Sari la conținut

Motociclisti pasionati de pictura/desen.


CzCustoms
 Share

Postări Recomandate

Arata bine pentru niste desene facute doar in pix din prima. Texturile si contrastele sunt bine prinse.

 

Totusi, nu strica niciodata creionul sau carbunele. Ca student la Arte, as recomanda desene dupa modele reale, indiferent daca ies ca lumea la inceput sau nu, pentru ca forteaza ochiul sa iasa din modul de a privi "in contururi" ca la desne animate. Iar pixul tocmai aici isi are punctul slab - in faptul ca nu permite o modulare prea mare a liniei, fiind limitat la a merge pe linii de aproximativ aceeasi grosime.

 

Daca te uiti la artistii de benzi desenate, asa lucreaza si ei - in creion, dupa care aplica hartie de calc si retraseaza cu cerneala contururile care au ramas dupa constructia cu creionul. Ia mai mult timp si rabdare, pentru ca vrem sa ne iasa bestial din prima trasare, fara revizuiri. Insa tocmai aici invata creierul sa aprecieze mai corect data viitoare - revizuind, corectand, remasurand.

 

Si ca sa nu fiu ala care zice si nu face, o sa pun si eu un desen - portretul lui Moise, desen dupa gips, in atelier, de cativa ani buni. Coarnele alea din cap asa apar la model.

Nu e un desen tare reusit, dar aici se vad tentativele de constructie, apoi corecturi, revenire si asa mai departe.

post-40616-1269468923_thumb.jpg

 

 

Oricum, Keep up the good work! :lol:

 

Hehee domnu Moise, de cand nu l-am mai vazut, ce nervi mi-a mai facut in liceu :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 130
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

@mangusta

:lol: Sunt student la Foto-Video. Desen am mai facut doar in primul an si apoi gata.

De prin liceu e monsieur Moise, intr-adevar. Eram mandru de el pe vremea aia, primul portret complet dupa gips. Azi nu mai e cine stie ce.

 

@Cycler

Imi place tehnica ta. Am un coleg care e specializat pe street art si mixed media. La Cluj au un grup - The Playground. Ii stii?

Editat de midnight_rain
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 months later...
  • 2 years later...
Vizitator MosRahao

 

 

Cateva lucrari facute de mine:

 

Imi place mult crop-ul cu pasarea alba. (prima poza). si lucrarea intreaga imi place mult dar parca doar detaliul acela e mai pe sufletu` meu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Yumiko imi place la nebunie pentru ca personal am o sensibilitate fata de cultura asiatica. Ai o mana foarte buna. Eu, desi am terminat grafica si fotografia, ca hobby ascut cutite pe pietre japoneze. Mi-ar place sa incerc si cu o katana, dar una veritabila, made in japan.

 

Insa ceea ce imi place cel mai mult la tine, exceptand faptul ca esti o f buna graficiana, este faptul ca esti motociclista. Felicitari pentru asta! Sa o tii cat mai la verticala! Merita pe deplin aceasta viata!

 

A, uitasem... iarna apuc sa imi exprim latura artistica: imi vopsesc castile si diverse parti la motocicleta.

Editat de navix
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...
  • 2 years later...

Salut, deschid acest topic pentru toti cei care impartasesc bucuria de a da viata imaginatiei in culori sau, de ce nu, in creion.

 

Atat sfaturile, dialogurile constructive cat si pozele cu lucrarile voastre sunt binevenite.

 

Eu am intrat in lumea culorilor in urma cu 3 luni, dupa ce mi-am facut curaj si mi-am cumparat niste ustensile,culori si cateva panze. Am plecat de la ideea ca nu vreau sa cumpar poze inramate, vreau sa-mi pun amprenta.

 

Pana acum am 7 panze si cativa pereti mazgaliti. Inca invat si inca ma pierd cate o zi fara sa stiu unde zboara timpul.

 

Momentan o sa postez doar ultima "lucrare", pe un perete din sufragerie: Apus post-11570-0-52719000-1454983100_thumb.jpg

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte frumoasa pasiunea si foarte frumos rezultatul. Nu inteleg de ce ai intrat in lumea culorilor de abia acum 3 luni daca talentul banuiesc ca stii ca il aveai de mai demult. Spor la treaba si sper sa ma laud peste ani ca am dat "reply" unui pictor celebru! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@JCD autoportret? :))

@ontopic bagam si eu in tinerete, vandalism pe pereti (mai mult pe hartie), dar nu am am nici o schita :(

 

@edit de fapt am mintit, am gasit pe =)))) HI FIVE o poza

9aDjzFNxeEyxG_-dKGQuyxqiN3UBP2EgnMAOT4VY

 

9mIBPfeewbmoE4v5qYswtKuIX7UAlpKbe2X4eC9d

 

cam asta a ramas imortalizat, restul s-au pierdut

Editat de robert23mg
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte frumoasa pasiunea si foarte frumos rezultatul. Nu inteleg de ce ai intrat in lumea culorilor de abia acum 3 luni daca talentul banuiesc ca stii ca il aveai de mai demult. Spor la treaba si sper sa ma laud peste ani ca am dat "reply" unui pictor celebru!

Eh, celebru poate in cercul de prieteni, si cam atat. N-am pictat pana acum cateva luni pentru ca m-am tot lasat convins ca e o prostie si trebuie sa-mi ocup timpul cu ceva constructiv.

 

Noroc cu noul apartament :pics:

 

Bai Gixule, mai esti si moderator...

Ntz, ntz, ntz...

 

Ia, uneste-l cu asta

 

/index.php?/topic/166452-pasionathi-de-desen/?hl=desen

Done!...Coane , la 3 dim n-am gasit nimic dupa un search scurt.

 

Si eu sunt pasionat de desen. Cum vi se pare?

 

spiderdrawing.gif

 

Se pare ca doar arahnidele cu toate picioarele sunt periculoase, cele cu picioare in minus se multumesc sa zambeasca discret! :crack:

@JCD autoportret?

@ontopic bagam si eu in tinerete, vandalism pe pereti (mai mult pe hartie), dar nu am am nici o schita

 

@edit de fapt am mintit, am gasit pe =)))) HI FIVE o poza

9aDjzFNxeEyxG_-dKGQuyxqiN3UBP2EgnMAOT4VY

 

9mIBPfeewbmoE4v5qYswtKuIX7UAlpKbe2X4eC9d

 

cam asta a ramas imortalizat, restul s-au pierdut

Pune mana si continua, hartie si creioane gasesti pe toate drumurile.

» Post actualizat in 09 Feb 2016 11:43

Acryl pe pânză, nu doar pe pereți :)post-11570-0-92802100-1455018169_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Arta e arta,indiferent de sursa de inspirație!

 

F tare!

» Post actualizat in 15 Feb 2016 13:21

Eu am mai terminat o panza de mazgalit :))post-11570-0-06686200-1455542500_thumb.jpg

» Post actualizat in 05 Mar 2016 08:40

Si inca unul! :))post-11570-0-76222100-1457167204_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Arta e arta,indiferent de sursa de inspirație!

F tare!» Post actualizat in 15 Feb 2016 13:21Eu am mai terminat o panza de mazgalit :))attachicon.gif20160213_185944.jpg» Post actualizat in 05 Mar 2016 08:40Si inca unul! :))attachicon.gifIMG_20160303_212212.jpg

Talentat! Îmi place!

Eu tot la capitolul plagiate vaza cu flori. Și sursa de inspirație.

post-20025-0-11942200-1457381194_thumb.jpg

post-20025-0-30589300-1457381298_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...