu o bucsa de teflon care la tine s-a uzat pare-se. Nici nu ii vreo avere ca sa zici ca nu merita schimbat, gandeste-te doar de cate ori ai apasat pe maneta aia, la fiecare schimbare de treapta...

Acum 2 ore, Dan Cata a spus:

Vezi ca acolo, ai un pin, pe care pivoteaza maneta. Comanda-ti un pin nou, vine cu o bucsa de teflon care la tine s-a uzat pare-se. Nici nu ii vreo avere ca sa zici ca nu merita schimbat, gandeste-te doar de cate ori ai apasat pe maneta aia, la fiecare schimbare de treapta...

Deci poz 14 imi trebuie?

bmw.jpg

• 1 month later...

Salut colegii!

1. Pt ca  vreau sa reiinoiesc uleiul in "telescoape", intreb daca odata cu asta trebuiesc inlocuiti si cuzinetii, sau sa pun numai perechile de semeringuri?

2. Frunzarind pe net, am dat peste un link interesant privitor la inlocuire bucsele din capul acelorasi  "telescoape",insa GS1200, de fapt aceleasi si la mine pt R1100RT.. Procedura asemanatoare si altor modele.

Nu e problema daca nu merge cu tradusul din germana, pt ca linkul e insotit de poze pas cu pas, numai ce vreau sa mentionez ca la inceput aminteste manifestarea, ceva scartait la apasarea pe ghidoane.

Al naibii pret au bucsele, 31422314135 cod oem, poate cineva ma ajuta si cu asta, ati gasit alta solutie cu bucse de la auto?-ceva de forma astora exista la bratele bascula auto, insa dimensiunile...

https://www.gs-forum.eu/threads/lager-der-gabelbruecke-oben-topfgelenke.127056/

Kein mineralische, sondern neutrales Fett nehmen, das wäre die Lösung.

ATENTIE LA VASELINA FOLOSITA SA NU INMOAIE CAUCIUCUL BUCSEI ! Deci NU MINERALA! ci neutral de aia alba.

Edited by TeDy 'M

Cand vei scoate tuburile o sa vezi daca trebuie sa schimbi si cuzinetii, dupa culoarea uleiului si eventualele semne de pe tuburi, dar neavand arcuri in tuburi stresul este mult mai redus si sanse foarte mici sa schimbi cuzinetii.

Bucsele alea nu prea le gaseti decat OEM, daca ai cunostinte pe la distribuitorii de piese, si cu dimensiunile bucselor, poate ai noroc sa gasesti de pe la vreun producator european.

Edited by DKW

Tijele bune merita intretinerea.

Am reusit sa extrag cuzinetii, cei noi sunt pe drum, pana atunci am timp suficient sa curat, sa "imbrac in aur"/revizie generala a furcii, ulei 10W Liqui Moly+ cele 2 per de semeringuri noi. 

Upsss Dane! Sa te mai necajesc si eu cu lucrul... Iar am ajuns la corpuri si cabluri

IMG_20200131_211348.thumb.jpg.b71879ccf0ed928dd2d733bf796d9bc6.jpg

IMG_20200203_190030.jpg

IMG_20200203_190211.jpg

IMG_20200203_190307.jpg

IMG_20200203_133425.jpg

IMG_20200131_211242_1.jpg

Salut colegii!!!!!!!!

Intrebare, oare se poate repara Basic Module ECU la un RT 2014? Face cineva aceasta piesa prin Roamania?

Sau daca nu de unde pot sa cumpar aceasta piesa?

Multumesc.

19 minutes ago, anapurna said:

Sau daca nu de unde pot sa cumpar aceasta piesa?

Mototehnica. Motohub, Bavaria, sau, daca ai codul de piesa Autonet, Intecars, Unix, etc.

Edited by DKW

Astept pareri/sfaturi/ răspunsuri 

Ce ulei sa pun in cutia de viteze la R1100RT,? clasic in anii 9x era 80w90 GL5.

Tehnologia aditivilor a evoluat... 

Gandind catre extreme, o varianta este Castrol75w140. 

Sau mai de mijloc Ravenol 75w90, dar fullsyntetic.

Teama îndeobște cunoscuta este pt uleiurile subtiri(stiu-nu uit de aditivarea lor) bașca exploatate in timpul vremurilor noastre mai sufocante,

Deci pt boxerul cu cutie clasica, ce ziceti? 

Pe unele site-uri, acum indica 75w140. 

Eu am pus ochii pe fullsyntetic ul de la Ravenol 75w90.. Mai stau in expectativa. 

Pana una alta, intre timp am pus seturile complete de intinzatoare pt lant distributie noi-noi.

Jambele asemenea. 

Maine schimb si pompa de benzina, am vb cu Dan, si am luat VDO modelul de A8. 

Sa vad cum o voi simți dupa ce are telescoapele complet servisate si arcurile noi. 

Bănuiesc ca urmatoarea revizie atat de amănunțită sa fie poate peste vreo 10 ani. 

Las timp meseriasilor si loc pt modelele noi. 

P. S. Stati linistiti ca nu va fi vanduta😋

• Admin
1 oră în urmă, TeDy 'M a spus:

Sa vad cum o voi simți dupa ce are telescoapele complet servisate si arcurile noi

La furca nu simti nimic, amortizorul central are rol important, furcile sunt doar de ghidaj. La ce arcuri faci referire?

La singurele care le are.

Cele 2 de pe telescoape, ca jambele furcii nu au arcuri

Am facut mențiunea ca insumez 150 cu bagaj in cele mai multe dati, +80 cand sunt cu pasager, si ca as vrea sa fie putin mai tari si 1cm mai sus.