Sari la conținut

MotoGP - Discutii generale


adidas

Postări Recomandate

Acum 15 minute, damager a spus:


😂😂😂😂😂

nu ma dau la fund stati linistiti. Doar sa vad eu yamaha luand campionatu... amuzant e ca, dupa multi ani cu r1 am tradat si am trecut la suzi☺️

Eu zic sa te apuci de strans beri de pe acum...baietii de la Yamaca nu sunt prea optimisti ptr 2022 si zic ca va fi un sezon dificil...nimic nou dar daca si ei zic asa inseamna ca e "belita" 😂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,6k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Acum 1 oră, Buggy a spus:

Eu zic sa te apuci de strans beri de pe acum...baietii de la Yamaca nu sunt prea optimisti ptr 2022 si zic ca va fi un sezon dificil...nimic nou dar daca si ei zic asa inseamna ca e "belita" 😂

Nu este optimist Quartararo care oricum sondeaza piata. Morbidelli a zis ca e in regula. Nu as lua de bune cele zis de Quartararo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, PzKpfW a spus:

Normal, daca nu-i stricată n-o repari :grinbandit:

 

Deși era periculoasă, a avut căzături ciudate rău MM cu ea, dar și altii - se cădea urat cu ea că trebuia încredere mare in roata față parcă.

Editat de frigider
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 ore, Buggy a spus:

.....baietii de la Yamaca nu sunt prea optimisti ptr 2022 si zic ca va fi un sezon dificil...nimic nou dar daca si ei zic asa inseamna ca e "belita" 😂

Nu mai stim ce sa credem... Q se contrazice in aceeasi declaratie. Uite inca o mostra:

"But actually it was a nightmare of a race simulation, I never had such a bad feeling with the rear tyre. Just after the race simulation, I arrived with an old, old soft, and I was more than half-a-second faster.

"So I'm really happy with the pace, actually. Even this afternoon I did '31.6 with 10 laps on the rear tyre, so it's really good. I think we made a great job, we adapted ourself to the bike, and I think our pace is strong. So this is why I feel like we made a good step in the afternoon."  Articolul in intregime aici: https://www.crash.net/motogp/news/996437/1/quartararo-fast-ready-m1-limit-nightmare-race-simulation

Pana la urma, cursa va fi momentul adevarului. Cel mai probabil, va avea probleme daca se va lasa prins in pluton (va fi greu cu 8 Ducati, Honda, Suzuki si poate Aprilia?), insa daca scapa in fata, nu il mai prinde nici dracu'.

Pana anul trecut, Yamaha a avut pe unul  care nu intelegea/nu stia nimic. Amu are unul care nu are doua vorbe la un loc... :D

 

Acum 5 ore, damager a spus:


😂😂😂😂😂

nu ma dau la fund stati linistiti. Doar sa vad eu yamaha luand campionatu... amuzant e ca, dupa multi ani cu r1 am tradat si am trecut la suzi☺️

:crack:Ai dat de belea... imagieaza-ti toata gasca de forumisti de aici, turandu-si motoarele sub fereastra ta, scandand: Bere! Bere! Bereee!!!!

 

Pe de alta parte, Dovi spune ca a progresat cu franarea:

"About the braking zone, I am much better. In this moment, in some areas, I’m braking even better than Fabio and Fabio is braking really good. So I’m really happy to find that way to brake. This is very positive," Dovizioso said.

"This track is strange as you have to stay for a long time with lean angle, so my weak point becomes a bit bigger. But we did an improvement. Because now in the braking, I am feeling good and I’m braking good." https://www.crash.net/motogp/news/996534/1/dovizioso-nice-compare-race-simulation-quartararo

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 17 minute, xt600 a spus:

Nu mai stim ce sa credem... Q se contrazice in aceeasi declaratie. Uite inca o mostra:

"But actually it was a nightmare of a race simulation, I never had such a bad feeling with the rear tyre. Just after the race simulation, I arrived with an old, old soft, and I was more than half-a-second faster.

"So I'm really happy with the pace, actually. Even this afternoon I did '31.6 with 10 laps on the rear tyre, so it's really good. I think we made a great job, we adapted ourself to the bike, and I think our pace is strong. So this is why I feel like we made a good step in the afternoon."  Articolul in intregime aici: https://www.crash.net/motogp/news/996437/1/quartararo-fast-ready-m1-limit-nightmare-race-simulation

Pana la urma, cursa va fi momentul adevarului. Cel mai probabil, va avea probleme daca se va lasa prins in pluton (va fi greu cu 8 Ducati, Honda, Suzuki si poate Aprilia?), insa daca scapa in fata, nu il mai prinde nici dracu'.

Pana anul trecut, Yamaha a avut pe unul  care nu intelegea/nu stia nimic. Amu are unul care nu are doua vorbe la un loc... :D

 

:crack:Ai dat de belea... imagieaza-ti toata gasca de forumisti de aici, turandu-si motoarele sub fereastra ta, scandand: Bere! Bere! Bereee!!!!

 

Pe de alta parte, Dovi spune ca a progresat cu franarea:

"About the braking zone, I am much better. In this moment, in some areas, I’m braking even better than Fabio and Fabio is braking really good. So I’m really happy to find that way to brake. This is very positive," Dovizioso said.

"This track is strange as you have to stay for a long time with lean angle, so my weak point becomes a bit bigger. But we did an improvement. Because now in the braking, I am feeling good and I’m braking good." https://www.crash.net/motogp/news/996534/1/dovizioso-nice-compare-race-simulation-quartararo

 

el nu se contrazice, daca ii asculti toata declaratia, doar ca in articol nu este toata declaratia, intentionat sau nu,.

Intre cele 2 simulari decursa a schimbat guma si asta zice el, ca, cu un soft uzat a mers mult mai bine decat cu un medium nou.

Dar, pentru "Dan Diaconescu senzational", fiecare pune in declaratie ce vrea el ca scoata senzationalul. am gasit mai demult in filmulez cu Denzel Washington, care zicea ca acuma articolele nu mai au nici o treaba cu adevarul, cu realitatea, ci mai degraba cu ideea e a fi primul care scrie si de a crea senzational. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 13 minute, damager a spus:

 

el nu se contrazice, daca ii asculti toata declaratia, doar ca in articol nu este toata declaratia, intentionat sau nu,.

Da,dar cand face o alergare de 18 tururi, cu timpi 1m 33.155s (fiind unul dintre cei mai rapizi, daca nu chiar cel mai rapid si spune ca a facut in aceeasi dupaamiaza chiar un 1.'31.6,  pe pneu rulat 10 tururi), asta nu arata a simulare de cosmar. Iar la final se declara really happy... actually cu ritmul de cursa... hmmm mi se pare ca fie o da in declaratii rau intentionate, fie are unele fracturi de logica. Este o discrepanta atat intre rezultate si declaratii, cat si intre unele afirmatii. Nu spun ca motoreta este grozava, dimpotriva cred ca are lipsuri fata de Ducati si Honda, dar declaratiile lui nu mi se par prea coerente. Bine,ar mai fi si varianta conform careia motocicleta este perfecta, dar el da declaratii care sa induca in eroare concurenta... :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 12 minute, frigider a spus:

Nu știu dacă dovi mai are ce căuta in GP.

Nu cred că va mai face mare lucru.

Dar hei, ce pot sa fac?

Pai lua unu tânăr și ieftin și poate ieșea mai bine.

Pai au luat unul tanar,Binder pre numele lui si ma tot intreb ce cauta la Yamaha.... Dovi are rolul lui in echipa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 32 minute, xt600 a spus:

Pai au luat unul tanar,Binder pre numele lui si ma tot intreb ce cauta la Yamaha.... Dovi are rolul lui in echipa.

Dovi are rolul să se plângă că nu poate să își adapteze stilul de pilotaj la noua mobră. E pierdut pentru MotoGP. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 45 minute, xt600 a spus:

Pai au luat unul tanar,Binder pre numele lui si ma tot intreb ce cauta la Yamaha.... Dovi are rolul lui in echipa.

hai sa vedem cum merge bin.

 

da, dovi are exp dar cam atat. pana acum nu l-a  ajutat deloc. zic de rezultate.

nu a luat camp in primul al cu mm pe bara - ar fi fost chiar o realizare primul titlu ducati dupa atata timp.

apoi al doilea an fara MM a fost pe bara. 

 

chiar cred ca sansele sa mai ia vreun campiont sau macar loc 2 - 3 = 0. 

Acum 10 minute, Doctor X a spus:

Dovi are rolul să se plângă că nu poate să își adapteze stilul de pilotaj la noua mobră. E pierdut pentru MotoGP. 

si eu ma tem de asta. 

culmea, cu yama fiind cea mai prietenoasa si totusi se adapteaza asa greu - atatia ani la ducati isi spun cuvantul.

 

in altii s-a aruncat cu pietre ca s-au dus la ducati si nu au facut nimic (3 victorii cu stil) dar omu asta schimba de la moto naspa la "usoara" si e pe nicaieri.

 

n-am nimic cu dovi doar cred ca ocupa locul , cum se spune pe aici. :D 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Constructorii cer interzicerea Front Ride Hight Adjuster-ul facut de Ducati. https://www.speedweek.com/motogp/news/188082/Francesco-Guidotti-Fuenf-Werke-gegen-Ducati-Device.html

 

https://www.speedweek.com/motogp/news/187792/Wieder-Krach-Gegner-wettern-ueber-neuen-Ducati-Trick.html

Acum 13 minute, frigider a spus:

 

in altii s-a aruncat cu pietre ca s-au dus la ducati si nu au facut nimic (3 victorii cu stil) dar omu asta schimba de la moto naspa la "usoara" si e pe nicaieri.

 

n-am nimic cu dovi doar cred ca ocupa locul , cum se spune pe aici. :D 

Risti sa gandesti simplist lucrurile. Daca ai fi citit cu atentie declaratiile lui, ai fi constatat/inteles ca lucrurile sunt mai complicate decat par la prima vedere. La un moment dat, el nuanteaza foarte bine diferenta dintre a fi o bicla easy to ride si a fi rapid cu ea. Uite aici ce spune:

"Easy to ride the bike is one story, to be fast is a different story," he said. "Some years ago the situation was different and everyone with the Yamaha was quite competitive.

"Maybe it's easier than some other bikes to ride, yes. But in the end you also have to consider the speed you have. Because in the race if you are pushing and you are slow, this bike is not that easy."

 

Cu Ducati-ul pe care l-a lasat el nu se putea castiga titlul. Cel putin nu in in fata lui MM, aflat la apogeul carierei. Motoreta aia era jenibila. Abia dupa ce au adus noul  sasiu, noul pachet aero si noile hole shot-uri, motocicleta a aratat mai competitiva. Vom vedea anul asta cum se va descurca cu o Honda in revenire de forma.

 

Deci dupa tine, un triplu vicecampion nu-si merita locul in competitie. Dar AM sau LM? Poate Darryn Binder?   

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic ca se putea castiga titlul, doar ca i-a lipsit lui talentul sau norocul (vezi Mir). Mobra e competitiva de ceva ani, dar in mainile cui trebuie.

Editat de adidas
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 56 minute, xt600 a spus:

Deci dupa tine, un triplu vicecampion nu-si merita locul in competitie. Dar AM sau LM? Poate Darryn Binder? 

Ai pus simplist problema acum:

Triplu vice pe Ducati.

Acum că a sch tabăra dpdv rezultate e acolo ,poate sub cei enumerați de tine :)

 

in primul an fără MM eram sigur că  va lua titlul.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mandalika Rythm analysis: https://www.moto.it/MotoGP/motogp-test-mandalika-l-analisi-del-passo.html

 

 

Acum 21 minute, frigider a spus:

 

 

in primul an fără MM eram sigur că  va lua titlul.

 

Era greu de crezut ca va lua titlul. Cum spuneam, motoreta din 2019 si 2020 nu a fost suficient de competitiva  ca sa poata castiga titlul mondial. Chiar in lipsa Hondei, erau pe grila motociclete mai bine echilibrate decat Ducati: Yamaha, Suzuki. In plus, in 2020 ruptura dintre el si echipa a fost completa. Practic nu a mai avut nici o sustinere, Jiji si-a indreptat atentia si strategia de dezvoltare spre tinerii piloti. Feedback-ul lui nu a mai contat, nu a mai primit componente noi (nici macar nu l-au anuntat ca nu mai au nevoie de serviciile lui), etc.. cel  mai probabil a terminat sezonul exact cu bicla cu care a inceput. Nu se putea lua titlul in conditiile astea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 9 ore, xt600 a spus:

in 2020 ruptura dintre el si echipa a fost completa. Practic nu a mai avut nici o sustinere

Niste idioți, amândoi.

Oamenii mari ar fi lăsat diferențele la o parte și ar fi zis "hai totuși să luăm titlul".

 

Poate or fi făcut asta? Nu a părut.

Prea prost a mers dovi mai ales pe final.

Acum 9 ore, adidas a spus:

Eu zic ca se putea castiga titlul, doar ca i-a lipsit lui talentul sau norocul (vezi Mir). Mobra e competitiva de ceva ani, dar in mainile cui trebuie.

Așa mă gândeam și eu.

Dar oameni diferiți, păreri diferite.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, apriliacluj a spus:

bueiiii, ieri a fost ziua Doctorului.... am uitat, pffff....

..si azi e a lui Marcelino :)

 

In alta ordine de idei - MotoGp Unlimited apare pe 14 martie...cam tarziu

 

Editat de Method
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 20 ore, xt600 a spus:

Da,dar cand face o alergare de 18 tururi, cu timpi 1m 33.155s (fiind unul dintre cei mai rapizi, daca nu chiar cel mai rapid si spune ca a facut in aceeasi dupaamiaza chiar un 1.'31.6,  pe pneu rulat 10 tururi), asta nu arata a simulare de cosmar. Iar la final se declara really happy... actually cu ritmul de cursa... hmmm mi se pare ca fie o da in declaratii rau intentionate, fie are unele fracturi de logica. Este o discrepanta atat intre rezultate si declaratii, cat si intre unele afirmatii. Nu spun ca motoreta este grozava, dimpotriva cred ca are lipsuri fata de Ducati si Honda, dar declaratiile lui nu mi se par prea coerente. Bine,ar mai fi si varianta conform careia motocicleta este perfecta, dar el da declaratii care sa induca in eroare concurenta... :D

 

Da, dar asculta declaratia...este despre feeling

ma rog, o sa vedem in prima cursa unde e yamaha....

eu anul asta pariez pe Ducati :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...