Sari la conținut

Accident in Covasna


razwww
 Share

Postări Recomandate

Nu e cam tarziu dupa verdict? Verdictul final va fi oricum peste 6 luni cel mai devreme, posibil peste 3-5 ani. Daca verdictul contravine asteptarilor publicului procesul va fi sigur tergiversat (publicul uita repede, apare mereu alta stire bomba).

 

Ne ceri sa avem incredere oarba intr-un sistem care evident are foarte mari probleme si care in trecut a dezamagit in mod repetat.

 

Cu ce ar strica un protest pasnic? Nu mergem sa fim violenti sau sa instigam la violenta. Nu putem sa fim noi garantii unei justitii drepte. Tot ce putem si ar trebui sa facem e sa punem presiune pe elementele politice de acolo sa nu intervina in ancheta. Daca dupa ce facem asta concluzia anchetei e ca omul ala a murit in urma accidentului, noi, cei care nu putem stii niciodata sigur exact ce s-a intamplat acolo, ramanem cu atat.

 

Problemele tale personale cu motocicletele de viteza in cazul asta par sa fie la fel de daunatoare ca ale celor care vor un nou holocaust.

Un protest pasnic nu strica cu nimic, doar sa fie pasnic, sa nu va lasati manipulati spre razbunare. Acolo exista si alte interese, gen "autoritatile locale ACTUALE" nu-si fac datoria. O fraza de pe la inceput ma zgarie si acum la urechi "eu daca vreau sa ridic un sat" Sa ridice un sat contra cui? Am sa caut cand oi avea timp si detaliez.

 

Corect, problemele mele cu cei lipsiti de respect fata de viata si fata de semenii lor(vitezomanii) ma privesc personal, de aceea nu particip. Faptul ca o buna parte dintre ei folosesc motoare de viteza este doar o suprapunere.

Editat de Galen
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,4k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Galen, chiar nu are legatura tipul motocicletei... putea sa fie orice alt tip moto, inclusiv partaietoarea mea de 250cmc, ca in mod sigur nu a avut 200 km/h, tot acelasi deznodamant era. Problema nu este faptul ca a fost un accident (si scoatem din discutie viteza "estimata" de tine sau de oricine altcineva ochiometric), problema este ce s-a intamplat DUPA.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Dupa ce m-ai insultat crezi ca mai putem avea vre-un dialog ? "Noi ungurii avem cei 7 ani de acasa" Confirma si cere-ti scuze, apoi putem relua discutia civilizata.

» Post actualizat in 02 Sep 2014 13:28

Galen, chiar nu are legatura tipul motocicletei... putea sa fie orice alt tip moto, inclusiv partaietoarea mea de 250cmc, ca in mod sigur nu a avut 200 km/h, tot acelasi deznodamant era. Problema nu este faptul ca a fost un accident (si scoatem din discutie viteza "estimata" de tine sau de oricine altcineva ochiometric), problema este ce s-a intamplat DUPA.

Da, orice motor cu cel putin 50 cai poate merge cu 160, de aceea am clarificat anterior.

Asa am crezut si eu initial, partea 1 si partea 2 separat, a fost o greseala, dupa ce am aflat ce s-a intamplat in trecut in Sanzieni acest caz trebuie privit ca un tot unitar.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa ce m-ai insultat crezi ca mai putem avea vre-un dialog ? "Noi ungurii avem cei 7 ani de acasa" Confirma si cere-ti scuze, apoi putem relua discutia civilizata.

» Post actualizat in 02 Sep 2014 13:28

Da, orice motor cu cel putin 50 cai poate merge cu 160, de aceea am clarificat anterior.

Asa am crezut si eu initial, partea 1 si partea 2 separat, a fost o greseala, dupa ce am aflat ce s-a intamplat in trecut in Sanzieni acest caz trebuie privit ca un tot unitar.

O sec si imi cer iertare,daca e adevarat

» Post actualizat in 02 Sep 2014 13:32

Am verificat nu e adevarat. ceva de genu a afirmat Pannoniachopper

Presa (atat cea romaneasca, cat si cea maghiara) este - din pacate - foarte ''polcorrect'' in situatia asta. S-a mai intamplat si in Ungaria, la Olaszliszka, cand un profesor a fost omorat in fata fiicei sale de catre niste indivizi, intr-o situatie aproape exact ca aceasta. Nici acolo, nici aici, nu ungurii au fost de vina! Baiatul, care a oprit sa ofera ajutor a fost batut si injunghiat in plaman, cu ajutorul multimii. Un ungur sau un roman asa ceva nu face!

So, take a wild guess despre ce minoritate este vorba!! O cunostinta a mea a fost pe acolo cu motorul de cativa ani, si a fost aruncat cu pietre de catre copii din zona. Cand a mers la politie, a fost sfatuit sa nu mai mearga pe acolo pentru ca umanoidii astia, "localnicii", au tendinta de a sare in fata masinilor pentru a cere recompensa dupa accident. Un popor civilizat nu se comporta asa. Va rog, nu mai veniti cu ungurii. Noi avem cei 7 ani de acasa.

» Post actualizat in 02 Sep 2014 13:33

Dupa care a si explicat ce a vrut sa zicae pe prima pagina poti sa verifici

 

Imi pare rau, ca nu ai inteles ce am vrut sa spun. O sa fiu concret: popoarele civilizate in Transilvania - romanii, maghiarii, sasii, armeanii, etc. - AU cei 7 ani de acasa. Fiecare dintre ele. Cei, care nu au, sunt tiganii. Care au comis fapta oribila de injunghia pe cel care vroia sa ajute. Si sa ocupe cu el, si nu cu victimele accidentului. Ei sunt cei, pentru care valoarea vietii umane nu inseamna nimic. Nu voi, si nu noi. Cam asta era mesajul. Cat esti tu rasist, treaba ta. Be well.

» Post actualizat in 02 Sep 2014 13:37

@ Galen sa-ti si explic de ce m-am enervat:

 

1. La ineput cand nu ma ignorai mi-ai spus ca e bine ca dau info

2. Ma crezi, dar ar fi mai bine daca spune si Pannoniachopper am vorbit si pe pm

3. Ai inceput sa-mi zici ca raspandesc numai zvonuri rau intentionate

4 De ce tace Pannoniachopper?

5 Aici au inceput o serie de atacuri la infourile postate si vroiai dovezi

6 A venit informatia de la Pannoniachopper

7 Nu l-ai mai crezut pe prietenul tau

8 Dupa care a venit afirmatia cu Lesul

9 Recunosc m-am enervat si te-am atacat

» Post actualizat in 02 Sep 2014 13:42

Eu nu-ti cer sa-ti ceri scuze, numai nu ma ataca degeaba cand incerc sa informez cat pot eu de corect

 

P.S. Nici macar nu sunt rasist,nu am atacat etnia rroma, nu am sustinut nici o idee din asta. Nu am instigat la violenta.

» Post actualizat in 02 Sep 2014 13:44

Te rog eu sa nu scoti si aici cartea MAGHIARA cum fac politicienii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa ce m-ai insultat crezi ca mai putem avea vre-un dialog ? "Noi ungurii avem cei 7 ani de acasa" Confirma si cere-ti scuze, apoi putem relua discutia civilizata.

» Post actualizat in 02 Sep 2014 13:28

Da, orice motor cu cel putin 50 cai poate merge cu 160 60-80, de aceea am clarificat anterior.

Asa am crezut si eu initial, partea 1 si partea 2 separat, a fost o greseala, dupa ce am aflat ce s-a intamplat in trecut in Sanzieni acest caz trebuie privit ca un tot unitar.

 

Am corectat viteza spre o cifra credibila...

Nu, nu trebuie privit ca un tot unitar. A fost un accident cauzat de tiganca de 13 ani, sau cati o avea... nu cauzat de motociclist. Lasa "condusul preventiv" si "adaptarea vitezei" in carti, stii prea bine ca nu merge nimeni cu 30 km/h cand drumul e liber si cu atat mai putin intr-o zona "colorata". Si lasa ce s-a intamplat in trecut, ca accidente sunt peste tot. Revenind: accident cauzat de tiganca. Dupa care tot tiganii s-au revoltat. Continuarea... fiecare crede ce vrea.

 

Raspunde la o singura intrebare: daca copilul tau trece strada aiurea si il loveste o masina/moto, te duci si omori soferul? Orice om rational va spune "nu", inclusiv tu, concluzia o tragi singur.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ Galen - este pe prima pagina.

 

Nici macar Pannoniachopper nu artrebui sa se simta vinovat pt ca a dat un raspuns cu ungurii la asa ceva:

Pai nu meritau si aia sa se stranga o brigada maricica sa-i sparga cu bataia dupa ce isi revine baiatul in cauza? Firar ei ai dreacu' de unguri ordinari !

Editat de Hosszu Toll
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exista posibilitatea de a se verifica motocicleta cauzatoare de gaura-n acoperis, daca nu cumva avea acceleratia blocata(stiu ca ma repet)? Cum? Cine? Cand? Ce trebuie facut? Cine trebuie sa puna presiune si pe ce organ al legiiiii?

Mie personal imi este greu digerabila ipoteza ca un om la varsta a doua avand pasager pe iubitasa rupea-n coor gheisha vitezana din dotare printre obstacolele inerente unei localitati de frica unei pietre-n viziera la o viteza care sa-i permita sa ramana pe roti in caz de ceasu-rau/pisica13... Mai ales ca avea ceva experienta.

 

Deja se contureaza cumva o finalitate: Cutitarul nu mai este in localitate din motive lesne de inteles (a fost retras din peisaj pentru ca valuri... :D). Este diliu cu acte si n-ai legal pe cine condamna daca isi asuma sau ma rog i se atribuie vina.... Aproape ca am curaj sa pariez bani de-o lada de bere ca o expertiza criminalistica nu gaseste adn-ul viitorului "faptuitor" pe cadavrul victimei, ba chiar ca nici cutitul buclucas nu s-a stabilit care sa fie si ce amprente sa fie pe el. Bun venit in tara lui Dracula, pisi! Pardon, asfalt uscat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O chestie ce ma bruiaza pe mine personal : - de ce autoritatile nu l-au chemat pe Tamás sa identifice atacatorii ? Sa spuna el cine a fost cel mai tare din parcare.

Editat de Hosszu Toll
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa ce m-ai insultat crezi ca mai putem avea vre-un dialog ? "Noi ungurii avem cei 7 ani de acasa" Confirma si cere-ti scuze, apoi putem relua discutia civilizata.

» Post actualizat in 02 Sep 2014 13:28

O dai din penibil in tot mai penibil..ti-a demonstrat omul ca nu a spus ceva de genul"doar ungurii au cei 7 ani de acasa".

Ai adoptat un limbaj sofisticat ,vezi doamne poate prinde la puberi, cand de fapt arunca doar valuri de fum menite sa orbeasca credulii.

Parca ai fi facut facultatea de manipulare a maselor.

Improsti cu noroi in dreapta si stanga (e drept, o faci finut, dar tot o faci), si mai ai pretentia sa fi respectat..inca o data RUSINE.

Nu m-as mira daca ai avea legaturi cu clasa politica si ceva ustensile ale lor...nu m-as mira chiar deloc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O dai din penibil in tot mai penibil..ti-a demonstrat omul ca nu a spus ceva de genul"doar ungurii au cei 7 ani de acasa".

Ai adoptat un limbaj sofisticat ,vezi doamne poate prinde la puberi, cand de fapt arunca doar valuri de fum menite sa orbeasca credulii.

Parca ai fi facut facultatea de manipulare a maselor.

Improsti cu noroi in dreapta si stanga (e drept, o faci finut, dar tot o faci), si mai ai pretentia sa fi respectat..inca o data RUSINE.

Nu m-as mira daca ai avea legaturi cu clasa politica si ceva ustensile ale lor...nu m-as mira chiar deloc.

Domnilor, am explicat deja: ma refeream la tigani, nu la romani. Nu am de ce sa cer iertarea nimanui. Stim cu totii, ca ei sunt cei care nu au nici un an de acasa, nu natiunile civilizate din Transilvania.

Cat despre poza respectiva: am vazut ce am vazut, si nu sunt mincinos. Poza era pe telefonul unui prieten. Pot sa cer poza, dar fara acordul familiei nu o sa postez. Cred ca este evident, de ce.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O dai din penibil in tot mai penibil..ti-a demonstrat omul ca nu a spus ceva de genul"doar ungurii au cei 7 ani de acasa".

Ai adoptat un limbaj sofisticat ,vezi doamne poate prinde la puberi, cand de fapt arunca doar valuri de fum menite sa orbeasca credulii.

Parca ai fi facut facultatea de manipulare a maselor.

Improsti cu noroi in dreapta si stanga (e drept, o faci finut, dar tot o faci), si mai ai pretentia sa fi respectat..inca o data RUSINE.

Nu m-as mira daca ai avea legaturi cu clasa politica si ceva ustensile ale lor...nu m-as mira chiar deloc.

si- a expus crezul politic :)

"Chiar daca relativ recent o majoritate semnificativa dintre cei care s-au sinchisit sa-si exprime optiunea au fost manipulati in mod ridicol si penibil si au votat impotriva singurului regim post decembrist care s-a straduit la modul real sa consolideze justitia si sa pedepseasca la orice nivel infractorii."

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am postat aici toate informatiile la care am avut acces. Daca aveti informatii, altele decat povesti si zvonistica gen am auzit de la unul care a auzit .....sau ineptiile fabricate de antene, respectiv dovezi indubitabile (marturii filmate ale martorilor cheie, alte elemente)care sa sustina ideea unei crime, puneti informatiile aici si impartasiti-le si autoritatilor. Eu nu am idei preconcepute, dar momentan pana la publicarea raportului medico legal resintetizez:

 

In localitatea Sanzieni a avut loc un grav accident de circulatie provocat in primul rand de viteza extrema cu care se deplasa motociclistul care din pacate a platit cu viata greseala sa.A pus deasemenea in pericol si viata pasagerei sale. Acesta reusit sa evite partial fetita care traversa neregulamentar, acrosand-o tangential si ranind-o grav.

 

Fiind vorba de un copil, acest accident ar fi provocat indiferent de locatie, un puternic impact emotional. In afara tarelor comunitatii respective pe care cu totii le cunoastem (incultura, agresivitate, primitivism) exista din pacate si un precedent recent tot in acea localitate :

 

Galen, opreste-te pt ca ai devenit deja penibil si numai obiectiv nu esti. Nu stiu ce incerci sa faci dar este clar ca nu-ti iese si nu faci decat sa inflamezi spiritele si mai rau. Chiar daca a avut viteza tiganii nu au absolut nici o scuza pt ceea ce au facut. In privinta tiganilor cea mai mare prostie este sa-i lasam in pace, i-am lasat in pace din 1990 incoace iar acum au ajuns sa aplice legile lor tiganesti pe strada, iar tu si alti visatori ca tine pretindeti sa intoarcem obrazul.

 

Niciodata!

 

PS: Eu voi fi prezent la Sanzieni pe 20 septembrie si sper din tot sufletul ca lucrurile sa degenereze.

Editat de CrazyCat
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vad ca se amesteca lucrurile(voit sau nu)!

Accidentul e una,linsajul e alta si injungierea a treia!

Autoritatile (alea in care crede Galen) trebuie sa cerceteze separat si distinct!

La accident se stie clar ca fata a trecut strada neregulamentar si se banuieste dar nu se stie ca motociclistul avea viteza!Autoritatile urmeaza sa stabileasca,zic!

De linsaj autoritatile nu zic nimic oficial dar prietenii,martorul cel mai apropiat(care urma sa fie injunghiat) si se pare un medic legist ,a,si presa atat de injurata dar necesara

merg pe varianta linsajului!Aici preaonorabilele autoritati tac,doar Galen se pare ca le aude spunand ceva!

A treia speta e injungierea confratelui maghiar!Se stie clar ca a fost intepat(ca sa citez o autoritate draga stim noi cui)!Tiganii baga la inaintare un bolnav psihic in intelegere cu politia cel putin, desi personal cred ca si cu procurorul!Din ce inteleg confratele nici nu a fost pus sa recunoasca una sau mai multe persoane care l-au agresat si intepat(sic)!

Nu stiu daca a fost de vina si confratele decedat pentru accident!

Nu stiu daca a fost linsaj!

Dar nu sunt nici atat de prost incat sa nu miros incercarea de musamalizare si de amestecare a trei posibile fapte penale(ca sa ma exprim oficial)!

 

Hai sa nu o mai dam in baieteli si zmardoieli cu tiganii!Gaborii,jandarmii si alte servicii nu or sa lase sa se intample nimic!Vor bloca zona si se vor pisa pe dreptul la libera circulatie si alte drepturi daca au cea mai mica suspiciune ca iese zmardoiala!La chestii deastea autoritatile sunt tare active si suspicioase!La alea de mai sus (linsaj,intepare/injunghiere)se scarpina in kur!

Daca se poate face ceva este sa o presiune cat mai mare pe autoritatile mute,surde si chioare!Poate asa se produce un miracol si vorbesc,aud si vad !Si daca nu cerem prea mult poate-si fac si treaba pe bune nu la misto(sa ma ierte onorabilul Galen dar alt termen nu am gasit mai bun,mai rau da)!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca vreti schimbare TREBUIE MERS AZI !!! ......nu intr-o zi cu soare, in weekend cand am timp sau cand ma duc la matusa in Bacau, ma opresc si fac doua poze.

 

Nu e o defilare in Bucuresti unde pot sa te vada toti, dar ideea e sa fie cat mai multi motociclisti: Cluburi moto, vitejii de tastatura,aia cu molotovurile, posesori de moto,aia cu politia, cei pasnici, cu moto sport,chopper, enduro.......

Vad ca trolii de serviciu tigani sau nu, au sarit repede la posturi. :) Prea tarziu baieti, lucrurile incep sa se lege. Gotcha!

 

Hosszu Tool, cred ca putem discuta din nou civilizat. Dar te intreb: de ce ai postat prima parte a mesajului cu litere de o schioapa? De ce neaparat azi?? Pe cine voiati sa schimbati? Nu te speria, a doua parte te absolva, nu cred ca ai fost rau intentionat, probabil ca esti manipulat si tu fara sa-ti dai seama. Revolta ta si dorinta ta sa fie prezenti toti motociclistii a fost sincera, asa ceva nu se poate truca.

 

Majoritatea dintre noi vrem schimbare dar nu cum o vreti unii dintre voi spre dezbinare, ci spre prietenie si solidaritate in bine, noi vrem sa progresam impreuna catre civilizatie. Ceva nu era ok de la inceput aici. Serviciile de urgenta au venit la timp (sub 10 minute de la apel), IPJ Covasna a raspuns pertinent solicitarii mele intr-un timp record (sub 3 zile).Politia a actionat prompt, cutitarul si complicii au fost identificati si urmariti penal. Circumstantele erau cu adevarat ingrozitoare, tentativa de omor asupra unui motociclist nevinovat care oprise sa ajute. Securitate 0 pentru oricare dintre noi.

 

Apoi s-au adunat incet incet informatii, cu tot bruiajul mass mediei de scandal, s-au adunat destule elemente ca sa ne facem o parere, ma refer la cei lucizi. Apoi v-ati dat in numar mare in spectacol aici pe forum instigand la rasism si pogrom, voi motociclistii de claviatura sau cei aflati la acelasi nivel cultural cu tiganii pe care-i incriminati. Trist!

 

Pana la aflarea completa a adevarului lucrurile stau cam asa: http://www.evz.ro/carnagiu-la-sanzieni-853914.html

Pentru cei carora le este lene sa urmeze link-ul:

"Carnagiu la Sânzieni

Autor: | vineri, 05 iunie 2009 | 3 Comentarii | 0 Vizualizari

 

Trei persoane au decedat pe loc, printre care şi un copil, o a patra la Spital, iar un rănit se află în stare gravă la Spitalul Judeţean de Urgenţă din Sfântu Gheorghe, în urma unui accident grav de circulaţie.

 

Un bărbat de 35 de ani, din Târgu Secuiesc, Lorant B., care conducea un BMW în localitatea Sânzieni a intrat în plin într-un grup de localnici care stătea pe marginea drumului.

 

Purtătorul de cuvânt al Inspectoratului de Poliţie al Judeţului Covasna, subcomisarul Andrea Buzsi ne-a declarat că, din primele cercetări, cauza accidentului pare a fi viteza excesivă. „Şoferul a pierdut controlul asupra autoturismului, a trecut pe contrasens şi a apoi a ieşit de pe carosabil pe partea stângă a sensului de mers” ne-a comunicat Buzsi."

 

Asa ca reiterez scenariul carte mie mi se pare cel mai aproape de realitate:

In localitatea Sanzieni a avut loc un grav accident de circulatie provocat in primul rand de viteza extrema cu care se deplasa motociclistul care din pacate a platit cu viata greseala sa.A pus deasemenea in pericol si viata pasagerei sale. Acesta reusit sa evite partial fetita care traversa neregulamentar, acrosand-o tangential si ranind-o grav.

 

Fiind vorba de un copil, acest accident ar fi provocat indiferent de locatie, un puternic impact emotional. In afara tarelor comunitatii respective pe care cu totii le cunoastem (incultura, agresivitate, primitivism) exista din pacate si un precedent recent tot in acea localitate :

http://www.evz.ro/ca...eni-853914.html

Precedent care explica excesul de violenta.

 

In urma accidentului localnicii au devenit extrem de agresivi, molestand si atacand cu cutitul un alt motociclist venit imediat dupa primul si care oprise sa ajute. Acesta a fost injunghiat necesitand internare. Deasemenea pana la obtinerea rezultatului definitiv al analizei histopatologice nu poate fi exclusa nici posibilitatea unui linsaj asupra motociclistului accidentat.Primele constatari medico legale exclud momentan aceasta posibilitate.

 

Ulterior mass media si o parte din comunitatea moto si-au concentrat atentia asupra comportamentului etniei tiganesti, pana aproape de a instiga la pogrom, neglijand celelalte aspecte sau dovezi.

 

Acest comportament grabit de a privi unilateral si din unghi rasist evenimentul, personal il gasesc lipsit de obiectivitate si mai ales interesat. Motivul ar fi abaterea atentiei de la dramele pe care motociclismul de viteza practicat altundeva decat pe circuite le produce in mod constant (mai mult de 3/4 din totalul accidentelor moto, in special cele grave).

 

1. Asa dar daca aveti dovezi puneti-le pe tapet, daca nu terminati cu insinuarile gratuite si asteptati ca si mine rezultatele anchetei celor in drept.

ps. Casca era rupta in fata lateral dreapta, nu stau acum sa caut poza sau filmul in peste 40 de pagini, cautati-o voi.

2. V-am furnizat adresele de contact pentru a obtine informatii la zi. De ce nu le folositi?

 

Mai adaug aici si banuiala ca mai exista si alte interese extremiste in zona si este pacat sa ne pierdem cu totii mintile. Eu sunt convins ca acest caz complicat va fi rezolvat cat de corect poate fi rezolvat in ziua de azi.Pentru mine premisele s-au schimbat in oarecare masura. Comunitatea respectiva era deja traumatizata de carnagiul precedent si ei au actionat in mod regretabil si la nivelul lor cultural, atat. Nu a fost o agresiune complet irationala. Oricare dintre voi ati lua masuri daca in cartierul unde se joaca copii vostri s-ar plimba nebuni cu de 3 ori viteza legala. Nu fac nici o paralela in privinta masurilor. Cu tiganii mai departe de pedepsirea corecta a vinovatilor nu ai ce le face ca etnie fara masuri inteligente dar drastice si globale luate la nivel guvernamental.

 

Boti de ce taci? In trecut discutam problemele la un alt nivel de umanism, eu asa imi amintesc. Ti se pare corect ce se intampla? Nici eu nu sunt entuziasmat de performanta autoritatilor de la orice nivel, dar stiu ca solutiile trebuie sa fie pasnice si aplicate global la intreg teritoriul, pentru asta trebuie sa ne batem, altfel ne descalificam ca oameni in primul rand.

 

Personal imi este sila, dar acest topic va fi moderat " la sange " de aici incolo, iar daca adminul considera, sa solicite un alt moderator sa se ocupe mai departe.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Hosszu Tool, cred ca putem discuta din nou civilizat. Dar te intreb: de ce ai postat prima parte a mesajului cu litere de o schioapa? De ce neaparat azi?? Pe cine voiati sa schimbati? Nu te speria, a doua parte te absolva, nu cred ca ai fost rau intentionat, probabil ca esti manipulat si tu fara sa-ti dai seama. Revolta ta si dorinta ta sa fie prezenti toti motociclistii a fost sincera, asa ceva nu se poate truca.

 

Pe scurt, am postat asa pt ca erau deja aproape 7 pagini cu chestii aiurea,intre care se pierdea informatia cu aprinderea de luminari de la locul accidentului. Unii vroiau sa mearga in weekend etc.Aceasta actiune era foarte importanta din punct de vedere a presiunii asupra autoritatiilor.Atunci deja am aflat niste chestii .... Dupa cum ai vazut a fost si presa acolo si nr.mare de bikeri s-a facut auzit.Asa s-a vazut ca nu e vorba de numai un simplu accident.

Editat de Hosszu Toll
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

,,Personal imi este sila, dar acest topic va fi moderat " la sange " de aici incolo, iar daca adminul considera, sa solicite un alt moderator sa se ocupe mai departe. "

 

Unii imbatranesc frumos,altii urat!

Unii ajung moderatori si se cred dumnezei,detinatori de adevaruri si mai rau cenzuratori la ,,sange"!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Personal imi este sila, dar acest topic va fi moderat " la sange " de aici incolo, iar daca adminul considera, sa solicite un alt moderator sa se ocupe mai departe.

 

Daca tot ai trecut la amenintari macar ai decenta sa te retragi din discutiile de pe acest topic. Nu mi se pare normal sa participi la discutii dar in acelasi timp sa stai cu barda in mana. Roaga un alt moderator, sau chiar pe admin, sa modereze discutiile .

Editat de CrazyCat
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe scurt, am postat asa pt ca erau deja aproape 7 pagini cu chestii aiurea,intre care se pierdea informatia cu aprinderea de luminari de la locul accidentului. Unii vroiau sa mearga in weekend etc.Aceasta actiune era foarte importanta din punct de vedere a presiunii asupra autoritatiilor.Atunci deja am aflat niste chestii .... Dupa cum ai vazut a fost si presa acolo si nr.mare de bikeri s-a facut auzit.Asa s-a vazut ca nu e vorba de numai un simplu accident.

 

 

- completare..

 

S-a si scris ca va fi un mars pasnic,,era informata politia, jandarmeria, salvarea,presa etc. totul organizat, nu era o chemare la o revolta.

 

Nu vroia sa schimbe nimeni pe nimeni.M-ai inteles gresit.

 

"Daca vreti schimbare, siguranta mai mare sa nu se mai intample lucruri din astea,,faceti ceva faceti-va auziti unde conteaza, nu sa dati numai din gura din spatele monitorului." asa ceva am vrut sa transmit.

Editat de Hosszu Toll
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acest comportament grabit de a privi unilateral si din unghi rasist evenimentul, personal il gasesc lipsit de obiectivitate si mai ales interesat.

 

Ar fi bine sa nu mai folosesti cuvantul rasism pana nu intelegi ce inseamna cuvantul rasism. Mai intai iti voi da definitia rasismului, un simplu copy/paste de pe dex:

 

RASÍSM s. n. Teorie social-politică care susține inegalitatea biologică și intelectuală a raselor umane. – Din fr. racisme. Cf. rus. r a s i z m.

 

Daca nici dupa ce vei citi aceasta definitie nu vei intelege ce este rasismul am sa incerc sa-ti explic.

Editat de CrazyCat
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

,,Personal imi este sila, dar acest topic va fi moderat " la sange " de aici incolo, iar daca adminul considera, sa solicite un alt moderator sa se ocupe mai departe. "

 

Unii imbatranesc frumos,altii urat!

Unii ajung moderatori si se cred dumnezei,detinatori de adevaruri si mai rau cenzuratori la ,,sange"!

 

"moderare la sange" e un alt slip freudian dupa "les". Galen a luat deja de mult partea tiganilor in acest "accident"

 

Mai sus zice

 

Comunitatea respectiva era deja traumatizata de carnagiul precedent si ei au actionat in mod regretabil si la nivelul lor cultural, atat. Nu a fost o agresiune complet irationala. Oricare dintre voi ati lua masuri daca in cartierul unde se joaca copii vostri s-ar plimba nebuni cu de 3 ori viteza legala. Nu fac nici o paralela in privinta masurilor.

 

Galen, tu nu-ti dai seama (sper) dar prin ce spui mai sus chiar instigi la trecerea tiganilor prin foc si sabie. Comunitatea este deja traumatizata de mai multe carnagii provocate de tigani. Asa ca dupa optica ta ar fi scuzabil. desi regretabil. daca cei care se simt in pericol actioneaza la "nivelul lor cultural". n-ar fi o agresiune "complet irationala", de parca ar mai conta daca baga unul rational sau unul irational cutitul in tine.

 

Ca sa nu inteleaga cineva ca asta ar fi raspunsul corect. VIOLENTA NU ESTE RASPUNSUL LA NICI-O INTREBARE dar deocamdata nu noi suntem cei care trebuie sa raspundem la intrebari. Autoritatile trebuie sa raspunda.

 

Legat de medicul legist, a fost postat un certificat de deces care constata decesul in urma ranilor provocate de accident fara a face referire la alte leziuni ulterioarea caderii. A mai fost postat un videoclip in care aparea si sotia decedatului in care aceasta afirma ca ranile pe care sotul ei le avea la cap nu aveau cum sa fie din accident/cadere si ca acest fapt i-a fost confirmat verbal si de medicul legist!

 

Si daca era casca rupta, de unde siguranta asta ca a fost rupta in cadere si nu a rupt-o un agresor dupa? De ce nu-l crede Galen pe cel injunghiat cand acesta afirma ca s-a dus la primul motociclist care era in viata si a trebuit sa il lase, inca in viata fiind, ca sa se intoarca sa o apere pe prietena sa care sunase la 112 si era amenintata/agresata de tigani? Acelasi om injunghiat afirma ca nu l-a mai vazut, fiind inconjurat si unii si altii de o multime de tigani. Arestat insa este un singur tigan si ala cu tidula de nebun. Ca la carte.

Editat de Altair
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hitler nu voia arieni de laborator si nu avea ceva la cap cu evreii si ciorile neaparat, rahatul asta ni s-a varat pe gat sub opresiunea comunista.

Unii inca-l mai mesteca din pacate...

O lume intreaga l-a urmat pe tacanitu ala(incepand cu somitatile inteligentei de la acea vreme) fiindca si atunci ca si acum o lume intreaga era suprasaturata de plosnite, capuse, ciori, sticleti, mizerie, drumuri prin localitate, chacati care stau in fata portii nevinovati asteptand sa-i pocneasca ceva sa le scurteze suferinta de a trai in nevoi si ignoranta dusa la extrem.

De aceea avem "la carma tarii" pe cei pe care-i avem, fiindca-i meritam! Nu este grav ca suntem asa cum santem ca natie ci tocmai ca ne complacem asa, ne cam place cocina si grohaiala...

Scuzati-mi iesirea pe claviatura, sper ca nu e cea mai grava si nu-i tocmai off cata vreme se refera la relatiile interetnice intre tigani si subminoritatea vitezani din regatul motociclistilor atoatestiutori.


» Post actualizat in 02 Sep 2014 23:53

PS Cumpar casca de neamt cu mentalitate cu tot. Ofer fara numar!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-am lamurit definitiv si cu tine Altair, esti doar un campion la dat reporturi. Du-te si ia-ti bacul! Esti submediocru in gandire, pe orice topic scrii. Eu zic sa renunti definitiv, ca te faci grav de ras.

 

Daca in tara asta erau majoritari tiganii, vitezomanii lor procedau probabil la fel. O ardeau si unde se poate si unde nu, iar cand o incurcau penal, faceau probabil ORICE ca sa caute alti vinovati in afara de ei. Romani, unguri. Chiar daca pentru asta trebuia sa incendieze, sa omoare.

Momentan din pacate o parte dintre noi ne comportam asa.

 

Cam asta rezulta din povestea asta. Macar noi cei batrani sa nu ne pierdem mintile si sa incercam sa gandim obiectiv. Tiganii cu toate tarele lor arhicunoscute cu toate coincidentele de agresivitate care culmea au rabufnit in presa exact in aceasta perioada, ei bine sunt si ei oameni si probabil ca majoritatea isi iubesc si ei copii.

 

In privinta moderarii, unde ati vazut voi asemenea discutii pe un forum european? Arderea ciorilor, etc.Unde credeti voi ca se mai tolereaza trolajul deliberat practicat de o minoritate pentru a distruge orice discutie sau actiune mai presus de neputinta sau de frustrarile lor?

 

Pe de alta parte, mai sunt si alti moderatori, nu sunt toti plecati in vacanta. Daca am gresit, vor interveni ei.Pentru mine acest caz este acum destul de clar si aproape inchis. Intr-o buna zi insa va trebui sa devenim si noi europeni, inclusiv sa folosim acest forum pentru a aduna nu a dezbina oameni. Si sa aiba acces pe el doar cei cu adevarat interesati de subiect, care practica motociclismul la modul real, nu sunt niste simpli Gica Contra.

Editat de Galen
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...